Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

mio p 550

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό gouzou » 18 Ιαν 2007, 17:24

Παιδια, υπαρχει κανενας αποκλειστικος αντιπροσωπος για service των mio στην ελλαδα?

Θελω να αγορασω το 550 απο το εξωτερικο και θελω να τους ρωτησω αν θα μου ισχυει η εγγυηση.
Άβαταρ μέλους
gouzou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 15:13

Δημοσίευσηαπό gouzou » 19 Ιαν 2007, 15:28

Βρηκα οτι υπευθυνη για το service των mio ειναι μια simplex πληροφορικη.κ μου ειπαν οτι θα εχω την εγγυηση,αλλα αν παθει κατι σοβαρο θα χρειαστει να το στειλουν στο βελγιο. αυτοι αναλαμβανουν μονο "ψιλα" πραγματα, οπως αναβαθμισεις.
ισχυουν αυτα που μου ειπαν ή μου ελεγαν ... ?

ειναι κανεις που να του χαλασε το mio κ αναγκαστηκε να το στειλει εξω?
Άβαταρ μέλους
gouzou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 15:13

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 29 Ιαν 2007, 13:50

Χαιρετώ την Gps παρέα..

Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω το mio 550 αγορασμένο από τον Γερμανό.

Το μηχάνημα δεν τα πήγαινε καλά με την ώρα και την ημερομηνία, από την αρχή..
Δηλαδή, μετά από κάθε φόρτιση του μηχανήματος , όταν το άνοιγα, έπρεπε να ξαναπεράσω την ημερομηνία η οποία πήγαινε καμιά 10αρια χρονάκια πίσω..
Αυτό μέχρι το ΣΚ που μας πέρασε, όπου κατάλαβα ότι το μηχάνημα μου είναι πολύ μπροστα :D
Έχει κολλήσει στις 6 Δεκεμβρίου 2507 ώρα 12.39..
Τι εννοώ εχει κολλήσει ;
Ακόμα και αν πάω να του εισάγω την σωστή ημερομηνία (settings , clock and alarms) ,αυτό βάζει ότι ημερομηνία του κατέβει στην υποοθόνη, ενώ την αρχική οθόνη παραμένει σταθερό το 2507..!!!!
Γενικότερα όπως καταλαβαίνετε τα έχει παίξει..

Το Destinator (pn) ανοίγει , αλλά κολαει συνέχεια (αυτό δεν το έκανε από την αρχή..) σε τέτοιο σημείο που μπορεί να σε δείχνει 2-3 δρόμους πίσω..

Να αναφέρω τέλος ότι όποτε έχει χρησιμοποιηθεί μέσα στο αυτοκίνητο είναι πάντα στο ρεύμα , καθώς και κάθε δυο μέρες το έβαζα και στο σπίτι για φόρτιση (όταν έπεφτε λίγο η μπαταρία)..
Επίσης φορτίστηκε αρκετές ώρες όταν το πήρα..

Αν έχετε καμία ιδέα εκτός από το να το σπάσω , η να το δώσω σε μέντιουμ για την χρονολογία που έχει κολλήσει , πείτε τη..
Εσείς είχατε ποτέ πρόβλημα με τα παραπάνω;
Αύριο πάντως πάω από Γερμανό με την εγγύηση..
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό maverickman » 29 Ιαν 2007, 17:13

grandjohn έγραψε:Χαιρετώ την Gps παρέα..

Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω το mio 550 αγορασμένο από τον Γερμανό.

Το μηχάνημα δεν τα πήγαινε καλά με την ώρα και την ημερομηνία, από την αρχή..
Δηλαδή, μετά από κάθε φόρτιση του μηχανήματος , όταν το άνοιγα, έπρεπε να ξαναπεράσω την ημερομηνία η οποία πήγαινε καμιά 10αρια χρονάκια πίσω..
Αυτό μέχρι το ΣΚ που μας πέρασε, όπου κατάλαβα ότι το μηχάνημα μου είναι πολύ μπροστα :D
Έχει κολλήσει στις 6 Δεκεμβρίου 2507 ώρα 12.39..
Τι εννοώ εχει κολλήσει ;
Ακόμα και αν πάω να του εισάγω την σωστή ημερομηνία (settings , clock and alarms) ,αυτό βάζει ότι ημερομηνία του κατέβει στην υποοθόνη, ενώ την αρχική οθόνη παραμένει σταθερό το 2507..!!!!
Γενικότερα όπως καταλαβαίνετε τα έχει παίξει..

Το Destinator (pn) ανοίγει , αλλά κολαει συνέχεια (αυτό δεν το έκανε από την αρχή..) σε τέτοιο σημείο που μπορεί να σε δείχνει 2-3 δρόμους πίσω..

Να αναφέρω τέλος ότι όποτε έχει χρησιμοποιηθεί μέσα στο αυτοκίνητο είναι πάντα στο ρεύμα , καθώς και κάθε δυο μέρες το έβαζα και στο σπίτι για φόρτιση (όταν έπεφτε λίγο η μπαταρία)..
Επίσης φορτίστηκε αρκετές ώρες όταν το πήρα..

Αν έχετε καμία ιδέα εκτός από το να το σπάσω , η να το δώσω σε μέντιουμ για την χρονολογία που έχει κολλήσει , πείτε τη..
Εσείς είχατε ποτέ πρόβλημα με τα παραπάνω;
Αύριο πάντως πάω από Γερμανό με την εγγύηση..


Το οτι το destinator κολαει και σου δειχνει δυο τρεις δρομους πισω ειναι πιθανα λογω ανεπαρκης μνημης ή επεξεργαστη.Δοκιμασε να κανεις ενα hard reset μηπως παιζοντας καποια στιγμη εγκατεστησες καποια εφαρμογη η οποια κολαει γενικα το συστημα καθως φορτωνεται στο παρασκηνιο.Ισως μπορεσεις να το δεις και απο τις >ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ>ΜΝΗΜΗ>ΕΝΕΡΓΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΑ αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι θα σου δειξει κατι.
Δες πρωτα στο εγχειριδιο πως κανεις μια διαγραφη μνημης αφου φυσικα αποθηκευσεις επαφες και οτι εγγραφα πιθανον εχεις σωσει.

Τωρα ανα εχεις και POIs στο destinator δεν μπορω να σου πω πως θα τα αποθηκευσεις μιας και δεν εχω και πολυ μεγαλη εμπειρια απο το συγκεκριμενο προγραμμα, αλλα πιθανον αν αποθηκευει καποια στοιχεια σε καποιο φακελο,στην μνημη (οχι στην καρτα) φανταζομαι συνδεοντας το μηχανημα με το καλωδιο στο pc με τον browser μπορεις να βρεις καποιο φακελο με το ονομα destinator ή καπως ετσι και να τον αποθηκευσεις στον σκληρο σου.Μετα το reset καντον ξαναπεικοληση στην ιδια διευθυνση.
Δεν ξερω σιγουρα αν το hard reset που κανω κυριως στο palm ειναι το ιδιο με την διαγραφη μνηνης, παντως ειτε το ενα ειτε το αλλο συμβουλεψου καλου κακου και το manual.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό typod » 30 Ιαν 2007, 08:48

grandjohn έγραψε:Χαιρετώ την Gps παρέα..

Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω το mio 550 αγορασμένο από τον Γερμανό.

Το μηχάνημα δεν τα πήγαινε καλά με την ώρα και την ημερομηνία, από την αρχή..
Δηλαδή, μετά από κάθε φόρτιση του μηχανήματος , όταν το άνοιγα, έπρεπε να ξαναπεράσω την ημερομηνία η οποία πήγαινε καμιά 10αρια χρονάκια πίσω..
Αυτό μέχρι το ΣΚ που μας πέρασε, όπου κατάλαβα ότι το μηχάνημα μου είναι πολύ μπροστα :D
Έχει κολλήσει στις 6 Δεκεμβρίου 2507 ώρα 12.39..
Τι εννοώ εχει κολλήσει ;
Ακόμα και αν πάω να του εισάγω την σωστή ημερομηνία (settings , clock and alarms) ,αυτό βάζει ότι ημερομηνία του κατέβει στην υποοθόνη, ενώ την αρχική οθόνη παραμένει σταθερό το 2507..!!!!
Γενικότερα όπως καταλαβαίνετε τα έχει παίξει..

Το Destinator (pn) ανοίγει , αλλά κολαει συνέχεια (αυτό δεν το έκανε από την αρχή..) σε τέτοιο σημείο που μπορεί να σε δείχνει 2-3 δρόμους πίσω..

Να αναφέρω τέλος ότι όποτε έχει χρησιμοποιηθεί μέσα στο αυτοκίνητο είναι πάντα στο ρεύμα , καθώς και κάθε δυο μέρες το έβαζα και στο σπίτι για φόρτιση (όταν έπεφτε λίγο η μπαταρία)..
Επίσης φορτίστηκε αρκετές ώρες όταν το πήρα..

Αν έχετε καμία ιδέα εκτός από το να το σπάσω , η να το δώσω σε μέντιουμ για την χρονολογία που έχει κολλήσει , πείτε τη..
Εσείς είχατε ποτέ πρόβλημα με τα παραπάνω;
Αύριο πάντως πάω από Γερμανό με την εγγύηση..
Γιάννη καλημέρα και με γειά το εργαλείο.Εχω ακριβώς το ίδιο και παρουσίαζε μερικά απο τα προβλήματα που αναφέρεις.Υπάρχουν λύσεις όμως όπως σε όλα τα PPC.Θα σε βοηθούσε πολύ το site NGI http://www.ngi.gr/page.php?pageid=44&languageid=2 που στο forum έχει λύσεις για όλα.Πρέπει να ασχοληθείς λίγο.Μερικά πράγματα που πρέπει να κάνεις είναι να μεταφέρεις το destinator και τους χάρτες απο την κάρτα στην συσκευή (όχι το αρχείο 2577-προσοχή) να κατεβάσεις ένα αρχείο απο το site της mio που διορθώνει όλα τα κολλήματα αλλά αλλάζει το id της συσκευής και θελει νέους κωδικούς και μία εξωτερική κεραία.Είναι μακρύς ο δρόμος Γιάννη αλλά πίστεψέ με δεν υπάρχει καλύτερο μηχάνημα στην κατηγορία του και όταν στρώσει θα μείνης πολύ ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 30 Ιαν 2007, 10:46

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Τypod, θα μπω στο site της ngi να το ψάξω , και πιστεύω ότι θα βγάλω άκρη.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι όσο δεν κολλούσε (για το destinator) όπου και να το έχω δοκιμάσει (ταξίδι ή Αθήνα) και χωρίς να έχω εμπειρία με συστήματα πλοήγησης, το βρήκα εύκολο στην χρήση, και κατατοπιστικότατο στην εικόνα και την ανάλυση του.
Έχεις φορτώσει στο mio τίποτα από Ανάβαση (Pathaway με χάρτες) και να τα έχεις δοκιμάσει;
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 30 Ιαν 2007, 17:32

Μερικα κομματια που ειχαν παραχθει καπου στον Αυγουστο 2006 (αν θυμαμαι καλα) παρουσιαζαν μερικα προβληματα με μονη λυση την αποστολη στην Mitac για αντικατασταση. Για ψαξε μηπως εισαι σε αυτην την παρτιδα :?

Το δικο μου δουλευει απροβληματιστα απο το Σεπτεμβριο, με πολλα διαφορετικα προγραμματα. Καθε μηνα περιπου κολλαει και θελει reset, αλλα αυτο ειναι και λογικο και καλυτερο απο τα μηχανακια των προηγουμενων ετων που κολλαγαν 2 φορες τη μερα.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό typod » 30 Ιαν 2007, 20:43

grandjohn έγραψε:Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Τypod, θα μπω στο site της ngi να το ψάξω , και πιστεύω ότι θα βγάλω άκρη.
Πάντως η αλήθεια είναι ότι όσο δεν κολλούσε (για το destinator) όπου και να το έχω δοκιμάσει (ταξίδι ή Αθήνα) και χωρίς να έχω εμπειρία με συστήματα πλοήγησης, το βρήκα εύκολο στην χρήση, και κατατοπιστικότατο στην εικόνα και την ανάλυση του.
Έχεις φορτώσει στο mio τίποτα από Ανάβαση (Pathaway με χάρτες) και να τα έχεις δοκιμάσει;
Δεν ξέρω αν έχεις το ΡΝ αλλά αν στο έδωσαν με αυτό κάνε την αναβάθμηση σε destinator 6 και θα πάθεις πλάκα.Οσο για το pathaway καλό αλλά δεν έχω χρόνο για τέτοια καρντιά μου.Εδω το τουτού έχω να το κινήσω τρείς ναι ναι τρείς βδομάδες.Οσο για το mio μην ψαρώνεις τρία έχω και αγορασμένα όλα τον Ιούλιο.Μετά την αναβάθμιση απο το site της mio πάνε ρολόι και σε καθημερινή επαγγελματική χρήση.Οτι θέλεις στη διάθεσή σου.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 31 Ιαν 2007, 11:18

Καλημέρα ,

Το μηχάνημα επανήλθε επιτυχώς στην κανονική του λειτουργία.

Μιλάμε για Destinator PN προ εγκατεστημένο στο Mio 550.
Βασικά μετά από καθημερινή χρήση μέσα στην Αθήνα (για διαφορετικούς προορισμούς λόγο δουλειάς) είδα ότι το Ιστορικό Προορισμών στο destinator είχε γεμίσει αφού είχε κρατήσει όλες αυτές τις διαδρομές .
Αφού τις διέγραψα , γύρισα και το Desktop στο αρχικό landscape από Portrait (αυτό δεν ξέρω πόσο ρόλο έπαιξε) και έκανα soft reset.
Το μηχάνημα γύρισε στις κανονικές ταχύτητες , αποθήκευσα την σωστή ώρα και ημερομηνία και το destinator παίζει όπως πριν.
Ουσιαστικά είπα να το ψάξω για αρχή επηρεασμένος από το θέμα χωρητικότητας που είχε αναφέρει πιο πάνω ο Mavericman και μου βγήκε.
Θα φορτώσω και το Patch για το 550 να έχω το κεφάλι μου σίγουρο (από το site της ngi).
To παραπάνω site είναι πραγματικά άψογο, και από ότι λένε η αναβάθμιση σε 6 θα λύσει όποια μικρά κολληματακια. Αυτές τις μέρες θα κάτσω να περάσω και την νέα έκδοση.
Φίλε Typod σου εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα και να ξανα χαρείς τόσο το Grand Vitara σου όσο και το Destinator.

Ευχαριστώ, για την προθυμία και τις απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες