Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θα πάθετε πλάκα !

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Απρ 2006, 09:57

Θα πάθετε πλάκα,

με την καινούργια δυνατότητα δρομολόγησης επάνω στους χάρτες του Toponavigator !!! Σε ένα demo έμεινα πραγματικά άφωνος :shock:

Ενα σας λέω: μπορείτε να του ζητήσετε να σας οδηγήσει ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΧΩΜΑ σε όποιο σημείο θέλετε :P


Υπομονή μέχρι να κυκλοφορήσει :evil:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 17 Απρ 2006, 10:11

Ξερεις αν θα βαλουν και στους χαρτες για gps καθοδηγηση?
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Απρ 2006, 10:34

fanhs76 έγραψε:Ξερεις αν θα βαλουν και στους χαρτες για gps καθοδηγηση?

Επειδή δεν εχουν εξασφαλίσει την ασφάλεια κατά της πειρατείας :( ενδεχομένως να μην συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις :?
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό Caravan » 17 Απρ 2006, 12:07

Γιάννη τι εννοείς "να μην συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις" ;

Ισχύει και για ppc;

Ξέρεις πότε περίπου θα κυκλοφορήσει;
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό jps » 17 Απρ 2006, 13:11

Dr.Format έγραψε:
fanhs76 έγραψε:Ξερεις αν θα βαλουν και στους χαρτες για gps καθοδηγηση?

Επειδή δεν εχουν εξασφαλίσει την ασφάλεια κατά της πειρατείας :( ενδεχομένως να μην συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις :?


Εννοείς οτι δεν θα δω greece 14 στο 276c ??????
Α, πολύ ωραία .
Αυτά όμως τα λένε πριν αγοράσουμε!!!
Σα να λέμε οτι τώρα πρέπει να αγοράσουμε Toponavigator για να έχουμε αναβαθμίσεις και ενημερώσεις !!!!!!!!!!
Αν έχω καταλάβει καλά μέχρι εδώ , δυστυχώς δεν σφάξανε.
Αν όχι, εξηγήστε μου παρακαλώ !!!!
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 17 Απρ 2006, 14:21

Και εγω που το θελω κυριως για το μηχανακι?
Αλλα και τζιπ να παρω θα αρκεστω στο gps.
Ετσι και αλλιως εχει τους βασικους χωματοδρομους
και θα ειναι χρησιμο για πολλα χρονια ακομα.

Απλα με τις αναβαθμησεις θα ειναι παντα το
καλυτερο.
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 17 Απρ 2006, 16:49

Κι εμενα δε μ αρεσει αυτο το "ενδεχομένως να μην συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις"... Δηλαδή ποιος ειναι αυτος που εχει εξασφαλισει το θεμα της πειρατειας??? Δλδ ο αυστραλεζος που εφτιαξε το Ozi τι επρεπε να πει μετα? "Αααα, το προγραμμα μου ειναι στο e-mule, σταματαω το development και οσοι με πληρωσατε καλα να παθετε"????
Εμεις που πληρωσαμε για να εχουμε τους χαρτες στα GPS μας, πληρωσαμε γιατι αξιολογησαμε οτι ειναι πραγματι χρησιμοι. Ειμαστε δε διατεθειμενοι να πληρωνουμε τις αναβαθμισεις γιατι αξιολογησαμε επισης πως ακομα πιο χρησιμη ειναι η συνεχης αναβαθμιση με καινουρια δεδομενα...

Τι να πω, πολυ "ελληνικο" μου ακουγεται... DrFormat, δεν πεταγεσαι να τους πεις οτι πλεον το cGPSmapper υποστηριζει και κλειδωμα των χαρτων σε συγκεκριμενο UnitID? Αιντε, μπας και δουμε φως...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό jps » 18 Απρ 2006, 09:10

Δεν θα ήταν άσχημα να πάρουμε μια απάντηση στις απορίες μας !!
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό russo » 18 Απρ 2006, 11:25

Dr.Format έγραψε:Θα πάθετε πλάκα,
με την καινούργια δυνατότητα δρομολόγησης επάνω στους χάρτες του Toponavigator !!! Σε ένα demo έμεινα πραγματικά άφωνος :shock:
Ενα σας λέω: μπορείτε να του ζητήσετε να σας οδηγήσει ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΧΩΜΑ σε όποιο σημείο θέλετε :P
Υπομονή μέχρι να κυκλοφορήσει :evil:


Υπομονή έχουμε αλλά, θέλουμε: :roll: :roll: :D
Aνάλυση της διαδρομής, δασική, αλπική, κλπ χαρακτηριστικά.
Πόσα εμπόδια και νεροφαγώματα έχει η διαδρομή.
Φωνητικές οδηγίες, πως να περάσουμε το κάθε εμπόδιο ή νεροφάγωμα.
Κατάσταση οδού, π.χ. αν είναι πέρασμα στα 1.700-2.000μ αν έχει χιόνια.
Παροχή εργάτη, σνακ, αναψυκτικών στα σημεία της διαδρομής όπου υπάρχει πιθανότητα να κολλήση το χρέπι μας.
Ον λάιν οδηγίες χρήσης του συστήματος πλοήγησης.

Υ.Γ. Αυτά το ολίγα μόνο, μέχρι να το ολοκληρώση, ίσως σκεφτούμε να προσθέσουμε και κάτι τις. :P :lol: :lol: :lol:
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Re: Θα πάθετε πλάκα !

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 18 Απρ 2006, 12:17

russo έγραψε:Υπομονή έχουμε αλλά, θέλουμε: :roll: :roll: :D
Aνάλυση της διαδρομής, δασική, αλπική, κλπ χαρακτηριστικά.
Πόσα εμπόδια και νεροφαγώματα έχει η διαδρομή.
Φωνητικές οδηγίες, πως να περάσουμε το κάθε εμπόδιο ή νεροφάγωμα.
Κατάσταση οδού, π.χ. αν είναι πέρασμα στα 1.700-2.000μ αν έχει χιόνια.
Παροχή εργάτη, σνακ, αναψυκτικών στα σημεία της διαδρομής όπου υπάρχει πιθανότητα να κολλήση το χρέπι μας.
Ον λάιν οδηγίες χρήσης του συστήματος πλοήγησης.

Υ.Γ. Αυτά το ολίγα μόνο, μέχρι να το ολοκληρώση, ίσως σκεφτούμε να προσθέσουμε και κάτι τις. :P :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:

Καλά όλα αυτά :P

Τώρα σχετικά με τις αναβαθμίσεις κ.τ.λ.π. δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να σας απαντήσω (ακόμα). Απλά σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από μια πρόσφατη συνάντηση. (Να σημειώσω ότι δεν μιλάμε για το software αλλά για τα data των gps)

Πιστεύω ότι καλύτερη πληροφόρηση θα υπάρξει από το forum της Ανάβασης, που ετοιμάζεται σύντομα. :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 18 Απρ 2006, 18:17

Εμ κι εμεις για τα data των GPS μιλαμε... Οταν χτυπιεμαι σε κακοτραχαλα εδαφη σαν να ειμαι ολοι οι χορευτες της Μαντονας μαζι, το 276 θελω απο κοντα που οσο ναναι, κινητα μερη δεν εχει, αδιαβροχο και πιο στιβαρο ειναι, και μεγαλυτερη εμπιστοσυνη του εχω απο το οποιοδηποτε laptop/carpc κλπ...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Απρ 2006, 20:15

Ο vayero4_4 όπως και κάθε χρήστης και νόμιμος κάτοχος του προιόντος θα έχει κάθε δίκιο.
Αν και η ερώτηση ήταν:
"Ξερεις αν θα βαλουν και στους χαρτες για gps καθοδηγηση?"
και
"Γιάννη τι εννοείς "να μην συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις" ;
Ισχύει και για ppc; "

πιθανόν το θέμα με την αναβάθμιση να έχει να κάνει με την καθοδήγηση και όχι με την αναβάθμιση του υπόβαθρου και των στοιχείων (ελπίζω). Αν όχι να είναι σίγουροι πως πολλοί ειναι αυτοί που θα τους κακολογήσουν με το δίκιο τους κίολας.
Γιάννη το έπιασα ότι κάτι παίζει για συνεργασία???? :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 19 Απρ 2006, 10:41

Προσωπικα το routing δε μου λεει και πολλα, αλλωστε παντα χαζευω μια διαδρομη μερες πριν για να προετοιμαστω. Ακομη και στο ξαφνικο ομως, στην Ελλαδα εισαι παντα 1 ωρα απο τον πολιτισμο, αρα τη βρισκεις την ακρη. Δε θα με χαλαγε βεβαια να υπαρχει, αλλα δε μου λεει και πολλα.

Πολλα ομως μου λεει η αναβαθμιση του υποβαθρου, που λεει κι ο xtrail. Και μου λεει τοσα ωστε να σκεφτω πως πρεπει να αγορασω τον χαρτη για το GPS, ακομα και αν δεν ειναι ολοκληρωμενη η χαρτογραφηση της Ελλαδας ολης παρα ενα μικρο ποσοστο. Σκεφτηκα πως πρεπει να αγορασω τον χαρτη ακομα και με μικρο ποσοστο καλυψης, ενω αντιστοιχα να μην αγορασω το Metroguide της Garmin, απλα και μονο για να μπορεσουν οι ανθρωποι που τον φτιαχνουν να προχωρησουν και πιο περα, αυξανοντας το ποσοστο καλυψης. Πληρωσα δε 2 φορες για τους 2 δεκτες που εχω, και για το 276C αγορασα και καρτα 32MB γιατι η κοπελα με την οποια μιλησα στο τηλεφωνο μου ειπε πως η εκδοση 13 ειναι ηδη 10MB και στην επομενη αναβαθμιση θα ανεβει αρκετα.

Αν απο την πρωτη στιγμη που εμαθα για τους χαρτες της Αναβασης ηξερα πως θα σταματησουν (αν σταματησουν, λεμε τωρα) τις αναβαθμισεις, θα το σκεφτομουν πιο πολυ το ολο θεμα και πολυ πιθανο να μην εδινα τα χρηματα για το 276 αλλα να τα πηγαινα σε κανα στιβαρο carpc με customιες τυπου flash-disk αντι για δισκο κλπ. Ααααχ ρε Ελλαδαρα των ερασιτεχνων...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 19 Απρ 2006, 14:21

Πω-πω,

φωτιές άναψα μου φαίνεται :roll: :lol: :lol:

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω την θέση μου:

μετά από προσωπική επαφή με τον Τριαντάφυλλο (Ανάβαση), όταν του συζήτησα το θέμα ότι έγινε ευρέως γνωστός ο τρόπος για να ανεβο-κατεβαίνουν τα χαρτογραφικά δεδομένα (data) προς-από τα garmin gps, μου εκμυστηρεύθηκε ότι αυτός είναι κι ο λόγος που καθυστερούν την έκδοση Greece 14. Τίποτα περισσότερο.

Αν σημειώσουμε δε, την εγκατάλειψη της υποστήριξης των Magellan gps για αντίστοιχους λόγους, συμπέρανα όσα σας ανέφερα.

Μια άλλη εκδοχή :P είναι ότι η Ανάβαση περιμένει να βρει ασφαλέστερο τρόπο (κλείδωμα) για την εξασφάλιση του κεφαλαίου της, που είναι τα χαρτογραφικά δεδομένα (data). Ο νοών νοείτω.



Ο vayero4_4 όπως και κάθε χρήστης και νόμιμος κάτοχος του προιόντος θα έχει κάθε δίκιο.
Ενδεχομένως ναι, όμως σε τι ? στην μη αναβάθμιση του προϊόντος ? (αυτή δεν έχει προπληρωθεί)

Αν και η ερώτηση ήταν:
"Ξερεις αν θα βαλουν και στους χαρτες για gps καθοδηγηση?"
και
"Γιάννη τι εννοείς "να μην συνεχίσουν τις αναβαθμίσεις" ;
Ισχύει και για ppc; "
Οπως έγραψα, ας περιμένουμε λίγο για αυτές τις απαντήσεις.

πιθανόν το θέμα με την αναβάθμιση να έχει να κάνει με την καθοδήγηση και όχι με την αναβάθμιση του υπόβαθρου και των στοιχείων (ελπίζω). Αν όχι να είναι σίγουροι πως πολλοί ειναι αυτοί που θα τους κακολογήσουν με το δίκιο τους κίολας.
Αναφέρθηκα παραπάνω.

Γιάννη το έπιασα ότι κάτι παίζει για συνεργασία???? :P
ναί.

Προσωπικα το routing δε μου λεει και πολλα, αλλωστε παντα χαζευω μια διαδρομη μερες πριν για να προετοιμαστω.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όμως η πλειοψηφία των χρηστών το "χρειάζεται".

Πολλα ομως μου λεει η αναβαθμιση του υποβαθρου, που λεει κι ο xtrail. Και μου λεει τοσα ωστε να σκεφτω πως πρεπει να αγορασω τον χαρτη για το GPS, ακομα και αν δεν ειναι ολοκληρωμενη η χαρτογραφηση της Ελλαδας ολης παρα ενα μικρο ποσοστο. Σκεφτηκα πως πρεπει να αγορασω τον χαρτη ακομα και με μικρο ποσοστο καλυψης, ενω αντιστοιχα να μην αγορασω το Metroguide της Garmin, απλα και μονο για να μπορεσουν οι ανθρωποι που τον φτιαχνουν να προχωρησουν και πιο περα, αυξανοντας το ποσοστο καλυψης. Πληρωσα δε 2 φορες για τους 2 δεκτες που εχω, και για το 276C αγορασα και καρτα 32MB γιατι η κοπελα με την οποια μιλησα στο τηλεφωνο μου ειπε πως η εκδοση 13 ειναι ηδη 10MB και στην επομενη αναβαθμιση θα ανεβει αρκετα.
Πολύ καλά το σκέφτηκες και πίστεψέ με δεν θα το μετανοιώσεις. Καμμία αλλοδαπή εταιρεία δεν βλέπει "εμπορικό ενδιαφέρον" στην χώρα μας για τις κατηγορίες δρόμων που συζητάμε :evil: Ομως πως θα αισθανόσουν, αν εσύ που πλήρωσες 2 φορές μάλιστα, βρεις τα ίδια δεδομένα τζάμπα :roll:

Αν απο την πρωτη στιγμη που εμαθα για τους χαρτες της Αναβασης ηξερα πως θα σταματησουν (αν σταματησουν, λεμε τωρα) τις αναβαθμισεις, θα το σκεφτομουν πιο πολυ το ολο θεμα και πολυ πιθανο να μην εδινα τα χρηματα για το 276 αλλα να τα πηγαινα σε κανα στιβαρο carpc με customιες τυπου flash-disk αντι για δισκο κλπ.
:P το πως σκέφτεται ο καθένας μας είναι προσωπική του υπόθεση. Πάντως η σκέψη σου (γνώμη μου) δεν είναι σωστή. Τα car pc δεν έχουν προβλήματα σταθερότητας (εδώ και πέντε περίπου χρόνια). Τα μειονεκτηματά τους είναι άλλα, όμως έχουν πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα. Θα με θυμηθείτε ότι σε ελάχιστα χρόνια δεν θα νοείται car χωρίς pc !

Ααααχ ρε Ελλαδαρα των ερασιτεχνων...
No comments :(

Εννοείς οτι δεν θα δω greece 14 στο 276c ??????
Α, πολύ ωραία .
Αυτά όμως τα λένε πριν αγοράσουμε!!!
Σα να λέμε οτι τώρα πρέπει να αγοράσουμε Toponavigator για να έχουμε αναβαθμίσεις και ενημερώσεις !!!!!!!!!!
Αν έχω καταλάβει καλά μέχρι εδώ , δυστυχώς δεν σφάξανε.
Αν όχι, εξηγήστε μου παρακαλώ !!!!
Εεεε μια στιγμή...
.... να ρωτήσω τον Κο Gates αν θα υποστηρίζει τα "XP" for-ever ή θα πρέπει κάθε 3 χρόνια να αλλάζω το λειτουργικό μου :evil:


Με το συμπάθειο, αλλά βλέπετε το θέμα μονόπλευρα. Αυτό που για εμάς είναι το χόμπυ, για άλλους είναι βιοποριστικό επάγγελμα. Αν εγώ
χτυπιεμαι σε κακοτραχαλα εδαφη σαν να ειμαι ολοι οι χορευτες της Μαντονας μαζι,
για διασκέδαση, κάποιος άλλος το κάνει για να "ζήσει". Αν δεν εξασφαλιστεί ότι κι οι δύο πλευρές (παραγωγός - καταναλωτής) είναι ικανοποιημένες τότε δεν υφίσταται πλέον θέμα προς συζήτηση :?

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

τα λέμε μετά :P


Υ.Γ.: σαν κυβερνητικός εκπρόσωπος αισθάνομαι :D
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 19 Απρ 2006, 15:08

Ως εχω πει για το destinator, αλλα βλεπω οτι ισχυει και εδω.. Οταν αγοραζεις ενα προγραμμα ή ενα προιον, το αγοραζεις "ως εχει" + ( στα πολυ ακριβα προγραμματα) 1 χρονο δωρεαν αναβαθμιση....

Απο κει και περα, οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει αυτο ειναι γνωστο...
Βεβαια με καποιο τροπο σχεδον κανενα cracked destinator δεν εχει δουλεψει σωστα... ειτε μετα απο λιγο κολλάει είτε τρελαινεται η θεση ειτε ειτε ειτε..

Το dest ( και το καθε προγραμμα φανταζομαι ) το εχω γνησιο για τους ακολουθους λογους.

Υποστηριξη σε προβλήματα
Υποστηριξη σε μια ελληνικη εταιρεία ( για τους χαρτες - NGI)
Γιατι ειναι οικονομικά σε λογικα πλαισια.

Αφηστε δε που εχω και μια "ιδιοτροπη" αποψη περι της κυκλοφωριας των "σπασμενων" προγραμματων και ποιος τελικα ξεκιναει τη διανομη τους... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Για....... σκεφτητε το.....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες