Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & POCKET PC

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GPS & POCKET PC

Δημοσίευσηαπό maverickman » 19 Νοέμ 2003, 19:51

Η αγορά ενος GPS είναι στα μελλοντικα μου σχέδια κατι σαν και αυτο:http://shop.mediamarkt.de/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=29709&catalogId=5000&langId=-3&storeId=5000&categoryId=10007

θα εφτανε η χρειαζομαι κατι αλλο

σσ διαβασα ολα τα post στο gps forum αλλα η αγνοια που έχω στο θέμα δεν με βοηθησε και πολυ
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: GPS & POCKET PC

Δημοσίευσηαπό dista » 19 Νοέμ 2003, 21:57

maverickman έγραψε:Η αγορά ενος GPS είναι στα μελλοντικα μου σχέδια κατι σαν και αυτο:http://shop.mediamarkt.de/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=29709&catalogId=5000&langId=-3&storeId=5000&categoryId=10007

θα εφτανε η χρειαζομαι κατι αλλο

σσ διαβασα ολα τα post στο gps forum αλλα η αγνοια που έχω στο θέμα δεν με βοηθησε και πολυ

Βασικά η επιλογή ενός GPS εξαρτάται από τη χρήση που θέλουμε να κάνουμε. Αν θα χρησιμοποιούμε ψηφιακούς χάρτες (μεγάλη οθόνη), αν θα δουλεύει σε περιβάλον με παροχή ρεύματος (αυτονομία μπαταριών), αν το κουβαλάς πολλές ώρες πάνω σου (βάρος - μέγεθος), αν το περιβάλον είναι στεγνό (θάλασσα - σκάφος), κόστος (στα PDA χρειάζεται extra η αγορά δέκτη GPS) κλπ.
Γενικά στα PDA το πρόβλημα είναι στην αυτονομία, θέλουν ρεύμα για να δουλεύουν πολλές ώρες, κάνοντας μάλιστα απεικόνηση χάρτη και καταγραφή διαδρομής, καθώς και η υγρασία.
Για το συγκεκριμένο μοντέλο μη γνωρίζοντας τη γλώσσα :evil: του site που έστειλες, δεν κατάλαβα αν στη τιμή περιέχεται και δέκτης GPS ή μόνο κάποιο πρόγραμμα και καλώδιο σύνδεσης με δέκτη GPS.
Για να μάθεις περισσότερα για GPS και χαρτογραφία (βασικό για ασφαλή χρήση ενος GPS) έλα μαζί μας σε εκδρομές - συναντήσεις και θα μάθεις τα πολλά (έχουμε βλέπεις στη παρέα και ένα Dr. (Format) :lol: ).

PS. Επειδή βλέπω ότι αρχίζει να υπάρχει ενδιαφέρον για τα GPS και τη χαρτογραφία (αυτά τα δύο πάνε μαζί :!: ) θα προσπαθήσω να βρώ χρόνο να γράψω ένα άρθρο με τα βασικά, αν υπάρχει ενδιαφέρον :roll: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Νοέμ 2003, 10:15

Φιλε maverickman
γνωρίζοντας την γλώσσα :P το πακέτο έχει και λήπτη GPS!!!
Περιλαμβάνει και πρόγραμμα διαχείρησης το TOMTOM που νομίζω πως κάνει την δουλειά του Oziexplorer. Αρα λογικά δεν χρειάζεσαι τίποτα επιπλέον. Το κακό είναι πως για τον δέκτη GPS λέει μόνο ότι είναι με καλώδιο και κανένα άλλο στοιχείο. Από έρευνα που κάνω γιατι σκέφτομαι να στήσω κάτι σε laptop, υπάρχουν δέκτες που είναι και αδιαβροχοι και μπορείς να τους τοποθετήσεις εξωτερικά για κάλύτερη λήψη. Αν αυτός δεν είναι τοτε μονο μπροστά στο ταμπλό μπορείς να τον βάλεις. Η τιμή πάντως είναι αρκετά καλή για κάτι τετοιο αν και το παλμ είναι από τα βασικά μοντελα. Τελος αν δεν τα πας καλα με τα γερμανικά πολύ φοβάμαι πως τα πάντα, λειτουργικό και software θα ειναι σε αυτη την γλώσσα καθώς οι γερμανοί σιγά να μην αφήσουν τίποτα σε άλλη γλώσσα....ακριβώς όπως και στο Ελλαδιστάν :evil: :evil:
Αν έχεις πάντως laptop ψάξε μονο για δέκτη και λογισμικό που το κόστος δεν ξεπερνα τα 200€
Dista αν έχεις φτιαξει κάτι τετοιο πες την συνθεση και αν το έχεις δοκιμάσει. Πάντως μακάρι να ήμουν Αθήνα για να πάρω κανενα μαθηματάκι. Γράψε αρθρο για να το δούνε και άλλοι να μην γεμίζουμε το φορουμ με τις ιδιες ερωτήσεις.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 20 Νοέμ 2003, 10:18

DISTA ευχαριστω Η απάντηση σου με βοηθησε συντομα θα μαθω εαν περιλαμβανεται και ο δεκτης gps και θα δημοσιευσω νεοτερα Παντως πασα ακομη αποψη καλο εινα να δημοσιευθει για καλυτερη ενημερωση.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 20 Νοέμ 2003, 10:24

XTRAIL εισαι πρωτος
και τωρα το βασικο:
στην περιπτωση της υπαρξης φορητου ξερεις

1 ποιες ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις του προγραμματος (επεξεργαστης μνημη κλπ
2 το προγραμμα που αναφερεσαι ειναι το ozi explorer

3 δεκτη ενοεισ ενα gps στην ποιο απλη του εκδοση η υπαρχει κατι αλλο

μφχ
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό max » 20 Νοέμ 2003, 11:03

Προς xtrail

Το TOM-TOM δεν κάνει την δουλεία του Ozi.
To TOM-TOM είναι street routing και δεν υπάρχουν χάρτες για Ελλάδα.

Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Νοέμ 2003, 11:30

Γενικά δεν νομίζω πως θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα με κατι που δεν είναι η αιχμή της τεχνολογίας. Αλλωστε και τα πάλμ δεν έχουν τους σουπερ επεξεργαστες και μνήμη. Αν πρέπει να πάρει λαπτοπ τότε πάρε κάτι που να σε βολεύει και για αλλες δουλειες (pentium4 η AMD μνήμη βάλε 512MB και όλα τα αλλα είναι σχεδόν στάνταρ θα ξοδέψεις 1100€+φπα). Αν εχεις πες τι έχεις, αλλά το πρόγραμμα δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Το oziexplorer το αγοράζεις και μέσω internet. Δες κάπου εδώ υπάρχει σχετικό post (80€ αναφερόταν αν θυμάμαι καλά δες και στο αντίστοιχο site http://www.oziexplorer.com )
O δέκτης είναι απλά ένα κουτάκι με ένα καλώδιο. Όλα τα υπόλοιπα τα βλέπεις στο λαπτοπ (ρυθμίσεις κλπ). Το βάζεις στην USB και μετά ρωτάς για τον Dr. Format!!!! :D :D :D
Πάντως επειδή μάλλον δεν ξέρεις γερμανικά καλύτερα μην πάρεις κάτι από εκεί.
Τα GPS πχ της Garmin ειναι αυτονομες συσκευες με ή χωρίς χάρτη που λειτουργούν χωρις βοηθεια παλμ η λαπτοπ. Το κόστος ειναι από 350-.... εως πολλα, αναλόγα με τι θέλεις. Αυτα έχουν επιπλέον πυξίδα αλτίμετρο κλπ αλλά δεν μπορείς να περάσεις εσύ χάρτες μέσα, σε αντίθεση με την λύση παλμ ή λαπτοπ.
Thanx max εχεις δικιο :oops: :oops: :oops: Τώρα το έψαχνα και το διαπίστωσα.
Ελπίζω να βοήθησα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 20 Νοέμ 2003, 12:30

xtrail έγραψε:Τα GPS πχ της Garmin ειναι αυτονομες συσκευες με ή χωρίς χάρτη που λειτουργούν χωρις βοηθεια παλμ η λαπτοπ. Το κόστος ειναι από 350-.... εως πολλα, αναλόγα με τι θέλεις. Αυτα έχουν επιπλέον πυξίδα αλτίμετρο κλπ αλλά δεν μπορείς να περάσεις εσύ χάρτες μέσα, σε αντίθεση με την λύση παλμ ή λαπτοπ.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι τα GPS της GARMIN και MAGELLAN πέρνουν χάρτες :lol: , δύσκολα προς το παρόν αλλά πολύ απλά σύντομα :twisted: - δες και μύνημα στο άλλο θέμα, βέβαια η οθόνη τους είναι μικρότερη απο Palm εκτός και αν πάρεις μεγάλο και ακριβότερο. Για laptop το πρόβλημα είναι στη εγκατάσταση, στη λειτουργία του σκληρού δίσκου με τα κτυπήματα και κουνήματα καθώς και της επισκόπησης της οθόνης που αν είναι ανοικτή καταπονήται πολύ στους μεντεσέδες. Η λύση είναι με μικρή οθόνη 6-7" στο ταμπλό με προβλήματα το κόστος και το χειρισμό του laptop.
Το άρθρο ετοιμάζεται
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 20 Νοέμ 2003, 12:36

dista έγραψε:
xtrail έγραψε:Τα GPS πχ της Garmin ειναι αυτονομες συσκευες με ή χωρίς χάρτη που λειτουργούν χωρις βοηθεια παλμ η λαπτοπ. Το κόστος ειναι από 350-.... εως πολλα, αναλόγα με τι θέλεις. Αυτα έχουν επιπλέον πυξίδα αλτίμετρο κλπ αλλά δεν μπορείς να περάσεις εσύ χάρτες μέσα, σε αντίθεση με την λύση παλμ ή λαπτοπ.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι τα GPS της GARMIN και MAGELLAN πέρνουν χάρτες :lol: , δύσκολα προς το παρόν αλλά πολύ απλά σύντομα :twisted: - δες και μύνημα στο άλλο θέμα, βέβαια η οθόνη τους είναι μικρότερη απο Palm εκτός και αν πάρεις μεγάλο και ακριβότερο. Για laptop το πρόβλημα είναι στη εγκατάσταση, στη λειτουργία του σκληρού δίσκου με τα κτυπήματα και κουνήματα καθώς και της επισκόπησης της οθόνης που αν είναι ανοικτή καταπονήται πολύ στους μεντεσέδες. Η λύση είναι με μικρή οθόνη 6-7" στο ταμπλό με προβλήματα το κόστος και το χειρισμό του laptop.
Το άρθρο ετοιμάζεται


dista βρηκες θεμα και ξεσαλωσες! ασε τα gps και ετοιμασε κανα βιντεο αγορι μου!!! :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό dista » 20 Νοέμ 2003, 12:47

Επίσης να συμπληρώσω ότι για προγράμματα υπάρχει και το TopoView της Ανάβασης με πολύ καλή υποστήριξη απο ανθρώπους που κατασκευάζουν χάρτες, χρησιμοποιούν καθημερινά GPS στις καταγραφές τους στο πεδίο, δημοιουργούς του προγράμματος, άμεση χρήση όλων των χαρτών τους (που είναι και οι μόνοι Ελληνικοί που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε με GPS και χαρτογραφικό πρόγραμμα) και το βασικό τους πέρνεις τηλέφωνο και σου λύνουν το πρόβλημα :wink:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: GPS & POCKET PC

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 20 Νοέμ 2003, 13:29

dista έγραψε:Βασικά η επιλογή ενός GPS εξαρτάται από τη χρήση που θέλουμε να κάνουμε... PS. Επειδή βλέπω ότι αρχίζει να υπάρχει ενδιαφέρον για τα GPS και τη χαρτογραφία (αυτά τα δύο πάνε μαζί :!: ) θα προσπαθήσω να βρώ χρόνο να γράψω ένα άρθρο με τα βασικά, αν υπάρχει ενδιαφέρον :roll: .


Αγαπητοί φίλοι,
  το άρθρο που σας ενδιαφέρει βρίσκεται στα 2 πρώτα τεύχη του 4x4 Magazine, οπότε :idea: αξίζει να το δείτε. Οσον αφορά την αγορά που αναφέρθηκε, το σύστημα φαίνεται ΟΚ για χρήση στο αυτοκίνητο. Ο δέκτης GPS μπορεί να τοποθετηθεί και στην οροφή του 4x4. Το μόνο ζήτημα είναι τι χάρτες θα μπορεί να φορτώνει το λογισμικό tom-tom navigator.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 20 Νοέμ 2003, 14:46

xtrail έγραψε:Γενικά δεν νομίζω πως θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα με κατι που δεν είναι η αιχμή της τεχνολογίας. Αλλωστε και τα πάλμ δεν έχουν τους σουπερ επεξεργαστες και μνήμη. Αν πρέπει να πάρει λαπτοπ τότε πάρε κάτι που να σε βολεύει και για αλλες δουλειες (pentium4 η AMD μνήμη βάλε 512MB και όλα τα αλλα είναι σχεδόν στάνταρ θα ξοδέψεις 1100€+φπα). Αν εχεις πες τι έχεις, αλλά το πρόγραμμα δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Το oziexplorer το αγοράζεις και μέσω internet. Δες κάπου εδώ υπάρχει σχετικό post (80€ αναφερόταν αν θυμάμαι καλά δες και στο αντίστοιχο site http://www.oziexplorer.com )
O δέκτης είναι απλά ένα κουτάκι με ένα καλώδιο. Όλα τα υπόλοιπα τα βλέπεις στο λαπτοπ (ρυθμίσεις κλπ). Το βάζεις στην USB και μετά ρωτάς για τον Dr. Format!!!! :D :D :D Πάντως επειδή μάλλον δεν ξέρεις γερμανικά καλύτερα μην πάρεις κάτι από εκεί.
Τα GPS πχ της Garmin ειναι αυτονομες συσκευες με ή χωρίς χάρτη που λειτουργούν χωρις βοηθεια παλμ η λαπτοπ. Το κόστος ειναι από 350-.... εως πολλα, αναλόγα με τι θέλεις. Αυτα έχουν επιπλέον πυξίδα αλτίμετρο κλπ αλλά δεν μπορείς να περάσεις εσύ χάρτες μέσα, σε αντίθεση με την λύση παλμ ή λαπτοπ.
Thanx max εχεις δικιο :oops: :oops: :oops: Τώρα το έψαχνα και το διαπίστωσα.
Ελπίζω να βοήθησα



λοιπον αν καταλαβα καλα με την λυση φορητος - δεκτης θα εχω και real time της real time θεσης μου .Οσον αφορα για υψομετρο αυτο θα πρεπει βνα το υποστηριζει απο το navigator και αν ναι υπαρχει τετοι0 πραγμα?

ενω με φορητο και gps μαλλον τα πραγματα απλοποιουντε θα συνδεομαι οταν θελω να ανεβασω η να κατεβασω σε αυτο way points η να βρω στον χαρτη την θεση μου και θα εχω real time υψομετρο.

και κατι τελευταιο
συμβαινει να εχω στα χερια μου το ms autoroute express που εχει δυνατοτητα επικοινωνιας με gps εαν θα ηθελα απλα καταγραφη ρ=τησ διαδρομης μου το προγραμμα μποτει να με βοηθησει ή θα χρειαστω αυτο το ozieplorer

ελπιζω να μην μπερδευτηκα πολυ :wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

ppc

Δημοσίευσηαπό Lepes » 20 Μάιος 2004, 10:28

Λοιπον εγω εχω το ipaq 2210 και ψαχνω ακριβως αυτο το πραμα το πως θα γινει gps συσκευη.Αυτο που ψαχνω να βρω ειναι ενα bleutooth gps (οι τιμες τους ειναι αρκετα ακριβες,,,, :cry: )
και μετα μεσω bleutooth συνδεεις το ppc και με διαφορα προγραμματα εχεις τη λυση που θες.Για ρευμα υπαρχει ανταπτορας για τον αναπτηρα,εμεις που εχουμε maverik εχουμε και πριζα στο ντουλαπακι αρα απο αυτονομια ειμαστε ενταξει το θεμα ειναι το software δεν ξερω αμα ο Dr.Format εχει να μας προτινει κατι παντως θα το ψαξω αρκετα.
Το πλαισιο αυτες τις μερες πουλαει ακριβως αυτο το πακετο (ipaq 2210 + bluetooth gps + software) αλλα κανει 1000 euro + φπα !!!!!
Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω γιατι ειναι μια καλη λυση για μεσα στο αμαξι
...
Ενα παραδειγμα ....
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pscmisc/ ... rview.html
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό 747 » 27 Ιουν 2004, 11:36

Το "σύστημα"¨δούλεψε μόλις χτες, οπότε τώρα που είναι ολοκληρωμένο μπορούμε να κάνουμε απολογισμό:

(Σπύρο ακούς??? το έφτιαξα το άτιμο!!!!)

Τί χρειάστηκε:
1. Pocket pc (εγώ έχω το jornada 720, κάνουν όμως όλα όσα έχουν wince)
2. φυσικά το gps (ακόμα και το πάμφθηνο etrex -130 Euros- είναι αρχηγόπουλο)
3. καλώδιο serial sync για το pocket (αν δεν το έχετε κάνει περίπου 20 Ευρώ)
4. Null modem serial adaptor (συνδέει το serial sync cable με το αντίστοιχο του gps) (μόνο 4 Ευρώ)
5. Σειριακό καλώδιο gps σε pc
6. Oziexplorer CE (δωρεάν download)

Εμένα μου κόστισε (σε αντιστοιχία με πιο πάνω):
1=500 Ευρώ μεταχειρισμένο (το πήρα πέρυσι για άλλη δουλειά και το είχα, τώρα είναι πολύ φθηνότερο)
2=235 Ευρώ (Garmin 76)
3=20 Ευρώ
4=4 ευρώ
5=0

Στο "πακέτο" αυτό, υπάρχουν δύο πολύ μεγάλα πλεονεκτήματα έναντι των mapgps:
1. Επειδή το υπόβαθρο του χάρτη βρίσκεται στο ppc, έχεις τη δυνατότητα να έχεις όποιον χάρτη σου κατέβει, και δεν εξαρτάσαι από αρχεία που βρίσκονται στο εμπόριο και κοστίζουν. Δεν φορτώνεις τίποτα στο gps, σκανάρεις όποιον χάρτη θέλεις και είσαι πλήρως ανεξάρτητος. Βέβαια, οι χάρτες της Ανάβασης σε μορφή tiff είναι τέλειοι, αλλά σε περιορίζουν.
2. Ειδικά για το jornada, η ύπαρξη πληκτρολογίου είναι εξαιρετικά χρήσιμη. Μπορείς να κάνεις την όλη επεξεργασία των χαρτών πάνω στο ppc (δεν είναι ανάγκη να έχεις laptop ή pc) και κατά την ώρα της διαδρομής έχεις δυνατότητα να χρησιμοποιείς το πληκτρολόγιο για οτιδήποτε θελήσεις.

Μειονεκτήματα:
1. Πολύ καλώδιο. Πρέπει να έχεις πλατύ ταμπλώ....για να το παρκάρεις :D
2. Χωρίς συγοδηγό, ούτε να το σκέφτεσαι, μάλλον θα πας άκλαφτος άμα κοιτάζεις το χάρτη

Επειδή τράβηξα μεγάλο ζόρι μέχρι να το φτιάξω, λόγω της έλλειψης καλωδίου serial sync για το συγκεκριμένο ppc, ψάχνοντας έχω μάθει σχεδόν τα πάντα γύρω από το θέμα. Οπότε, ίσως μπορέσω να φανώ χρήσιμος σε όποιον θέλει βοήθεια.
(έφτιαξα και σχετικό album στη gallery με φωτογραφίες)
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 28 Ιουν 2004, 19:00

Hell σε χαιρετώ και μια και το έψαξες πες αν ξέρεις τα εξής
Hell-200 έγραψε:Τί χρειάστηκε:
1. Pocket pc (εγώ έχω το jornada 720, κάνουν όμως όλα όσα έχουν wince)
2. φυσικά το gps (ακόμα και το πάμφθηνο etrex -130 Euros- είναι αρχηγόπουλο)
3. καλώδιο serial sync για το pocket (αν δεν το έχετε κάνει περίπου 20 Ευρώ)
4. Null modem serial adaptor (συνδέει το serial sync cable με το αντίστοιχο του gps) (μόνο 4 Ευρώ)
5. Σειριακό καλώδιο gps σε pc
6. Oziexplorer CE (δωρεάν download)

6.? από που ?

Hell-200 έγραψε:Επειδή τράβηξα μεγάλο ζόρι μέχρι να το φτιάξω, λόγω της έλλειψης καλωδίου serial sync για το συγκεκριμένο ppc, ψάχνοντας έχω μάθει σχεδόν τα πάντα γύρω από το θέμα. Οπότε, ίσως μπορέσω να φανώ χρήσιμος σε όποιον θέλει βοήθεια.
(έφτιαξα και σχετικό album στη gallery με φωτογραφίες)

Επειδή το ψάχνω κι εγώ (στο expansys.com) εχω βρει τα εξής:

iPAQ H5550 Pocket PC (Eng)
iPAQ h5550 CM507 Mount 1 (βάση για το αυτοκινητο και φόρτιση)
iPAQ Expansion Jacket Bundle (2 εξαρτήματα gps και cam)
SF121 Wireless Audio Adaptor (δίνει ασύρματα φωνητικό σήμα στο ραδιο του αυτοκινήτου)
€986.50
Εκτός από το καλώδιο συγχρονισμού με το pc χρειάζεται κανένα άλλο? Αυτά που αναφέρεις μάλλον ειναι για να συνδέσεις την συσκευή gps που έχεις με το pda έτσι ώστε να μεταφέρει το σήμα...
Για τους χάρτες σίγουρα πρέπει να σκανάρεις χάρτες που είναι φτιαγμένοι για gps, αλλά δεν κατάλαβα γιατί της Ανάβαση σε περιορίζουν??
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 23 επισκέπτες

cron