Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

mapedit & λεπτομεριες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

mapedit & λεπτομεριες

Δημοσίευσηαπό maverickman » 27 Φεβ 2006, 19:51

μηπως κανενας γνωριζει :roll: dista :wink: γιατι οταν κανω εναν χαρτη με μια διαδρομη απο το IQue και τον περασω απο το cgpsmapper αυτη η διαδρομη χανει απο την ακριβεια της?

Προφανως κατι μου ξεφευγει αλλα δεν μπορω να βρω τι.... :?:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

mapedit & λεπτομεριες

Δημοσίευσηαπό Joker » 28 Φεβ 2006, 07:16

del
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 28 Ιουν 2007, 22:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό dista » 28 Φεβ 2006, 10:01

Στο MapEdit πήγαινε File - Map Properties, στη καρτέλα cGpsMapper δες το Preprocessing να είναι στο No. Αν είναι στο Generalization τότε κάνει απλοποίηση των γραμμών. Χρησιμεύει, το Generalization, για να φτιάξεις δεύτερο ή και τρίτο Leyer για διαφορετικό Zoom με λιγότερους δρόμους και ποιο απλοποιημένους.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 28 Φεβ 2006, 15:04

ok ευχαριστω ολους οσους απαντησαν :wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 19 Μάιος 2006, 07:46

ακομα μια ερωτηση αγαπητοι συνφορουμίστες.
εχω εναν χαρτη σε *.img περιοχης της Ήμαθειας ενος φιλου μου που περιεχει καποια στοιχεια σχετικα με τις καλειεργειες του. ( α ρε Θωμά τσιφλικά :lol:).Με παρακαλεσε να του εντάξω καποια στοιχεια επανω στον χαρτη και προσπαθώντας να το κάνω μου δημιουργήθηκαν καποιες αποριες σχετικα με τα LEVELS και πώς λειτουργούν εαν αποιος γνωριζει ας μου το εξηγησει παρακαλω.
Επίσης,στον χαρτη αυτο επανω υπαρχουν 4 επιπεδα, (level0, Level1, level2, level3). Έχοντας μια συγκεκριμένη μεθοδολογία να δουλεύω με το gpsmapedit,προσπαθησα αυτα τα στοιχεια να τα συμπεριλαβω ολα σε ενα επιπεδο (level0),αλλα αυτο σταθηκε αδυνατο να βρω πως γίνεται.Αν για παραδειγμα ειχα ενα συμπλεγμα ΔΡΟΜΩΝ-ΣΗΜΕΙΩΝ στο level3 δεν μπορω να τα συμπεριλαβω στο LEVEL0? Και αν ναι πώς αυτο γινεται?
Σας ευχαριστω.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό eldar » 19 Μάιος 2006, 11:59

οτι υπαρχει στο level 0 φαινεται και στο level 1 και στο level 2 και στο level 3. οτι υπαρχει στο level 1 φαινεται και στο level 2 και στο level 3 αλλα οχι στο level 0. οτι υπαρχει στο level 2 φαινεται στο level 3 αλλα οχι στο level 0 και 1. τελος οτι υπαρχει στο level 3 φαινεται μονο σε αυτο. καθε level αντιστιχει σε ενα zoom level στην οθονη του gps και στο zoom στο mapsource.στις ιδιοτητες του αρχειου μπορεις να δεις τα zoom levels και να καταλαβεις σε ποιο level πρεπει να βαλεις τα δεδομενα που εχεις ετσι ωστε να εμφανινονται σωστα. π.χ. αμμα βελεις ισουψεις καμπυλες 50 μετρων να εμφανιζονται οταν εχεις το zoom στο gps στα 20 χιλιομετρα θα ειναι τοσο πυκνα που δεν θα φαινεται τιποτα. αρα το level στο οποιο θα θελεις να φαινονται τα δεδομενα σου θα ειναι αναλογο της πυκνοτητας που εχουν τα δεδομενα αυτα. οριζεις δηλαδη απο ποιο zoom level και κατω θα εμφανοζονται τα δεδομενα σου στην οθονη του gps(και του mapsource).σε καθε στοιχειο του χαρτη οριζεις στις ιδιοτητες του σε ποιο zoom level ανηκει.
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό maverickman » 19 Μάιος 2006, 12:17

Ευχαριστώ eldar και χαιρετίσματα στις Σερρες.Μια ακομη ερωτηση:

Με copy αντιγραφω καποιους δρόμους και σημεια απο το level3.Γυρναω στο level0 και κανω paste αλλα δεν μου τους εμφανιζει και παραλληλα μου ανοιγει καποιο αλλο level και τα εισαγει εκει.
... :wink: αλλα εγω τα θελω στο level0 ...
:?: Τι πρεπει να κανω γιατρε μου?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 19 Μάιος 2006, 12:19

maverickman έγραψε:Ευχαριστώ eldar και χαιρετίσματα στις Σερρες.Μια ακομη ερωτηση:

Με copy αντιγραφω καποιους δρόμους και σημεια απο το level3.Γυρναω στο level0 και κανω paste αλλα δεν μου τους εμφανιζει και παραλληλα μου ανοιγει καποιο αλλο level και τα εισαγει εκει.
... :wink: αλλα εγω τα θελω στο level0 ...
:?: Τι πρεπει να κανω γιατρε μου?


...Στα σερρες Σωστα? :)
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό eldar » 19 Μάιος 2006, 18:56

Στις Σερρες. στα σερρας το λενε οι παλιοι.
επιλεγεις με το βελακι το διανισμα που θελεις κανεις δεξι κλικ, properties(η διπλο κλικ πανω στο στοιχειο που θελεις) και απο εκει στην καρτελα elements εκει που λεει all elements are extended up to level βαλε 0, επελεξε τη πρωτη γραμη στον πινακα απο κατω και πατα απο διπλα το κουμπι copy θα σου βγει ενα πινακακι για να επιλεξεις σε ποια levels θα εμφανιζεται το διανυσμα, μετα πατας οκ και μετα παλι οκ. και τελος πες μου αν δουλεψε αυτο. εγω το δοκιμασα στο 1.0.28.1 δεν ξερω αν εσυ εχεις αλλη εκδοση.
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό maverickman » 20 Μάιος 2006, 10:59

ευχαριστώ και πάλι εldar. :)
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Δεκ 2006, 12:57

εχω ακομα μια ερωτηση.
στι μενου "detailed maps" του Ique3600 υπαρχει ακομα μια επιλογη που δινει την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις "μαζικα" την προβολη ενος σετ χαρτων χωρις δηλ. να χρειαζεται να επιλεξεισ εναν-εναν ξεχωριστα το προβλημα μου ειναι οτι εγω θελω να ονοματισω τα σετ με διαφορετικο ονομα για να μπορω να εναλλαζω ευκολα την προβολη αυτο πώ γινεται παίδες?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό Joker » 22 Δεκ 2006, 16:18

πληροφοριακα να ανφερω εδω οτι το mapedit φτιαχνει routable χαρτες
για το navitel navigator.

http://www.madeiragps.com/en/demo/

ειναι για pda windows mobile
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό eldar » 23 Δεκ 2006, 13:36

maverickman έγραψε:εχω ακομα μια ερωτηση.
στι μενου "detailed maps" του Ique3600 υπαρχει ακομα μια επιλογη που δινει την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις "μαζικα" την προβολη ενος σετ χαρτων χωρις δηλ. να χρειαζεται να επιλεξεισ εναν-εναν ξεχωριστα το προβλημα μου ειναι οτι εγω θελω να ονοματισω τα σετ με διαφορετικο ονομα για να μπορω να εναλλαζω ευκολα την προβολη αυτο πώ γινεται παίδες?


Υποθέτω οτι αυτο γινεται μονο με σετ χαρτών και οχι με μεμονομενους χαρτες. Οποτε πρεπει να χωρισεις τους χαρτες που θελεις σε ομαδες αρχειων και για καθε ομαδα να φτιαξεις μεσω του cgpsmapper ενα overview map. Θα σου βλαλει 3 αρχεια επιπλεων με καταληξη *.tdb *.img και ενα *.reg που πρεπει να τρεξεις για να καταχωρηθει σωστα το project στο mapsource. Θα πρέπει να επιλέξεις ενα μοναδικο ονομα για καθε σετ χαρτων και εναν επισης μοναδικο αριθμο που να μην υπαρχει ηδη στο μητρωο. Τελος θα πρεπει να τα κανεις upload με το mapsource. Πρεπει να σου πω οτι δεν γνωριζω την συγκεκριμενη συσκευη οποτε ολα αυτα ειναι υποθετικα. Αμα δεν τα καταφερεις πες μου να σου δωσω αναλυτικες οδηγιες.

Αντε και καλες γιορτες!
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό maverickman » 24 Δεκ 2006, 11:37

Joker έγραψε:πληροφοριακα να ανφερω εδω οτι το mapedit φτιαχνει routable χαρτες
για το navitel navigator.

http://www.madeiragps.com/en/demo/

ειναι για pda windows mobile


Εχουν δυνατοτητα δρομολογισης μεσω του συγκεκριμένου software η δουλευει η δρομολογιση και στα garmin?
Eγω παντως εχω μεινει στο οτι routable maps μπορω να εχω μονο με την "pro"
version του Cgpsmapper.Ισχυει ή εχει κατι αλλαξει γιατρε μου?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 24 Δεκ 2006, 11:43

eldar έγραψε:
maverickman έγραψε:εχω ακομα μια ερωτηση.
στι μενου "detailed maps" του Ique3600 υπαρχει ακομα μια επιλογη που δινει την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις "μαζικα" την προβολη ενος σετ χαρτων χωρις δηλ. να χρειαζεται να επιλεξεισ εναν-εναν ξεχωριστα το προβλημα μου ειναι οτι εγω θελω να ονοματισω τα σετ με διαφορετικο ονομα για να μπορω να εναλλαζω ευκολα την προβολη αυτο πώ γινεται παίδες?


Υποθέτω οτι αυτο γινεται μονο με σετ χαρτών και οχι με μεμονομενους χαρτες. Οποτε πρεπει να χωρισεις τους χαρτες που θελεις σε ομαδες αρχειων και για καθε ομαδα να φτιαξεις μεσω του cgpsmapper ενα overview map. Θα σου βλαλει 3 αρχεια επιπλεων με καταληξη *.tdb *.img και ενα *.reg που πρεπει να τρεξεις για να καταχωρηθει σωστα το project στο mapsource. Θα πρέπει να επιλέξεις ενα μοναδικο ονομα για καθε σετ χαρτων και εναν επισης μοναδικο αριθμο που να μην υπαρχει ηδη στο μητρωο. Τελος θα πρεπει να τα κανεις upload με το mapsource. Πρεπει να σου πω οτι δεν γνωριζω την συγκεκριμενη συσκευη οποτε ολα αυτα ειναι υποθετικα. Αμα δεν τα καταφερεις πες μου να σου δωσω αναλυτικες οδηγιες.

Αντε και καλες γιορτες!


σετ χαρτη εχω καταφερει να κανω.εκεινο που δεν εχω καταφερει ειναι να βαλω σωστα ονομα στο project μαλλον κατι ξεφευγει.

καλες γιορτες σε ολους :smilecolros:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες