Φίλε jimnys,
Να σου εξηγήσω λίγα πράγματα περί χαρτογραφίας γιατί σε βλέπω μπερδεμένο.
Κάθε χάρτης βασίζεται σε ένα
Γεωδαιτικό Σύστημα Αναφοράς (ΓΣΑ) που και αυτό βασίζεται σε ένα
Ελλειψοειδές, το οποίο προσομοιώνει κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο την καμπύλη και ακανόνιστη επιφάνεια της γης. Υπάρχουν πάρα πολλά ΓΣΑ και κάθε χώρα ή περιοχή χρησιμοποιεί ένα ή περισσότερα ώστε να αποδίδεται καλύτερα η επιφάνεια της γης για τη συγκεκριμένη περιοχή χωρίς ιδιαίτερες παραμορφώσεις που προέρχονται από τη μεταφορά μιας επιφάνειας καμπύλης και ακανόνιστης στο επίπεδο χαρτί. Το σύστημα GPS χρησιμοποιεί σαν ΓΣΑ (
Map Datum) το
WGS84. Στην Ελλάδα τόσο η ΓΥΣ όσο και οι περισσότερες υπηρεσίες και οργανισμοί χρησιμοποιούν το Ελληνικό Γεωδαιτικό Σύστημα Αναφοράς
ΕΓΣΑ87 (GGRS87). Βασίζεται στο Ελλειψοειδές GRS80 με Εγκάρσια Μερκατορική Προβολή (Πορτοκαλί κάναβος στις νέες σειρές των χαρτών της ΓΥΣ, πορτοκαλί κάναβος στους χάρτες της σειράς Topo Ανάβασης).
Για να εκφράσουμε τη θέση ενός σημείου πάνω στο χάρτη χρησιμοποιούμε ένα
Σύστημα Συντεταγμένων (Grid ή Position Format). Ένα σύστημα είναι σε
γεωγραφικές συντεταγμένες (Lat / Long) που εκφράζονται σε μοίρες και εφαρμόζεται στο WGS84 αλλά είναι δύσκολο να μεταφερθούν από – σε χάρτη (μιας και το μήκος που αντιστοιχεί σε ένα πρώτο λεπτό μικραίνει όσο πηγαίνουμε προς τα βόρεια, με συνέπεια να χρειαζόμαστε διαφορετικό βοήθημα για κάθε χάρτη). Ένα άλλο σύστημα είναι σε
ορθογώνιες συντεταγμένες (προβολικές) όπου κάθε χιλιοστό, ανάλογα με τη κλίμακα του χάρτη, αντιστοιχεί σε συγκεκριμένα μέτρα σε όλη την επιφάνεια του χάρτη. Όλες οι νέες σειρές των χαρτών της ΓΥΣ και της σειράς Topo Ανάβασης, έχουν κάναβο (οριζόντιες και κάθετες γραμμές) σε ορθογώνιες συντεταγμένες και έτσι πολύ εύκολα με ένα υποδεκάμετρο μετράμε αποστάσεις και μεταφέρουμε συντεταγμένες από – στο χάρτη – GPS (πλέγμα ανα 500 μέτρα, 1 ή 5 χιλιόμετρα ανάλογα με την κλίμακα, στις νεώτερες εκδόσεις των χαρτών 1:50.000 της ΓΥΣ πορτοκαλί πλέγμα γραμμών ανά 5 χιλιόμετρα).
Στα σύγχρονα GPS μπορούμε να καταχωρήσουμε το δικό μας ΓΣΑ αν επιλέξουμε
USER DATUM και βάλουμε τις παραμέτρους του ΕΓΣΑ87 που είναι:
Δ(Α) / DA = 0.000000
Δ(f) / DF = 0.000000
Δ(x) / DX = -200.1
Δ(y) / DY = +73.9
Δ(z) / DZ = +246.0
Καθώς και σύστημα συντεταγμένων
USER UTM GRID, για να έχουμε ορθογώνιες συντεταγμένες (προβολικές), με τις εξής παραμέτρους:
Προβολή:Εγκάρσια Μερκατορική (TRANSVERSE MERCATOR)
Κεντρικός Παράλληλος ή Latidude of origin: 0.00000 (από τον Ισημερινό)
Κεντρικός Μεσημβρινός ή Longitude of origin + 24.00000 E (από τον Μεσημβρινό του Greenwich)
Συντελεστής κλίμακας ή Scale Factor = 0.9996
Συντελεστής μετατροπής μονάδων ή Units to meters conversion = 1.00000
Συμβατικές συντεταγμένες στην αρχή των αξόνων κατά x ή False easting at origin = 500000
Συμβατικές συντεταγμένες στην αρχή των αξόνων κατά y ή False northing at origin = 0.00000
Ανάλογα με το GPS κάποιες παράμετροι ονομάζονται λίγο διαφορετικά ή λείπουν. Θα τις αναγνωρίσεις όμως εύκολα και αν συμπληρώσεις όσες σου ζητάει δεν θα έχεις πρόβλημα.
Με τον τρόπο αυτό, αλλάζοντας στο GPS Datum και Grid έχεις αυτόματα μετατροπή συντεταγμένων για ένα σημείο ή track από το ένα σύστημα στο άλλο. Θέλει μόνο προσοχή όταν καταχωρείς συντεταγμένες (πχ για waitpoint) να είναι το GPS, ο χάρτης ή τα στοιχεία που έχεις στο ίδιο σύστημα !
Οι νέοι χάρτες της ΓΥΣ και της Ανάβασης έχουν και τους δύο κανάβους. Πορτοκαλί γραμμές για ορθογώνιες (UTM) και μαύρους σταυρούς για τις γεωγραφικές συντεταγμένες (Lat / Long).
Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις λίγα πράγματα για τη χαρτογραφία και το GPS και να βρεις λύση στο πρόβλημα σου. Για οποιαδήποτε απορία – διευκρίνιση στη διάθεση σου. Περισσότερα στοιχεία και αναλυτικότερη παρουσίαση του θέματος μόλις ετοιμάσω το άρθρο περί χαρτογραφίας και GPS
.
PS. Παιδιά δεν είμαι χαρτογράφος. Ότι ξέρω είναι από χόμπι, γι’ αυτό αν κάπου δεν τα λέω σωστά ή κάποιος ξέρει περισσότερα ας με διορθώσει
.