Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ozi explorer

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό georgek » 11 Φεβ 2005, 09:23

Φίλε Vayero4x4 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μια ερώτηση ακόμα. Υπάρχει περιορισμός σημείων σε κάθε track, ή απλά όσο πιο πολλά σημεία έχει τόσο μεγαλώνει το αρχείο? Πιό νομίζεις ότι είναι το ελάχιστο διάστημα μεταξύ δύο σημείων για να έχεις μια ικανοποιητική καταγραφή?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 11 Φεβ 2005, 09:45

jimnyblue, ναι οκ, αυτο που ειπα πηγαινε πιο πολυ στον xtrail ("Και αν πχ δημιουργήσουμε 2-3 track files μπορούμε να τα ενσωματώσουμε σε ενα route?"). Ουτως η αλλως απο τις εκατονταδες ή χιλιαδες σημειων που εχει ενα track, θα χρειαστουμε μονο μερικα για να φτιαξουμε ενα route, οποτε εδω ερχεται αυτο που λες, να φτιαχνεις δλδ το route πανω στο track ευκολα.
Δεν εχω παιξει πολυ με το TrackMaker για να ξερω τι και πως ακριβως το κανει, κυριως γιατι μεχρι την τελευταια εκδοση (12.3.280) δεν υποστηριζε συνδεση Garmin USB. Στην τελευταια εκδοση λεει οτι το υποστηριζει, δεν το εχω δοκιμασει ομως. Τρεχω το προγραμμα, δεν εχω συνδεσει το gps και με αφηνει να επιλεξω μονο COM και οχι USB. θα το δουμε κι αυτο.
Επισης, οι χαρτες μου ειναι σκαναρισμενοι στα 200dpi και τα αρχεια ειναι "γομαρια" για να σωθουν ως .gif η ως .jpg που υποστηριζει ο TrackMaker. Σε αυτο με βολευει ο Οζι ειτε με το δικο του format (.ozf2) ή με το Tiff 256 χρωματων. Και στις δυο περιπτωσεις ο Οζι διαβαζει κομματι-κομματι την εικονα απο το δισκο, οποτε δεν υπαρχει προβλημα "καταναλωσης" μνημης. Παρεμπιπτοντως, για οσους προκειται να σκαναρουν χαρτες, τα 256 χρωματα ειναι υπεραρκετα για τη σωστη απεικονιση.
Δεν ξερω λοιπον αν ειναι πιο ευκολη η επεξεργασια των routes - tracks με το TrackMaker. Στον Ozi γινεται, ειναι σχετικα ευκολα τα πραμματα, δε μπορω να πω ομως ποιο απο τα δυο προγραμματα ειναι καλυτερο.
------------------------
georgek, οσον αφορα τον αριθμο των σημειων σε καθε track ο περιορισμος διαφερει απο προγραμμα σε προγραμμα. Το ενσωματωμενο software του Legend γραφει μεχρι 10.000 σημεια (που ειναι υπεραρκετα, σε βολτα 600 χλμ εγραψε 2997 με μεση συχνοτητα καταγραφης), ενω ο Οζι δεν εχει περιορισμο. Μπορεις λοιπον να τον βαλεις να γραφει το track κατευθειαν στο δισκο ("Moving Map-Log Track to File"), οποτε θα γραφει μεχρι να καταναλωσει ολο το δισκο :P
Οσον αφορα τη συχνοτητα καταγραφης, που ξερω... Εξαρταται απο το τι θες να πετυχεις, οποτε παιξε και βλεπεις. Σε δικες μου δοκιμες εχω παρατηρησει οτι τα 50 μέτρα δεν αποδιδουν σωστα (με ακριβεια δλδ) τη διαδρομη, ειδικα αν αυτη ειναι κλειστη, ολο πεταλα, φουρκετες κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από vayero4_4 και 11 Φεβ 2005, 10:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό georgek » 11 Φεβ 2005, 10:14

Άλλη μία ερώτηση. Έφόσον φορτώσουμε track από αρχείο PLT πως μπορούμε να κάνουμε trac-back?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 11 Φεβ 2005, 10:45

Οπα μας τσακωσες! Συγγνωμη για την παραπληροφορηση, ο Οζι δεν εχει track-back, ουτε πλοηγηση πανω σε track. Επειδη εγω αυτα τα κανω με το gps, παρασυρθηκα. Με τον Οζι, μπορεις να φτιαξεις μια route γρηγορα βαζοντας waypoints πανω στο track σου και μετα να κανεις πλοηγηση. Αλλιως μπορει να βολευει το TrackMaker, ας μας πει ο jimnyblue.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό dista » 12 Φεβ 2005, 22:20

Η βασική διαφορά μεταξύ track και route είναι ότι το route χρειάζεται waypoints για να γίνει, τα οποία περνάνε και στο Gps με ότι προβλήματα δημιουργεί αυτό (αν έχεις ήδη πολλά δικά σου γίνετε ένα μπέρδεμα) και κατ'επέκταση έχει περιορισμένα σημεία. Από την άλλη είναι πιο εύκολο να φτιάξεις ένα track στο PC και ειδικά αν το πρόγραμμα έχει λειτουργία να φτιάχνει το track βάζοντας αυτόματα τα σημεία χωρίς κλικ (στο Trackmaker γίνεται με το εργαλείο Handfree, κρατάς απλά πατημένο το αριστερό πλήκτρο στο ποντίκι και ακολουθείς τη διαδρομή με το ποντίκι, η απόσταση ανάμεσα στα σημεία που βάζει ορίζεται απο το μενού).
Τα route είναι φτιαγμένα κυρίως για τη θάλασσα που ακολουθείς ευθείες πορείες. Στο αυτοκίνητο είναι χρήσιμα μόνο αν θές να σε ειδοποιεί όταν φτάνεις σε κάποια διασταύρωση χωρίς να παρακολουθείς το χάρτη γιατί ανάμεσα στα σημεία η θέση σου θα είναι αλλού για αλλού.
Δεν ξέρω, μπορεί κάποιους να τους βολεύουν, εγώ δεν τα χρησιμοποιώ γιατί παρακολουθώ τον χάρτη συνεχώς έτσι κι'αλλοιώς.
Τα track βολεύουν και για Gps που δεν έχουν δυνατότητα χάρτη. Επειδή τα σημεία του track είναι ή μπορείτε να τα κάνετε πιο πυκνά τότε σε μια άγνωστη ή μη καταχωρημένη στο χάρτη διασταύρωση με δύο ή περισσότερους δρόμους μόλις μπείς για λίγο στο λάθος δρόμο θα το δείς αμέσως.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 14 Φεβ 2005, 09:07

vayero4_4 έγραψε:(προς georgek). Αφου ανοιξεις τον Ozi και εχεις συνδεδεμενο το gps (υποθετω οτι ο οζι το βλεπει το gps σου), πας στο μενου "Moving Map" και επιλεγεις το "Start NMEA Communication with GPS". Εναλλακτικα μπορεις να πατησεις απλα το CTRL+S. Εναλλακτικα, μπορεις να πατησεις το CTRL+M ("Moving Map-Moving Map Control") για να σου ανοιξει και το παραθυρακι με τις πληροφοριες ταχυτητας - υψομετρου κλπ και να πατησεις σε αυτο το παρυθυρακι το κουμπι "Start". Ταυτοχρονα αρχιζει ο Ozi να κανει και καταγραφη.


Λοιπόν η πρώτη προσπάθεια για καταγραφή με OZI απέτυχε παταγωδώς. Και αυτό γιατί ο ΟΖΙ δεν έχει driver για να δει το gps18usb της Garmin. Έτσι δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με το gps. Ο τεχνικός σύμβουλος (xtrail) δεν έλεγξε αν το ΟΖΙ υποστηρίζει το συγκεκριμένο UPS. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά?

Κρίμα γιατί το ΣΚ έκανα μια διαδρομή 1100χλμ στα βουνά της μακεδονίας. Έγινε καταγραφή με το memorymap στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής. Ένα πρόβλημα με την τροφοδοσία του laptop την πρώτη ημέρα και έχασα ένα κομμάτι της διαδρομής. Τώρα το πρόβλημα είναι πως θα πάρω αυτό το track και θα το κάνω αρχείο PLT ώστε να μπορώ να το ανεβάζω και σε άλλα προγράμματα.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό dista » 14 Φεβ 2005, 10:13

georgek έγραψε:Λοιπόν η πρώτη προσπάθεια για καταγραφή με OZI απέτυχε παταγωδώς. Και αυτό γιατί ο ΟΖΙ δεν έχει driver για να δει το gps18usb της Garmin. Έτσι δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με το gps. Ο τεχνικός σύμβουλος (xtrail) δεν έλεγξε αν το ΟΖΙ υποστηρίζει το συγκεκριμένο UPS. Ξέρει κάποιος κάτι σχετικά?


Δοκίμασες την τελευταία έκδοση του Ozi 3.95.4 ? Υποτίθεται ότι "μιλάει" με τα USB Garmin.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 14 Φεβ 2005, 12:26

Για να συμπληρωσω τον dista, η εκδοση 3.95.4a που παιζω εγω συνεννοειται κανονικα με το LegendColor που ειναι USB. Αν δεν ειναι τραγικα διαφορετικο το δικο σου gps, τσεκαρε τα εξης μηπως δεν εκανες σωστα το configuration:

File -> Configuration -> ταμπελα GPS
Επιλεγεις:
"GPS Make = Garmin"
"GPS Model = Other Garmins"
"GPS Symbol Set = Garmin Symbols"

Πας μετα στην διπλανη ταμπελα "COM"
Εκει τσεκαρεις τα "Garmin USB" και "Use PVT for Garmin instead of NMEA"
χωρις να πειραξεις τιποτε αλλο.

Αυτα τα γραφει στο help του οζι, στην αντιστοιχη ενοτητα. Για δες και πες μας...

-------- EDIT -------
Τωρα που το σκεφτομαι, το mapsource ή το nRoute το βλεπουν κανονικα το gps σου? Η μηπως δεν εκανες σωστα την εγκατασταση των USB drivers?
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 14 Φεβ 2005, 15:57

Using a Garmin USB GPS with OziExplorer
(This is a Garmin GPS with a USB data transfer interface not a Garmin connected to USB via a Serial to USB adapter.)
OziExplorer Version 3.95.4 or later is required, earlier versions of OziExplorer do not support this interface.
On the COM Tab - you must tick the checkbox "Garmin USB".

Η εκδοση που μπηκε στο δικό σου ειναι η 3.95.2 γιατι γι αυτή βρήκαμε c.r@ck...τι να κάνουμε δηλαδή?

I have a USB mouse type GPS, does OziExplorer support it.Yes, the GPS will come with a driver which will add a virtual serial port to your PC.
You need to note the port number which is configured by the driver. (if you do not know, check the port number in Windows Settings / Control Panel / System / Device Manager)
In OziExplorer configuration, on the COM Tab select this as the serial port to use.
Baud Rate - this can be different for each GPS, check your GPS manual.
On the GPS Tab - you choose the GPS make as "NMEA Only".

Υπάρχει μια πιθανότητα να το δει σαν GPS mouse αλλά δεν ξέρω αν δεν δω απο κοντα
Ο τεχνικός σύμβουλος (xtrail) δεν έλεγξε αν το ΟΖΙ υποστηρίζει το συγκεκριμένο UPS
Αν δεν δωσεις αυξηση μην περιμένεις αποτελέσματα!!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » 16 Φεβ 2005, 02:33

vayero4_4 έγραψε:Οπα μας τσακωσες! Συγγνωμη για την παραπληροφορηση, ο Οζι δεν εχει track-back, ουτε πλοηγηση πανω σε track. Επειδη εγω αυτα τα κανω με το gps, παρασυρθηκα. Με τον Οζι, μπορεις να φτιαξεις μια route γρηγορα βαζοντας waypoints πανω στο track σου και μετα να κανεις πλοηγηση. Αλλιως μπορει να βολευει το TrackMaker, ας μας πει ο jimnyblue.


Το trackmaker εχει επιλογη convert track to route.
Βεβαια μπορεις να φτιαξεις το route μονος σου με το ποντικι βαζοντας τα point οπου θελεις. Επισης αλλαζεις τα Point πολυ ευκολα. Τελος παντων το θεωρω πολυ ευχρηστο :D
jimnyblue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2003, 23:52

Δημοσίευσηαπό forester » 19 Φεβ 2005, 11:57

Άλλη μια ερώτηση για το ozi....
Δεν βρίσκω τρόπο να ανοίξω πάνω από ένα χάρτη κάθε φορά, οπότε δεν μπορώ να κάνω μωσαϊκό με διπλανούς χάρτες.
Ψάχνω δηλαδή τη διαδικασία merg που υπάρχει στο trackmaker.
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 19 Φεβ 2005, 12:38

forester έγραψε:Άλλη μια ερώτηση για το ozi....
Δεν βρίσκω τρόπο να ανοίξω πάνω από ένα χάρτη κάθε φορά, οπότε δεν μπορώ να κάνω μωσαϊκό με διπλανούς χάρτες.
Ψάχνω δηλαδή τη διαδικασία merg που υπάρχει στο trackmaker.


O Ozi αυτο δεν το κανει στο φτερο, πρεπει να κανεις προετοιμασια απο πριν με ενα βοηθητικο προγραμματακι που δινεται απο το site, το mapmerge. Ειναι λιγο περιεργο και πρεπει να ξερεις βασικα την αναλυση του χαρτη στο εδαφος, δλδ ποσα μετρα εδαφους απεικονιζει καθε pixel, για να σου βγαλει καλα αποτελεσματα (δεν στη λεει ο Οζι, στη λεει ομως το fugawi).
Δεν το εχω ψαξει και πολυ και για να ειμαι ειλικρινης δε βλεπω που μπορει να ωφελησει σημαντικα, καθως στον οζι ειναι πανευκολο να πας σε διπλανο χαρτη χωρις να διακοψεις τη δουλεια που κανεις (route-track κλπ). Η μονη περιπτωση που βλεπω ειναι να εχεις σκαναρει χαρτες σε χαρτι A4, οποτε να μη μπορεις να δεις μεγαλη περιοχη και να ειναι σπαστικο.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό forester » 21 Φεβ 2005, 17:49

vayero4_4 έγραψε:
forester έγραψε:Άλλη μια ερώτηση για το ozi....
Δεν βρίσκω τρόπο να ανοίξω πάνω από ένα χάρτη κάθε φορά, οπότε δεν μπορώ να κάνω μωσαϊκό με διπλανούς χάρτες.
Ψάχνω δηλαδή τη διαδικασία merg που υπάρχει στο trackmaker.


O Ozi αυτο δεν το κανει στο φτερο, πρεπει να κανεις προετοιμασια απο πριν με ενα βοηθητικο προγραμματακι που δινεται απο το site, το mapmerge. Ειναι λιγο περιεργο και πρεπει να ξερεις βασικα την αναλυση του χαρτη στο εδαφος, δλδ ποσα μετρα εδαφους απεικονιζει καθε pixel, για να σου βγαλει καλα αποτελεσματα (δεν στη λεει ο Οζι, στη λεει ομως το fugawi).
Δεν το εχω ψαξει και πολυ και για να ειμαι ειλικρινης δε βλεπω που μπορει να ωφελησει σημαντικα, καθως στον οζι ειναι πανευκολο να πας σε διπλανο χαρτη χωρις να διακοψεις τη δουλεια που κανεις (route-track κλπ). Η μονη περιπτωση που βλεπω ειναι να εχεις σκαναρει χαρτες σε χαρτι A4, οποτε να μη μπορεις να δεις μεγαλη περιοχη και να ειναι σπαστικο.


Ευχαριστώ για την απάντηση!!!
Έχω σκαναρισμένους χάρτες 1:50.000 και πχ σε ένα βουνό (Πάρνηθα και ευρύτερη περιοχή) παίζουν 4.
Αν τους κάνω 1 αρχείο (4 σε1....) δουλεύω στο αυτ/το πιο καλά.
Το κάνω πού εύκολα στο trackmaker. Εκεί πάλι υπαρχουν άλλα μειονεκτήματα σε σχέση με τον ozi....
Τίποτα και κανείς δεν είναι τέλειος σ' αυτόν τον κόσμο.....
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό japetus » 23 Φεβ 2005, 14:36

Εμένα πάντως το mapmerge με έχει βολέψει πάρα πολύ. Συν τοις άλλοις συμπιέζει κιόλας την εικόνα, οπότε μικραίνει και ο συνολικός όγκος της.
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Φεβ 2005, 17:04

Προσπαθώ να φορτώσω στο ozi ce ταυτόχρονα πάνω από 2 tracks και δεν μπορώ. Επίσης έχω ένα track (διαδρομή πήγαινε-έλα) που ενώ στο pc την δείχνει ολόκληρη στο pda μου δείχνει μόνο την επιστροφή. Μήπως ειναι κάποιος περιορισμός σε track points συνολικά και δεν μου το δείχνει?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες