Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προτάσεις για GPS mouse

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Προτάσεις για GPS mouse

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 26 Οκτ 2005, 09:13

Θέλω ενα gps mouse για να το συνδέσω με τον πομποδέκτη Kenwood TM-D700 ώστε να δουλεύει APRS. Επειδή υποθέτω πως αρκετοί χρησιμοποιείτε gps mouse, ζητάω τα φώτα σας: ποιο έχετε, αν είστε ευχαριστημένοι κλπ.

Τα δικά μου επιθυμητά χαρακτηριστικά είναι:

- Τάση λειτουργίας 12V (13.8 δλδ) και όχι 5V ώστε να μην χρειάζονται μετατροπείς κλπ. Θα προτιμούσα να το συνδέω σε κάποια παροχή του αυτοκινήτου και όχι κατευθείαν στη μπαταρία, ώστε να δουλεύει μόνο όταν θέλω και όχι συνέχεια, αυτό όμως προυποθέτει κι άλλα καλώδια...

- Ει δυνατόν να έχει σε ένα καλώδιο τροφοδοσία και σηματοδοσία

- έξοδο ΝΜΕΑ, σειριακό interface, ΟΧΙ USB!

Ευχαριστώ,
Αλέξανδρος SW6KQL
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό limas » 26 Οκτ 2005, 13:59

Αγαπητε Vayero, βλεπω πως μανα και πατερα δεν ζητας!!!!!
Απλα πραματα........αγοραζεις ενα GPS με εξοδο NMEA για το APRS και το προβλημα σου λυνεται αυτοματως!!!!!!!!!!!!!!
73!
Άβαταρ μέλους
limas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιουν 2005, 15:24

Δημοσίευσηαπό dista » 26 Οκτ 2005, 19:41

Πάρε ένα τηλέφωνο την Ανάβαση και ρώτησέ τους. Τελευταία είδα ότι φέρανε mouse Gps που είναι σειριακά και αν δεν κάνω λάθος με αντάπτορα παίρνουν και τροφοδοσία εξωτερική. Η έξοδος σε όλα αυτά είναι NMEA.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 26 Οκτ 2005, 21:53

limas έγραψε:...... και το προβλημα σου λυνεται αυτοματως!!!!!!!!!!!!!!


Αγαπητέ lima αυτο το αυτομάτως έχει διαφορά 550 ευρά τουλάχιστον (διαφορά gps mouse με 276C) :P :P

Dista, δεν θελω με ανταπτορα για αναπτηρα, θελω να παιρνει εξ-απ-ευτείας 12V για να το χώσω παράλληλα σε κάποια μπρίζα (έχω 4 μαζί με τον αναπτήρα), ή για να γλιτώσω κόπο να το βάλω παράλληλα στην τροφοδοσία του πομποδέκτη (από μπαταρία) και με κανάν διακόπτη να το ανοιγοκλείνω.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό dista » 27 Οκτ 2005, 05:37

vayero4_4 έγραψε:.....
Dista, δεν θελω με ανταπτορα για αναπτηρα, θελω να παιρνει εξ-απ-ευτείας 12V για να το χώσω παράλληλα σε κάποια μπρίζα (έχω 4 μαζί με τον αναπτήρα), ή για να γλιτώσω κόπο να το βάλω παράλληλα στην τροφοδοσία του πομποδέκτη (από μπαταρία) και με κανάν διακόπτη να το ανοιγοκλείνω.


Δεν κατάλαβα τι εννοείς να μην έχει αντάπτορα αλλά να παίρνει απ'ευθείας 12V. Όλα τα mouse Gps, απ'όσο ξέρω τουλάχιστον, δουλεύουν με 5V οπότε χρειάζεται αντάπτορας πια να μετατρέψει τα 12 σε 5 και για να συνδεθεί στη πρίζα. Τώρα το που θα το συνδέσεις στο αυτοκίνητο αυτό φτιάχνεται εύκολα.
Πήγαινε εδώ http://www.cartft.com/catalog/gl/6 και δές τι υπάρχει. Όλα αυτά τα φέρνει ή μπορεί να στα φέρει σε 2-3 μέρες η Ανάβαση και στις ίδιες τιμές. Δές και τα καινούργια με chipset SIRF3. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα NaviLock.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 28 Οκτ 2005, 09:33

Όλα τα mouse Gps, απ'όσο ξέρω τουλάχιστον, δουλεύουν με 5V...


Αυτό λέω, να μην δουλεύει στα 5 αλλά από τη μάνα του στα 12V, ώστε να μη χρειάζεται αντάπτορας ή κάποιο άλλο κύκλωμα που να κατεβάζει την τάση στα 5V. Από ότι βλέπω γενικώς δεν υπάρχει 12-βολτο όμως.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 29 Οκτ 2005, 18:15

Εχω το fortuna clip-on και είναι μαζί με φορτιστή (καλώδιο που φορτίζει gps mouse Και pda) που μπαίνει στον αναπτήρα ή σε κάποια πρίζα από αυτές που έχει το Xtrail.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 17 Νοέμ 2005, 23:58

Τελικά πήρα το GM-66 / RS232 από το House of Radio με 99 ευρά.

Παίρνει τροφοδοσία 5V από πληκτρολόγιο αλλά έχει και αντάπτορα για αναπτήρα. Μαζί με τον φίλο μου Δημήτρη SW6IED ξεκινήσαμε το project.
Πήραμε λοιπόν μια μπρίζα αναπτήρα με καπάκι για να κλείνει, ένα μικρό πλαστικό κουτάκι στο οποίο έκανα τις απαραίτητες τρύπες για να να τοποθετήσω την μπρίζα ώστε να είναι και ασφαλής, "κλέψαμε" ρεύμα με "κλέφτες" από το καλώδιο που τροφοδοτεί τον πομποδέκτη, καρφώσαμε τον αντάπτορα, φτιάξαμε κι ένα μικρό καλώδιο από το βύσμα D9 στο βύσμα που θέλει το D700 και δουλεύει σπέσιαλ. Εγινε πολύ καλή κατασκευή, διακριτική και ασφαλής, έχω και τη δυνατότητα ανά πάσα στιγμή να το βγάλω από το D700 και να το συνδέσω σε κάποια άλλη συσκευή (PC, PDA κλπ).

Πριν το βάλω μόνιμα στο D700 έκανα και μια μικρή δοκιμή εν κινήσει με τον Ozi και είχε την ίδια ή καλύτερη συμπεριφορά με το Garmin Legend C, και τα δύο μέσα στο αυτοκίνητο.

Το μόνο "πρόβλημα" είναι οτι τα Windows XP το αναγνώρισαν σαν Serial Trackball, ενώ κάθε προσπάθεια να περάσω τον driver του στέφθηκε με παταγώδη αποτυχία! Το utility που έρχεται μαζί σε CD δεν το αναγνώριζε, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αλλάξω τα defaults που έχει το GPS (ΝΜΕΑ baud, WAAS on/off, συχνότητα δειγματοληψίας κλπ). O Ozi όμως δεν είχε πρόβλημα να το αναγνωρίσει και να το δουλέψει κανονικά, οπότε μικρό το κακό. Οσον αφορά τις ρυθμίσεις, σίγουρα γίνονται με κάποια ΝΜΕΑ sentences με κάποιο terminal πρόγραμμα, αλλά δεν το δοκίμασα γιατί δεν το θέλω για τέτοια δουλειά. Αλλωστε τα defaults είναι μια χαρά, datum WGS84, WAAS ON, 4800baud, 1 λήψη/sec (4/sec το maximum).

Στα συν του το οτι έχει δυνατό μαγνήτη και είναι προστατευμένο με σιλικόνη στην τρυπούλα που βγαίνει το καλώδιο, οπότε μπορεί να τοποθετηθεί και στην οροφή του αυτοκινήτου για καλύτερη λήψη.

Αλέξανδρος SW6KQL
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες