Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS και σύνδεση με υπολογιστή

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GPS και σύνδεση με υπολογιστή

Δημοσίευσηαπό tazmania » 27 Οκτ 2003, 14:16

Θα μπορέσουσε κάποιος να μου συστήσει ένα καλό πρόγραμμα για διαχείρηση του GPS (Garmin 72) με Η/Υ; :?:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: GPS και σύνδεση με υπολογιστή

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 29 Οκτ 2003, 16:45

tazmania έγραψε:Θα μπορέσουσε κάποιος να μου συστήσει ένα καλό πρόγραμμα για διαχείρηση του GPS (Garmin 72) με Η/Υ; :?:


Γεια σου φιλε tazmania,

Πως παει :?: Πηγαινε και τσεκαρε αυτα τα 2 προγραμματακια www.easygps.com (FREE) :D :D :D
www.expertgps.com (SHAREWARE) :evil: :evil: :evil:

Ειμαι εν μεσω δοκιμων με το GPS 12. :idea: :?

Θα ενημερωσω μολις εχω νεα. :wink:

Δες το online manual και τα tutorials :!: :!: :!:
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό max » 29 Οκτ 2003, 17:04

Εγω έχω το gpsutil αλλα δες και oziexplorer.

Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό tazmania » 30 Οκτ 2003, 00:28

Φίλε CrisG, κατεβάζω αυτή την στιγμή τα προγράμματα και θα σου πώ. Την Κυριακή κανονίζετε συνάντηση στην taradura και μάλλον θα γίνει συζήτηση και για τα GPS. Εαν μπορείς έλα, θα έχει ενδιαφέρον.
Φίλε max κατέβασα το oziexplorer χθες και το δοκιμάζω. Καλό δείχνει αλλά λίγο δύσκολο.
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 30 Οκτ 2003, 11:51

[quote="tazmania"]Φίλε CrisG, κατεβάζω αυτή την στιγμή τα προγράμματα και θα σου πώ. Την Κυριακή κανονίζετε συνάντηση στην taradura και μάλλον θα γίνει συζήτηση και για τα GPS. Εαν μπορείς έλα, θα έχει ενδιαφέρον.


Great news :D :D :D χτες το βραδυ κατα τις 12:30 καταφερα να συνδεσω το GPS12 με το laptop και να περασω routes & waypoints απο το expertGPS. Νομιζω πως το προγραμμα κανει αρκετα πραγματα και πανω απο ολα τα κανει ευκολα. Περιμενω και την δικη σου γνωμη.
:lol: :lol: :lol:
Το καλωδιο το εφτιαξα μονος μου.
ΠΡΟΣΟΧΗ σε οσους δεν εχουν καλωδιο και θελουν να το φτιαξουν μονοι τους
Στο site της GARMIN υπαρχει PDF "PcWiring" το οποιο εχει σχεδιο για το καλωδιο. Οσον αφορα το 4PIN βυσμα οι συνδεσεις ειναι ΛΑΘΟΣ . Οποιος θελει βοηθεια ας επικοινωνησει μαζι μου για να του πω τι να κανει. (ειναι αρκετα και θελει ΠΡΟΣΟΧΗ). :wink: :wink: :wink:

Για την Κυριακη θα προσπαθησω να ερθω :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Μαρ 2004, 17:14

Ερώτηση: Ειναι δυνατόν να συνδέσεις το gps με laptop και να παίρνει το σήμα και μέσω ozi να το βλέπεις, σε χάρτη σκαναρισμένο, στο laptop?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Μαρ 2004, 08:52

xtrail έγραψε:Ερώτηση: Ειναι δυνατόν να συνδέσεις το gps με laptop και να παίρνει το σήμα και μέσω ozi να το βλέπεις, σε χάρτη σκαναρισμένο, στο laptop?


Φυσικά και είναι δυνατόν. Σκανάρεις το χάρτη ή παίρνεις χάρτη σε CD έτοιμο απο την Ανάβαση (για όποια περιοχή έχει βγάλει), τον καλιμπράρεις (γεωαναφέρεις) και συνδέοντας το GPS θα σου δείχνει πάνω στο χάρτη τη θέση σου συνεχώς καθώς κινείσαι.
Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες πες μου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Μαρ 2004, 09:09

ok αυτο ήθελα να μάθω γιατί εψαχνα την λύση του φορητου gps που να μπορώ κάποιες φορες να το βάλω σε laptop (στο οποίο φαντάζομαι μπορείς να αποθηκευσεις απευθειας, πολύ περισσότερα waypoints,tracks κλπ, από οτι μπορείς στο gps) ή mouse gps που να το βάλω εκτος από laptop και σε palm για να μεταφέρεται και σε πεζοπορίες.
Μάλλον θα καταλήξουμε στην πρώτη λύση. Θεωρείς πως η πυξίδα και το αλτίμετρο, που έχουν μερικά, απαραίτητα? Πχ ενα νεο μοντελο garmin το 60c δεν έχει ενω το 60sc έχει, με μια διαφορα στην τιμή 50€ περίπου.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Μαρ 2004, 11:31

Για τη περίπτωση του laptop μπορείς να χρησιμοποιήσεις ή αυτόνομο GPS με εξωτερική πάντα κεραία (αν θέλεις ακρίβεια και συνεχές σήμα) ή mouse GPS. Σε palm η καλύτερη λύση είναι κάρτα GPS που να παίρνει και εξωτερική κεραία για να είναι αυτόνομο στη πεζοπορία. Στη περίπτωση αυτή δες την κατανάλωση του GPS για να υπολογίσεις την αυτονομία της μπαταρίας του palm (πάσχουν σε αυτό το σημείο).
Για καταγραφή διαδρομής είναι η καλύτερη λύση μιας και το laptop (και το palm ανάλογα με τη μνήμη, τον τρόπο και το μέσο που αποθηκεύει, προσοχή εδώ μιας και πολλά προγράμματα κρατούν τη καταγραφή στη μνήμη και τη σώνουν μοναχά όταν την κλείσεις, οπότε αν μείνεις από μπαταρία ξαφνικά τα χάνεις όλα) σου δίνει απεριόριστες δυνατότητες (εγώ καταγράφω σε laptop ανά 10 μέτρα με TopoView που κάθε σημείο το γράφει κατευθείαν στο δίσκο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε σε καταγραφές των 400 – 500 χλμ.).
Αναφορικά με το αλτίμετρο και τη πυξίδα πρέπει να μου πεις για τη χρήση που κάνεις για να σου πω. Εγώ που κάνω αρκετή ορειβασία χρησιμοποιώ πυξίδα και αλτίμετρο στο ρολόι (Suunto) και δεύτερη πυξίδα χειρός ακριβείας με πρίσμα (ανά 1ο) για ασφάλεια. Αν δεν έχεις αλτίμετρο καλό είναι να πάρεις GPS που έχει μιας και συνήθως σου δίνει και βαρόμετρο που με βασικές γνώσεις και ένα θερμόμετρο μπορείς να κάνεις βασική πρόγνωση καιρού. Από την άλλη αν έχεις χάρτη με ισουψείς και καλό σήμα δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα (με το αλτίμετρο σεταρισμένο σωστά έχεις μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας). Για πυξίδα πάντα πρέπει να έχεις μαζί σου μια καλή χειρός για ασφάλεια μια και τα ηλεκτρονικά χαλάνε (επίσης και χάρτη τυπωμένο).
Για το 60C το έχω δει μόνο για πολύ λίγο χωρίς να το χρησιμοποιήσω αλλά από προδιαγραφές δείχνει πολύ καλό και με μεγάλη μνήμη για να βάλεις χάρτες της Ανάβασης (σκέψου ότι όλη η Ελλάδα σε επίπεδο μέχρι βατό δευτερεύοντα χωματόδρομο είναι 3MB ενώ ένα βουνό πλήρες με ισουψείς περίπου στο 1ΜΒ). Έχει πολύ καλή οθόνη και είναι αρκετά γρήγορο με την απεικόνιση “βαρειών” χαρτών (αν και δεν φτάνει τη ταχύτητα του 176C ή του ακόμα γρηγορότερου νέου Street Pilot με μεγάλη διαφορά τιμής βέβαια). Το κακό είναι ότι δεν γράφει track στη μεγάλη μνήμη παρά μόνο 10000 σημεία (δεν υπάρχει βέβαια και κανένα άλλο που να το κάνει παρά μόνο μερικά επαγγελματικά πανάκριβα).
Πιστεύω πως η καλύτερη λύση, αν περπατάς κιόλας, είναι ένα GPS της κατηγορίας του 60 με ένα CarPc στο αυτοκίνητο με μια οθόνη αφής 7” (έχεις και πλοήγηση, χάρτες, MP3, DVD και γενικά ότι υπάρχει σε ένα PC) αλλά τα κοστολόγια ανεβαίνουν δυστυχώς. Όπως παντού τα πάντα εξαρτώνται από το χρήμα και τις ανάγκες που θέλεις να καλύψεις.
Στη διάθεση σου για παραπάνω απορίες.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Μαρ 2004, 15:15

οκ με εχεις καλύψει :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 31 Μαρ 2004, 12:19

dista έγραψε:
xtrail έγραψε:Ερώτηση: Ειναι δυνατόν να συνδέσεις το gps με laptop και να παίρνει το σήμα και μέσω ozi να το βλέπεις, σε χάρτη σκαναρισμένο, στο laptop?


Φυσικά και είναι δυνατόν. Σκανάρεις το χάρτη ή παίρνεις χάρτη σε CD έτοιμο απο την Ανάβαση (για όποια περιοχή έχει βγάλει), τον καλιμπράρεις (γεωαναφέρεις) και συνδέοντας το GPS θα σου δείχνει πάνω στο χάρτη τη θέση σου συνεχώς καθώς κινείσαι.
Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες πες μου.


Εσύ όπως πας θα το φάς το κεφάλι σου. Ακου "Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες πες μου" !

Το δώσε αέρα στο χωριάτη να σου ανέβει στο κρεββάτι , δεν το έχεις ακούσει.

Στην προσεχή εκδρομή πέραν του τυπικού εξοπλισμού θα έχω μαζί μου
Τανάλιες, αβγά βραστά ζεματιστά, φορητό ηλεκτροσοκ .......... και θα ανακριθείς δεόντως, ...... μέχρι τελικής πτώσεως.

Μην τρομάζεις , καμμιά πεντακοσαριά ερωτησούλες έχω , και υπάρχει και η δυνατότητα των ατοκων δόσεων.

:roll: :roll: :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες