Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

TOPONAVIGATOR ΣΕ POCKET PC

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

TOPONAVIGATOR ΣΕ POCKET PC

Δημοσίευσηαπό Caravan » 30 Αύγ 2005, 13:54

Επειδή εδώ και λίγο καιρό έχει κυκλοφορήσει το toponavigator της ανάβασης και σε έκδοση για pocket pc, το έχει δοκιμάσει κάποιος ώστε να μας ενημερώσει εάν το θεωρεί όντως εύχρηστο και εάν αξίζει να το αποκτήσεις κανείς;
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Σεπ 2005, 09:24

Κατ'αρχήν να σου πώ ότι για PPC αλλά και Palm η Ανάβαση δίνει τους χάρτες και για πρόγραμμα πρέπει να πάρεις και το Pathaway μιας και το TopoNavigator τρέχει μόνο σε PC.
Για τους χάρτες τώρα του TopoNavigator θα σου πώ ότι δοκιμάστηκαν στο HellasTrans (συνολικά περίπου 3000χλμ εκ των οποίων 2000+ χλμ στα βουνα, Αράχωβα - Ξάνθη - Αθήνα) και αποδείχθηκαν άριστοι. Φυσικά και έχουν αρκετές ελείψεις κυρίως σε δευτερεύοντες χωματόδρομους και σε μερικές κατηγορίες δρόμων (μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν μερικά εκατομύρια χλμ χωματόδρομοι και πάντα θα υπάρχουν ελείψεις). Ακόμα όμως και όπου υπήρχαν ελείψεις η βοήθεια τους ήταν αποφασιστικής σημασίας αφού είχες στην οθόνη την περιοχή, τη πορεία σου και το σημείο ή δρόμο που ήθελες να φτάσεις και έτσι μπορούσες να προσανατολιστείς και να διαλέξεις το δρόμο ή τη κατεύθυνση που έπρεπε να πάρεις (δεν βλέπω πως θα περνάγαμε για παράδειγμα τα Κοκάλια για να βγούμε προς το Καρπενήσι ενώ νύχτωνε και εμείς είμασταν τελείως εκτός δρόμου μέσα στα λιβάδια και ο βοσκός να μας λέει "από δω δεν περνάει πουθενά, γυρίστε πίσω ρε τρελοί με το μωρό", πέρναγε όμως :D ).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Caravan » 03 Σεπ 2005, 11:17

Ευχαριστώ, αυτά ήθελα να μάθω.

Όσο για το Pαthaway, σε γνώρισα πρίν ένα μήνα περίπου στου Αθανασίου που είχα έρθει να ρωτήσω για αναρτήσεις και σου έδειξα το ppc μου με το γενικό χάρτη της ανάβασης, αλλά δεν είχε βγει ακόμη η έκδοση του Toponavigator για ppc.

Βέβαια, εσύ το δουλεύεις σε car pc όπως μου είπες, οπότε η ανάλυση σου θα είναι άπαικτη.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Lepes » 05 Σεπ 2005, 08:16

Καλημερα μηπως ξερει κανεις πως απο το toponavigator μπορω να παρω export τους χαρτες για ozi που εχω στο ppc ,το γενικο χαρτη των εκανα μια χαρα.Εχω προβλημα οταν το κανω πολυ zoom εκει ειναι απενεργοποιημενο το export σε ozi. καμοια ιδεα?
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό dista » 05 Σεπ 2005, 08:26

Lepes έγραψε:Καλημερα μηπως ξερει κανεις πως απο το toponavigator μπορω να παρω export τους χαρτες για ozi που εχω στο ppc ,το γενικο χαρτη των εκανα μια χαρα.Εχω προβλημα οταν το κανω πολυ zoom εκει ειναι απενεργοποιημενο το export σε ozi. καμοια ιδεα?


Οι χάρτες του TopoNavigator είναι σε φορμά που διαβάζεται μόνο από αυτό, για τους ευνόητους λόγους :roll:

Υπάρχει όμως έκδοση αυτών για το Pathaway που τρέχει σε PPC & Palm, όπως έγραψα και παραπάνω. Αν θα βγάλουν έκδοση και για Ozi CE δεν το ξέρω.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες