Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ESRI ARC PAD & ARC VIEW

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

ESRI ARC PAD & ARC VIEW

Δημοσίευσηαπό Joker » 12 Σεπ 2005, 13:02

http://www.esri.com/

http://www.esri.com/software/software-by-name.html

ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΑΞΙΖΕΙ?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό dista » 12 Σεπ 2005, 14:36

Είναι προγράμματα GIS το ArcView για PC και το ArcPad για PPC (και ένα από τα λίγα που κάνουν "επαγγελματικές" καταγραφές σε PPC). Αρκετά δύσκολα, πρέπει να τα μάθεις, αλλά με πάρα πολλές επαγγελματικές δυνατότητες. Πολλές χαρτογραφικές εταιρείες δουλεύουν με αυτά (τώρα πια με το ArcInfo). Αντίστοιχο για PC είναι και το MapInfo, πολύ διαδεδομένο στους επαγγελματίες και αυτό. Τα περισσότερα επαγγελματικά δεδομένα vector δουλεύονται σε αυτά τα δύο φορμάτ.

Τι ακριβώς έχεις κατά νού, μιας και βλέπω τη μιά να ρωτάς για προγράμματα δημιουργίας vector από raster και την άλλη για επαγγελματικά προγράμματα GIS, μήπως και μπορούμε να σε βοηθήσουμε να συνεχίσεις.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 13 Σεπ 2005, 02:48

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...

ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ
ΤΟ ΨΩΝΙΟ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ
ΑΝΑΓΚΕΣ...

ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ.


ΜΟΛΙΣ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ARC PAD ΣΤΟ PPC...

ΤΑ 5 ΛΕΠΤΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ
ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...!!!

ΤΙ ΝΑ ΔΟKΙΜΑΣΩ ΑΠΟ ESRI?

ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΠΡΟΓΡΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΠΡΩΤΟ..


ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?????
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό dista » 13 Σεπ 2005, 09:24

Όταν λές φτιάχνεις χάρτες τι εννοείς? Με δικές σου καταγραφές ή ψηφιοποιόντας από εικόνες raster? Πως τους χρησιμοποιείς? Τυπωμένους ή σε Gps? Για κάθε περίπτωση χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα GIS για τα διανυσματικά και πρόσθετα προγράμματα για την κάθε περίπτωση απο κει και πέρα.
Για τα διανυσματικά, επεξεργασία αλλά και ψηφιοποίηση, ένα καλό και λίγο πιο απλό πρόγραμμα είναι το ArcView 3.1 της ESRI. Αν κάνεις καταγραφές με GPS θα χρειαστείς ένα ενδιάμεσο πρόγραμμα για να πάρεις τις καταγραφές (tracks & wpt's) από το Gps και να τα μετατρέψεις σε φορμάτ της ESRI (shp). Για να κάνεις ψηφιοποίηση απο εικόνες raster θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα για να γεωαναφέρεις την εικόνα και να φτιάψεις το αρχείο γεωαναφοράς ώστε να τη δεί το ArcView. Αφού τα επεξεργαστείς όλα μαζί στο ArcView θα πρέπει αν φέλεις να τα τυπώσεις σαν χάρτη με κάποιο υπόβαθρο να τα επεξεργαστείς σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (Photoshop κλπ.), αν θέλεις να τα τυπώσεις απλά σαν γραμμές και σημεία μπορείς απευθείας και αν θέλεις να τα βάλεις σαν χάρτη σε Gps να τα επεξεργαστείς και μετατρέψεις με άλλα προγράμματα για το αντίστοιχο Gps (για τα Garmin υπάρχει ειδικό θέμα σε αυτή την εννότητα).
Απ'ότι καταλαβαίνεις χρειάζεται αρκετή δουλειά και να ξέρεις τι κάνεις ώστε να μη "πετάς" το χρόνο σου. Πάντως με τον τρόπο αυτό περίπου γίνονται όλοι οι επαγγελματικοί χάρτες, αν αυτό σε καθησυχάζει.

Το ArcPad είναι πράγματι ένα δύσκολο και δύσχρηστο πρόγραμμα και αξίζει μονάχα αν χρειάζεσαι να βλέπεις στο PPC τα διανυσματικά σου απο το ArcView.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 13 Σεπ 2005, 23:19

ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΜΕ GPS, ΓΙΑ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ .hgt ΑΡΧΕΙΑ
(ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ftp://e0mss21u.ecs.nasa.gov/srtm/Eurasia/ )
ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ 3D ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ...
ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΤΟ GLOBAL MAPPER,(ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΑΡΚΕΤΑ FORMAT, KAI shp) TO ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΕΥΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΕΣ RASTER ΤΥΠΩΜΕΝΟΙ Η ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΟΡΦΗ, GEOTIFF ΓΙΑ ΤΟ OZI Π.Χ. Η JPEG.
ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ESRI ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ
ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ RASTER ΣΕ VECTOR ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ
ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΟΣ R2V ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ
ΣΕ VECTOR ΤΙΣ ΙΣΟΨΥΕΙΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΕΝΟΣ RASTER ΧΑΡΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ
ENA ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ (DEM H GRD)


ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ TRACK ME TO ARC PAD (ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ)
ΥΠΟΘΕΤΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ shp ΑΡΧΕΙΟ. ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ?

ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ MAGELLAN?
ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟ MOBILE MAPPER OFFICE 2.70 ΣΕ ΜΑGELLAN SPORT TRACK MAP
TO ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΟ MOBILE MAPPER ΟFFICE.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 14 Σεπ 2005, 10:35

Για raster & vector δοκίμασε το landsurf apo to www.landsurf.org
Έχει καλο documentation και ειναι και free GIS
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό Joker » 17 Σεπ 2005, 01:08

Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ VECTOR ΧΑΡΤΗ ΣΕ MAGELLAN SPORT TRACK ΒΡΕΘΗΚΕ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜOBILEMAPPER OFFICE 1.00 TO ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ
DOWNLOAD ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ MAGELLAN.

ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...

http://www.rhamphorhinkx.ecohost.ru/mmo100/

EINAI ΠΕΡΙΠΟΥ 70ΜΒ.

KAI ΕΔΩ Η ΕΚΔΟΣΗ 2.70 Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ MAGELLAN ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ.

ftp://ftp.thalesnavigation.com/MobileMa ... /MMOffice/
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες