Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

mio p 550

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 15 Σεπ 2006, 09:32

Κι εγω ετσι πιστευω, μαλλον δεν θα αλλαξει τπτ, ασε που απ οτι φαινεται δεν μπορεις να δεις τις πληροφοριες απο το Sirf (ποσους δορυφορους πιανει κλπ), οποτε και να το αλλαξεις δεν θα καταλαβεις αν κανει διαφορα η οχι. Το μονο ισως που μπορει να κανει διαφορα ειναι η ταχυτητα μεταφορας, αν μπορει και το εκαστοτε προγραμμα να δειξει τις πληροφοριες τοσο γρηγορα.

Ετσι εξηγειται με τα πμ, σου ειχα στειλει κι εγω 2 το Ιουλιο και ειναι ακομα στα εξερχομενα μου... επρεπε να σε ειδοποιησω οτι κατι δεν παει καλα.

Στο προκειμενο, χτες το βραδυ εκανα παραλληλο τεστ το P550 με το 276C, στην ταρατσα. Το 276 κλειδωσε σε λιγοτερο απο ενα λεπτο με ακριβεια 5m, ενω το μιο εψαχνε και εψαχνε και εψαχνε... Μετα σκεφτηκα μηπως το ειχα ζορισει με ενα Nokia BT gps που ειχα δοκιμασει να συνδεσω πριν απο καμμια ωρα, για να δω αν δουλευει. Ενα reset-ακι στο μιο και μολις ανοιξα τον Ozi κλειδωσε σε 10 δευτερολεπτα! Να μια διαφορα του dedicated gps απο το pda, συνηθως δουλευει αψογα χωρις να θελει reset! :P :P :P

Αυτο το ζητημα ομως με βαζει σε σκεψεις: το ενσωματωμενο gps κλεινει ποτε για να μην καταναλωνει ενεργεια??? ή μενει συνεχως ανοιχτο? καποια ρυθμιση απο τα setting των WM5 δεν υπαρχει για on/off. Υπαρχει τροπος?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 15 Σεπ 2006, 12:23

μαλλον δεν κραταει ημερολογιο και αν κανεις να το ανοιξεις πολυ καιρο ψαχνει τους
δορυφορους απο την αρχη.

μπορεις να το αφησεις σε nmea και να αλλαξεις μονο την ταχυτητα αλλα παλι δεν εχει διαφορα.

με το sirf το destinator δειχνει σταθμη σηματος και δορυφορους αλλα δεν ξερω
αν αυτες οι πληροφοριες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα..
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Joker » 02 Οκτ 2006, 19:27

vayero4_4 έγραψε:γεια σου ρε Joker με τα περιεργα σου! Λοιπον, δουλευει κανονικα με τους ξεκλειδωτους χαρτες, δεν εχει ομως και καμμια τρομερη λειτουργικοτητα = του λειπουν λειτουργιες. Μια χαρα ειναι ομως. Εβαλα και τον Peter μεσα, ειχε προβλημα με τα αρχεια των ισουψων, εβγαζε rendering error. Ξηλωσα τα συγκεκριμενα αρχεια και πλεον ο χαρτης του Peter ειναι στο PDA! Να το βγαλω για πουλημα το 276? Ενδιαφερεται κανεις? :) :) :p :p


http://www.geopainting.com/en/

αυτο ποστευω οτι το ξερεις...

συνδιασε το με το russa που δεν ειναι τοσο λειτουργικο σαν προγραμα
αλλα εχει το χαρισμα να μπαινει πολυ ευκολα στο παρασκηνιο.

μπορεις να μετατρεψεις τα img σε russa format και μετα με την ειλογη
atlas εχεις στο ppc ολοκληρο τον χαρτη και οχι τμηματικα

επισης φτιαχνεις δικους σου χαρτες πολυ ευκολα.

ετσι με το gpsgate τρεχει ταυτοχρονα με το ozi πχ και ειναι πολυ βολικο.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

update

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 09 Οκτ 2006, 18:38

Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος απο το Mio P550. Ενα παραπονο εχω απο το wifi που ειναι λιγο "κουφο" ( = δεν εχει καλη ευαισθησια) και οι ρυθμισεις για την καρτα δικτυου δεν αλλαζουν και τοσο ευκολα. Επισης το joystick δεν ειναι και οτι καλυτερο, θα προτιμουσα pad. Μια φορα μαλιστα κολλησε στην πανω θεση, δεν το καταλαβα και εκανα reset, με αποτελεσμα βεβαια να κανει "γερό" reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις, οποτε φτου κι απ την αρχη εγκατασταση προγραμματων κλπ. Κατα τα αλλα, ολα ΟΚ.

Eγκατεστησα και το Garmin Que, το προγραμμα για PDA που δινει η Garmin για το GPS10. Με τη βοηθεια του GpsGate ( εκδοση 2+ ) εφτιαξα μια virtual σειριακη θυρα με garmin emulation και ετσι δουλευει και το Que, το οποιο συνδεεται με το Mapsource και μπορεις να φορτωσεις χαρτες garmin κανονικα. Πολυ ωραιο και ομορφο προγραμματακι το Que, η μονη του αδυναμια ειναι οτι δεν μπορει να κανει route με πολλα waypoints. Αυτο μαλλον οφειλεται στο οτι με το GPS10 η Garmin δινει routable χαρτη, οποτε σου λεει δε χρειαζεται να εχεις πολλα waypoints στη διαδρομη. Παντως απο εμφανιση και λειτουργικοτητα σκιζει.

Προσπαθησα και το GpsProxy που ειναι open-source, θελει ομως ενα σωρο εγκαταστασεις βιβλιοθηκων, visual J# runtime και σουπα-μουπες, και εντελει δεν δουλεψε και πολυ καλα. Μολις τωρα βλεπω πως καποιος εφτιαξε μια εκδοση ειδικα για WM5, οποτε μπορει και να το ξαναδοκιμασω.

Παντως το GpsGate ειναι κορυφαιο και αξιζει τα λεφτα του μεχρι δεκαρας. Ειδικα αμα παρει κανεις και την εκδοση για PC, μπορει να φτιαξει στο pda μια virtual εξερχομενη θυρα που να κανει τον IP server, στο laptop να φτιαξει μια εισερχομενη θυρα IP-client και να ορισει ως εξερχομενη θυρα το Google Earth plugin, να ανοιξει το wi-fi σε pda και laptop και ... instant magic που λενε και οι αγγλοφωνοι. Πραγματικα εντυπωσιακο, απο αυτα που καποτε αν μας τα ελεγαν οτι θα συμβουν στο μελλον, θα γελουσε και το παρδαλο κατσικι!

Τελος, επειδη παιζω τις τελευταιες μερες με ενα QTEK 2020i και ενα HTC TyTN, αμφοτερα συνδεδεμενα με BT GPS, θα ελεγα σε οποιον θελει να παρει pda + τηλεφωνο να προτιμησει καποιο που να εχει ενσωματωμενο gps. Το τι τραβηξα με τα 2 τηλεφωνα και τις com-ports δε λεγεται. Αλλες φορες τις βλεπουν τα προγραμματα, αλλες φορες δεν τις βλεπουν, ενας χαμος. Κι ακομα δεν τα εχω σταθεροποιησει. Γι αυτο σας λεω, ενσωματωμενο gps για να εχετε το κεφαλι σας (σχεδον) ησυχο.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

update

Δημοσίευσηαπό typod » 09 Οκτ 2006, 19:16

Μάθατε ότι αποσύρθηκε το MIO 550??
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 09 Οκτ 2006, 20:44

Παντως το GpsGate ειναι κορυφαιο και αξιζει τα λεφτα του μεχρι δεκαρας

Οπως τα λες ειναι...και εγω εχω συνδεσει μεσω Activesync το N520 με το carpc και σχεδον καταργησα το garmin60cs.
Εν τελει το Sirf 3 ειναι καταπληκτικο.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 09 Οκτ 2006, 20:55

typod, για δωσε λεπτομερειες!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: update

Δημοσίευσηαπό Joker » 09 Οκτ 2006, 22:54

vayero4_4 έγραψε:Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος απο το Mio P550. Ενα παραπονο εχω απο το wifi που ειναι λιγο "κουφο" ( = δεν εχει καλη ευαισθησια) και οι ρυθμισεις για την καρτα δικτυου δεν αλλαζουν και τοσο ευκολα. Επισης το joystick δεν ειναι και οτι καλυτερο, θα προτιμουσα pad. Μια φορα μαλιστα κολλησε στην πανω θεση, δεν το καταλαβα και εκανα reset, με αποτελεσμα βεβαια να κανει "γερό" reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις, οποτε φτου κι απ την αρχη εγκατασταση προγραμματων κλπ. Κατα τα αλλα, ολα ΟΚ.

Eγκατεστησα και το Garmin Que, το προγραμμα για PDA που δινει η Garmin για το GPS10. Με τη βοηθεια του GpsGate ( εκδοση 2+ ) εφτιαξα μια virtual σειριακη θυρα με garmin emulation και ετσι δουλευει και το Que, το οποιο συνδεεται με το Mapsource και μπορεις να φορτωσεις χαρτες garmin κανονικα. Πολυ ωραιο και ομορφο προγραμματακι το Que, η μονη του αδυναμια ειναι οτι δεν μπορει να κανει route με πολλα waypoints. Αυτο μαλλον οφειλεται στο οτι με το GPS10 η Garmin δινει routable χαρτη, οποτε σου λεει δε χρειαζεται να εχεις πολλα waypoints στη διαδρομη. Παντως απο εμφανιση και λειτουργικοτητα σκιζει.

Προσπαθησα και το GpsProxy που ειναι open-source, θελει ομως ενα σωρο εγκαταστασεις βιβλιοθηκων, visual J# runtime και σουπα-μουπες, και εντελει δεν δουλεψε και πολυ καλα. Μολις τωρα βλεπω πως καποιος εφτιαξε μια εκδοση ειδικα για WM5, οποτε μπορει και να το ξαναδοκιμασω.

Παντως το GpsGate ειναι κορυφαιο και αξιζει τα λεφτα του μεχρι δεκαρας. Ειδικα αμα παρει κανεις και την εκδοση για PC, μπορει να φτιαξει στο pda μια virtual εξερχομενη θυρα που να κανει τον IP server, στο laptop να φτιαξει μια εισερχομενη θυρα IP-client και να ορισει ως εξερχομενη θυρα το Google Earth plugin, να ανοιξει το wi-fi σε pda και laptop και ... instant magic που λενε και οι αγγλοφωνοι. Πραγματικα εντυπωσιακο, απο αυτα που καποτε αν μας τα ελεγαν οτι θα συμβουν στο μελλον, θα γελουσε και το παρδαλο κατσικι!

Τελος, επειδη παιζω τις τελευταιες μερες με ενα QTEK 2020i και ενα HTC TyTN, αμφοτερα συνδεδεμενα με BT GPS, θα ελεγα σε οποιον θελει να παρει pda + τηλεφωνο να προτιμησει καποιο που να εχει ενσωματωμενο gps. Το τι τραβηξα με τα 2 τηλεφωνα και τις com-ports δε λεγεται. Αλλες φορες τις βλεπουν τα προγραμματα, αλλες φορες δεν τις βλεπουν, ενας χαμος. Κι ακομα δεν τα εχω σταθεροποιησει. Γι αυτο σας λεω, ενσωματωμενο gps για να εχετε το κεφαλι σας (σχεδον) ησυχο.


το gpsgate και εγω το αγορασα..!!! το μοναδικο νομιμο προγραμα που εχω
στο ppc. :P

για το garmin que μπορεις να φτιαξεις δικους σου χαρτες η μονο οτι εχει
το Mapsource μπορεις να φορτωσεις?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 10 Οκτ 2006, 01:42

Joker ειναι προγραμμα της garmin, αρα ναι μεν μπορεις να φτιαξεις δικους σου χαρτες αλλα πρεπει να κανεις ολη τη διαδικασια, οχι μονον δλδ να φτιαξεις το img, αλλα και να το καταγραψεις στη registry οπως τα θελει η garmin κλπ. Το Que δλδ φορτωνει οτι χαρτη μπορεις να φορτωσεις και στο mapsource.

θελω να κανω προσπαθεια και με το καινουριο προγραμμα, το Mobile XT ή καπως ετσι, αλλα απο οτι ειδα στις λεπτομερειες θελει να κανει και update στο GPS10 και μασαω μη μου κανει καμμια αλχημεια με το δικο μου και το παρω στα χερια! Κι αυτο παντως ειναι πολυ ωραιο, destinator-ιζει λιγο βεβαια αλλα ειναι ομορφο, με μεγαλα κουμπια για πατημα με το δαχτυλο κλπ.

Εβαλα και τον Peter 6.09 και στο Que και στο russa, το οποιο συνεχιζει να μου βγαζει rendering error στα αρχεια με τις ισουψεις. Καμμια ιδεα?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 10 Οκτ 2006, 04:21

vayero4_4 έγραψε:θελω να κανω προσπαθεια και με το καινουριο προγραμμα, το Mobile XT ή καπως ετσι, αλλα απο οτι ειδα στις λεπτομερειες θελει να κανει και update στο GPS10 και μασαω μη μου κανει καμμια αλχημεια με το δικο μου και το παρω στα χερια!


δε νομιζω να καταφερει να πειραξει το firmware του mio μιας και ειναι
εντελως διαφορετικο, αλλα μη σε παρω και στο λαιμο μου, και το κλαιμε
μαζι το mio...

ο τελευταιος χαρτης του peter και εμενα μου το κανει αυτο.
αν λες για το russa εχω μια ιδεα αλλα ειναι μπελας μεγαλος με αρκετη δουλεια.

1.φορτωνεις τα img στο gpsmapedit και σωζεις σε polish format.

2.με αυτο το προγραματακι

http://www.msh-tools.com/Programs/PTxt2shp.zip

μετατρεπεις το polish σε shp αρχεια ξεχωριστα το καθε level

3.με το global mapper η το arcview καλυτερα ξεχωριζεις τον καθε τυπο απο τον αντοιστοιχο κωδικο 0χ01.. κλπ.
τα αποθηκευεις σε ξεχωριστα αρχεια shp αναλογα τον τυπο
και φτιαχνεις τον χαρτη απο την αρχη με τα shp στο gpsmapedit

μπορεις να συνδιασεις τον greece13 με τον χαρτη του peter ετσι.
με 8 ωρες δουλεια καθε μερα σε κανα μηνα θα ειναι ετοιμος...!!!!

και για να φτιαξω χαρτη για το que θα πρεπει να σπαω τα tracks στα 254
trackpoints και ολλα αυτα τα γνωστα για να γινει το img?

αν ειναι ετσι δεν ασχολουμαι καθολου με αυτο. ειναι μπελας για
μενα που θελω μονο δικο μου χαρτη φορτωμενο.

και φαινεται ωραιο προγραμα ρε γμτ...
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 10 Οκτ 2006, 04:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό typod » 10 Οκτ 2006, 07:59

vayero4_4 έγραψε:typod, για δωσε λεπτομερειες!
http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=1340&postdays=0&postorder=asc&start=120
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό typod » 10 Οκτ 2006, 08:04

Πάντως ότι και να λένε το μηχανάκι δουλεύει μια χαρά στην πόλη τουλάχιστον με το destinator.Τώρα βλέπουμε.Εχει βάλει κανείς εξωτερική κεραία?
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 10 Οκτ 2006, 11:06

Αμαν ρε typod, την καταστροφη φερνεις! Λεω κι εγω.... κοιταω και στο mio-tech.be και δε βλεπω πουθενα να λεει για αποσυρση, τι διαλα γινεται... Διαβαζω σημερα το φορουμ της NGI και καταλαβα... Καποιος ειπε σε καποιον κατι... Η φημολογια ειναι γνωστο σπορ του ελληνα typod, μη μασας απο τετοια!

Ειναι προφανες οτι ο μαστορας λεει "ασε ρε να πω κανα ψεμα οτι το κατηργησαν, μπας και δεν με πρηζουν πια". Δεν ειναι καθολου απιθανο ο συγκεκριμενος να επεσε σε παρτιδα με τα μηχανακια που δε δουλευε καλα το gps, αυτα τα προ-Αυγουστου και να τα ειδε ολα απο θυμωμενους πελατες οταν τους ελεγε οτι πρεπει να το στειλει Βελγιο κλπ.

Τωρα, για υποστηριξη κλπ, αυτα μαλλον τα ξεραμε οσοι το πηραμε, εγω δλδ προσωπικα το ηξερα οτι ειναι "τα ζα μ' αργα"!

--> Joker: ρε συ, καμμια ιδεα ειπα οχι προταση για επαγγελμα! :P :P :P Προς το παρον εχω σβησει τα αρχεια των ισουψων και ξανα-εφτιαξα το atlas με μονο τα υπολοιπα αρχεια (49 το συνολο). Αψογο ειναι κι ετσι, ειδικα απο τη στιγμη που ο ρωσσος δεν εχει επιλογη για καθε εναν χαρτη ξεχωριστα για να μπορεις να σβηνεις π.χ. τις ισουψεις και να βλεπεις τα υπολοιπα καθαρα. Εχει ενα slider για τη λεπτομερεια αλλα αυτο δουλευει κατα πως ειναι ορισμενα τα layers στο img, οποτε παλι δε μου κανει γιατι οι ισουψεις ειναι ρυθμισμενες να βγαινουν σε πολυ ζουμ.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 21 Οκτ 2006, 00:43

δοκιμασε και αυτο

http://www.madeiragps.com/download/navi ... .PPC.m.zip

ειναι παραλλαγη του russa. http://www.navitel.ru
και υποστηριζει και routable χαρτες λεει...

και υπαρχει και αυτο: http://pocketmv.homeip.net/
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Re: update

Δημοσίευσηαπό Joker » 01 Νοέμ 2006, 16:41

vayero4_4 έγραψε:Τελος, επειδη παιζω τις τελευταιες μερες με ενα QTEK 2020i και ενα HTC TyTN, αμφοτερα συνδεδεμενα με BT GPS, θα ελεγα σε οποιον θελει να παρει pda + τηλεφωνο να προτιμησει καποιο που να εχει ενσωματωμενο gps. Το τι τραβηξα με τα 2 τηλεφωνα και τις com-ports δε λεγεται. Αλλες φορες τις βλεπουν τα προγραμματα, αλλες φορες δεν τις βλεπουν, ενας χαμος. Κι ακομα δεν τα εχω σταθεροποιησει. Γι αυτο σας λεω, ενσωματωμενο gps για να εχετε το κεφαλι σας (σχεδον) ησυχο.


πες μου αν ξερεις πως θα κανω το ozi να βρει την comport σε TyTN
που το παλευω και εγω.

με το destinator6 ειναι οκ αλλα αυτο το ozi δεν θελει να βρει την com
του bluetooth.

http://www.oziexplorer3.com/support/ozi ... ls1100.zip

αυτο βοηθαει?

Bluetooth Tools

Please note the Bluetooth tools may no longer be required for OziExplorerCE version 1.12.0 or later. OziExplorerCE has been rewritten to bypass the issues with the Bluetooth on these PDA's.

If you are using a O2 XDA II or MDA II or Qtek 2020 or any other PDA's based on the same hardware with a bluetooth gps then you will not be able to connect to the gps with OziExplorerCE, you will get ERR in the top right corner above the map. This is not a problem with OziExplorerCE it is a well known problem with these devices, their bluetooth implementation does not work properly and requires a patch.

There are some programs which do work with these devices without the patch but these are most likely using simple polling of the serial port. I can also read the serial port using polling but this is not a suitable method to use as it slows the software down considerably, an event driven reading method must be used and this is where the patch is required.

Setup for the Bluetooth Tools

* If you have any paired devices delete them.
* Download and install the Bluetooth Tools to the PDA.
* Reset the PDA.
* Run the bluetooth manager.
* Using the bluetooth manager search for the gps
* When found highlight it in the list and click on Next
* Enter the Device PIN: (should be in the gps manual, if not try 0000);
* Click Next
* Click Finish
* When asked if you want to create a Bluetooth serial port answer Yes.
* The serial port number that will be used is shown (remember the number, you will need it to configure OziExplorerCE) Tick the Serial port box
* Press the (ok) button on the top right of the screen to close the bluetooth manager (need to press 2 times)
* Reset the PDA (this is important, if you do not do this the new serial port will not be created)

Run OziExplorerCE and in NMEA (GPS) configuration set the Serial Port Number created by the Bluetooth Tools as the Communication Port.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες