Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέοι Χαρτες σε φορητο Magellan

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Νέοι Χαρτες σε φορητο Magellan

Δημοσίευσηαπό Leon_94 » 20 Ιαν 2006, 13:35

Οπως καπου εχω ξαναγραψει η Αναβαση τα εσπασε με την Magellan και πλεον δεν περνανε χαρτες σε Magellan. Τελικα ο Φιλλιπακης (αντιπροσωπος της Magellan στην Ελλαδα) συνεργαστηκε με τη ROAD και ετοιμαζουν νεους χαρτες κατα τα προτυπα της Αναβασης. Οπως μου ειπαν θα αρχισουν να τους τοποθετουν πριν το τελος του Ιανουαριου. Λενε οτι θα ειναι ποιο καλοι απο αυτους της Αναβασης. Α να δουμε!!!!. Σε καμια 10 αρια μερες θα σας πω.
Τελευταία επεξεργασία από Leon_94 και 02 Φεβ 2006, 00:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Leon_94
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 18 Οκτ 2005, 11:20
Τοποθεσία: Xania

Χαρτες σε φορητο Magellan

Δημοσίευσηαπό Joker » 20 Ιαν 2006, 13:55

χωρις να θελω να κανω δυσφημηση στην road αλλα τουλαχιστο εναν τυπομενο χαρτη που εχω δει
δεν μ αρεσε καλθολου.

λειπουν ολοκληροι δρομοι...
ασφαλτοδρομοι παρουσιαζονται σαν χωματοδρομοι κλπ.

τωρα στην εκδοση για gps αναμενουμε να μας πεις.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Re: Χαρτες σε φορητο Magellan

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Ιαν 2006, 14:28

Joker έγραψε:χωρις να θελω να κανω δυσφημηση στην road αλλα τουλαχιστο εναν τυπομενο χαρτη που εχω δει
δεν μ αρεσε καλθολου.

λειπουν ολοκληροι δρομοι...
ασφαλτοδρομοι παρουσιαζονται σαν χωματοδρομοι κλπ.

τωρα στην εκδοση για gps αναμενουμε να μας πεις.

Οι χάρτες της Road έχουν ημερομηνία έκδοσης και μπορεί να ήταν παλιός. Από την άλλη η ασφαλτοστρωσεις χωματόδρομων είναι πλέον συχνό φαινόμενο και είναι επόμενο να μην μπορούν να τους παρακολουθήσουν. Ενα είναι σίγουρο, πως από αυτή την κίνηση εμεις θα είμαστε κερδισμένοι, καθώς ο ανταγωνισμός δημιουργεί καλύτερα προιόντα και συνεχώς ανανεωμένα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χαρτες σε φορητο Magellan

Δημοσίευσηαπό Joker » 20 Ιαν 2006, 23:56

οι ασφαλτοδρομοι που ηταν σημειωμενοι σαν χωματοδρομοι
να δεις ποσο παλιοι ειναι...

δεν λεω.. ισως να φταιει η εκδοση, αλλα ηταν απαραδεκτο
παρα πολλες ανακριβειες
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Rascal » 21 Ιαν 2006, 21:30

Για να σας πώ κάτι κι εγώ "εκ των έσω" που λένε, η Road, αυτή τη στιγμή, έχει ξεκινήσει την επαναχαρτογράφηση ολόκληρης της Ελλάδας με περιβάλλον δημιουργίας, προγράμματα GIS.

Όπως καταλαβαίνετε, το project είναι μεγάλο και θα χρειαστείο κάποιο διάστημα για να ολοκληρωθεί αλλά έτσι τα υπόβαθρα εκτός από εξαιρετικά ακριβή, γίνονται πιο ευέλικτα στη διαχείρηση και στην ανανέωση/αναθεώρηση τους.

Ο συνδυασμός των GIS με τα GPS χαρτογράφησης είναι και η πηγή των υποβάθρων που (light φυσικά) θα καταλήξουν στους δικούς μας δέκτες. :wink:
Άβαταρ μέλους
Rascal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Αύγ 2005, 11:55

Δημοσίευσηαπό dista » 23 Ιαν 2006, 00:21

Rascal έγραψε:Για να σας πώ κάτι κι εγώ "εκ των έσω" που λένε........


Αν αυτό υπονοεί ότι είσαι στη Road, ...για λέγε ...για λέγε :D να μαθαίνουμε και μείς.

Πάντως απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον για πολύ, μα πολύ, μακροχρόνιο project δείχνει, για να περαστούν και να καταγραφούν όλοι οι δρόμοι με GPS. Εκτός και αν γίνει ψηφιοποίηση τον υπαρχόντων χαρτών αλλά τότε εμείς με τα GPS και τα χαρτογραφικά προγράμματα δεν θα έχουμε πάλι ακρίβεια, όπως είναι και τώρα με τους τυπωμένους χάρτες της Road.

Πάντως είναι καλή η κίνηση και όσο πιο γρήγορα αρχίσει να υποποιήται τόσο το καλύτερο, γιατί είναι κρίμα τόση πολλή πληροφορία που έχει η Road να είναι ανεκμετάλευτη σήμερα με τα ηλεκτρονικά συστήματα.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Rascal » 23 Ιαν 2006, 14:52

dista έγραψε:
Αν αυτό υπονοεί ότι είσαι στη Road, ...για λέγε ...για λέγε :D να μαθαίνουμε και μείς..


Προς το παρόν, είμαι πολύ "κοντά" από Μάρτη όμως, ευελπιστώ να είμαι μέσα.. :D

Πάντως απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον για πολύ, μα πολύ, μακροχρόνιο project δείχνει, για να περαστούν και να καταγραφούν όλοι οι δρόμοι με GPS. Εκτός και αν γίνει ψηφιοποίηση τον υπαρχόντων χαρτών αλλά τότε εμείς με τα GPS και τα χαρτογραφικά προγράμματα δεν θα έχουμε πάλι ακρίβεια, όπως είναι και τώρα με τους τυπωμένους χάρτες της Road.


Δεν είναι και τόσο μακροχρόνιο όσο δείχνει γιατι έχει ήδη ξεκινήσει όπως είπα και αυτός θα είναι και ο λόγος εισχώρησής μου στην εταιρία μιας και τα GIS τα έχω σπουδάσει :wink:

Πάντως είναι καλή η κίνηση και όσο πιο γρήγορα αρχίσει να υποποιήται τόσο το καλύτερο, γιατί είναι κρίμα τόση πολλή πληροφορία που έχει η Road να είναι ανεκμετάλευτη σήμερα με τα ηλεκτρονικά συστήματα


Εγώ ως μέχρι τώρα χρήστης διαφόρων χαρτών δε χαίρομαι τόσο με την ποσότητα της πληροφορίας αλλά με την ακρίβεια που αυτή θα έχει...!

Το μόνο που μου μένει τώρα είναι ν'αγοράσω ένα δέκτη της προκοπής γιατί με ένα Cobra που είχα πάρει, επιεικώς την πάτησα :roll:
Άβαταρ μέλους
Rascal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Αύγ 2005, 11:55

Δημοσίευσηαπό dista » 23 Ιαν 2006, 23:37

Τα GIS δεν είναι το “χρονοβόρο” πρόβλημα αλλά το “μάζεμα” των δεδομένων με καταγραφές στο πεδίο. Τέλος πάντων, αυτή είναι μια άλλη κουβέντα :wink: .
Για δέκτη που λες δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου αλλά για καταγραφές με αυτοκίνητο η λύση κατά τη γνώμη μου είναι ένα CarPc με καλό και εύχρηστο πρόγραμμα. Εγώ από τότε που το έστησα στο τζιπ κατάλαβα τι έχανα με τα φορητά GPS και τα PDA. Για περπάτημα μια καλή λύση που βλέπω (δεν ξέρω και άλλη που να το συναγωνίζεται), για επαγγελματική χρήση και μεγάλες και σύνθετες καταγραφές, είναι το καινούργιο Thales με Windows CE σε συνδυασμό με το ArcPad.
Σε όποια λύση και αν πας πάντως πάρε δέκτη με chipset SIRF3. Έχει διαφορά και αξίζει τη μικρή διαφορά στη τιμή.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Rascal » 24 Ιαν 2006, 02:08

dista έγραψε:Τα GIS δεν είναι το “χρονοβόρο” πρόβλημα αλλά το “μάζεμα” των δεδομένων με καταγραφές στο πεδίο. Τέλος πάντων, αυτή είναι μια άλλη κουβέντα :wink: .



Έχεις πολύ πολύ δίκιο σχετικά με το μάζεμα των δεδομένων αλλά αυτό εννοώ πως το project είναι σε εξέλιξη..
(Δε μπορώ δυστυχώς να δώσω περισσότερες πληροφορίες για το που βρίσκονται οι χαρτογράφοι της εταιρίας αλλά είμαι αρκετά σίγουρος πως πολύ σύντομα θα έχουμε αποτελέσματα..)

Για δέκτη που λες δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου αλλά για καταγραφές με αυτοκίνητο η λύση κατά τη γνώμη μου είναι ένα CarPc με καλό και εύχρηστο πρόγραμμα. Εγώ από τότε που το έστησα στο τζιπ κατάλαβα τι έχανα με τα φορητά GPS και τα PDA. Για περπάτημα μια καλή λύση που βλέπω (δεν ξέρω και άλλη που να το συναγωνίζεται), για επαγγελματική χρήση και μεγάλες και σύνθετες καταγραφές, είναι το καινούργιο Thales με Windows CE σε συνδυασμό με το ArcPad.


Το THALES που λές είναι το MobileMapper CE και όντως με αυτό θα κάνω τη δουλειά μου αλλά σαν προσωπικό μου, δεν έχω τη δυνατότητα να το αποκτήσω λόγω της τιμής του..


Σε όποια λύση και αν πας πάντως πάρε δέκτη με chipset SIRF3. Έχει διαφορά και αξίζει τη μικρή διαφορά στη τιμή.


Αν και δεν ξέρω κάτι σχετικό με το SIRF3, φαντάζομαι πως αφορά στο PDA, σωστά?

Βασικά εγώ ήμουν ανάμεσα στο Explorist 210 και στο Sportrack Pro (που είναι και στο badget μου).. Καμία γνώμη?

Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 300€...
Άβαταρ μέλους
Rascal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Αύγ 2005, 11:55

Δημοσίευσηαπό dista » 24 Ιαν 2006, 02:43

Το SIRF3 είναι chipset δέκτη GPS, είναι καινούργιο και υπάρχει στα καινούργια mouse GPS αλλά και στα καινούργια φορητά GPS. Δίνει γρηγορότερα στίγμα, έχει πολύ καλύτερη λήψη και δεν χάνει εύκολα τη λήψη σε δύσκολες συνθήκες (στενούς δρόμους πόλεων, πυκνά δένδρα, κλπ.).
Από φορητά GPS δεν είχα ποτέ Mangelan και δεν τα ξέρω καλά για να σου προτείνω κάποιο από τα δύο. Όλα μου τα GPS είναι Garmin, γι'αυτά έχω προγράμματα κατασκευής χαρτών και μάλλον σ'αυτά θα μείνω. Αν και δεν τα χρησιμοποιώ πλέον παρά μόνο στη ορειβασία. Στο αυτοκίνητο με βολεύει πολύ περισσότερο να έχω το TopoView με τους χάρτες του TopoNavigator και τα φύλλα της ΓΥΣ και πάνω από αυτά να έχω τα σημειακά και διανυσματικά μου σε shape file για να βρίσκω άκρη.
Δεν ξέρω τι θέλεις να κάνεις με το δικό σου για να σου πω τι να προσέξεις :roll:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Rascal » 24 Ιαν 2006, 14:44

dista έγραψε:Το SIRF3 είναι chipset δέκτη GPS, είναι καινούργιο και υπάρχει στα καινούργια mouse GPS αλλά και στα καινούργια φορητά GPS.

Δεν ξέρω τι θέλεις να κάνεις με το δικό σου για να σου πω τι να προσέξεις :roll:


Πως μπορώ να ξέρω εάν ένας δέκτης διαθέτει το συγκεκριμένο Chipset ή όχι?

Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να έχει καλή λήψη από το παρμπρίζ αλλά να μπορώ να το χρησιμοποιώ και στην ορειβασία (που επίσης κάνω :wink: )

Ένα φορητό που βάσει προδιαγραφών με ικανοποιεί πχ είναι το Garmin GPS Map 60 αλλά το θεωρώ κάπως ακριβό για τα δεδομένα μου αυτή τη στιγμή...
Άβαταρ μέλους
Rascal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 31 Αύγ 2005, 11:55

Δημοσίευσηαπό Joker » 24 Ιαν 2006, 14:44

ναι αλλα εχει το μειονεκτημα επειδη εχει αυξημενη ευαισθησια να πιανει σηματα απο αντανακλασεις
με αποτελεσμα να χανει στην ακριβεια σε αυτες τις περιπτωσεις
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Joker » 24 Ιαν 2006, 14:59

Rascal έγραψε:
dista έγραψε:Το SIRF3 είναι chipset δέκτη GPS, είναι καινούργιο και υπάρχει στα καινούργια mouse GPS αλλά και στα καινούργια φορητά GPS.

Δεν ξέρω τι θέλεις να κάνεις με το δικό σου για να σου πω τι να προσέξεις :roll:


Πως μπορώ να ξέρω εάν ένας δέκτης διαθέτει το συγκεκριμένο Chipset ή όχι?

Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να έχει καλή λήψη από το παρμπρίζ αλλά να μπορώ να το χρησιμοποιώ και στην ορειβασία (που επίσης κάνω :wink: )

Ένα φορητό που βάσει προδιαγραφών με ικανοποιεί πχ είναι το Garmin GPS Map 60 αλλά το θεωρώ κάπως ακριβό για τα δεδομένα μου αυτή τη στιγμή...



αν δεν το θελεις για "σκληρη" χρηση (αδιαβροχο κλπ) θα σου προτεινα
να δεις και κανενα pocket pc με ενσωματωμενο gps.

ειναι πολυ ευελικτο σε οτι εχει να κανει με software.

νομιζω το mio168 εχει παει στα 290€ (χωρις κανενα προγραμα του ειδους)
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό dista » 25 Ιαν 2006, 11:10

Φίλε Rascal το Map60 πιστεύω ότι αξίζει και με τ παραπάνω τα λεφτά του. Αν πας σε κάτι αντοίστιχο σε Mangelan θα δώσεις περίπου τα ίδια και απ'ότι διαβάζω στα φόρα δεν έχουν καμιά σχέση με τα Garmin σε κανένα επίπεδο (λήψη, αντοχή, αδιαβροχότητα,μενού, καταγραφές κλπ). Αλλά και σε ποιό φτηνό θα σου πρότεινα και πάλι να πάρεις Garmin.
Για SIRF3 σε φορητά δεν έχει βγεί ακόμα κάτι (απ'όσο ξέρω) αλλά η Garmin λέει ότι θα το βάλει στην επόμενη σειρά της. Προς το παρόν υπάρχει μόνο σε mouse GPS. Για χρήση σε αυτοκίνητο και ειδικά αν κάνεις καταγραφή χρειάζεσαι οποσδήποτε εξωτερική κεραία. Δυστηχώς δεν φτάνει η "ορατότητα" που έχει το παρμπριζ :(

Φίλε Joker, δοκιμές με ταυτόχρονες καταγραφές σε δύσκολα σημεία και με τους δύο δέκτες δείχνουν πολύ καλύτερη ακρίβεια με το SIRF3. Οι δοκιμές βέβαια συνεχίζονται, μιας και υπάρχουν και οι δύο και δεν αξίζει να πουληθεί ο παλαιός :wink: και θα δείξει σύντομα.
Για τα Pocket PC, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι με την αυτονομία της μπαταρίας και με την "λεπτεπίλεπτη" κατασκευή για χρήση έξω από το αυτοκίνητο :(
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 25 Ιαν 2006, 12:30

εγω παντως με το mio168 χωρις εξωτερικη κεραια στα στενα της κυψελης πιανω παντα σημα απο το παρμπριζ

καποια αυτοκινητα (σχεδον ολα τα καινουρια) εχουν φιλτρο στο τζαμι που δεν αφηνει διαφορες ακτινοβολιες να περνανε.

σε τετοια παρμπριζ υπαρχει συνηθως μια λωριδα στο πανω μερος που δεν εχει αυτο το φιλτρο για να τοποθετηθει εκει η κεραια.

ειπαμε. το pocketpc πρεπει να το χειριζεσαι σαν να χαϊδευεις γκομενα :boobs:

αν ειναι για καταγραφες που απαιτειται ακριβεια θα ελεγα οτι χρειαζεται κατι πιο εξειδικευμενο απο ενα απλο gps.

για απλες καταγραφες και ενα pocket pc με μια καρτα 512mb καταγραφει τα παντα χωρις προβλημα χωρου.

για να πω την αληθεια δεν ξερω αν καποιο σχετικα φθηνο garmin η magellan μπορει να καταγραφει trackpiont ανα δευτερολεπτο και ποσα trackpoints μπορει να αποθηκευσει.

ας μας φωτισει καποιος σε αυτο το θεμα...

διευκρινιζω για το sirf οτι δεν το εχω δοκιμασει. αυτο που ειπα περι αντανακλασεων το εχω ακουσει οποτε μπορει να ειναι και λαθος.

επισης καπου εχω δει οτι δεκτες sirf δεν παιζουν waas. ξερει κανεις αν ισχυει αυτο;
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες