Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Samsung Q1

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό gbmav » 22 Ιουν 2006, 18:15

Ok έχουμε και λέμε...
vayero4_4 έγραψε:gbmav 1 -> το flybook ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MAC! http://www.flybook.biz/el/

Sorry δεν το ήξερα. Σου είπα πολύ τα αγαπάω τα mac (και έχουν πολλά σε -book i-book, power-book κλπ) οπότε εκ παραδρομής... Πάντως δεν κάνει ένα χιλιάρικο όπως ανέφερες αλλά δύο !!!

vayero4_4 έγραψε:gbmav 4 -> Αυτη τη στιγμη, ο καλυτερος (μακραν του δευτερου, ή μαλλον ανευ δευτερου) χαρτης για off-road (που ειναι και το ζητουμενο σου, συμφωνα με την εισαγωγη του post σου, εκτος και αν δεν ξερεις ακριβως τι θελεις), ειναι ο διανυσματικος χαρτης της Αναβασης σε καποιο Garmin gps. Αντιθετα, για χρηση μεσα σε πολη, ο καλυτερος χαρτης ειναι του Destinator σε καποιο PDA. Αμφοτερες οι λυσεις δεν παιζουν στο UMPC. Αυτο που παιζει στο umpc ειναι το TopoNavigator, το οποιο ομως κοστιζει απο μονο του 350 ευρω.


Φυσικά και δεν ξέρω τι θέλω... Αλλιώς θα το είχα πάρει και θα σου πρότεινα τι να πάρεις αντί να ρωτάω... 8). Οκ κατάλαβα το σχόλιο σου αλλά από ότι καταλαβαίνω είσαι και εσυ αρκετά (αν όχι πολύ) ενημερωμένος και "ψαγμένος" με τα computerάδικα... Οπότε και υπ'αυτήν την έννοια. Όχι δεν ξέρω τι θέλω γιατί μπορεί να υπάρχουν πολυχρηστικές λύσεις. Για να μη διαφωνούμε χωρίς λόγο θέλω το car gps να μου δείχνει που είμαι (αυτονότητο) αλλά να μοπρώ να κάνω ταξίδι με τη γυναίκα και αντί να κοιμάται (αυτονόητο...) να βλέπει dvd (όχι αυτονόητο).

vayero4_4 έγραψε:gbmav 7β -> Κατα κανονα οι οθονες αφης εχουν χαμηλοτερη φωτεινοτητα απο τις απλες οθονες, δεν ειμαι ομως βεβαιος για τις τελευταιες εξελιξεις. Σιγουρα ομως για να ειναι αρκετα φωτεινες θα καταναλωνουν μεγαλες ποσοτητες ενεργειας, αρα μειωνεται η αυτονομια σου.

Πάντως οι μέχρι τώρα εξελίξεις λένε πως τα umpc αν και tablet είναι αληθινές touchscreens και δεν χρειάζονται pen ή stylus. Αν είναι κανένας ενήμερος για την ποιότητα της οθόνης ας μας πει και εμάς που μας περισσεύει το χιλιάρικο :lol:

vayero4_4 έγραψε:joker -> αντιπαρερχομαι τα σχεδον ειρωνικα σχολια σου (δεν παρεξηγουμαι, μην ανησυχεις, κουβεντα κανουμε) διοτι:


Ήταν όμως εφευρετικός και διασκεδαστικός :lol:

vayero4_4 έγραψε:gbmav 7α -> ενα αυτοκινητο αφημενο κατω απο τον ηλιο για λιγες ωρες δεν ψηνεται απλως, καρβουνιαζει. Ανετα φτανει τους 50 βαθμους το εσωτερικο του. Τι πιστευεις τωρα, ειναι αυτες οι θερμοκρασιες αρκετα extreme? Πιστευεις οτι το umpc θα αντεξει σε τετοια μεταχειριση? δεν ειπα να πας στο εβερεστ ή στη σαχαρα, για μπανακι σε καποια απομερη παραλια με το κοριτσι ειπα να πας. Αυτο δεν ειπες κι εσυ? πως κανεις off-road το καλοκαιρι?


Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Τα ίδια και χειρότερα ισχύουν και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες όπου μπορεί και χάσεις και σκληρό και οθόνη λόγω παγετού... Είναι πραγματικά ο βασικός λόγος που άνοιξα αυτό το topic. Απλά δεν ήμουν σίγουρος για το ότι τα gps τύπυ garmin είνα τόσο σκυλιά.

Απλά νομίζω πως τα dedicated gps είναι πανάκριβα για το τι πραγματικά είναι. Και ειλικρινά δεν ξέρω ποιος απο εσάς έριξε το garmin του στον νερό στα 10m βάθος για μισή ώρα για να δεί αν όντως είναι αδιάβροχο όπως ισχυρίζεται.
Και πάνω από όλα με ενδιαφέρει η πολυχρηστικότητα...
Οπότε όχι δεν ξέρω τι θέλω...αλλά που θα πάει θα το βρώ :roll:
Άβαταρ μέλους
gbmav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2005, 18:28
Τοποθεσία: Πυλαία Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό gbmav » 22 Ιουν 2006, 18:20

Joker έγραψε:
gbmav έγραψε:5) Δεν γνωρίζω τίποτα για τίποτα για τη συμβατότητα που αναφέρει ο Joker... Δηλαδή τα πρργράμματα του είδους δεν τρέχουν σε pc?


το συγκεκριμενο ειναι tablet pc, δουλευει με οθονη αφης και φανταζομαι
οτι αν βαλεις ozi η google earth θα πρεπει να υποστηρηζουν και τα
προγραματα την οθονη αφης για να τα δουλεψεις.

μπορει να κανω και λαθος, δεν εχω ερθει ποτε σε επαφη με tablet pc.


Ούτε εγώ αλλά είχα την εντύπωση πως τα windows tablet κάνουν αυτή τη δουλειά και όχι το κάθε πρόγραμμα από μόνο του...
Όποιος ξέρει ας μας πει please...
Άβαταρ μέλους
gbmav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2005, 18:28
Τοποθεσία: Πυλαία Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό gbmav » 22 Ιουν 2006, 18:32

vayero4_4 έγραψε:UMPC 1000 E + GPS 110 ευρω το λιγοτερο + TopoNavigator 350 ευρω + inverter 100 ευρω τουλαχιστον = 1.560 ευρω δλδ διπλασια λεφτα. gbmav απο τη στιγμη που εχεις λαπτοπ, νομιζω πως ειναι κριμα να δωσεις διπλα λεφτα για το umpc, εκτος και αν εισαι γκατζετακιας και πρεπει οπωσδηποτε να το εχεις! Αν ειναι ετσι, τοτε βοηθεια σου!


Το λαπτοπ είναι η ναυαρχίδα της δουλειάς μου....Αν χαθεί χάθηκα (εντάξει υπάρχει και backup αλλά... δεν είναι το ίδιο ε?)... Οπότε δεν το κουβαλάω μαζί μου σε ταξίδια κλπ.

Περιμένουμε με πάθος το umpc της asus (το λαπτοπ μου είναι asus και έχω προσωπική πολύ καλή άποψη για την εταιρία) το οποίο υποτίθεται θα κοστίζει περί τα 900 με gps και cam. Βέβαια να το δούμε πρώτα και βλέπουμε. Όσο για το γκατζετάκιας...Μαζί σου...βοήθειά τους :P .
Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να πάρω το toponavigator? Γίνεται κάπως αλλιώς με τα dedicated gps?
Και τέλος...
Τι μπορώ να βάλω τώρα στο λαπτοπ για να δώ πως δουλεύει? Βγαίνει το toponavigator ή κάποιο αντίστοιχο προόγραμμα σε demo?
Άβαταρ μέλους
gbmav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Μαρ 2005, 18:28
Τοποθεσία: Πυλαία Θεσ/νίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 22 Ιουν 2006, 20:11

Αν το λαπτοπ ειναι το κυριο σου εργαλειο, αληθεια βοηθεια σου!

Οσον αφορα τη συμβατοτητα δεν υπαρχει κανενα προβλημα, η πενα με την touchscreen λειτουργει σαν ποντικι. Το μονο θεμα με τα win tablet edition ειναι πως η πενα εχει πανω της ενα κουμπακι που λειτουργει σαν δεξι κλικ, πραγμα που σημαινει πως ειναι αδυνατο να το εξομειωσεις με το δαχτυλο. Εν αντιθεσει, το flybook δεν εχει tablet edition αλλα κανονικα ΧΡ, και η πενα ειναι απλα pointer. Για δεξι κλικ εχει ενα προγραμματακι που ειναι always on top και οταν το πατας το επομενο κλικ θα ειναι δεξι. Λειτουργει δε αψογα με το δαχτυλο. Τα umpc τωρα... παρε ενα και πες μας πως δουλευει :)
Το flybook που εχω εγω (Α33i) με τον Crusoe στο 1GHz κανει σημερα 1300 ευρα.

Το TopoNavigator δεν ειναι απαραιτητο να το παρεις σε καθε περιπτωση, μπορεις να παρεις ενα αφοσιωμενο gps οπως σου ειπα και να εχεις τον ιδιο χαρτη ακριβως, αλλα με 80 ευρω. Βεβαια η τελευταια εκδοση του ΤΝ εχει και δρομολογηση, ενω ο χαρτης για το gps οχι (μπορεις να διαβασεις σε αλλο τοπικ γιατι σκουζουμε γι αυτο θεμα).

Οσον αφορα την παρακολουθηση ταινιας... το εχεις δοκιμασει ποτε? αν οχι, ψαξε να βρεις εναν τροπο να το κανεις, θα ζαλιστεις σε χρονο dt! Υποθετω πως θα ειναι τελειο για παιδια (δεν εχω!) που μπορουν να προσαρμοζονται πιο ευκολα και πιθανον να μην ζαλιζονται κι ευκολα. Για γυναικες... καλυτερα να παιρνεις και μια φιλεναδα τους μαζι για να κουτσομπολευουν ολη την ωρα, αλλιως ξεχνα και ταινιες και βερες στο δεξι και παραπεντε και ολα. Σε πρωτη ευκαιρια θα σου πεταξει ενα "αγαπη μου κουραστηκααα", θα κλεισει και την ταινια και θα αρχισει το ροχαλητο!

Απο προγραμματα τωρα... χαμος. Εγω χρησιμοποιω το OziExplorer που ερχεται σε trial και το GPS TrackMaker που ειναι free για χαρτες raster. Μπορεις να τα παρεις να τα δεις, αλλα θα θελησεις χαρτες. Εχω και το Toponavigator, που ειναι επισης raster-oriented, δεν το πολυχρησιμοποιω ομως γιατι μου αρεσει περισσοτερο ο Ozis.

Επισης χρησιμοποιω τα προγραμματα της Garmin, το MapSource και το nRoute. Αμφοτερα ειναι free, ωστοσο ειναι upgrades, δλδ για να εγκατασταθουν πρεπει να βρουν καποιο αλλο προγραμμα της garmin εγκατεστημενο. Αυτο λυνεται ευκολα αν παρεις το CD απο καναν φιλο, το προγραμμα που δινει η garmin μαζι με τα gps ειναι το Trip & Waypoint Manager, που δεν εχει serial number κλπ και δε ζηταει registration. Αφου κανεις εγκατασταση αυτο, μπορεις να κανεις εγκατασταση μετα το Mapsource και το nRoute, και μετα να βαλεις και τον χαρτη του Peter.

Για PDA δεν υπαρχει τπτ σε free, DestinatorPN, Pathaway, OziExplorerCE, ArcPad, ολα ειναι πλερουτε και μπενουτε.

Για ολα τα παραπανω google is your friend, εκτος ισως απο τον χαρτη του Peter που μπορεις να τον βρεις εδω -> http://www.elsinga.net/map_greece.html

καλο ξεμπερδεμα, σε βλεπω ή να μην παιρνεις τπτ ή να παιρνεις το umpc λεγοντας "ρε δεν πατε στον δι@#$%ο ολοι!"
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 22 Ιουν 2006, 22:53

vayero4_4 έγραψε:gbmav 1 -> το flybook ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MAC! http://www.flybook.biz/el/

gbmav 3 -> Αν δεν πιστευες οτι το flybook ειναι mac, θα καταλαβαινες τι σου ειπα, παρε ενα απλο usb mouse gps και ενα flybook ή αμα εχεις ψωρα καποιο umpc, παρε το umpc. Τα υπολοιπα πιστευω τα καταλαβαινεις μονος σου.

gbmav 4 -> Αυτη τη στιγμη, ο καλυτερος (μακραν του δευτερου, ή μαλλον ανευ δευτερου) χαρτης για off-road (που ειναι και το ζητουμενο σου, συμφωνα με την εισαγωγη του post σου, εκτος και αν δεν ξερεις ακριβως τι θελεις), ειναι ο διανυσματικος χαρτης της Αναβασης σε καποιο Garmin gps. Αντιθετα, για χρηση μεσα σε πολη, ο καλυτερος χαρτης ειναι του Destinator σε καποιο PDA. Αμφοτερες οι λυσεις δεν παιζουν στο UMPC. Αυτο που παιζει στο umpc ειναι το TopoNavigator, το οποιο ομως κοστιζει απο μονο του 350 ευρω.

gbmav 7β -> Κατα κανονα οι οθονες αφης εχουν χαμηλοτερη φωτεινοτητα απο τις απλες οθονες, δεν ειμαι ομως βεβαιος για τις τελευταιες εξελιξεις. Σιγουρα ομως για να ειναι αρκετα φωτεινες θα καταναλωνουν μεγαλες ποσοτητες ενεργειας, αρα μειωνεται η αυτονομια σου.

joker -> αντιπαρερχομαι τα σχεδον ειρωνικα σχολια σου (δεν παρεξηγουμαι, μην ανησυχεις, κουβεντα κανουμε) διοτι:

gbmav 7α -> ενα αυτοκινητο αφημενο κατω απο τον ηλιο για λιγες ωρες δεν ψηνεται απλως, καρβουνιαζει. Ανετα φτανει τους 50 βαθμους το εσωτερικο του. Τι πιστευεις τωρα, ειναι αυτες οι θερμοκρασιες αρκετα extreme? Πιστευεις οτι το umpc θα αντεξει σε τετοια μεταχειριση? δεν ειπα να πας στο εβερεστ ή στη σαχαρα, για μπανακι σε καποια απομερη παραλια με το κοριτσι ειπα να πας. Αυτο δεν ειπες κι εσυ? πως κανεις off-road το καλοκαιρι?

joker -> αν καταφερεις και κανεις 100.000 trackpoints χωρις να τα κανεις download στο Pc, ή αν καταφερεις να χρειαστεις 100.000 waypoints για μια διαδρομη, πρεπει να παρεις μεταλλιο!!!

Τελειωνοντας ας πω εγω τι εχω και πως χρησιμοποιω τα συμπραγκαλα, μπας και σε βοηθησω:

Συνηθως σχεδιαζω μια διαδρομη στον Ozi στο σπιτι, στη 19αρα οθονη για να βλεπω τι κανω. Θα το εκανα και στο TopoNavigator αλλα δεν αναγνωριζει το 276C σε usb συνδεση. Περναω λιγα waypoints (15-20, δεν χρειαζονται περισσοτερα) στο gps και φευγω. Εχω το gps σε βαση στο ταμπλω, σε καλη θεση για να μπορω να το βλεπω και να το χειριζομαι, χωρις να μου κρυβει το μισο οπτικο πεδιο (βαλε ενα χαρτοκουτι με διαγωνιο 7" μπροστα και θα καταλαβεις). Η οθονη του 276 ειναι η καλυτερη που εχω δει σε συνθηκες οδηγησης, η φωτεινοτητα της ειναι απαιχτη και μονο κατα το απογευμα με πολωτικα γυαλια ηλιου σκουραινει αρκετα, τοσο ωστε να χρειαστει να βγαλεις τα γυαλια για να τη δεις. Ουτως η αλλως, το σημαντικο για μενα ειναι να οδηγαω και να κοιταω το δρομο για να μη σπασω το αμαξι και οχι να κοιταω-χαζευω το gps. Το συμβουλευομαι μονο σε καμμια διασταυρωση, για να μη χαθω στα χαζα. Αν εχω κανει καλο σχεδιασμο της διαδρομης, το gps μου λεει που ειναι τα σημεια-κλειδια ωστε να εχω το νου μου.

Γυρνωντας, αν εχω παρατηρησει διαφορες ή ελειψεις στο χαρτη της Αναβασης, περναω το track στον Ozi ή στο TrackMaker, το κοβω, το ραβω, το συμμαζευω γενικοτερα και, αφου μαζεψω αρκετα τα στελνω στην Αναβαση (τελευταια και στον Peter) για ενημερωση. Αν κανω πολυ-ημερη εκδρομη παιρνω και απο κοντα το flybook, το οποιο ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ το συνδεω με inverter γιατι, οσο ναναι μπαταρια εχει, δεν κραταει για παντα.

Δεν νομιζω οτι χρειαζομαι το destinator διοτι στις πολεις δε χανεσαι ποτε και ειμαι, για να ειμαι ειλικρινης, υπερ της προσωπικης επαφης. Ρωταω λοιπον και δεν χανομαι ποτε, εκτος απο μια φορα στα μερη του Παναγιωτη που ρωταγα πως πανε για Πυργο (στην προ-gps εποχη) και με εστειλαν σε ενα χωριο που λεγεται Πυργος! Φτανοντας εκει διατυπωσα σε αυτοχθονα την απογοητευση μου για να εισπραξω αυθορει την παρατηρηση πως επρεπε να ζηταω "Πυργο Ηλειας" :eek: :eek: :eek: :eek:

Δεν εχω εγκαταστησει car-pc γιατι στα σπαστηρια της Πινδου και των υπολοιπων βουνων της Ηπειρου δεν εμπιστευομαι τιποτα που να εχει εστω και μια υποψια κινουμενου μηχανισμου. Εχω CD Player που παιζει και ΜΡ3, οποτε δεν εχω προβλημα απο μουσικη και ταινια αμα θελω να δω σταματαω την οδηγηση διοτι ως γνωστον dont watch tv and drive, it's τεντζερης!


κατ αρχην να πω οτι δεν ειρωνευτικα καθολου. λιγη πλακα εκανα
και ζηταω συγνωμη αν νομιζεις οτι ειρωνευτικα.


να μιλησω για το mio που εχω εγω και θα πω οτι το εχω αφησει να ψηθει
μεσα στο αυτοκινητο και δεν εχει παθει τιποτα.

εκτος και αν τα garmin εχουν θερμομονωση.

οσο για τα διανυσματικα ειναι αστειο οτι για να φτιαξεις χαρτη για garmin
πρεπει το καθε track να μην ειναι μεγαλυτερο απο 255 trackpoints,
ακομα και σε magellan μπορεις να φτιαξεις χαρτη χωρις αυτο το γελοιο
(κατα την αποψη μου) οριο.

ειδικα στο arcpad μπορεις να φτιαχνεις τον χαρτη σου απευθειας
στο ppc χωρις να καταφευγεις σε mapedit, mapdekde και αλλα χρονοβορα
προγραματα.

για καταγραφες παλι.. ε κει εκει αστειο ειναι.

επισης, εχεις δει το arcpad σε ppc πως χειριζεται τα διανυσματικα?
ποσα trackpoint και waypoint μπορεις να χειριστεις?
φανταζομαι πως δεν το εχεις δει.
και μιλαω για arcpad σε mio που εχει επιδοσεις της πλακας...

http://www.esri.com/software/arcgis/arc ... nload.html

δοκιμασε το στο pc. ακριβως το ιδιο ειναι και στο ppc.

κανεις μια καταγραφη και αποθηκευεται απευθεας στον χαρτη σου
σαν ασφαλτοδρομος, χωματοδρομος η οτι αλλο θελεις
εμφανιζεται σε συγκεκριμενα zoom leves, και δεν χρειαζεται ουτε save να κανεις.


οσο για το offroad μπορω να επιλεξω επιτοπου αν θα τρεξω το ozi η το arcpad για να δω τα διανυσματικα η τα raster αντιστοιχα.

και αν παω και σε καμια πολη και ψαχνω atm πχ το destinator θα με βγαλει
ασπροπροσωπο. δεν ειναι μονο για να μην χαθω αλλα εχει και μεγαλη
γκαμα απο poi. (σημεια ενδιαφεροντος)

ασε που μπορω να εχω και το ozi και το arcpad η το dest να δουλευουν
ταυτοχρονα.

και να υπνθυμισω οτι μιλαω για ppc και οχι flybook, carpc η tablet.
και οτι λεω το λεω επειδη εχω και ppc και απλο gps.

και θα το ξαναπω οτι απο τοτε που πηρα το ppc το αλλο gps σπανια το χρησημοποιω και ας εχει το greece13, και να φανταστεις οτι το mio το
χρησημοποιω σε enduro διδρομες και οχι μεσα σε πολυτελες 4χ4
για off road στην εκαλη.

αν ασχοληθεις και εσυ θα δεις οτι το garmin σου θα παει στα αζητητα...

θα το χρειαστεις μονο σε ορειβατικες διαδρομες μεγαλυτερες των 4 ωρων.

πες μου και κατι αλλο...

εξω απο το αυτοκινητο, ποσο το εχεις χρησημοποιησει το garmin?

ρωταω επειδη βαζεις σαν κριτηριο την ανθεκτηκοτητα μονο, και μαλιστα
μεσα σε αυτοκινητο. και να πω οτι ειναι και Lada..???

τουλαχιστον εγω το magellan το κουβαλαω σε ορειβατικες διαδρομες
με -20 βαθμους, εκει εννοειται οτι δεν εχω την απαιτηση να ανταποκριθει
το ppc αλλα και παλι γινεται.

οσο για την αναβαση καλο θα ηταν να μετονομαστει σε garmin anavasi..
πως λεμε fujitsu siemens... sony erickson...

αφου οτι και να τους πεις... garmin σου λενε. μη παρεις και τιποτα αλλο
και σε χασουν απο υποψηφιο αγοραστη χαρτών...
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Ιουν 2006, 01:28

Ειχα ppc (mio168) και το εδωσα, γιατι τουλαχιστον στα Γιαννενα δεν ειχε κανεναν μονοδρομο σωστα. Δεν ξερω τι γινεται τωρα, τοτε ομως φανταστηκα (και δικαια μαλλον) οτι το ιδιο συμβαινει σε ολες τις πολεις, ενδεχομενως πλην Αθηνας-Σαλονικης. Περαν αυτου, ειχε και μια "απατεωνια", ειχε κλειδωμενο το "Lock On Road", κατι που τα garmin εχουν σαν επιλογη. Το αποτελεσμα ηταν να με βγαζει πολλες φορες σε αλλο δρομο, παραλληλο σε αυτον που κινιομουν, γιατι ειχε κακη ληψη μεσα στην πολη. Στο 276 εχω τελεια ληψη και αν θελω να ειμαι αρρωστος, του βαζω και μια εξωτερικη κεραια για ακριβεια 1m με 12 δορυφορους και 10 waas (αλλα δεν ειμαι, περιττη ειναι).
Εκτος πολης ηταν κλαφτα Χαραλαμπε. Εκτος κεντρικων αρτηριων... ακομα χειροτερα. Οσο για τα POIs, μεσα στην πολη ειναι ψιλο-αχρηστα, εκτος και αν εχεις αγοραφοβια και σκιαζεσαι να ρωτησεις καναν περαστικο, να το διασκεδασεις και λιγο. Του ειχα βαλει και τον Ozi, κατεληξα ομως πως ειναι ιδιαιτερα αχρηστο λογω μικρης οθονης και "κουτσουρεμενης" λειτουργικοτητας. Ειναι πολυ καλυτερο να εχεις καποιο λαπτοπ με μεγαλη οθονη και να το κραταει ο συνοδηγος στα ποδια του, παρα το "μπραγκαλο" με βεντουζα, καλωδια για ρευμα απο τον αναπτηρα και αλλα ομορφα. Αυτο και εκανα με το προηγουμενο λαπτοπ μου, με μεγαλη επιτυχια οσο το ετερον ημισυ το εβλεπε σαν καινοτομια. To ArcPad δεν το ηξερα τοτε, αλλα 500 δολαρια δε δινω για software στο μπραγκαλο, που να χτυπιεστε ολοι μαζι! Οσο για τη φωνητικη οδηγια, βαζεις ενα μεγαφωνακι στο 276 και ακους ωραιοτατη φωνη.

Το 276 εξω απο το αυτοκινητο το χρησιμοποιω μονο στο σπιτι (για παιχνιδι) και σε κανα σκαφος φιλου. Οταν λοιπον βαλεις το ΜΙΟ σε φουσκωτο και κανεις καμμια "γερη" και βρεγμενη βολτα, πας σε καμμια παραλια και το αφησεις στη θεση του για 5 ωρες (γιατι ξεχασες να το ξηλωσεις), γυρισεις και το βρεις να δουλευει αψογα, τοτε θα μας πεις αν ειναι αξιοπιστο. Για πεζοπορια (που σπανια κανω πια, γερασα) εχω το LegendC (παλι με τον χαρτη της Αναβασης!). Εχει τυχει παντως να μου πεσει το 276 μια φορα σε μια λασπαρια στην οποια επεσα κι εγω γιατι γλιστρισα :eek: (εννοειται πως το επλυνα αμεσως και χωρις να το σβησω, και εννοειται πως δεν επαθε τπτ) και αλλη μια φορα μου γυρισε ενα βαζο στο σπιτι και το ελουσε. Ενταξει, μπορει να μην ειναι extreme καταστασεις, το ppc θα ζουσε ομως?

Προς Θεου, δεν ειμαι Αναβασαιος (!), αλλα αν σου λενε "παρε garmin"... εχουν δικιο. Κι εγω το ιδιο θα σου πω, εκτος και αν μιλαμε για απλους δεκτες, στους οποιους η garmin εχει κατι απιστευτες τιμες, τη στιγμη που μπορεις να παρεις αντιστοιχο δεκτη με 100 ευρω. Αν μιλαμε ομως για δεκτες με software και χαρτες, εκει αλλαζει το πραμα. Εχω δει πολλα gps, απο το Magellan Pioneer του αδερφου μου κοντα 8 χρονια πριν, μεχρι συγρονο αεροναυτικο της garmin. Εχω δει δεκαδες ναυτικα (στα ιστιοπλοικα), πολλες διαφορες απιθανες μαρκες. Εχω 3 Gps, 2 Garmin και ενα σειριακο Mouse Gps που το εχω συνδεδεμενο (σχεδον) αποκλειστικα στον ασυρματο για APRS και το οποιο το πηρα κανα μηνα πριν μου πεσει ουρανοκατεβατο το 276 (ευκαιρια, 2ο χερι), αλλιως τη δουλεια του APRS την κανει ανετα και πιο ομορφα το 276. Εννοειται πως το Mio και τα λοιπα PPC αγνοουν το τι ειναι το APRS, για μενα ειναι ομως μια απιστευτα σημαντικη εφαρμογη. Τα Garmin λοιπον εχουν μακραν το καλυτερο software, μακραν το καλυτερο interface και την καλυτερη λειτουργικοτητα. Ετσι λεω εγω τουλαχιστον, αποψη μου.

Κακως παντως που το πηγες στο προσωπικο, εγω δε ζητησα απο κανεναν να μετρησουμε τις πο$%^ες μας... Το τι κανω εγω ειναι δικο μου θεμα, το αν ανεφερα περιπου πως χρησιμοποιω τα εργαλεια το εκανα μπας και αυτο βοηθησει τον gbmav, ο οποιος φαινεται πως δεν εχει καμμια ιδεα γενικοτερα για το ολο θεμα, οχι για να σας υποδειξω τον τελειο τροπο, ουτε για να μαρκεταρω κανα προιον. Ισα-ισα που του λεω να παρει το umpc, να μαθουμε κι εμεις τπτ παραπανω :P Τελος σε αυτο, αν συνεχισεις θα με αναγκασεις να δηλωσω δημοσιως (και ψευδως εννοειται) πως τα πεταω ολα για το πιο ελεεινο ppc, ειδα το φως το αληθινο και δε συμμαζευεται!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 23 Ιουν 2006, 02:28

το arcpad (οπως και πολλα αλλα) δεν ειναι απαραιτητο να το αγορασεις...!!!
αλλα ας μην το συνεχισουμε αυτο καλυτερα.

οι χαρτες του destinator ναι, αρχικα ηταν πολυ χαλια για επαρχια.

και τωρα χαλια ειναι αλλα λιγοτερο...

αναμενεται εκδοση νεου χαρτη τον ιουλιο.

ο τρεχων χαρτης νομιζω εχει μονοδρομησεις σε 5 πολεις
και σχετικα καλο οδικο δυκτιο (οχι χωμα)

αν το arcpad δεν αξιζει 500€ τι αξιζει? το topo navigator της αναβασης
που κανει 350???
ΕΛΕΟΟΟΟΟΣ..!!!
250 κανει το global mapper που κανει παπαδες...

οταν αναφερομαστε στο Mio μην ξεχνας οτι μιλαμε για το πιο φτηνιαρικο
μηχανημα που υπαρχει.

αν θελεις καλυτερη καλυτερη οθονη δες και το fujitsu siemens loox n560.

vga 640x480
624 mhz επεξεργαστης
128+64 mb μνημη.
bluetooth
wi-fi
gps sirfstarIII και εξωτερικη κεραια.

φαντασου οτι εχω ενα pc Που τρεχει τα xp και ειναι χαμηλοτερων επιδοσεων...
pentium 3 στα 500mhz με 128mb ram.

οταν λες περιορισμενη λειτουργικοτητα για το ozi τι εννοεις?
γιατι εγω η μονη διαφορα που βρισκω στο ce ozi και ενα gps ειναι οτι αντι για
vector οι χαρτες ειναι raster. αλλες φορες αυτο ειναι καλο, αλλες κακο.

κατα τα αλλα ειναι το ιδιο με ενα gps. πατας ενα κουμπι, φτιαχνει wpt.
πατας το αλλο κουμπι κανει zoom in... κλπ.

εκτος απο ολα αυτα ομως, να σε ρωτησω γιατι προτεινεις garmin?
πες εναν ουσιαστικο λογο και μην το παρεις προσωπικα, γιατι ο μονος
λογος μεχρι στιγμης ειναι η ανθεκτηκοτητα.


αν προκειται μονο περι ανθεκτικοτητας οριστε.

http://products.thalesnavigation.com/en ... RODID=1021

και μην σου φανει παραξενο αν δεις σε λιγο καιρο να κυκλοφορουν ολο
και περισσοτερα gps με windows mobile
απλα δεν συγκρινονται, και με το συγκεκριμενο ξεπερναμε και το
προβλημα της αυτονομιας και της ανθεκτικοτητας.

δεν τα λεω ολα αυτα για να παρεδεχτεις οτι με το πιο φτηνιαρικο ppc
εχεις βρει το καλυτερο μηχανημα...

απλα μεσο της φαινομενικης αντιπαραθεσης μας πιστευω οτι βοθηαμε
καποιον που δεν ξερει και πολλα να καταληξει καπου.

οπως ειχα πει και νωριτερα οι αναγκες και οι απαιτησεις του καθενος
διαφερουν, αυτο που εσυ θεωρεις μαπα εγω μπορει να το βρισκω super ουαου, και το αντιθετο.

και αυτο που ειπα για το ποσες φορες το χρησημοποιησες εξω απο το αμαξι
δεν το ειπα για να μετρησουμε κατι.

το ειπα για να διευκρινησω το "επιλεγουμε συσκευη αναλογα με το που θα την χρησημοποιησουμε"

εγω δεν προτεινα να παρει mio κανενας και ουτε ειμαι κολημενος σε καποιο συγκεκριμενο μοντελο, το καθενα εχει τα υπερ του και τα κατα του.

ισα ισα που διευκρινιζω οτι το Mio ειναι το ποιο μαπα μηχανημα και παρολα
αυτα κανει την δουλεια του αψογα, και με 100000 trackpoints στο arcpad.

αλλα το να προτεινεις garmin στα τυφλα χωρις να λαμβανεις υπ οψην το
τι θελει ο καθενας να κανει, κατα την γνωμη μου ειναι λαθος.

εσυ πχ εισαι στα Ιωαννινα και πολυ σωστα το destinator και τα poi του σου ειναι παντελως αχρηστα.
για ρωτα ομως και εναν που 11 μηνες τον χρονο κινειται στην Αθηνα
η στην Θεσαλλονικη, δεν νομιζω να βρει πολυ διασκεδαστικο το συστημα
ρωτωντας πας στην πολη...

το γεγονος παντως ειναι οτι με ενα pc, car pc, ppc εχεις πολυ περισοτερες
επιλογες software και χαρτών, και σε αυτο δεν πιστευω να διαφωνει κανενας.

τελος να διευκρινησω οτι το arcpad δεν κανει για ασχετους με το θεμα.
και οτι το garmin μεσα σε αυτοκινητο που ψηνεται στον ηλιο, καταστρεφει
την αδιαβροχοποιηση ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ, και αν χαλασει το garmin τι γινεται???

καλο ειναι να ανφερθουμε και σε αυτο.

:P
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 23 Ιουν 2006, 11:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 23 Ιουν 2006, 08:44

Joker έγραψε:...
αν το arcpad δεν αξιζει 500€ τι αξιζει? η topo ....κια της αναβασης
που κανει 350???
ΕΛΕΟΟΟΟΟΣ..!!!
250 κανει το global mapper που κανει παπαδες...
...
Φίλε μου Joker,

θα σε παρακαλούσα να μην ξαναχρησιμοποιήσεις τέτοιες εκφράσεις για την Ανάβαση :evil:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 23 Ιουν 2006, 08:55

Κοιτα joker, αν δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις το ενα, δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις το αλλο κλπ κλπ, τοτε να πουμε στον ανθρωπο να παει να κλεψει μια σειρα απο ολα και να κατσει με την ησυχια του να τα παιξει, να τα βαλει ολα στην ιδια δουλεια και να ερθει μετα να μας πει ποιο του κανει και γιατι... Εμ δεν ειναι ετσι φιλαρακι....

Τελος παντων, παμε παλι...

O ανθρωπος απο την αρχη δηλωσε :
Κάνω αρκετό off-road (ειδικα το καλοκαίρι) και μετα την εκτενή χρήση του googlearth (αν είσαι τυχερός σε κάποια σημεία έχει καταπληκτική κάλυψη) άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά την εκδοχή του gps.


Δεν ειπε πως θελω να το εχω και στην πολη, πως εχω περιεργη τραπεζα με 5 ΑΤΜ σε ολη τη Μακεδονια, πως δε γουσταρω να ρωτησω αν υπαρχει κανα καφε εδω κοντα να φτιαχνει φραπεδια σε πλαστικο και σουπα-μουπες. ΚΑΝΩ ΑΡΚΕΤΟ OFF-ROAD ειπε...

Ερχομαι λοιπον εγω και σκεφτομαι: ο ανθρωπος θελει χαρτη για τα περιεργα, να του εχει τους χωματοδρομους και τα δαση, και δεν τον ενδιαφερει να του λεει πως να παει απο την Αριστοτελους στην Τουμπα, ή τελος παντων, επειδη δεν γνωριζει το θεμα, μαλλον περισσοτερο νοιαζεται για εκτος πολης παρα εντος, αλλιως δεν θα εγραφε "κανω αρκετο off-road" αλλα "ειμαι 10 ωρες τη μερα στο αμαξι και χανομαι ευκολα, βοηθατε χριστιανοι"....
Τι να παρει?" Μια ειναι η απαντηση, ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Απλα η επιλογη γινεται με κριτηριο την πλατφορμα: ΤΝ για PC, διανυσματικος χαρτης για Garmin GPS. Μην ξεχναμε πως ΔΕΝ ΕΙΠΕ οτι εχω παιξει με gps 5 χρονια, πως εχω μερικες εκατονταδες tracks που θα ηθελα να μετασκευασω σε χαρτη και δεν ξερω πως, πως δεν μπορω αλλο με τα παιχνιδακια τυπου Ozi, δωστε μου κανα επαγγελματικο χαρτογραφικο GIS και βαλε... Δεν ειπε τπτ απο ολα αυτα, ειπε θελω να ξερω που ειμαι και πως παω καπου που θελω, πραγμα που σημαινει πως θελει και απο την αρχη να εχει και κατι ετοιμο = αρκετη χαρτογραφηση και οχι να καθεται να φτιαχνει δικους του χαρτες επειδη δεν τον καλυπτουν οι υπολοιποι......

Τι αλλο μπορει να παρει ομως? για να δουμε...

- UMPC + BT GPS + Ozi + Χαρτες ΓΥΣ. συνολικο κοστος μερικες χιλιαδες ευρω, μαλλον δεν παμε για εκει. Ουτως η αλλως οι χαρτες, παροτι ειναι ακριβεστατοι χανουν σε επικαιροποιηση.
- UMPC + BT GPS + Ozi + ψηφιακοι χαρτες Αναβασης (για αρχη, μετα θα αρχισει να σκαναρει και να καλιμπραρει μονος του), κοστος κατω απο 1500 ευρω, με ελειπη χαρτογραφηση ομως γιατι στους ψηφιακους χαρτες η Αναβαση εκδιδει εκει που εχει πραγματικα καμποση λεπτομερεια.
- UMPC + BT GPS + Ozi + χαρτες απο γνωστους και φιλους = πιθανη αναξιοπιστια, οποτε πιθανη απογοητευση, κοστος 1200 ευρω.
- Ολα τα προηγουμενα αλλα με καποιο PPC (καλο, κατα προτιμηση) και σε συνδυασμο με το λαπτοπ στο σπιτι να γινει η δουλεια, κοστος 500 ευρω λιγοτερα.
- UMPC + BT GPS + TopoNavigator, κοστος γυρω στα 1500, πολυ καλη λυση απο αποψη 1ης φορας και γνωριμιας με το αθλημα.
- Dedicated Mapping GPS + Διανυσματικος χαρτης Αναβασης + free software απο το gps, κοστος 900 ευρω για ενα απο τα καλυτερα (276C) ή 680 για το 60CSx, κατι πιο φτηνο για το 60Cx (χωρις σενσορες). Λυση παιζω και μαθαινω, εχοντας καλο μπουσουλα = πολυ καλη χαρτογραφηση για αρχη, και διαθετοντας ενα απο τα καλυτερα GPS της παγκοσμιας αγορας. Ειναι τοσο καλο που αμα θελω να το πουλησω καποια στιγμη, θα μου το αρπαξουν απο τα χερια πριν προλαβω να πω κουβεντα.

Πολυ καλη λυση επισης το LegendCx με κοστος 420 ευρω + 30 για μια βαση αυτοκινητου + 30-50 για ενα φορτιστη και επαναφορτιζομενες. Μεγαλο πλεονεκτημα το συγκεκριμενο μοντελο εχει οτι τροφοδοτειται απο το USB οταν το συνδεσεις με καποιο PC, αρα μπορει να εχει απο κοντα το λαπτοπ και να εγειρει ετσι το ενδιαφερον της τσιουπρας ωστε να μην κοιμηθει στο δρομο, απαιτηση που εκφραστηκε σε επομενο ποστ. Εγω ειχα το προηγουμενο μοντελο, χωρις καρτες μνημης, για ενα χρονο πριν παρω το 276 (το οποιο το πηρα ευκαιρια, ξαναλεω) και ημουν πολυ ευχαριστημενος, απλα θα ηθελα να εχω λιγο μεγαλυτερη οθονη, χωρις να σημαινει πως με την οθονη του Legend δεν εκανα τη δουλεια μου.

Αυτα ειπα, ειπα και ελαλησα. Απο ολα τα προηγουμενα, εγω θα διαλεγα το αυτονομο και αφοσιωμενο gps. Ετσι εκανα κι εγω, πηρα το LegendC με το χαρτη της Αναβασης, επαιξα, εμαθα και μετα ηρθαν ολα τα αλλα. Αυτο προτεινω να κανει και ο gbmav. Δεν εχω σε εκτιμηση τα ppc, δεν πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους. Ειναι καλα αλλα "λιγα", δεν εχω χρησιμοποιησει απο το '84 ολων των ειδων τους κομπιουτορεους για "πεσω" σε ενα ppc. Η μονη αληθινα καλη εφαρμογη που εχω βρει ειναι για την τουαλετα! Για του λογου το αληθες, εχω ενα παλιο HP Jornada με win pocket pc 3.0 της κοπελιας μου (απο τη δουλεια της) που το παιρνω μαζι μου στο θρονο μου και διαβαζω e-books :D :D

Σε ενα αλλο θεμα, ο gbmav αρνειται, λεει, να ταξιδεψει το λαπτοπ του γιατι εχει μεσα ολη τη δουλεια του. Μπα? γιατι ρε μάστρα? Φοβασαι μη χαλασει? Μην πεσει και σπασει? Μη σκονιστει και αρχισει τις μαγκιες? το UMPC δλδ δεν το φοβασαι μη χαλασει? Θα μας τρελλλλανεις φιλλλλαρακι? :D :D (μη μου παρεξηγιεστε, κι εγω χοντρο το λλλλεω το λλλλ, πρεπει να εχω λιγα μακεδονιτικα γονιδια)

Οσο για το τι γινονται τα garmin οταν χαλανε.... συγγνωμη δεν ξερω, δε μου χαλασε κανενα ως τωρα. Ας μας πει καποιος με εμπειρια στο θεμα. Οσο για την αδιαβροχοποιηση, δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο, ακομα και αν ειναι ετσι ομως, ειναι σιγουρα καλυτερο απο το οποιοδηποτε ppc που εχει ενα σωρο τρυπες λες και ειναι σουρωτηρι.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 23 Ιουν 2006, 11:52

παρολα αυτα ακομα δεν ειπες τι παραπανω θα κανει το garmin
εκτος απο την ανθεκτικοτητα.

ε μην υπερβαλουμε τωρα οτι ενα ppc δεν ειναι ανθεκτικο για χρηση σε αυτοκινητο και πεζος σε απλες διαδρομες.. και οτι δεν κανει και για of road.

για off road παιρνει τους συγκεκριμενους raster της αναβασης 1:50000 (και αλλες κλιμακες) για ozi που οφειλω να ομολογησω οτι ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ειναι οι καλυτεροι και κανει μια χαρα την δουλεια του.

ισα ισα που κανει για ολα, εκτος απο υποβρυχιο ψαρεμα.
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 23 Ιουν 2006, 12:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Joker » 23 Ιουν 2006, 11:55

Dr.Format έγραψε:Φίλε μου Joker,

θα σε παρακαλούσα να μην ξαναχρησιμοποιήσεις τέτοιες εκφράσεις για την Ανάβαση :evil:


εχεις δικιο. παραφερθηκα, ζηταω συγνωμη για την συγκεκριμενη λεξη και δορθωνω αναλογα.

τα υπολοιπα ισχυουν.

να διευκρινησω επισης οτι αναφερομαι στην προηγουμενη εκδοση toponavigator. η καινουρια με την δυνατοτητα δρομολογησης μπορει να αξιζει τα λεφτα της, (δεν την εχω δει και δεν γνωριζω) αλλα για την προηγουμενη ενα εχω να πω.

ΕΛΕΟΣ.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό papa » 23 Ιουν 2006, 15:44

Να προσθεσω σε ολα αυτα οτι αν καποιος δεν θελει να δωσει πολλα χρηματα,αλλα να κανει την δουλεια του αριστα, αν εχετε καποιο κινητο nokia series 60 ή sony ericsson p800-900-910 και ενα bluetooth gps με το προγραμμα Smartcomgps και τους χαρτες topo της Αναβασης κανετε την δουλεια σας αριστα.Μην το περνατε στο ντουκου αυτο που σας λεω,ψαξτε το λιγο και θα μου πειτε.Το προγραμματακι ειναι μια μικρογραφια του ozi,οι χαρτες δουλευουν καλιμπραρισμενοι ,ετοιμοι,waypoints, tracks κλπ μπορειτε να τα επεξεργαζεστε στο pc με το ozi και να τα μεταφερετε στο τηλεφωνο.Το προγραμμα το βρισκετε εδω:http://www.wild-mobile.com/eng/news.php Παρτε και φωτο Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από papa και 23 Ιουν 2006, 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
papa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Οκτ 2004, 14:06

Δημοσίευσηαπό papa » 23 Ιουν 2006, 15:46

Εικόνα
papa
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Οκτ 2004, 14:06

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Ιουν 2006, 17:45

εγω λοιπον που λετε εχω ενα ταλαιπορο ΜΙΟ................... ναι με το dest PN (νομιμο DR :D :D :D :D :D ) και ενα ΟΖΙ..... πηγα λοιπον που λετε και ΑΓΟΡΑΣΑ ( dr :D :D :D :D :D :D ) τον χαρτη του ακροπολις. Τι καταλαβα??? μεχi το χωμα το dest einai ok ( σκοτωνει θα ελεγα αλλα δεν ξερω επαρχια) και εχει ΚΑΙ αρκετους χωματοδρομους στην Αττικη τουλαχιστον... μετα γυριζεις στο OZI πας.....

οσον αφορα τα POI, ή μπορει να σας στειλουν λαθος... ή απλα να μην ξερουν το στομο ή το μερος που θελετε... αυτο για μενα ειναι ταλαιπωρια και χασιμο χρόνου.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » 23 Ιουν 2006, 17:47

A και το αγορασα με νομιμο destinator 3 ( τοτε ) 330 euro μαζι με το ΦΠΑ + φορητο DVD player απο το alexpack ( nomizo ) 90 eyro το εχει τωρα...
Α και τα καλωδια τα εχω τακτοποιησει.... ο αναπτηρας ειναι ελευθερος.......
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες