Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αρχειο Διαδρομων

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 13 Φεβ 2007, 21:31

Joker έγραψε:τελικα θα ανεβασουμε πουθενα αυτα τα tracks η οχι??????


Joker πολυ βιάζεσε σιγα σιγα εγω σου υπόσχομαι θα το κανω λιγη υπομονη
Επειδη εχω αγορασει το Toponavigator της Αναβασης, δεν κανω διαφημιση, και ειναι ενα απο τα καλλυτερα προγράμματα με πολλα δεδομενα θα χαιρομουν αν σε καποια επομενη αναβάθμιση βαλουν και αυτα που εμεις θα τους προτείνουμε, ετσι απο την πλακα μας και την τρελα μας και ας τα κονομισουν αυτοι, εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει
Εγω ξοδευσα την βενζινη μου για την δικη μου τρελα
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xforte » 14 Φεβ 2007, 00:27

Το μπλεξαμε το θεμα πριν καν ξεκινησει.Λες και τα τρακς οσοι τα στειλουν θα τα εχουν καταγραψει χθες και οσοι τα δουν θα πανε αυριο κιολας να τα ακολουθησουν.Μπορει να τα εχει καποιος καταγραψει πριν εναν χρονο,δεν μπορουμε να ξερουμε ανα πασα στιγμη σε τι κατασταση βρισκεται ο δρομος,ο καθενας να τα βαλει στον χαρτη να τα μελετησει και αν θελει τα ακολουθει η οχι.Ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.Για την πλακα μας και την ευχαριστηση μας το κανουμε, εγω τουλαχιστον ετσι το σκεφτηκα,τι επαγγελματικα και χαρτογραφησεις μου λετε.
xforte
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 13 Σεπ 2003, 22:59

Δημοσίευσηαπό russo » 14 Φεβ 2007, 01:22

vayero4_4 έγραψε:Εμενα που δε με προβληματιζουν τα ερασιτεχνικο-επαγγελματικο-συντεχνιακα προβληματα,


Δεν αναφέρθηκα σε συντεχνιακά προβλήματα. :shock:

vayero4_4 έγραψε: Επισης δεν καταλαβαινω τη διαφορα απο τη "διαδρομη για ευχαριστηση" και τη "χαρτογραφηση".


Χαρτογράφηση είναι να πάμε π.χ. στη Ροδόπη με το Χάρη να καταγράψουμε το υπάρχων οδικό δίκτυο και σε τι κατάσταση είναι.
Διαδρομή ευχαρίστησης να πάμε βόλτα στους καταράκτες που πρότεινε ο Χάρης, άσχετα αν κάνουμε καταγραφή ή όχι.
Καμιά σχέση με δέντρα και Μανώληδες.

Υ.Γ. Ρε Χάρη είναι μακριά γαμότο να σε ρωτάγα πότε θα πάμε παρέα. :(
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό russo » 14 Φεβ 2007, 04:08

sv7qi έγραψε:Γιωργο προς θεου δεν παμε να αντικαταστησουμε κανεναν ουτε παμε για να κονομισουμε.
Εγω προσωπικα πηγα στους καταραχτες του Λειβαδιτη στην οροσειρα της Ροδοπης, και την διαδρομη αυτη, δεν την εχει κανενας χαρτης, ουτε τοπικος, ουτε ΓΥΣ, ουτε Αναβαση
Ε! αυτο δεν θα ειναι καλο για καποιον να την ξερει?
Αν στην καταγραφη γραφει τον δρομο και λεει οτι ειναι μονο για 4Χ4 τι θελουμε παραπανω? Αν καποιος με ενα ΙΧ παει εγω θα φταιω? ή εσυ που εδωσες την καταγραφη?
Ειπαμε να κανουμε κατι δεν κανουμε πλοηγηση απλα αναφορα ενος κοματιου δρομου που δεν υπαρχει στους απλους χαρτες ή μαλλον στους χαρτες για GPS


Ρε συ Χάρη, είμαι υπέρ της ιδέας, δεν μίλησα ούτε για αντικατάστατες ούτε για κονόμες.
Αναφέρθηκα σε προβλήματα στησίματος, ανταπόκρισης εν σχέση με το χώρο που θα φιλοξενήση τα τρακς και αξιολόγησης της ποιότητας ως προς λόγο ύπαρξης του κάθε τρακ στο συγκεκριμένο χώρο.

Επί της ουσίας:
Παραβλέποντας τα προβλήματα στησίματος (χρόνος-χρήμα), ο χώρος τοποθέτησης και η αξιολόγηση του υλικού νομίζω είναι οι βασικότεροι παράγοντες επιτυχίας.
Πιστεύω ότι αν είχε γίνει κάτι αντίστοιχο με τις ορειβατικές διαδρομές, από τις λέσχες ή φόρουμ του χώρου, θα υπήρχε είδη αξιόλογη ποσότητα και ποιότητα από διαδρομές.
Αντίθετως προσωπικές προσπάθειες δύσκολα θα βρουν και υλικό και ποιότητα.
Π.χ. ο φίλος μας ο Νίκος (747) όπως το αναφέρει παραπάνω έκανε προσπάθεια, αλλά πόσοι το γνώριζαν και πόσοι από τους επισκέπτες της σελίδας είχαν την εμπειρία+γνώσεις να το στηρίξουν, για να είχε επιτυχία ?
Στο Jimnyclub.com υπάρχει αντίστοιχη συζήσηση/προσπάθεια, http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/board,4.0.html, είδη έχει γίνει τοποθέτηση κάποιων διαδρομών http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=16714&g2_page=3 :oops:
Πόσοι το γνωρίζουν ? ελάχιστοι, και αυτοί οι ελάχιστοι έχουν εμπειρία/γνώση να παραθέσουν αξιόλογες διαδρομές ?
Προσωπικά έκανα παρατηρήση στο αποστολέα της διαδρομής Καρπενήσι-Αμφίκλεια (καυστικά/πικάντικα λόγω προσωπικής γνωριμίας με τον αποστολέα), για την προχειρότητα αντιμετώπισης της ουσίας.

Ξεκίνα, αν μπορώ να συνησφέρω ευχαρίστως.
Σαν πρόταση, σε GoogleEarth αρχεία (Kzm, Kml) και βλέπεις το τρακ αν έχει ανάλυση η περιοχή και από τα περισσότερα προγράμματα χαρτών διαβάζονται τα αρχεία, νομίζω.

Υ.Γ. Το θέμα των μη καταγεγραμμένων δρόμων, όπως για το τρακ που αναφέρεις προς καταράκτες, νομίζω η μοναδική ουσία είναι να αποστέλονται σε χαρτογράφους, ώστε να περιλαμβάνονται στις νεότερες εκδόσεις τους.
Αντιθέτως ένα ολοκληρωμένο τρακ προς τους καταράκτες (φαντάζομαι ότι τους αναφέρεις λόγω του ότι αξίζει η επίσκεψη) από κάποιο κενρικό κόμβο/πόλη θα ενδιέφεραι πολλούς από τους επισκέπτες της Ροδόπης.
(ιδίως μαζί με περιγραφή ευκολίας/δυσκολίας της διαδρομής)
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 14 Φεβ 2007, 06:26

xforte έγραψε:Το μπλεξαμε το θεμα πριν καν ξεκινησει.Λες και τα τρακς οσοι τα στειλουν θα τα εχουν καταγραψει χθες και οσοι τα δουν θα πανε αυριο κιολας να τα ακολουθησουν.Μπορει να τα εχει καποιος καταγραψει πριν εναν χρονο,δεν μπορουμε να ξερουμε ανα πασα στιγμη σε τι κατασταση βρισκεται ο δρομος,ο καθενας να τα βαλει στον χαρτη να τα μελετησει και αν θελει τα ακολουθει η οχι.Ολα τα αλλα ειναι αμπελοφιλοσοφιες.Για την πλακα μας και την ευχαριστηση μας το κανουμε, εγω τουλαχιστον ετσι το σκεφτηκα,τι επαγγελματικα και χαρτογραφησεις μου λετε.


Συμφονω απόλυτα!!!
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 14 Φεβ 2007, 10:59

Επειδή βλέπω πως υπάρχει ενδιαφέρον σίγουρα από αρκετούς τα ζητήματα που ειναι βασικά ειναι:
α. Χώρος αποθηκευσης και μορφή αρχείων
β. Αξιολόγηση υλικού-Περιγραφή διαδρομής
γ. Τρόπος ανεβάσματος-υπόβαθρο

Επειδή είχε γίνει κουβέντα με τα παιδιά απο το jimnyclub.com για κάτι ανάλογο προτείνω να συνενωθούμε για να δημιουργήσουμε τελικά κάτι καλό. Θα κάνω κουβέντα με τους admin να δούμε προθέσεις
Τέλος αφού έστω εμείς οι 5-10 θέλουμε να δώσουμε διαδρομές και ας τις πάρει όποιος θέλει, το κάνουμε για το κέφι μας και οποιος θέλει ακολουθεί!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 14 Φεβ 2007, 11:48

xtrail έγραψε:Επειδή βλέπω πως υπάρχει ενδιαφέρον σίγουρα από αρκετούς τα ζητήματα που ειναι βασικά ειναι:
α. Χώρος αποθηκευσης και μορφή αρχείων
β. Αξιολόγηση υλικού-Περιγραφή διαδρομής
γ. Τρόπος ανεβάσματος-υπόβαθρο

Επειδή είχε γίνει κουβέντα με τα παιδιά απο το jimnyclub.com για κάτι ανάλογο προτείνω να συνενωθούμε για να δημιουργήσουμε τελικά κάτι καλό. Θα κάνω κουβέντα με τους admin να δούμε προθέσεις
Τέλος αφού έστω εμείς οι 5-10 θέλουμε να δώσουμε διαδρομές και ας τις πάρει όποιος θέλει, το κάνουμε για το κέφι μας και οποιος θέλει ακολουθεί!!


Μα αυτο λεω και γω, οποιος θελει ας τα παρει, ας τα αξιολογιση οπως θελει, ας τα κανει οτι θελει, βραστά ή ψημενα.
Εμενα μου αρκει που εχω τον χαρτη του Peter ή της Αναβασης στο GPS μου να μπορεσω να προσθεσω και ακομα 1 tracκ που εκανε ο Russo ή ο Xtrial και να το βαλω στο δικο ΜΟΥ gps, στον χαρτη ΜΟΥ, και να τον ξανασωσο τον χαρτη ετσι ωστε την επομενη φορα να εχω και αυτο το track και αυτο θα κανω ξανα και ξανα.
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 16 Φεβ 2007, 11:14

Μιας και από καιρό υπάρχει η ανάγκη να έχουμε ένα τέτοιο αρχείο μήπως να ενώσουμε ότι πληροφορία έχουμε εμείς που κάνουμε κέφι κάτω από ένα site του οποίου τη μορφή και τη δομή να τη συζητήσουμε εδώ πέρα ή σε κάποια νέο θέμα?
Από την πλευρά μου μπορώ να προσφέρω το gpsclub.gr ως κοινή στέγη της προσπάθειας.

Γιάννης
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Φεβ 2007, 19:08

Ειναι μια πολυ καλη ιδεα.Βεβαια ενδεχεται καποιοι να παρουν τα tracks με σκοπο την εμπορικη τους χρηση,αλλα στο φιναλε ας παραμεινουμε ρομαντικοι μοιραζομενοι τις οποιες μας διαδρομες ή σημεια ενδιαφεροντος με ολους οσους απλα ενδιαφερονται.
αλλωστε δινοντας στοιχεια απλα δε μπορεις με κανενα τροπο να τα διαφυλαξεις εκτος ισως απο την υποχρεωση να γινεις μελος στο "gpsclub.gr"(ωραιο ακουγεται). Kατι τετοιο νομιζω πως γινεται και σε αλλες προσπαθειες.

Τουλαχιστον,δεν θα μπορει κανεις να πει οτι εμεις δεν προσπαθησαμε να παραμεινουμε πιστοι στην αρχικη ιδεα.

Μεσα και εγω.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 17 Φεβ 2007, 19:25

maverickman έγραψε:Ειναι μια πολυ καλη ιδεα.Βεβαια ενδεχεται καποιοι να παρουν τα tracks με σκοπο την εμπορικη τους χρηση,αλλα στο φιναλε ας παραμεινουμε ρομαντικοι μοιραζομενοι τις οποιες μας διαδρομες ή σημεια ενδιαφεροντος με ολους οσους απλα ενδιαφερονται.
αλλωστε δινοντας στοιχεια απλα δε μπορεις με κανενα τροπο να τα διαφυλαξεις εκτος ισως απο την υποχρεωση να γινεις μελος στο "gpsclub.gr"(ωραιο ακουγεται). Kατι τετοιο νομιζω πως γινεται και σε αλλες προσπαθειες.

Τουλαχιστον,δεν θα μπορει κανεις να πει οτι εμεις δεν προσπαθησαμε να παραμεινουμε πιστοι στην αρχικη ιδεα.

Μεσα και εγω.


Ε! αν ειναι να τα παρουν ας τα παρουν στο κατω κατω της γραφης.
Απο καπου θα βουμε και εμεις μετα να τα παρουμε.
Εμεις την τρελλα μας θα την κανουμε, γιατι μην μου πειτε οτι δεν ειναι τρελλα ο Russo, λεω ενα ονομα στην τυχη, ή ο Mavericman ή ο οποισδηποτε αλλος, να τρεχει στα βουνα να ξοδευει βενζινη να σπαει τα αμαξι του και να καταγραφει και αυτα που κανει?
Κανεις δεν τους υποχρεωσε(μας), να κανουμε αυτο το πραγμα.
Εγω βασικα αν ακουσω οτι υπαρχει καπου μια καλη διαδρομη, η οποια ειναι καλη, καλη υποκειμενικα γιαυτον που την κανει, θα παω και εγω.
Ε! αμα εχω και το track θα ειναι καλλυτερη για μενα και μαλιστα σε μερος που η υπολοιπη χαρτογραφηση δεν εχει τιποτα.
Αν αυτο γινει λογος καποιος να "παρει" αυτο το tracΚ, και να το βαλει σε ενα comersial προγραμμα, ε!! χαλαλι του ρε παιδια!!!!!!
Καλα κουλουμα, Καλη Σαρακοστη σε ολους σας
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 17 Φεβ 2007, 21:30

sv7qi έγραψε:
maverickman έγραψε:Ειναι μια πολυ καλη ιδεα.Βεβαια ενδεχεται καποιοι να παρουν τα tracks με σκοπο την εμπορικη τους χρηση,αλλα στο φιναλε ας παραμεινουμε ρομαντικοι μοιραζομενοι τις οποιες μας διαδρομες ή σημεια ενδιαφεροντος με ολους οσους απλα ενδιαφερονται.
αλλωστε δινοντας στοιχεια απλα δε μπορεις με κανενα τροπο να τα διαφυλαξεις εκτος ισως απο την υποχρεωση να γινεις μελος στο "gpsclub.gr"(ωραιο ακουγεται). Kατι τετοιο νομιζω πως γινεται και σε αλλες προσπαθειες.

Τουλαχιστον,δεν θα μπορει κανεις να πει οτι εμεις δεν προσπαθησαμε να παραμεινουμε πιστοι στην αρχικη ιδεα.

Μεσα και εγω.


Ε! αν ειναι να τα παρουν ας τα παρουν στο κατω κατω της γραφης.
Απο καπου θα βουμε και εμεις μετα να τα παρουμε.
Εμεις την τρελλα μας θα την κανουμε, γιατι μην μου πειτε οτι δεν ειναι τρελλα ο Russo, λεω ενα ονομα στην τυχη, ή ο Mavericman ή ο οποισδηποτε αλλος, να τρεχει στα βουνα να ξοδευει βενζινη να σπαει τα αμαξι του και να καταγραφει και αυτα που κανει?
Κανεις δεν τους υποχρεωσε(μας), να κανουμε αυτο το πραγμα.
Εγω βασικα αν ακουσω οτι υπαρχει καπου μια καλη διαδρομη, η οποια ειναι καλη, καλη υποκειμενικα γιαυτον που την κανει, θα παω και εγω.
Ε! αμα εχω και το track θα ειναι καλλυτερη για μενα και μαλιστα σε μερος που η υπολοιπη χαρτογραφηση δεν εχει τιποτα.
Αν αυτο γινει λογος καποιος να "παρει" αυτο το tracΚ, και να το βαλει σε ενα comersial προγραμμα, ε!! χαλαλι του ρε παιδια!!!!!!
Καλα κουλουμα, Καλη Σαρακοστη σε ολους σας



μια πρωτη γευση
http://pkteamgr.dyndns.org/map/greece/
με τις μεγαλες ευχαριστιες στον Κωστα Τσακιρη SV7TSA
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 17 Φεβ 2007, 21:36

Αυτό που είδα στο link είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά..Μπράβο!!
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 17 Φεβ 2007, 21:49

sv7qi έγραψε:
sv7qi έγραψε:
maverickman έγραψε:Ειναι μια πολυ καλη ιδεα.Βεβαια ενδεχεται καποιοι να παρουν τα tracks με σκοπο την εμπορικη τους χρηση,αλλα στο φιναλε ας παραμεινουμε ρομαντικοι μοιραζομενοι τις οποιες μας διαδρομες ή σημεια ενδιαφεροντος με ολους οσους απλα ενδιαφερονται.
αλλωστε δινοντας στοιχεια απλα δε μπορεις με κανενα τροπο να τα διαφυλαξεις εκτος ισως απο την υποχρεωση να γινεις μελος στο "gpsclub.gr"(ωραιο ακουγεται). Kατι τετοιο νομιζω πως γινεται και σε αλλες προσπαθειες.

Τουλαχιστον,δεν θα μπορει κανεις να πει οτι εμεις δεν προσπαθησαμε να παραμεινουμε πιστοι στην αρχικη ιδεα.

Μεσα και εγω.


Ε! αν ειναι να τα παρουν ας τα παρουν στο κατω κατω της γραφης.
Απο καπου θα βουμε και εμεις μετα να τα παρουμε.
Εμεις την τρελλα μας θα την κανουμε, γιατι μην μου πειτε οτι δεν ειναι τρελλα ο Russo, λεω ενα ονομα στην τυχη, ή ο Mavericman ή ο οποισδηποτε αλλος, να τρεχει στα βουνα να ξοδευει βενζινη να σπαει τα αμαξι του και να καταγραφει και αυτα που κανει?
Κανεις δεν τους υποχρεωσε(μας), να κανουμε αυτο το πραγμα.
Εγω βασικα αν ακουσω οτι υπαρχει καπου μια καλη διαδρομη, η οποια ειναι καλη, καλη υποκειμενικα γιαυτον που την κανει, θα παω και εγω.
Ε! αμα εχω και το track θα ειναι καλλυτερη για μενα και μαλιστα σε μερος που η υπολοιπη χαρτογραφηση δεν εχει τιποτα.
Αν αυτο γινει λογος καποιος να "παρει" αυτο το tracΚ, και να το βαλει σε ενα comersial προγραμμα, ε!! χαλαλι του ρε παιδια!!!!!!
Καλα κουλουμα, Καλη Σαρακοστη σε ολους σας



μια πρωτη γευση
http://pkteamgr.dyndns.org/map/greece/
με τις μεγαλες ευχαριστιες στον Κωστα Τσακιρη SV7TSA

Για κατέβασμα των αρχείων, αν κάνετε κλικ στο σύνδεσμο που βγαίνει στο παράθυρο, δεν κάνει download αλλά σου ανοίγει το αρχείο σε νέο παράθυρο. Κατεβαίνουν μόνο με δεξί κλικ και "Αποθήκευση δεσμού ως" (Save target as). Αργοτερα θα μπουν και εικονες π.χ. καταραχτης
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Φεβ 2007, 16:24

Θα υπάρχει δυνατότητα να ανεβάζει ο κάθε χρήστης τα δικά του αρχεία? Η θα τα στέλνουμε σε εσας και θα τα βάζει κάποιος?
Η ιδέα για το συγκεκριμένο υπόβαθρο είναι πολύ καλή, αφού δεν χρειάζεται ιδιαίτερη περιγραφή (ίσως μόνο να λέει όλο χώμα, όλο άσφαλτος, 20-80κλπ). Υπάρχει δυνατότητα να μπαίνουν και waypoints?

jstalikas έγραψε:Από την πλευρά μου μπορώ να προσφέρω το gpsclub.gr ως κοινή στέγη της προσπάθειας
Αυτή η ιδέα παίζει Χάρη?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 20 Φεβ 2007, 17:16

xtrail έγραψε:Θα υπάρχει δυνατότητα να ανεβάζει ο κάθε χρήστης τα δικά του αρχεία? Η θα τα στέλνουμε σε εσας και θα τα βάζει κάποιος?
Η ιδέα για το συγκεκριμένο υπόβαθρο είναι πολύ καλή, αφού δεν χρειάζεται ιδιαίτερη περιγραφή (ίσως μόνο να λέει όλο χώμα, όλο άσφαλτος, 20-80κλπ). Υπάρχει δυνατότητα να μπαίνουν και waypoints?

jstalikas έγραψε:Από την πλευρά μου μπορώ να προσφέρω το gpsclub.gr ως κοινή στέγη της προσπάθειας
Αυτή η ιδέα παίζει Χάρη?


Aσε να τελειωσει πρωτα και βλεπουμε.
Προς στιγμη εγινε μια αλλαγη στον κωδικα και ετσι πλεον οταν πατας το Info του track σου λεει που, τι, ειναι το track και εγιναν ποιο μικρα τα εικονιδια του track.
Αυτο γινεται οταν ο χρηστης στελνει το αρχειο plt απο το ΟΖΙ, να δινει καποια στοιχεια για το ειδος του track, που βρισκεται, αν ειναι χωμα , αν θελει 4Χ4 κλπ. Θελει ΠΡΟΣΟΧΗ τα tracs να μην ειναι διπλογραμμένα και να μην αποτελουνται απο 2 κοματια και πανω, σε αυτην την περιπτωση θελει ξεχωριστα track.
Η περιγραφη του track θα πρεπει να γραφετε στην τριτη γραμμη εκει που λεει, Altitude is in Feet, να σβυστη αυτο και να γραφουν οι πληροφοριες ολες σε μια γραμμη ΜΟΝΟ (ασχετο το ποσο μεγαλη ειναι), το προγραμμα κοβει την γραμμη και την εμφανιζει στον Explorer.
Δοκιμαστε καποιοι απο τους φιλους να στηλουν απο ενα track σε μενα και εγω θα τα εμφανισω μεσα στον χαρτη για να δειτε τι ακριβως ειναι.
Αργοτερα φυσικα θα μπορει ο χρηστης αυτοματα να στελνει το track και αυτο να εμφανιζεται στον χαρτη.
Ακομα ειμαστε στα νηπια
Στηλτε τα trac με την περιγραφη στο sv7qi@pkteam.gr
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες