Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Samsung Q1

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Samsung Q1

Δημοσίευσηαπό gbmav » 16 Ιουν 2006, 22:10

Τι θα λέγατε για αυτό?
http://www.samsung.com/q1/
ένα από τα πολλά review μπορείτε να βρείτε εδώ:
http://www.smartdevicesdirect.com/product_info.php?whatsnew=Samsung-Q1&products_id=1275
http://www.microanvika.com/Samsung-Q1-the-ultra-mobile-pc-revolution--SAM14514.htm

Εικόνα


Για να τα πάρουμε από την αρχή. Κάνω αρκετό off-road (ειδικα το καλοκαίρι) και μετα την εκτενή χρήση του googlearth (αν είσαι τυχερός σε κάποια σημεία έχει καταπληκτική κάλυψη) άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά την εκδοχή του gps. Κοίταξα garmin κλπ και δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί να πάρει κανείς ένα deticated gps όταν μπορεί να το συνδυάσει με ένα καλό - εύχρηστο - πολυχρηστικό - και σαφώς πιο ευέλικτο pda. Και τα δύο (πχ garmin nuvi 300-360) ίδια οθόνη έχουν (3.5") και πρακτικά τα σύγχρονα ftat και mobile gps είναι pda που είναι κλειδωμένα για την δουλειά ενός gps. Τουλάχιστον εγά με τα λίγα που ξέρω αυτό κατάλαβα. Όποιος μπορεί να με διαφωτίσει καλύτερα είμαι όλος αυτιά.

Μετα υπάρχει η λύση του car pc. Πολλά τα λεφτά πολύς ο κόπος κλπ. Είναι για πολύ "μερακλήδες" αυτή η εκδοχή.

Ψάχνοντας λοιπόν έπεσα πάνω στο Samsung Q1. Πρακτικά, (με λύση εξωτερικής κεραίας SRFIII) είναι ένα άξιο GPS αλλά και mp3 player media player και ότι άλλο θελήσει ο καθένας αφού είναι Windows (φτάσαμε να το λέμε για καλό αυτό ε????). Βέβαια βγαίνει στα 1000€ αλλά χαλάλι για αυτό που παίρνεις (έχει και 7" οθόνη...)

Anyway, περιμένω τις απόψεις σας. Αξίζει τον κόπο? Τι λέτε?
Όποιος γνωρίζει τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει μια οθόνη για να είναι κατάλληλη για GPS (φωτεινότητα, backlight κλπ) ας στείλει ένα μύνημα...

Συγχαρητήρια για το forum!
Άβαταρ μέλους
gbmav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2005, 18:28
Τοποθεσία: Πυλαία Θεσ/νίκη

Samsung Q1

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 19 Ιουν 2006, 12:33

Αμα πας στο χιλιαρικο, δεν τσιμπας ενα Flybook που ζυγιζει μεν 1.2 κιλα, εχει ομως πληκτρολογιο, ποντικια, οθονη αφης 9", ειναι δλδ ενας κανονικος (αλλα μικρος) κουμπιουτορας? Εχει και BT, GPRS (για το GoogleEarth αμα εχεις βαθιες τσεπες), WiFi και απ ολα.

Απο την αλλη, εγω τεινω να ειμαι περισσοτερο με τις dedicated συσκευες και κατα των PDA γενικοτερα. Ειναι πιο στιβαρες και αξιοπιστες. Εγω μπορω να αφησω το Garmin 276C να ψηνεται κατω απο τον ηλιο για ωρες (ή και μερες) χωρις να φοβαμαι μηπως το παρω στα χερια. Οι PDA-users μπορουν? Μπορω να το κουβαλαω μαζι μου στο δασος, χωρις να σκιαζομαι πην πεσω και το σπασω (δεν σπαει) ή μη μου πεσει στο νερο και πνιγει (αδιαβροχο για 30 λεπτα). Το βαζω στο αμαξι μου με την (εμπεριεχομενη στη συσκευασια) βαση, η οποια σου δινει την εντυπωση οτι φτιαχτηκε για rock-crawling και δεν το εχω κολλημενο με βεντουζα στο παρμπριζ (σαλια χρειαζονται? δεν ξερω :) ). Μπορω να του δωσω τροφοδοσια κατευθειαν απο τη μπαταρια του αυτοκινητου και, κρυβοντας το καλωδιο δεν εχω καλωδια να τρεχουν στο αμαξι, ή μπορω να το εχω με την επαναφορτιζομενη μπαταρια του που μου δινει εως και 15 ωρες συνεχους λειτουργιας. Αμα θελω κατι καλυτερο απο τον διανυσματικο χαρτη της Αναβασης ή τον χαρτη του Peter με τις ισουψεις, μπορω να το συνδεσω πολυ ευκολα με το Flybook και να παιζω με τον Ozi, ή και με το TopoNavigator μολις ανακαλυψει η Αναβαση οτι η Garmin εχει και το PVT στο 95% των μοντελων της.

Οσον αφορα τωρα το Samsung, σκεψου: καλωδιο τροφοδοσιας για το ιδιο (η μπαταρια απο τα UMPC κραταει λιγοτερο απο laptop), βαση στηριξης στο ταμπλω (διοτι πρεπει να οδηγαμε κιολας, οχι μονο να κραταμε το μηχανημα), πενα για λειτουργια της touch-screen (δε νομιζω να μπορεις να παιξεις με τα δαχτυλα, ενα IBM με Windows tablet edition που ειδα, παιζει μονο με την πενα), BT GPS, βγαλσιμο του BT GPS για φορτισμα (ολο θα το ξεχνας) και αλλα πολλα μειονεκτηματα.

Αν ντε και καλα ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ, δεν μπορεις να κανεις χωρις αυτο κλπ κλπ κλπ, τοτε προτεινω σοβαρη εγκατασταση στο αυτοκινητο, με το τροφοδοτικο να συνδεεται με inverter κατευθειαν στη μπαταρια του αυτοκινητου, USB MouseGPS (για να παιρνει τροφοδοσια απο το USB, πρεπει ομως να διευκρινισεις αν το UMPC μπορει να δωσει 5V στο USB, αλλιως την εκατσες), κρυμμενα και τακτοποιημενα τα καλωδια σου και να ξεχασεις βεβαιως την πιθανοτητα να το εχεις και για φορητο GPS (800 gr ειναι πολλα). Αυτα...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Samsung Q1

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 20 Ιουν 2006, 10:33

Και για να συμπληρώσω με λίγο humor τον αγαπητό vayero4x4 την κρίσιμη ώρα που θα απαιτήσεις να δουλέψει...
ε.. δεν θα δεις και ένα bluescreen of death των windows? Μην ξεχνιόμαστε...
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Samsung Q1

Δημοσίευσηαπό eldar » 20 Ιουν 2006, 18:14

όπως είπε και ο vayero4_4 η διαφορα οσον αφορα την αξιοπιστια ειναι πολυ μεγαλη. τα περισοτερα φορητα gps αντεχουν σε πολυ σκληρη χρηση. ειναι αδιαβροχα στο 1 μετρο κατω απο το νερο για μιση ωρα αντεχουν σε υψηλες θερμοκρασιες σκονη υγρασια και πολυ δυνατα χτυπηματα.ακομα και το πηκτρολογιο ειναι ποιο ανθεκτικο στη χρηση. επισης δεν πρεπει να ξεχνας οτι και σε θεμα software ειναι πολυ ποιο σταθερα. εχουν λειτουργικο συστημα που ειναι φτιαγμενο ειδικα και μονο για το συγκεκριμενο hardware. καλο ειναι να εχεις υποψην σου αυτα πριν αποφασισεις.
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 20 Ιουν 2006, 21:06

Εχουν δικιο οι συναγωνιστες.
Και carpc να φτιαξεις,ενα dedicated gps ειναι απαραιτητο.
Εγω εχω το garmin 60cs με τον χαρτη της Αναβασης. Παντα αυτον συμβουλευομαι εν τελει.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Joker » 21 Ιουν 2006, 12:35

δεν ειπαμε οτι κανει για να ανεβεις στο εβερεστ
αλλα το καθε ενα εχει τα υπερ και τα κατα του.

το θεμα ειναι τι βολευει καλυτερα τον καθενα.

εγω απο τοτε που που πηρα pocket pc το "dedicated gps" το χρησημοποιω σπανια και στο αυτοκινητο καθολου.

το samsung ειναι tablet pc απο οτι βλεπω, και το θεμα ειναι η συμβατοτητα
με προγραματα του ειδους...
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Caravan » 21 Ιουν 2006, 13:44

panayiotis έγραψε:Εχουν δικιο οι συναγωνιστες.
Και carpc να φτιαξεις,ενα dedicated gps ειναι απαραιτητο.
Εγω εχω το garmin 60cs με τον χαρτη της Αναβασης. Παντα αυτον συμβουλευομαι εν τελει.


Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή το topo navigator της ανάβασης εγκατεστημένο στο car pc σου εννοείς ότι δεν σε πληροφορεί εξίσου καλά με το garmin ή απλά δεν έχεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Η καινούρια έκδοση μάλιστα με τα ισοϋψή και την πλοήγηση δεν θα συγκρίνεται με τίποτε άλλο (διάβασα γι' αυτό αλλά δεν το είδα ακόμη).
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 21 Ιουν 2006, 15:54

Caravan έγραψε:
panayiotis έγραψε:Εχουν δικιο οι συναγωνιστες.
Και carpc να φτιαξεις,ενα dedicated gps ειναι απαραιτητο.
Εγω εχω το garmin 60cs με τον χαρτη της Αναβασης. Παντα αυτον συμβουλευομαι εν τελει.


Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή το topo navigator της ανάβασης εγκατεστημένο στο car pc σου εννοείς ότι δεν σε πληροφορεί εξίσου καλά με το garmin ή απλά δεν έχεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Η καινούρια έκδοση μάλιστα με τα ισοϋψή και την πλοήγηση δεν θα συγκρίνεται με τίποτε άλλο (διάβασα γι' αυτό αλλά δεν το είδα ακόμη).

Εγω απλα ειπα οτι ενα dedicated gps ειναι must ,για τους λογους που αναλυσε πριν ο vayero ,κυριως φορητοτητας.
Να σου κανω μια ερωτηση?
Οι χαρτες στο toponavigator και ο χαρτης Greece13 που φορτωνεται στa Garmin εχουν τις ιδιες λεπτομερειες?
Αυτη την ερωτηση ειχα κανει στον Τριαναταφυλλο οταν πηγα στην αναβαση να παρω μια ιδεα του Toponavigator και μου ειπε ναι.
Εγω ομως στον Greece 13 βλεπω μεχρι και αντιπυρικες που ειναι περασμενοι σαν δρομοι,σε αντιδιαστολη με το Toponav που δεν ειχε τοσες λεπτομερειες τουλαχιστον στην περιοχη του Ταυγετου που ειχα ριξει μια προχειρη ματια.
Για να προλαβω παρεξηγησεις δεν εχω αγορασει ακομα το Toponavigator.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό Joker » 21 Ιουν 2006, 17:11

panayiotis έγραψε:
Caravan έγραψε:
panayiotis έγραψε:Εχουν δικιο οι συναγωνιστες.
Και carpc να φτιαξεις,ενα dedicated gps ειναι απαραιτητο.
Εγω εχω το garmin 60cs με τον χαρτη της Αναβασης. Παντα αυτον συμβουλευομαι εν τελει.


Κάτσε ρε φίλε, δηλαδή το topo navigator της ανάβασης εγκατεστημένο στο car pc σου εννοείς ότι δεν σε πληροφορεί εξίσου καλά με το garmin ή απλά δεν έχεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα;

Η καινούρια έκδοση μάλιστα με τα ισοϋψή και την πλοήγηση δεν θα συγκρίνεται με τίποτε άλλο (διάβασα γι' αυτό αλλά δεν το είδα ακόμη).

Εγω απλα ειπα οτι ενα dedicated gps ειναι must ,για τους λογους που αναλυσε πριν ο vayero ,κυριως φορητοτητας.
Να σου κανω μια ερωτηση?
Οι χαρτες στο toponavigator και ο χαρτης Greece13 που φορτωνεται στa Garmin εχουν τις ιδιες λεπτομερειες?
Αυτη την ερωτηση ειχα κανει στον Τριαναταφυλλο οταν πηγα στην αναβαση να παρω μια ιδεα του Toponavigator και μου ειπε ναι.
Εγω ομως στον Greece 13 βλεπω μεχρι και αντιπυρικες που ειναι περασμενοι σαν δρομοι,σε αντιδιαστολη με το Toponav που δεν ειχε τοσες λεπτομερειες τουλαχιστον στην περιοχη του Ταυγετου που ειχα ριξει μια προχειρη ματια.
Για να προλαβω παρεξηγησεις δεν εχω αγορασει ακομα το Toponavigator.


εγω στο ppc εχω περασει και τα raster του toponavigator (στο ozi και στο arcpad)
και τα διανυσματικα του greece13 (στο arcpad) και καθαρισα.

ΤΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ PPC

α) εσυ στο garmin μπορεις να βαλεις destinator, tomtom, ozi και πολλα
αλλα προγραματα του ειδους?

β) κριτηριο αγορας gps ειναι μονο οι χαρτες της αναβασης?
αν ειναι ετσι τοτε μιλαμε μονο για gaρmin gps και τιποτε αλλο
αφου η αναβαση δεν υποστηριζει κανενα αλλο gps και
για να βαλεις τους χαρτες της σε αλλο gps θα πρεπει να
κανεις μετατροπες που η αναβαση τις θεωρει παρανομες

γ) μπορεις με το garmin να καταγραψεις track με 100.000 trackpoint?
με ενα ppc καταγραφεις κατι πιο λιγο απο απειρα tracks wpt και routes.

δ) ενα ppc κανει και αλλα πραγματα εκτος απο gps.


ε) θεμα ανθεκτικοτητας δεν υπαρχει εκτος αν εισαι xtreme ορειβατης
που ακομα και σε αυτη την περιπτωση αυτο που θα σε προβληματησει
ειναι η αυτονομια της μπαταριας και οχι η ανθεκτικοτητα.
επισης δεν υπαρχει και προβλημα φορητοτητας.

TA ΥΠΕΡ ΤΟΥ GPS

α) αυτονομια. (μπορεις να κουβαλας μια κουτα μπαταριες περιπτερου
στην περιπτωση του ppc θα πρεπει να πας στον μαστορα για την
πατεντα με την μπαταρια. δες την σχετικη διαφημηση της ΤΙΜ στην tv)

β) ανθεκτικοτητα (οταν ναυαγησεις θα δουλεψει εγγυημενα οποτε θα
ξερεις προς τα που να κολυμπησεις, ενω με το ppc εγγυημενα θα
γινεις τροφη για αστακους)

γ) βαρομετρικο αλτιμετρο (πολυ χρησημο αν ανεβεις στο εβερεστ αφου
η δορυφορικη ενδειξη του υψομετρου εχει την τερααααστια αποκλιση
των 50 μετρων)

δ) μαγνητικη πυξιδα (αλλο ενα μπιχλιμπιδι)

ε) τεραααααααστια γκαμα χαρτων (αναβαση και peter μονο. τι?
δεν φτανουν??? υπερβολες.)

αυτα για την ωρα συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια και τις απαιτησεις.

δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησετε.
ειπαμε, ο καθε χρηστης εχει αλλες απαιτησεις.
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 21 Ιουν 2006, 18:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό gbmav » 21 Ιουν 2006, 18:15

Λοιπόν, thx για τις απαντήσεις...
Να σας πω τις σκέψεις μου κι εγώ...

1) vayero4_4 πολυ τα συμπαθώ τα mac αλλά γενικώς λόγω συμβατότητας με πολλά προγράμματα προγραμματισμού (και σε συνεργασία με άλλους) που δουλεύω δεν μπορώ να έχω...Λαπτοπ έχω anyway και δεν θελω κι άλλο. Ύστερα, ειδικά για μέσα στο αμάξι νομιζω δεν υπάρχει τιποτα καλύτερο από 7" οθόνη (νομιζω οι 9 είναι πολλές). Εξάλλου και τα carpc τα car dvd κλπ 7 ή 8" οθόνες δεν έχουν? Συμφωνώ μαζί σου ότι συγκρινόμενο με οποιασδήποτε μορφής λαπτοπ το umpc χάνει...αλλά εδώ μιλάμε για πολύ συγκεκριμένη χρήση...

2) Η μπαταρία και το βάρος δεν με ενδιαφέρουν γιατί δεν πρόκειται να κάνω πεζοπορία. Γιαυτό και δεν μου αρέσει η 3.5" οθόνη γιατί δεν είναι το μεγάλο ζητούμενο γι μένα η φορητότητα

3) Μπορώ να πάω κάπου διακοπές να μπω στο googlearth να δώ οποιοδήποτε κομμάτι με ενδιαφέρει (αν είμαι τυχερός και έχει ανάλυση καλή) να το σώσω να το τυπώσω να το επεξεργαστώ κλπ... και ολα αυτά χωρίς να κουβαλάω το 15.4" λαπτοπ και ένα pda και ένα gps). Αυτό δεν το βρίσκετε πολύ σοβαρό πλεονέκτημα?

4) Αν μιλήσουμε για dedicated gps όλα τα gps πέρνουν όλους τους χάρτες και όλα τα πργράμματα? Νομίζω πως όχι. Με ένα ppc ή ακόμα καλύτερα με ένα umpc μπορείς να δοκιμασεις, να παίξεις και να επιλέξεις τεlικά τί σου κάνει. Έτσι δεν είναι? Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

5) Δεν γνωρίζω τίποτα για τίποτα για τη συμβατότητα που αναφέρει ο Joker... Δηλαδή τα πρργράμματα του είδους δεν τρέχουν σε pc?

6) Με ένα umpc (το samsung είναι μόνο η αρχή, βγάζει και η asus όπου να ναι με ενσωματωμένο gps και cam) σε χρήση car pc δεν έχεις μόνο gps. Έχεις video, audio, mp3 player και πολλά άλλα. Και αν κάποιος ενδιαφέρεται για χρήση κυρίως στο αυτοκίνητο...καλά είναι και τα extras 8)

7) Και τελειώνω... Αυτό που καταλαβαίνω είναι δύο τα σημαντκά α) αντοχή σε extreme συνθήκες ζέστης, παγωνιάς κλπ και β) ορατότητα οθόνης...

Αυτά τα πολλά... Είναι πολλές οι απορίες και οι εκδοχές οπότε go on μπας και βγει καμιά άκρη.
Kαι by the way πόσο κάνει ένα καλό gps με χάρτες ευρώπης και χωρίς ελλάδας? 500-600-700 €...? Ακριβό δεν είναι για αυτά (τα λίγα ως μηχάνημα τεχνολογίας) που κάνει?
Άβαταρ μέλους
gbmav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2005, 18:28
Τοποθεσία: Πυλαία Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό Joker » 21 Ιουν 2006, 18:49

gbmav έγραψε:5) Δεν γνωρίζω τίποτα για τίποτα για τη συμβατότητα που αναφέρει ο Joker... Δηλαδή τα πρργράμματα του είδους δεν τρέχουν σε pc?


το συγκεκριμενο ειναι tablet pc, δουλευει με οθονη αφης και φανταζομαι
οτι αν βαλεις ozi η google earth θα πρεπει να υποστηρηζουν και τα
προγραματα την οθονη αφης για να τα δουλεψεις.

μπορει να κανω και λαθος, δεν εχω ερθει ποτε σε επαφη με tablet pc.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 22 Ιουν 2006, 11:26

gbmav 1 -> το flybook ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MAC! http://www.flybook.biz/el/

gbmav 3 -> Αν δεν πιστευες οτι το flybook ειναι mac, θα καταλαβαινες τι σου ειπα, παρε ενα απλο usb mouse gps και ενα flybook ή αμα εχεις ψωρα καποιο umpc, παρε το umpc. Τα υπολοιπα πιστευω τα καταλαβαινεις μονος σου.

gbmav 4 -> Αυτη τη στιγμη, ο καλυτερος (μακραν του δευτερου, ή μαλλον ανευ δευτερου) χαρτης για off-road (που ειναι και το ζητουμενο σου, συμφωνα με την εισαγωγη του post σου, εκτος και αν δεν ξερεις ακριβως τι θελεις), ειναι ο διανυσματικος χαρτης της Αναβασης σε καποιο Garmin gps. Αντιθετα, για χρηση μεσα σε πολη, ο καλυτερος χαρτης ειναι του Destinator σε καποιο PDA. Αμφοτερες οι λυσεις δεν παιζουν στο UMPC. Αυτο που παιζει στο umpc ειναι το TopoNavigator, το οποιο ομως κοστιζει απο μονο του 350 ευρω.

gbmav 7β -> Κατα κανονα οι οθονες αφης εχουν χαμηλοτερη φωτεινοτητα απο τις απλες οθονες, δεν ειμαι ομως βεβαιος για τις τελευταιες εξελιξεις. Σιγουρα ομως για να ειναι αρκετα φωτεινες θα καταναλωνουν μεγαλες ποσοτητες ενεργειας, αρα μειωνεται η αυτονομια σου.

joker -> αντιπαρερχομαι τα σχεδον ειρωνικα σχολια σου (δεν παρεξηγουμαι, μην ανησυχεις, κουβεντα κανουμε) διοτι:

gbmav 7α -> ενα αυτοκινητο αφημενο κατω απο τον ηλιο για λιγες ωρες δεν ψηνεται απλως, καρβουνιαζει. Ανετα φτανει τους 50 βαθμους το εσωτερικο του. Τι πιστευεις τωρα, ειναι αυτες οι θερμοκρασιες αρκετα extreme? Πιστευεις οτι το umpc θα αντεξει σε τετοια μεταχειριση? δεν ειπα να πας στο εβερεστ ή στη σαχαρα, για μπανακι σε καποια απομερη παραλια με το κοριτσι ειπα να πας. Αυτο δεν ειπες κι εσυ? πως κανεις off-road το καλοκαιρι?

joker -> αν καταφερεις και κανεις 100.000 trackpoints χωρις να τα κανεις download στο Pc, ή αν καταφερεις να χρειαστεις 100.000 waypoints για μια διαδρομη, πρεπει να παρεις μεταλλιο!!!

Τελειωνοντας ας πω εγω τι εχω και πως χρησιμοποιω τα συμπραγκαλα, μπας και σε βοηθησω:

Συνηθως σχεδιαζω μια διαδρομη στον Ozi στο σπιτι, στη 19αρα οθονη για να βλεπω τι κανω. Θα το εκανα και στο TopoNavigator αλλα δεν αναγνωριζει το 276C σε usb συνδεση. Περναω λιγα waypoints (15-20, δεν χρειαζονται περισσοτερα) στο gps και φευγω. Εχω το gps σε βαση στο ταμπλω, σε καλη θεση για να μπορω να το βλεπω και να το χειριζομαι, χωρις να μου κρυβει το μισο οπτικο πεδιο (βαλε ενα χαρτοκουτι με διαγωνιο 7" μπροστα και θα καταλαβεις). Η οθονη του 276 ειναι η καλυτερη που εχω δει σε συνθηκες οδηγησης, η φωτεινοτητα της ειναι απαιχτη και μονο κατα το απογευμα με πολωτικα γυαλια ηλιου σκουραινει αρκετα, τοσο ωστε να χρειαστει να βγαλεις τα γυαλια για να τη δεις. Ουτως η αλλως, το σημαντικο για μενα ειναι να οδηγαω και να κοιταω το δρομο για να μη σπασω το αμαξι και οχι να κοιταω-χαζευω το gps. Το συμβουλευομαι μονο σε καμμια διασταυρωση, για να μη χαθω στα χαζα. Αν εχω κανει καλο σχεδιασμο της διαδρομης, το gps μου λεει που ειναι τα σημεια-κλειδια ωστε να εχω το νου μου.

Γυρνωντας, αν εχω παρατηρησει διαφορες ή ελειψεις στο χαρτη της Αναβασης, περναω το track στον Ozi ή στο TrackMaker, το κοβω, το ραβω, το συμμαζευω γενικοτερα και, αφου μαζεψω αρκετα τα στελνω στην Αναβαση (τελευταια και στον Peter) για ενημερωση. Αν κανω πολυ-ημερη εκδρομη παιρνω και απο κοντα το flybook, το οποιο ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ το συνδεω με inverter γιατι, οσο ναναι μπαταρια εχει, δεν κραταει για παντα.

Δεν νομιζω οτι χρειαζομαι το destinator διοτι στις πολεις δε χανεσαι ποτε και ειμαι, για να ειμαι ειλικρινης, υπερ της προσωπικης επαφης. Ρωταω λοιπον και δεν χανομαι ποτε, εκτος απο μια φορα στα μερη του Παναγιωτη που ρωταγα πως πανε για Πυργο (στην προ-gps εποχη) και με εστειλαν σε ενα χωριο που λεγεται Πυργος! Φτανοντας εκει διατυπωσα σε αυτοχθονα την απογοητευση μου για να εισπραξω αυθορει την παρατηρηση πως επρεπε να ζηταω "Πυργο Ηλειας" :eek: :eek: :eek: :eek:

Δεν εχω εγκαταστησει car-pc γιατι στα σπαστηρια της Πινδου και των υπολοιπων βουνων της Ηπειρου δεν εμπιστευομαι τιποτα που να εχει εστω και μια υποψια κινουμενου μηχανισμου. Εχω CD Player που παιζει και ΜΡ3, οποτε δεν εχω προβλημα απο μουσικη και ταινια αμα θελω να δω σταματαω την οδηγηση διοτι ως γνωστον dont watch tv and drive, it's τεντζερης!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

GPS (RELIABLE) INFO

Δημοσίευσηαπό geco » 22 Ιουν 2006, 13:30

Φίλε Vayero,

επειδή ο Spy έχει κάνει σαφείς τις προθέσεις του να μας βάλει αργά-γρήγορα και GPS στα ράλλυ ρέιντ, άρχισα να διαβάζω, να ρωτάω και να ψάχνω σχετικά, μπας και βγάλω άκρη !

Θεωρητικά λοιπόν, κατέληξα ότι το 276C είναι το πλέον κατάλληλο γιά χρήση σε μοτοσυκλέττα αλλά και αυτοκίνητο αφού τα κάνει όλα καλά!

Θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί ψάχνεις, δοκιμάζεις, συγκρίνεις και δίνεις τις περισότερες (σωστές) πληροφορίες γιά GPS στο φόρουμ!

Έτσι και εμείς (σχετικοί-άσχετοι) αντλούμε σοβαρή πληροφόρηση γιά το τι κάνει και τι δεν κανει η κάθε συσκευή ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 22 Ιουν 2006, 14:45

Δεν νομιζω οτι χρειαζομαι το destinator διοτι στις πολεις δε χανεσαι ποτε και ειμαι, για να ειμαι ειλικρινης, υπερ της προσωπικης επαφης. Ρωταω λοιπον και δεν χανομαι ποτε, εκτος απο μια φορα στα μερη του Παναγιωτη που ρωταγα πως πανε για Πυργο (στην προ-gps εποχη) και με εστειλαν σε ενα χωριο που λεγεται Πυργος! Φτανοντας εκει διατυπωσα σε αυτοχθονα την απογοητευση μου για να εισπραξω αυθορει την παρατηρηση πως επρεπε να ζηταω "Πυργο Ηλειας"


Φουκαρα σε στειλανε στο χωριο που οι ντοπιοι για να το ξεχωριζουν απο την πρωτευουσα του Ν.Ηλειας,το λενε Πυργακι.
Ειναι ο Πυργος Τριφυλιας.
Δεν εισαι ο πρωτος που την παθαινει.
Οταν πρωτοαγορασα το ταξι παιρνω εναν Ελληνοαμερικανο που ηθελε να παει στον Πυργο.
Τον πηγα και εγω στον Πυργο Ηλειας.
Οχι ρε παλληκαρι μου λεει μολις φτανουμε,δεν ειναι τοσο μεγαλο το μερος που θελω να παω.
@#$$%@@ Το κερατο μου λεω και εγω που θελει τωρα?
Τρομαξα να καταλαβω οτι ηθελε το Πυργακι.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 22 Ιουν 2006, 15:29

(πρεπει να τυπωσω καμμια 30αρια σχεδια αλλα βαριεμαι, εχει τρομερη ζεστη!)

geco -> να σαι καλα, οταν πρωτο-αρχισα να ασχολουμαι με gps, χαρτες κλπ, το φορουμ εδω ηταν πολυ διαφωτιστικο. Αν μπορω κι εγω να βοηθησω καποιον αλλο, ευχαριστημενος ειμαι. Αν ειχα μηχανη ομως θα προτιμουσα μαλλον το 60Cx (καινουριο μοντελο με καρτες μνημης) που παιρνει κανονικες μπαταριες, αρα δεν κουβαλας φορτιστες και με μια 4αδα αλκαλικες μπαταριες εχεις αυτονομια 3 ημερων για πλακα. Εχει και εξαρτημα για τοποθετηση στο τιμονι της μηχανης, ενω για το 276 πρεπει να κανεις καμμια πατεντα. Για δες το κι αυτο.

60Cx Handlebar mounting bracket -> http://shop.garmin.com/accessory.jsp?sku=010%2D10454%2D00

Για το προκειμενο παντως, αν το κοστος ειναι περιοριστικος παραγοντας, η λυση του umpc χανει απο τα αποδυτηρια. Ενα 276 με το χαρτη της αναβασης παει 860 ευρω απο την Αναβαση, μπορει δε να το βρει κανεις γυρω στα 650 απο αλλο μαγαζι + 67 ευρω μια καρτα 128ΜΒ απο την expansys.com + 80 ευρω για το χαρτη της Αναβασης = 800 ευρα περιπου.

UMPC 1000 E + GPS 110 ευρω το λιγοτερο + TopoNavigator 350 ευρω + inverter 100 ευρω τουλαχιστον = 1.560 ευρω δλδ διπλασια λεφτα. gbmav απο τη στιγμη που εχεις λαπτοπ, νομιζω πως ειναι κριμα να δωσεις διπλα λεφτα για το umpc, εκτος και αν εισαι γκατζετακιας και πρεπει οπωσδηποτε να το εχεις! Αν ειναι ετσι, τοτε βοηθεια σου!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες