Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απορία για το Garmin etrex vista cx

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Απορία για το Garmin etrex vista cx

Δημοσίευσηαπό Jeeper » 30 Δεκ 2006, 18:59

Καλησπερα και χρονια πολλα.Καταρχην να πω οτι ειμαι λιγο ασχετος με τα GPS (δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου) αλλα απ΄την αλλη ειμαι φιλος της τεχνολογιας αρα δεν θα εχω προβλημα με οποιοδηποτε μηχανημα πεσει στα χερια μου.Εδω και πολυ καιρο εχω βαλει στο ματι το eTrex Vista cx της Garmin.Η χρηση που το θελω ειναι αυτοκινητο στην πολη,διαδρομες εκτος δρομου,ποδηλατο,πεζοπορια και γενικα δραστηριοτητες στη φυση.Για το λογο αυτο χρειαζομαι κατι που να μπορω να του φορτωσω χαρτες αστικους και δασικους καθως επισης και να αντεχει στις δυσκολες συνθηκες.Ειναι σωστη η επιλογη που σκεφτομαι να κανω?Το εχει καποιος απο εσας για να ακουσω τη γνωμη του?Ευχαριστώ.
Samurai uber alles...
Άβαταρ μέλους
Jeeper
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Οκτ 2005, 23:32
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Απορία για το Garmin etrex vista cx

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 01 Ιαν 2007, 13:30

Ειχα το Legend C (οχι το Cx που παιρνει και καρτες), το οποιο ειναι ιδιο με το Vista, χωρις ομως τους προσθετους αισθητηρες για υψομετρο και πυξιδα. Ειναι πολυ καλο για τη χρηση που το θελεις, με μονα μειονεκτηματα που μπορω να βρω τη μικρη σε μεγεθος οθονη, την απουσια ενσωματωμενης επαναφορτιζομενης μπαταριας και την ελειψη πλοηγησης στους χαρτες. Αν σε ενδιαφερει πολυ η δυνατοτητα πλοηγησης σε στυλ Destinator, εχασες. Αν θες ομως ενα αρκετα σκληρο GPS τοτε καλυτερα να πας στο 60Cx (χωρις αισθητηρες που για μενα ειναι αχρηστοι), ή στο Legend Cx για πιο φτηνα.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Απορία για το Garmin etrex vista cx

Δημοσίευσηαπό Researcher » 06 Απρ 2007, 08:29

Jeeper έγραψε:Καλησπερα και χρονια πολλα.Καταρχην να πω οτι ειμαι λιγο ασχετος με τα GPS (δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου) αλλα απ΄την αλλη ειμαι φιλος της τεχνολογιας αρα δεν θα εχω προβλημα με οποιοδηποτε μηχανημα πεσει στα χερια μου.Εδω και πολυ καιρο εχω βαλει στο ματι το eTrex Vista cx της Garmin.Η χρηση που το θελω ειναι αυτοκινητο στην πολη,διαδρομες εκτος δρομου,ποδηλατο,πεζοπορια και γενικα δραστηριοτητες στη φυση.Για το λογο αυτο χρειαζομαι κατι που να μπορω να του φορτωσω χαρτες αστικους και δασικους καθως επισης και να αντεχει στις δυσκολες συνθηκες.Ειναι σωστη η επιλογη που σκεφτομαι να κανω?Το εχει καποιος απο εσας για να ακουσω τη γνωμη του?Ευχαριστώ.


Φίλε Jeeper, εγώ πριν λίγο καιρό απέκτησα το Vista Cx και ένα έχω να σου πώ,...! Είναι πάρα πολύ καλό!!! Του πέρασα και χάρτη της ανάβασης και μπορώ πλέον να πώ ότι αισθάνομαι σιγουριά στις <<περίεργες>> περιπλανήσεις μου. Η αλήθεια έιναι ότι στην αρχή έψαχνα για τύπου εγκατεστημένου στο αμάξι, αλλά όταν συνειδητοποίησα τις μεγάλες διαφορές με ένα φορητό σαν το Vista ή της σειράς 60, κατέληξα σε αυτό χωρίς πολλά-πολλά! Είμαι σίγουρος ότι θα σε ικανοποιήσει σύμφωνα με τα παραπάνω λεγομενά σου. Τώρα όσον αφορά πλοήγηση στην πόλη,....εκεί πάμε αλλού,... Αλλά όχι ότι δεν θα σε βοηθήσει και αυτό!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Jeeper » 28 Απρ 2007, 10:22

Δεν εχω παρει ακομα GPS αλλα δεν εχω αλλαξει και γνωμη.Ακομα σ'αυτο ειμαι κολλημενος.Για πες μου λιγο τι παιζει εντος πολεως με το συγκεκριμενο μοντελο.Πόσο και πως βοηθαει?
Samurai uber alles...
Άβαταρ μέλους
Jeeper
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Οκτ 2005, 23:32
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη

Δημοσίευσηαπό Researcher » 28 Απρ 2007, 11:37

Jeeper έγραψε:Δεν εχω παρει ακομα GPS αλλα δεν εχω αλλαξει και γνωμη.Ακομα σ'αυτο ειμαι κολλημενος.Για πες μου λιγο τι παιζει εντος πολεως με το συγκεκριμενο μοντελο.Πόσο και πως βοηθαει?


Βασικά, δεν είναι Destinator δηλαδή δεν είναι για αυτόματη πλήγηση όπως καταλαβαίνεις, αλλά, ο υπάρχων χάρτης της ΑΝΑΒΑΣΙΣ, που περιέχει και τις μεγάλες πόλεις και σαφώς και την Αθήνα, μπορεί να σε βοηθήσει να φτάσεις στον προορισμό σου.
Την συγκεκριμένη σειρά προιόντων περισσότερο θα την χαρακτήριζα προσωπικά, ως "ορειβατικού" τύπου και αυτό πιστεύω λέει πολλά.
Φυσικά αν θες ακόμα και σε αυτή μπορείς να της βάλεις την διαδρομή και αυτή απλώς με ηχητικές ενδείξεις (όχι μηνύματα) θα σε ειδοποιεί για να στρίψεις.
Απο την άλλη πρέπει να σκεφτείς και τι είδους χάρτη θες να περάσεις (αστικό ή δασικό) για να καταλήξεις πρώτα αν η συσκευή υποστηρίζει την εισαγωγή τέτοιου χάρτη. Αυτό βέβαια σε συνάρτηση με το που κυρίως κινείσαι, πόλη ή βουνό εννοώ. Μέχρι στιγμής ο καλύτερος χάρτης που υπάρχει είναι της ΑΝΑΒΑΣΙΣ για τους χωματόδρομους και το βουνό.
Αρα θα πρέπει να δεις σε τι συσκευές μπορεί να εισαχθεί και μετά να κάνεις την επιλογή σου ως προς το μοντέλο του GPS. Τουλάχιστον εγώ έτσι κινήθηκα, ιδίως δε, όταν είδα από κοντά τους χάρτες των υπόλοιπων εταιρειών και,....απογοητέυτηκα!!!
Αλλά σου υπενθυμίζω και πάλι ότι περιέχει και την Αθήνα για περιήγηση στην πόλη,...
Η επιλογή φυσικά είναι δική σου,.....

-ΥΣ. Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση στην συγκεκριμένη εταιρεία αλλά ρε παιδία, όπως και να το κάνουμε, το φόρουμ υπάρχει για να βοηθάει τους ανθρώπους και τις απορίες τους και αν κάτι πραγματικά αξίζει, πρέπει οπωσδήποτε να το ανακοινώνουμε στους υπόλοιπους...
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 30 Απρ 2007, 18:08

.Εχω το etrex-vista ασπρόμαβρο πείρα και 4 μπαταρίες NI-MH2100 επαναφορτιζόμενες και μου δίνουν 8+8 ώρες περίπου.Συμφωνώ με τον [b]Researcher. Πόσο έχει ο χάρτης της ΑΝΑΒΑΣΙΣ? Σκέφτομαι να τον πάρω,είναι καλός για off road
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Researcher » 30 Απρ 2007, 18:53

HarisHRC έγραψε:.Εχω το etrex-vista ασπρόμαβρο πείρα και 4 μπαταρίες NI-MH2100 επαναφορτιζόμενες και μου δίνουν 8+8 ώρες περίπου.Συμφωνώ με τον [b]Researcher. Πόσο έχει ο χάρτης της ΑΝΑΒΑΣΙΣ? Σκέφτομαι να τον πάρω,είναι καλός για off road


Έχει γύρω στα 350ε!!! Βέβαια όπως κατάλαβες είναι πολλά αλλά,...όταν χαθείς στο βουνό, αρχίζει και νυχτώνει και σου τελειώνει και η βενζίνη,...θα ευχόσουν να τον είχες αγοράσει και ας είχε και 500!!! Το καλό είναι ότι τα δίνεις μια φορά και έχεις εφ'όρου ζωής αναβαθμίσεις!!!

Η κίνηση για την αγορά επαναφορτιζόμενων μπαταριών που έκανες είναι καλή, αν κινείσαι με αυτοκίνητο θα σου πρότεινα να πάρεις και φορτιστή αυτοκινήτου (αν δεν έχεις ήδη), γιατί στις μεγάλες εκδρομές.....
Το μόνο προβλημα όμως που θα συναντήσεις (αφού όπως είπες και συ, έχεις την ασπρόμαυρη έκδοση) θα είναι να ξεχωρίσεις τους χωματόδρομους από τους ασφαλτόδρομους γιατί θα εμφανίζονται με το ίδιο χρώμα. Εμένα φαντάσου μονο τις εθνικές μου βγάζει με άλλο χρώμα, τα υπόλοιπα, κόκκινα (δεν φταίει ο χάρτης αλλά το firmware της Garmin, ίσως στην επόμενη αναβάθμιση...). Αλλά με ένα σωστό προγραμματισμό του ταξιδιού στο PC του χάρτη και ίσως με αποσπασματικές εκτυπώσεις των κομματιών του χάρτη που σε ενδιαφέρουν,...Θα σου λυθούν τα χέρια!!!
Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε μου...
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 01 Μάιος 2007, 01:30

Researcher έγραψε:Εμένα φαντάσου μονο τις εθνικές μου βγάζει με άλλο χρώμα, τα υπόλοιπα, κόκκινα (δεν φταίει ο χάρτης αλλά το firmware της Garmin, ίσως στην επόμενη αναβάθμιση...).


εισαι σιγουρος οτι δεν φταιει ο χαρτης?


νομιζω οτι τους χωματοδρομους τους εχει σαν collector road (0χ0005)
ενω θα επρεπε να τους εχει unpaved road (0x000a)
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Researcher » 01 Μάιος 2007, 09:08

Joker έγραψε:εισαι σιγουρος οτι δεν φταιει ο χαρτης?
νομιζω οτι τους χωματοδρομους τους εχει σαν collector road (0χ0005)
ενω θα επρεπε να τους εχει unpaved road (0x000a)


Σε επικοινωνία με την εταιρεία, για τον εντοπισμό του προβλήματος, μου είπαν το ίδιο πράγμα. Είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλες συσκευές και μόνο κάποιες αναβαθμίσεις λύνουν το πρόβλημα,...
Τώρα από εκει και πέρα, να σου πω την αλήθεια, δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα,... βρε, μπας και,...είναι ο χάρτης τελικά?
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες