Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορα GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Αγορα GPS

Δημοσίευσηαπό Memphis » 26 Σεπ 2006, 11:30

Γεια χαρά σε όλους!

Εδώ και κάποιες μέρες παρακολουθώ με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το forum, μιας και έχει άμεση σχέση με off road θέματα.
Αγόρασα πολύ πρόσφατα ενα Jimny και πλέον λέω να αγοράσω και ένα GPS για τις εξορμήσεις του Σαββατοκύριακου :)

Έχω διαβάσει αρκετά post προσεκτικά σε forum - κυρίως σε αυτό - σχετικά με την αγορά μιας GPS συσκευής.Ομολογώ πως έχω
μπερδευτεί καθώς υπάρχουν πάρα πολλά προιόντα που έχουν σχεση με τη πλοήγηση με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποφασίσω
ποιο θα ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις μου.Με ενδιαφέρει ένας συνδύασμός πλοήγησης μέσα στην πόλη αλλά και
χαρτών για χωματόδρομους και βουνά.Επιπλέον θα ήθελα να καταγράφω τη διαδρομή έτσι ώστε να μπορώ να τη χρησιμοποιώ μετά
για περαιτέρω αναφορές.
Αν έχω καταλάβει καλά όσον αφορά τις πόλεις το κατάλληλο πρόγραμμα είναι το Destinator και όσον αφορά χωματόδρομους και
επαρχιακό δίκτυο κατάλληλοι είναι οι χαρτες της "Αναβασης".

Μερικές γενικές ερωτήσεις:

Ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στα αυτόνομα GPS και στα GPS που υπάρχουν ενσωματωμένα στα pocket pc/pda?
Ποια από αυτές τις συσκευές έχει τις μεγαλύτερες δυνατότητες όσον αφορά την επεξεργασία χαρτών?

Αντιλαμβάνομαι πως οι απορίες αυτές ειναι πολύ γενικές και ίσως έχουν απαντηθεί σε άλλα topics που δεν έχουν πέσει
στην αντίληψή μου.

Για να μη σας κουράζω με επαναλαμβανόμενα posts θα εκτιμούσα και παραπομπές ώστε να επιστρέψω με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Μερικές διευκρινήσεις:

Θέλω το GPS να είναι φορητό, δεν ενδιαφέρομαι δηλαδή για car pc me οθόνες και τα σχετικά.
Το οικονομικό θέμα μένει ανοιχτό, αφού πέσουν όλες οι προτάσεις στο τραπέζι!

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
Memphis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 11:29
Τοποθεσία: Πάτρα

Αγορα GPS

Δημοσίευσηαπό Joker » 26 Σεπ 2006, 20:23

το μειονεκτημα των ppc ειναι οτι δεν εχουν μεγαλη αυτονομια μπαταριας
και δεν ειναι τοσο ανθεκτικα σε σκληρη χρηση. και εννοουμε πραγματικα σκληρη χρηση...

κατα τα αλλα απλως δεν συγκρινονται.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Αγορα GPS

Δημοσίευσηαπό Memphis » 27 Σεπ 2006, 10:50

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Joker, με κάλυψες απόλυτα.
Άβαταρ μέλους
Memphis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 11:29
Τοποθεσία: Πάτρα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες