Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ GPS...

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ GPS...

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 22 Νοέμ 2006, 19:14

Καλησπέρα.

Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό τις συζητήσεις σας και είναι αλήθεια ότι έχω χάσει την μπάλα!
Είχα επαφή με built-in GPS σε αυτοκίνητο σε ταξίδι στη Γερμανία και είναι αλήθεια ότι έπαθα πλάκα. Ήταν πραγματικά σαν να έχω συνοδηγό! Επίσης, ξέρω κάποια βασικά στοιχεία σε στρατιωτικό GPS (Raytheon) λόγω της δουλειάς μου. Αυτό όμως, λόγω της φύσης και της θέσης του, το χειρίζομαι ακριβώς όσο χρειάζεται, δλδ ελάχιστα.

Τέλοσπάντων, από την εμπειρία σας θα ήθελα να μου πείτε, αν αξίζει τον κόπο να πάρω ένα πολύ απλό (και κατά συνέπεια φτηνό) GPS, μόνο και μόνο για να μάθω τα βασικά και για βασικές χρήσεις. Δε μ' ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσω στο αμάξι, απλά θέλω να βρίσκω το στίγμα μου και να ακολουθώ διαδρομές, να είναι γερή κατασκευή και κυρίως, να κάνω μια εισαγωγή στα βασικά του GPS. Θέλω πρώτα να μάθω να "παίζω" με τις κουκίδες και μετά να πάρω κάτι πιό εξελιγμένο για χρήση και στο αμάξι (και ευκολόχρηστο απ' ό,τι έχω δεί).

Από την εμπειρία σας, αυτής της κατηγορίας οι συσκευές (π.χ. explorist της Maggelan), αξίζουν τα λεφτά τους για τη χρήση που σκέφτομαι ή είναι πεταμένα λεφτά (ή και δύσχρηστα; )

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Νοέμ 2006, 09:44

Φίλε Γαλιλαίε μια και είσαι από τα μέρη μας μπορείς να έρθεις σε κάποια μας βόλτα και να δεις και στην πράξη τα περι gps. Πάντως σκέψυ πως σήμερα θέλεις απλα τις κουκίδες, αλλά όταν ανοιξει η όρεξη ζητάς παραπάνω.
Διάλεξε καλύτερα κατι σε garmin και κάτι που να μπορείς να φορτώσεις και χάρτη. ΑΝ θέλεις αντοχή (δηλαδή για outdoor χρήση) ξεχνα τα pda έκτός και αν τα βάλεις σε αδιαβροχη θήκη αντοχής.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Νοέμ 2006, 09:53

Επειδη και εγω ξερω ελαχιστα.. Μπορειτε να εξηγησετε γιατι ΟΧΙ PDA για αποκλειστικη χρηση μεσα στο αυτοκινητο συνδεδεμενο με την τροφοδοσία του αυτοκινητου????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Νοέμ 2006, 14:32

Χρησιμοποιω PDA απο τον Σεπτεμβριο και μπορω να ισχυριστω πως σε σχεση με το Garmin 276C (ενα απο τα καλυτερα αφοσιωμενα gps στην αγορα), ειναι μερα με τη νυχτα. Οι παραπανω λειτουργιες που υποστηριζει το αφοσιωμενο gps ξεπερνιουνται πανευκολα. Απλα το pda ειναι πιο ευπαθες σε ολα, fokion, ακομα και να το αφησεις στον ηλιο ειναι επικινδυνο να το παρεις στα χερια. Ωστοσο, αν το προσεχεις, θεωρω πως δεν χρειαζεται να το σκεφτει κανεις, ειδικα απο τη στιγμη που η Αναβαση ξερει-και-δεν-ξερει αν θα κανει αναβαθμιση σε greece14. Για χρηση αποκλειστικα σε αυτοκινητο, προτεινω χωρις 2η σκεψη PDA, ειδικα αν υπαρχει πακετο με βαση στηριξης και φορτιστη αυτοκινητου οπως τα Mio 350/550
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Νοέμ 2006, 15:01

Τα Garmin οχι τα PDA τα αλλα υποστηριζουν και δρομους στο στυλ του DEST και βουνο??
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Νοέμ 2006, 15:33

Ναι, και πολυ πιο πριν απο το Destinator και τα λοιπα. Το θεμα ειναι που θα τους βρεις τετοιους χαρτες... Στην ευρωπη ειναι σουπερ, δεν το συζητω. Και με δρομολογηση και με απιστευτη λεπτομερεια και με εστιατορια - ξενοδοχεια - βενζιναδικα κλπ. ΟΚ, και με 350 ευρω, αλλα ειναι σουπερ λεμε. Στην Ελλαδα τωρα... μεχρι στιγμης μονο η Αθηνα και η εθνικη Πατρα - Αθηνα, στην εκδοση 8.0 του European City Navigator για δρομολογηση, και οι πολυ καλοι χαρτες που εχει η Αναβαση, οι οποιοι ομως δεν υποστηριζουν δρομολογηση και κανεις δεν ξερει αν και ποτε θα αναβαθμιστουν με νεα δεδομενα.

Οποτε στην ερωτηση σου αν υποστηριζουν χαρτες με δρομολογηση η απαντηση ειναι ναι, αλλα τετοιοι χαρτες δεν υπαρχουν για την Ελλαδα (ακομα τελος παντων).
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Νοέμ 2006, 15:46

Got it--- Συνολικα ειναι καλυτερο το PDA για χρηση μονο μεσα στο αυτοκινητο....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Νοέμ 2006, 15:47

Σωστα?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Νοέμ 2006, 19:03

Ιδανικο μηχανημα για ολες τις χρησεις δεν υπαρχει, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Τωρα καθεσαι και κρινεις αναλογα με τις αναγκες σου και βαζεις μεγαλυτερο βαρος στις πιο συχνες απο αυτες. Π.χ. αν προκειται να περπατησεις 5-6 ωρες στο βουνο μια φορα στα 3 χρονια, τοτε και το pda θα σε βγαλει καθαρο: απλα το εχεις κλειστο και το ανοιγεις οταν το χρειαστεις πραγματικα για να μη χαθεις. Το καλυτερο παντως ειναι να εχεις και τα δυο, και το pda και το αφοσιομενο gps, αυτο ομως και κοστιζει και προσθετει πολυπλοκοτητα στη ζωη σου (2 μηχανακια για φορτισμα, 2 σετ προγραμματα-χαρτες κλπ).
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 23 Νοέμ 2006, 20:40

Να αναφέρω κι εγώ πως έχω pda και ειμαι καταευχαριστημένος και από το ozi και απο το dest. Το ένα για χρήση εκτός και το άλλο σε πόλη. Σε ζέστη μια φορά το ξέχασα μεσα στο αμάξι και ψήθηκε. Συνήλθε μετά από ελάχιστα λεπτά μποστά στον κλιματισμό.
Με το pda έχεις επιπλέον και ατζέντα με συγχρονισμένες επαφές με το outlook, μπορεί να έχει και φωτογραφική ή και κινητό δηλαδή μια σε ένα.
Με μικρό κόστος, πχ 250€ που έχει το ΜΙΟ350 κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Επίσης αν κατεβάσεις τον χάρτη του peter μπορείς να φτιάχνεις δικους σου χάρτες (έχει κάποια διαδικασία, όχι περίπλοκη) για τον ozi και έτσι καλύπτεσαι πλήρως.
Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις τους ραστερ χάρτες της Ανάβασης που καλύπτουν αρκετές περιοχές και με μεγάλη ακρίβεια
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Joker » 24 Νοέμ 2006, 01:03

μπορεις να εχεις και τον χαρτη του peter και της αναβασης στο pda με το que της garmin αλλα χρειαζεται και το gpsgate

η με το russa http://www.gisrussa.com/

η με το navitel http://www.madeiragps.com/en/demo/
που αν και μοιαζει με το russa ειναι πολυ καλυτερο.

εχει routes
καταγραφει track σε mapsource format και το φορτωνει σαν route
φορτωνει ozi wpt rte, και garmin img που αν τα σωσεις με το mapedit
σε navitel format μπορει να δει τα κοματια σαν ενα χαρτη.
και υποστηριζει και routable χαρτες.

και τελος υπαρχει και αυτο
http://pocketmv.homeip.net/.

αν δεν εισαι ορειβατης παρε ενα pda να ξεμπερδευεις, μιας και καλυτερο οδικο χαρτη απο αυτον της ngi για το destinator δεν θα βρεις. και για off-road υπαρχουν τα παραπανω.

και εχουν εμφανιστει κατι pda με gsm που εχουν πολυ καλη αυτονομια
αλλα ειναι λιγο ακριβα και συηθως τα gsm δεν εχουν gps.

να σημειωσω επισης οτι εχω ενα Mio168 και ολο το καλοκαιρι το ειχα
στο αυτοκινητο να ψηνεται και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό russo » 24 Νοέμ 2006, 03:34

Και μια άλλη άποψη.

Αν θες απλά να έχεις ένα gps, πάρε το ποιό φτηνό της αγοράς (ίσως και μεταχειρισμένο)
Σαν χρήση το μόνο που θα καταφέρεις είναι ή να μπείς στο χορό (και τι χορός, καθημερινά αλλάζει βήματα) ή να έχεις ένα ακόμα αξεσουάρ στη συλογή σου. (εκτός και αν σε καλύψει σαν χρήση σε συνδιασμό με τους κλασικούς χάρτες)

Για να ακολουθήσεις διαδρομές, θα πρέπει να υπάρχει υπόβαθρο χάρτη, οπότε πλέον εξαρτάτε από το που θα είναι οι διαδρομές.
Χάρτες για αστικές διαδρομές, υπάρχουν για αρκετές συσκευές.
Χάρτες για εκτός άστυ, οι μοναδικές λύσεις:
1) Συσκευές που να τρέχουν τους χάρτες της Ανάβασης (καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος από το επαρχιακό/δασικό δίκτυο της Ελλάδος).
2) Συσκευές που να τρέχουν το GoogleEarth (σε όσα σημεία έχει ανάλυση + εξάσκηση να διαβάζεις τους δρόμους).
3) Συσκευές για το χάος ('Οτι βρεις free, κάνεις και το χαρτογράφο, ευτυχώς είναι ωραία η Ελλάδα μας).
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 24 Νοέμ 2006, 21:20

Όντως, μπερδεύτηκα.

Καταλήγω ότι μάλλον είναι καλύτερα να πάρω ένα απλό για "δύσκολη χρήση" gps και μελλοντικά να πάρω pda (που είναι μάλλον και η φυσιολογική κατάληξη). Απλά θέλω να έχω υπόβαθρο ξεκινώντας με τα gps, εξάλλου ένα τέτοιο μηχάνημα δεν είναι ποτέ άχρηστο. Συν το ότι σκοπέυω να ξεκινήσω να ασχολούμαι με κανώ από Άνοιξη, ένα απλό gps δε θα είναι άσχημο...(Όχι ότι θα χαθώ στον Αμαζόνιο αλλά δε θα έβαζα τα 500€ μου δίπλα στο νερό!).

Άρα, μάλλον καταλήγω σε κάτι τύπου GARMIN etrex απλό για αρχή με σκοπό -πρώτα ο Θεός- μόλις γλυκαθώ να πάμε για κάτι ακριβότερο απ' ότι αν έπαιρνα ένα PDA κατευθείαν.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 04 Δεκ 2006, 12:52

Κι εγώ νόμιζα οτι μόνον εγώ δεν τα καταλαβαίνω τα περίπλοκα...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό russo » 05 Δεκ 2006, 00:14

rav4cat έγραψε:Κι εγώ νόμιζα οτι μόνον εγώ δεν τα καταλαβαίνω τα περίπλοκα...


Περίπλοκα δεν είναι, περίπλοκα τα κάνουμε με τις απαιτήσεις μας.

Στα περιγράφω όσο ποιό απλά μπορώ.
Ολες οι συσκευές gps μας δίνουν το σημείο που βρισκόμαστε πάνω στη γη. (σε αριθμούς)
Μεταφέροντες εμείς τις συντεταγμένες (αριθμούς) σε ένα χάρτη, γνωρίζουμε το ακριβές σημείο επί χάρτου.
Οσο περισσότερες πληροφορίες έχει ο χάρτης τόσο ακριβέστερα ξέρουμε που είμαστε.
Οι περισσότερες συσκευές gps, έχουν την δυνατότητα να απεικονήσουν το σημείο που βρισκόμαστε πάνω σε ένα ψηφιακό χάρτη. (προς αμμεσότητα και ευκολία δικιά μας)
Το πως και το που θα δούμε το στίγμα είναι επιλογή μας.
Δηλαδή: Tο είδος και το μέγεθος της οθόνης, μέσω ποιανού προγράμματος και βασικό ο ψηφιακός χάρτης πάνω στον οποίο θα απεικονίζεται το στίγμα.
Σαν όλα τα αγαθά, υπάρχουν αρκετές επιλογές, οι οποίες συνεχώς ανανεώνοντια και πολλαπλασιάζονται και εξαρτάται από εμάς, ο λόγος απόκτησης, χρήσης και φυσικά το κόστος.
Απλά επιλέγουμε. :)
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες