Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS Forum

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Χάρτες συμβατοί με GPS

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Ιαν 2003, 12:26

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά μέχρι πριν λίγο καιρό η ΓΥΣ, έδινε χάρτες μόνο σε κανονική μορφή (εκτυπωμένους), με ανάλυση 1:50.000 και 1:20.000 και από αυτούς ΟΧΙ όλους γιατί θεωρούνταν διαβαθμισμένοι.
Επίσης το υπόβαθρο ήταν της δεκαετίας 70. Βέβαια τα βουνά δεν μετακινιούνται συχνά άλλα σίγουρα τα μέρη δεν είναι και όπως τα περιγράφουν. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι ο Ε.Σ. έχει πάντα τις τελευταίες πληροφορίες, οι οποίες τοποθετούνται με διαφάνεια πάνω από στο αρχικό υπόβαθρο. Να τονίσω επίσης ότι η τιμή του κάθε χάρτη ήταν περίπου 5-7 ευρώ. Παρόλαυτα για πεζοπορία - ορειβασία κλπ είναι οι καταλληλότεροι με αναλυτικές ισοϋψείς κλπ. Να σημειωθεί ότι το DATUM είναι το European 1950 και όχι το μεταγενέστερο WGS84.
Σχετικά με τους χάρτες τις ROAD. Πρέπει να τονίσουμε ότι είναι αυτή τη στιγμή η καλύτεροι γενικής χρήσης στην Ελλάδα.
Για χρήση σε συνδυασμό με GPS, υπάρχουν ειδικοί της ROAD με υπόβαθρο ΓYΣ, 1950 για ορισμένα μέρη της Ελλάδος σε 1:50.000.
Καλύτεροι, (πιο καλό, πλαστικοποιημένο χαρτί) υπάρχουν και για αρκετά μέρη από την ΑΝΑΒΑΣΗ με διορθωμένο υπόβαθρο ΓΥΣ και DATUM WGS84 τους οποίους και προτείνω ανεπιφύλακτα.
Η εργασία ψηφιοποίησης και σωστής αγκίστρωσης ενός χάρτη, είναι επίπονη, θέλει γνώσεις και αξίζει τα χρήματα της.

Χαιρετισμούς
Superspy

ΥΓ
H ΓΥΣ είναι στην Ευελπίδων λίγο πρίν τα δικαστήρια δεξία (πρίν την Μουστοξύδη). Αν θυμάμαι καλά είναι ανοικτά Δευτέρα και Τετάρτη για το κοινό απο 09:00 - 12:00.
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Χάρτες συμβατοί με GPS

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 14 Φεβ 2003, 13:59

Φίλε superspy,

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά μέχρι πριν λίγο καιρό η ΓΥΣ, έδινε χάρτες μόνο σε κανονική μορφή (εκτυπωμένους), με ανάλυση 1:50.000 και 1:20.000 και από αυτούς ΟΧΙ όλους γιατί θεωρούνταν διαβαθμισμένοι. Επίσης το υπόβαθρο ήταν της δεκαετίας 70. Βέβαια τα βουνά δεν μετακινιούνται συχνά άλλα σίγουρα τα μέρη δεν είναι και όπως τα περιγράφουν. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι ο Ε.Σ. έχει πάντα τις τελευταίες πληροφορίες, οι οποίες τοποθετούνται με διαφάνεια πάνω από στο αρχικό υπόβαθρο. Να τονίσω επίσης ότι η τιμή του κάθε χάρτη ήταν περίπου 5-7 ευρώ. Παρόλαυτα για πεζοπορία - ορειβασία κλπ είναι οι καταλληλότεροι με αναλυτικές ισοϋψείς κλπ. Να σημειωθεί ότι το DATUM είναι το European 1950 και όχι το μεταγενέστερο WGS84.


σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο σχετικά με την ΓΥΣ.

Σχετικά με τους χάρτες τις ROAD. Πρέπει να τονίσουμε ότι είναι αυτή τη στιγμή η καλύτεροι γενικής χρήσης στην Ελλάδα. Για χρήση σε συνδυασμό με GPS, υπάρχουν ειδικοί της ROAD με υπόβαθρο ΓYΣ, 1950 για ορισμένα μέρη της Ελλάδος σε 1:50.000.


σχετικά με τους χάρτες της Road έχω σοβαρές επιφυλάξεις για την ποιότητά τους. Για να μην θεωρηθώ ότι κάνω δυσφήμηση δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες ...

Καλύτεροι, (πιο καλό, πλαστικοποιημένο χαρτί) υπάρχουν και για αρκετά μέρη από την ΑΝΑΒΑΣΗ με διορθωμένο υπόβαθρο ΓΥΣ και DATUM WGS84 τους οποίους και προτείνω ανεπιφύλακτα.


όσον αφορά στην δουλειά της ΑΝΑΒΑΣΗΣ (σειρά TOPO) είναι σήμερα η καλύτερη από όλους τους εμπορικά διαθέσιμους χάρτες για 4x4 και σίγουρα όχι για το καλύτερο χαρτί τους !

Το θέμα "χάρτες - GPS" είναι πολύπλοκο και ταχύτατα εξελισόμενο. Για μια πρώτη προσέγγιση σε όσους δεν έχουν ιδιαίτερη γνώση κι επαφή με το "άθλημα", θα τους συμβούλευα να επισκευθούν το site της Ανάβασης: http://www.mountains.gr.

Σε αυτό θα βρούνε τις απαραίτητες πληροφορίες για την χρήση του GPS και κυρίως τους ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ και πλέον ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΥΣ χάρτες για την Ελλάδα. Για την ποιότητά τους έχω προσωπική άποψη λόγω εκτεταμένων ελέγχων που έχω κάνει λόγω επαγγέλματος. (Σημείωση δεν παίρνω ποσοστά .... ! )

Για τους περισσότερο σχετικούς (βλέπε ειδικούς), υπάρχει πληθώρα επιλογών στο διαδίκτυο, τόσο σε λογισμικό όσο και σε δεδομένα (χάρτες).

Ναι το GPS στην Ελλάδα σε γενικές γραμμές είναι άχρηστο, εκτός από την αποθήκευση διαδρομής ΚΑΙ τις περιπτώσεις του «χαμένος στο δάσος με ομίχλη και βροχή με την Μοτο»


Τέλος επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κάθετα με την παραπάνω άποψη ότι το GPS είναι άχρηστο στην Ελλάδα για 4x4 κ.λ.π. Μπορεί να φαίνεται σήμερα σαν "περιτή πολυτέλεια" αλλά καλό θα είναι να κοιτάμε μπροστά. (Ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί στις νέες τεχνολογίες). Από την άλλη πλευρά η χρήση του, με τα σημερινά δεδομένα, είναι λίγο (εως πολύ) άβολη και γιαυτό υπάρχουν όλα τα αρνητικά σχόλια.

με φιλικούς
χαιρετισμούς
Dr. Format :)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χάρτες συμβατοί με GPS

Δημοσίευσηαπό superspy » 14 Φεβ 2003, 16:44

Dr.Format έγραψε:Φίλε superspy,

Καλύτεροι, (πιο καλό, πλαστικοποιημένο χαρτί) υπάρχουν και για αρκετά μέρη από την ΑΝΑΒΑΣΗ με διορθωμένο υπόβαθρο ΓΥΣ και DATUM WGS84 τους οποίους και προτείνω ανεπιφύλακτα.


όσον αφορά στην δουλειά της ΑΝΑΒΑΣΗΣ (σειρά TOPO) είναι σήμερα η καλύτερη από όλους τους εμπορικά διαθέσιμους χάρτες για 4x4 και σίγουρα όχι για το καλύτερο χαρτί τους !


Μα και βέβαια όχι μόνο, για το χαρτί τους..... είναι σε καλύτερο υπόβαθρο και με ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες που μπορείς να βρεις μόνο στους χάρτες της ΓΥΣ.!!!!

Dr.Format έγραψε:
Ναι το GPS στην Ελλάδα σε γενικές γραμμές είναι άχρηστο, εκτός από την αποθήκευση διαδρομής ΚΑΙ τις περιπτώσεις του «χαμένος στο δάσος με ομίχλη και βροχή με την Μοτο»


Τέλος επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κάθετα με την παραπάνω άποψη ότι το GPS είναι άχρηστο στην Ελλάδα για 4x4 κ.λ.π. Μπορεί να φαίνεται σήμερα σαν "περιττή πολυτέλεια" αλλά καλό θα είναι να κοιτάμε μπροστά. (Ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί στις νέες τεχνολογίες). Από την άλλη πλευρά η χρήση του, με τα σημερινά δεδομένα, είναι λίγο (έως πολύ) άβολη και γιαυτό υπάρχουν όλα τα αρνητικά σχόλια.


Ας είμαστε λογικοί.... όσο και να χαθείς στην Ελλάδα με ένα όχημα, δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, όπως στη θάλασσα ή στην έρημο.
Σε γενικές γραμμές λοιπόν δεν είναι απαραίτητο και μπορείς να κάνεις και δίχως αυτό.
Χωρίς να είμαι από τους πρώτους που πήραν GPS, το χρησιμοποιώ ακατάπαυστα από το 1997 και μάλιστα σε μηχανή. (Εκεί να δεις δυσκολίες στην μεταφορά του).
Η δουλεία μου δεν μου επιτρέπει να είμαι αρνητικός στις νέες τεχνολογίες, παρoλαυτά, τα καλύτερα σημεία που έχω δεί ήταν, αυτά που χάθηκα, με ή χωρίς GPS!

Πρέπει να προωθήσουμε την χρήση του πάντως ώστε να μπορούμε να ωφεληθούμε όλοι, απο τις ονειρικές διαδρομές του καθενός μας.!
Χαιρετισμούς
Superspy
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Χάρτες συμβατοί με GPS

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Φεβ 2003, 10:40

superspy έγραψε: Ας είμαστε λογικοί.... όσο και να χαθείς στην Ελλάδα με ένα όχημα, δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου, όπως στη θάλασσα ή στην έρημο.
Σε γενικές γραμμές λοιπόν δεν είναι απαραίτητο και μπορείς να κάνεις και δίχως αυτό.


Το θέμα είναι αν θέλεις να χαθείς, ή καλύτερα αν έχεις την πολυτέλεια να χαθείς ! Υπάρχουν αρκετές φορές που γνωστοί μου δεν κατόρθωσαν να κάνουν περάσματα λόγω αδυναμίας εντοπισμού της θέσης τους (π.χ. Βωβούσα -> Περιβόλι νωρίς την άνοιξη με χιόνι και ομίχλη), αλλά και λόγω της έλλειψης αξιόπιστου χάρτη. Από προσωπική μου πείρα δεν είναι και λίγες οι φορές που έχασα διασταύρωση και βρέθηκα αλλού και το ανακάλυψα λίγο αργότερα μέσω του GPS.

... παρoλαυτά, τα καλύτερα σημεία που έχω δεί ήταν, αυτά που χάθηκα, με ή χωρίς GPS!


συνεχίζοντας, να συμφωνήσω κι εγώ με αυτό που έγραψες, ότι τα καλύτερα σημεία τα ανακαλύπτουμε τυχαία. Ομως άλλο η εξερεύνηση κι άλλο η προγραμματισμένη διέλευση.

Σαφώς και ΠΡΕΠΕΙ να ΜΠΟΡΕΙΣ να κινείσαι ΧΩΡΙΣ GPS, όμως το θέμα δεν είναι τόσο το να μην χαθείς όσο το να μπορέσουν να σε βρούν είτε οι φίλοι σου σε ένα ραντεβού (π.χ. για κατασκήνωση) είτε οι διασώστες σε περίπτωση προβλήματος (βλέπε μηχανικό ή άλλο). Βέβαια το θέμα που προκύπτει είναι το πως στέλνεις την θέση σου στους φίλους / διασώστες.

Επίσης είναι πολύ χρήσιμο να έχεις σημειώσει την θέση (waypoints) χρήσιμων για σένα τοποθεσιών, όπως πιθανά σημεία κατασκήνωσης, πηγές νερού, πανοραμική θέα κ.λ.π. ώστε σε επόμενες εκδρομές δικές σου ή φίλων να επωφεληθείς.

Χωρίς να είμαι από τους πρώτους που πήραν GPS, το χρησιμοποιώ ακατάπαυστα από το 1997 και μάλιστα σε μηχανή. (Εκεί να δεις δυσκολίες στην μεταφορά του)


Superspy σου έχω μάλλον καλά νέα: είσαι από τους πρώτους που χρησιμοποίησαν GPS για offroad στη χώρα μας. Κι εγώ αγόρασα το δικό μου τον Ιούνιο του '97 αλλά είχα κάνει κάποιες δοκιμές με δανεικά GPS από το 1994. Θα με (-μας ?) ενδιέφερε να μάθω το συνολικό configuration του συστήματός σου και τα προβλήματα που αναφέρεις ότι είχες (-έχεις ?).

Πρέπει να προωθήσουμε την χρήση του πάντως ώστε να μπορούμε να ωφεληθούμε όλοι, απο τις ονειρικές διαδρομές του καθενός μας.!


Σχετικά με την κοινή ωφέλεια από δεδομένα τα πράγματα είναι μάλλον δυσοίωνα. Εχει διαπιστωθεί ότι τα δεδομένα από GPS μέχρι σήμερα (διεθνώς) οι offroaders, τα διαχειρίζονται όπως τις φωτογραφίες τους. Τις δίνουν σε φίλους αλλά σπάνια τις βγάζουν σε κοινή θέα. Ετσι ας μην περιμένουμε πολλά ...

Γνώμη μου είναι να προσπαθήσουμε να βρούμε τον τρόπο εκείνο που θα μας επιτρέψει να αξιοποιήσουμε την αξία του GPS, στην περίπτωση που θα μας χρειαστεί για περιπτώσεις emergency σε απομακρυσμένες - δύσβατες περιοχές. Δηλαδή ΠΟΙΟΝ θα ειδοποιήσουμε, με ποιό ΤΡΟΠΟ - ΜΕΣΟ και ΠΩΣ αυτός θα μπορέσει να μας βοηθήσει, είτε πρόκειται για δημόσιο φορέα διάσωσης - βοήθειας, είτε για εταιρεία οδικής βοήθειας, είτε κάτι άλλο.

με φιλικούς
χαιρετισμούς
Dr. Format :)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χάρτες συμβατοί με GPS

Δημοσίευσηαπό smokie » 17 Φεβ 2003, 11:30

Dr.Format έγραψε: Σχετικά με την κοινή ωφέλεια από δεδομένα τα πράγματα είναι μάλλον δυσοίωνα. Εχει διαπιστωθεί ότι τα δεδομένα από GPS μέχρι σήμερα (διεθνώς) οι offroaders, τα διαχειρίζονται όπως τις φωτογραφίες τους. Τις δίνουν σε φίλους αλλά σπάνια τις βγάζουν σε κοινή θέα. Ετσι ας μην περιμένουμε πολλά ...


Εμείς κάναμε την αρχή βάζοντας ένα section στα downloads αποκλειστiκά για gps tracks και wpt. http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... file=index

Περιμένουμε τις δικές σου διαδρομές :lol:
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό apag » 22 Φεβ 2003, 20:20

Αν και rookie στην συζητηση , το θεμα GPS με ενδιαφερει οχι μονο για τις εκδρομες μου με την μηχανη! Οπως ισως ολοι σας θα εχετε υπ'οψιν τους navigator στα διαφορα αυτοκινητα στην υπολοιπης "ανεπτυγμενη" Ευρωπη αναρωτιεμαι αν κατι τετοιο κυκλοφορει στην ντοπια αγορα εστω και σε αυτονομη μορφη(οχι σε εξοπλισμο αυτοκινητου-ονειρα θερινης νυκτος). Παρατηρωντας τα sites που αναφερθηκατε ασχολουνται μονο με βουνα και λαγκαδια (και οπως ειπα ειναι ενδιαφερον για το 4Χ4 ή για την μηχανη).....μηπως κανεις εχει αποψη για ποιο επαγγελματικη χρηση του GPS? Θα με ενδιεφερε για την καθημερινοτερη χρηση του, εξαλλου στην Ελλαδα ειναι πιο σιγουρο οτι θα χαθεις σε μια αγνωστη πολη παρα στην "αγια φυση"! Τουλαχιστον με 45.000 χλμ το χρονο τα τελευταια 6 χρονια εχω τρελαθει στην ζουγκλα της οδικης Ελλαδας :shock: Ευχαριστω
apag
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Φεβ 2003, 19:51

Δημοσίευσηαπό smokie » 22 Φεβ 2003, 21:13

Η Ελλαδα καλύπτεται για την ώρα μονο απο παγκόσμιους χάρτες παρομοιους με αυτούς του Microsoft Route :shock:
Δηλαδή στο GPS είναι αποτυπωμένα το εθνικό και επαρχιακό δύκτιο μαζί με πόλεις και αρκετά χωριά.

Υπομονή μέχρι το 20?? :!:
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 26 Φεβ 2003, 14:30

apag έγραψε:Αν και rookie στην συζητηση , το θεμα GPS με ενδιαφερει οχι μονο για τις εκδρομες μου με την μηχανη! Οπως ισως ολοι σας θα εχετε υπ'οψιν τους navigator στα διαφορα αυτοκινητα στην υπολοιπης "ανεπτυγμενη" Ευρωπη αναρωτιεμαι αν κατι τετοιο κυκλοφορει στην ντοπια αγορα εστω και σε αυτονομη μορφη(οχι σε εξοπλισμο αυτοκινητου-ονειρα θερινης νυκτος). Παρατηρωντας τα sites που αναφερθηκατε ασχολουνται μονο με βουνα και λαγκαδια (και οπως ειπα ειναι ενδιαφερον για το 4Χ4 ή για την μηχανη).....μηπως κανεις εχει αποψη για ποιο επαγγελματικη χρηση του GPS? Θα με ενδιεφερε για την καθημερινοτερη χρηση του, εξαλλου στην Ελλαδα ειναι πιο σιγουρο οτι θα χαθεις σε μια αγνωστη πολη παρα στην "αγια φυση"! Τουλαχιστον με 45.000 χλμ το χρονο τα τελευταια 6 χρονια εχω τρελαθει στην ζουγκλα της οδικης Ελλαδας :shock: Ευχαριστω


Για πιο "επαγγελματική χρήση" έχει κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά ένα σύστημα από την Pandrive (η οποία έχει μετεξελιχθεί σε Inovatech απότι θυμάμαι). Το σύστημα είναι αρκετά πολύπλοκο και ακριβό (όχι αυτόνομο) αλλά είναι πραγματικά καταπληκτικό στην πόλη. Για ψηφιακούς χάρτες αν θυμάμαι καλά υπάρχει η Αθήνα - Αττική. Ενημερωτικά η Inovatech έχει κυκλοφορήσει ένα προσιτό CD με χάρτη της Αθήνας και πολλά άλλα καλούδια, με την ονομασία Athens Navigator.

Τα στοιχεία της εταιρείας δεν τα έχω πρόχειρα αλλά αν τα χρειαστείς μπορώ να σου τα βρώ.

με φιλικούς
χαιρετισμούς
Dr. Format :idea:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

MLS Navigator

Δημοσίευσηαπό vaggos » 10 Ιούλ 2003, 15:02

<SPAN class=postbody>Κύριοι <BR>Βρήκα κάτι το οποίο δείχνει να έχει ενδιαφέρον <BR><BR>- Σας πάει παντού! <BR>Η MLS Πληροφορική Α.Ε. ανακοινώνει την ολοκλήρωση του MLS Navigator, του πρώτου συστήματος πλοήγησης για αυτοκίνητα στην Ελλάδα και την κυκλοφορία του στην αγορά. Ο MLS Navigator απευθύνεται σε όλους τους οδηγούς, άνδρες και γυναίκες και εγκαθίσταται σε όλα τα αυτοκίνητα, ανεξαρτήτως μοντέλου και παλαιότητας. <BR><BR>Ο MLS Navigator είναι πολύ εύκολος στη χρήση του. Ο οδηγός απλά δηλώνει τον προορισμό του και το σύστημα αφού προσδιορίσει μέσω δορυφόρου τη θέση του αυτοκινήτου εκείνη τη στιγμή, αναλαμβάνει να τον οδηγήσει γρήγορα και με ακρίβεια. Η καθοδήγηση γίνεται φωνητικά, με το σύστημα να ενημερώνει τον οδηγό για την επόμενη κίνηση που πρέπει να κάνει, αλλά και οπτικά μέσω του χάρτη που εμφανίζεται στην έγχρωμη οθόνη αφής. Παράλληλα λαμβάνει χρήσιμες πληροφορίες για τη διαδρομή, όπως τα φανάρια που υπολείπονται, η απόσταση που έχει διανυθεί, η ταχύτητα του οχήματος κλπ, κι όλα αυτά με απόλυτη ακρίβεια. <BR><BR>Ο ΜLS Navigator? πέρα από την πλοήγηση, περιλαμβάνει και πολλές πρόσθετες λειτουργίες για την ψυχαγωγία όλης της οικογένειας. Έτσι, οι επιβάτες μπορούν να παρακολουθήσουν τα αγαπημένα τους προγράμματα στην τηλεόραση, να δουν κινηματογραφικές ταινίες, να ακούσουν ραδιόφωνο καθώς και τα αγαπημένα τους τραγούδια από μουσικά CD στο CD Player ή στο MP3 Player. <BR><BR>Ο MLS Navigator , αλλάζει τον τρόπο που ο οδηγός κινείται στην πόλη, διευκολύνοντας την πρόσβαση σε γνωστούς και άγνωστους προορισμούς. Ο οδηγός θα ανακαλύψει νέους δρόμους και νέες συντομότερες διαδρομές, ενώ πλέον θα απαιτείται μόνο η διεύθυνση (οδός και αριθμός) του προορισμού. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να καταχωρηθεί ο προορισμός στη μνήμη του συστήματος, με το όνομα που ο οδηγός θα δώσει. Επιπλέον το σύστημα διατίθεται με αποθηκευμένους συνήθεις προορισμούς όπως κινηματογράφους, εστιατόρια, ξενοδοχεία, αθλητικούς χώρους κ.α. Ο MLS Navigator θα μπορεί να κατευθύνει τον οδηγό στους προορισμούς αυτούς, χωρίς ο τελευταίος να χρειάζεται να γνωρίζει την ακριβή διεύθυνση, κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων και της πλειάδας των νέων χώρων που δημιουργούνται. <BR><BR>Το σύστημα αποτελείται από μία αποσπώμενη αντικλεπτική έγχρωμη οθόνη αφής TFT, δέκτη GPS και κεραία ακριβείας, δέκτη και κεραία τηλεόρασης, τετρακάναλο ενισχυτή ήχου και τηλεχειριστήριο. Ο αγοραστής δεν επιβαρύνεται με κανένα πρόσθετο κόστος, πέραν αυτού της τοποθέτησης. <BR><BR>Σε πρώτη φάση, η πλοήγηση λειτουργεί για την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, με όλους τους Δήμους και τα προάστιά τους. Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα προστεθεί το εθνικό και επαρχιακό δίκτυο, καθώς και οι κυριότερες πόλεις, με προτεραιότητα τις Ολυμπιακές (Ηράκλειο, Πάτρα, Βόλο και Αρχαία Ολυμπία). Τα διαθέσιμα στοιχεία θα ανανεώνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να παραμένουν πάντα επίκαιρα. <BR><BR>Ο MLS Navigator θα διατίθεται από αντιπροσωπείες αυτοκινήτων, καταστήματα πώλησης ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου, αλυσίδες καταστημάτων ηλεκτρικών ειδών και αλυσίδες καταστημάτων προϊόντων υψηλής τεχνολογίας. <BR>Ο MLS Navigator αποτελεί προϊόν πολυετούς έρευνας που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο απόρρητου ενδοεταιρικού ερευνητικού προγράμματος, με καταληκτική ημερομηνία το έτος πριν τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων. Εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο της ανάπτυξης νέων καινοτόμων προϊόντων και υπηρεσιών υψηλής τεχνολογίας, που με αυξανόμενους ρυθμούς ανακοινώνει το τελευταίο διάστημα η εταιρία. Αναμένεται ότι κάποιες από τις τεχνολογίες αυτές στο εγγύς μέλλον θα ενσωματωθούν και στον MLS Navigator. Ήδη έχει προγραμματιστεί η έκδοση του συστήματος που θα είναι κατάλληλη για Αγγλόφωνους και Γερμανόφωνους χρήστες, προκειμένου να αντιμετωπιστεί η ζήτηση από επαγγελματικούς φορείς και ιδιαίτερα από εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων. <BR><BR>Με τον MLS Navigator η εταιρεία διευρύνει τις προοπτικές της και αναμένει σημαντικά οφέλη από την κυκλοφορία του στην αγορά. <BR><BR>Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; <BR>το επίσημο site είναι αυτό. <A href="http://www.mls.gr/gr/800/left.htm" target=_blank>http://www.mls.gr/gr/800/left.htm</A> <BR>ούτε μια φωτο όμως ούτε μια πληροφορία, ούτε ένα τεχνικό χαρακτηριστικό. H τιμή όπως έμαθα είναι απαγορευτική. Κάπου 3000 ευρώ. Σίγουρα δεν είναι για βουνά. αλλά λύνει πολλά προβλήματα.</SPAN>
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Re: MLS Navigator

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Ιούλ 2003, 07:26

vaggos έγραψε:Κύριοι <BR>Βρήκα κάτι το οποίο δείχνει να έχει ενδιαφέρον <BR>Σας πάει παντού! Η MLS Πληροφορική Α.Ε. ανακοινώνει την ολοκλήρωση του MLS Navigator ... Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; ...


Ναί Vaggos,
  χθες παρακολούθησα την παρουσίαση του συστήματος στις ειδήσεις κρατικού καναλιού τηλεόρασης:<BR>
  "Το σύστημα μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο, με εκτιμώμενο κόστος 2500 EURO και μοιάζει εξωτερικά με τυπικό car - cd - dvd player εξοπλισμένο με έγχρωμη οθόνη αφής TFT, το οποίο τοποθετείται στην θέση ραδιοφώνου του οχήματος. Εκτός από πλοήγηση εντός των μεγάλων πόλεων, η οποία γίνεται με ορισμό του προορισμού και κατόπιν ακρόαση των φωνητικών οδηγιών από το σύστημα, απ΄ότι κατάλαβα μπορεί να λειτουργήσει ως cd και mp3 player, ως ραδιοφωνικός δέκτης, ως τηλεοπτικός δέκτης ? και ως dvd player."<BR>
  Οπως φαίνεται, εκ πρώτης όψεως, το σύστημα είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον. Το ζήτημα είναι η υψηλότατη τιμή του.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Καλή τιμή

Δημοσίευσηαπό vaggos » 17 Ιούλ 2003, 12:39

Aγαπητέ dr.<BR>Oχι δεν νομίζω ότι στα 2.500 ευρώ έχει ακριβή τιμή. Με γνώμονα βέβαια ότι παραπλήσια τιμή έχουν τα μηχανήματα αυτοκινήτου που <παίζουν> dvd mp3 κλπ. Το θέμα είναι ποιος θα μπορέσει να διαθέσει τόσα. Γιατί αν διαθέτεις για την αγορά ενός καλού ηχητικού συστήματος και παράλληλα έχεις και τηλεόραση mp3 και τα συναφή, γιατί να μη διαθέσεις τα ίδια για να έχεις και gps. Αυτά που υπάρχουν σήμερα είναι απλά για τον υπολογιστή ταξειδιού. Αν και βλέπεις πολλά από τα χωριά και τις πόλεις κατά την διαδρομή σου. Αλλο να βάζεις τον δρόμο που θέλεις να πας και να πηγαίνεις...<BR>Χαιρετισμούς<BR><BR>Y.Γ. Βρήκα και άλλο σαϊτ. Πρέπει να είναι κάποια ιστορία που είχε ανακοινωθεί αλλά τώρα είδε ξανά το φως της δημοσιότητας. <A href="http://www.carnavigation.gr/">http://www.carnavigation.gr/</A>
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες