Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορα GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Αγορα GPS

Δημοσίευσηαπό Fanissp » 27 Αύγ 2005, 18:44

Καλησπερα σε ολους
Θα θελα την βοηθεια σας για την αγορα GPS.Θελω να το χρησιμοποιω στα ταξιδια μου ελλαδα κι ευρωπη με την μηχανη αλλα επειδη δεν γνωριζω πολλα πραγματα για τα GPS θα θελα να μου πειτε ποια μοντελα να κοιταξω,τι χαρτες πρεπει να εχει μεσα και γενικοτερα τι αλλο πρεπει να γνωριζω πριν αρχισω να ψαχνω στα μαγαζια.Η αγορα του συμφερει καλυτερα απο εδω ή μεσω ιντερνετ γιατι δεν θελω να ξοδεψω και πολλα χρηματα.Ευχαριστω και καλες βολτες...
Άβαταρ μέλους
Fanissp
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005, 12:47

Αγορα GPS

Δημοσίευσηαπό d_botsios » 29 Αύγ 2005, 13:50

Αγαπητέ φίλε.
Υπαρχουν 2 ειδων GPS. Αυτά που προσφέρουν δυνατότητα πλοήγησης και αυτά που καταγράφουν πορεία και στιγμα. Τα πρώτα είναι συνήθως κάποιος υπολογιστής POCKET PC με κάποια εφαρμογή εγκατεστημένη και έχουν ενα κόστος γύρω στα 500€. Τα έχουν αρκετοί ταξιτζήδες και τα περιπολικά της αστυνομίας . Δες το παρακάτω link.(http://www.telematix.gr/site/newproduct_gr.html)
Η συγκεκριμένη κατηγορία χρησιμεύει σε αυτούς που ταξιδεύουν εντός δρόμου και μπορούν να σε οδηγήσουν παντού, αν έχεις φορτώσει τον ανάλογο χάρτη. Μειονέκτημα τους είναι η μειωμένη τους αυτονομία της μπαταρίας και χρειάζεται οπωσδήποτε φορτιστή αυτοκινήτου. Επιπλέον είναι πολύ ευαίσθητα και δεν αντέχουν στη σκληρή χρήση στη βροχή στον ήλιο και στα χτυπήματα.
Αν δεν σε ενδιαφέρει η αυτόματη πλοήγηση τότε μπορείς να πάρεις ένα GARMIN που είναι κορυφαίο GPS και σου προσφέρει δυνατότητα καταγραφής των διαδρομών σου χωρίς κατ'ανάγκη να προσθέσεις κάποιο χάρτη στο μηχάνημα. Μία πολύ καλή επιλογή είναι το Garmin etrex LegendC που αν το πάρεις από την Ανάβαση (www.anavasi.gr) σου δίνουν δώρο το χάρτη της ελλάδας. Το κόστος του είναι περίπου 400€. Μειονέκτημά του είναι ότι δεν λειτουργεί καλά σε αυτοκίνητο επειδή δεν παίρνει εξωτερική κεραία. Διαθέτει όμως αυτονομία 12 ωρών και αλκαλικές μπαταρίες ΑΑ. Αν προτιμήσεις τη δεύτερη κατηγορία, δεν χρειάζεται να πας σε πιο ακριβό μηχάνημα. ΜΗΝ αγοράσεις από το εξωτερικό διότι δεν θα έχεις υποστήριξη από τους ελληνες αντιπροσώπους και τα λεφτά που γλυτώνεις είναι λίγα. Ειδικά ο αντιπρόσωπος της GARMIN είναι πολύ περίεργος!!!. Πήγαινε μία βόλτα στην Ανάβαση να δεις τι έχουν και το ξανασυζητάμε
Άβαταρ μέλους
d_botsios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 11:19

Δημοσίευσηαπό xtrail » 29 Αύγ 2005, 14:52

Οπως σχεδόν σου τα λέει ο d_botsios. Εννοω πως και τα pocketpc μπορουν να κάνουν την ίδια δουλεια με το κανονικό gps και αν θέλεις πλοήγηση σε gps θα δώσεις πολλά λεφτά.
Επειδή το θέλεις για μηχανή ppc δεν το σκεφτεσαι καν. Για κανονικό gps δες στην Ανάβαση. Να ξέρεις πως τα φθηνότερα δεν μπορουν να πάρουν ή να ενσωματώσουν χάρτη (μπορεί να έχουν ένα πολύ απλό υπόβαθρο ή και τίποτα). Αν πάρεις κάποιο δες αν παίρνει μνήμη ώστε να μπορείς να φορτώνεις χάρτες ή διαδρομές και επίσης την αυτονομία. Αν έχει επάνω και τον χάρτη της Ανάβασης θα σε βολέψει για την Ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό liberto » 30 Αύγ 2005, 13:27

αν θέλεις να έχει καλή λήψη, να είναι ανθεκτικό, αδιάβροχο, κλπ. θα σου έλεγα το cs60 της garmin είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. ά έχει και αρκετά καλή αυτονομία πολύ χρήσιμο για ορειβάτες, πεζοπόρους
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό Caravan » 30 Αύγ 2005, 13:45

Καλό θα ήταν να κοιτάξεις και το site της expansys.com καθώς έχω τσεκάρει ότι έχει ευκαιρίες σε pocket pc και gps.
Έχει και ελληνικό τηλέφωνο για να επικοινωνήσεις και να ρωτήσεις ότι θέλεις, καθώς επίσης θα σε ενημερώσουν εάν δίνουν και εγγύηση.

Σχετικά με τι μηχάνημα να διαλέξεις, είπες ότι το θέλεις για μηχανή οπότε, παρότι εγώ έχω ppc με navigator και pathaway, σε σένα θα πρότεινα ένα αδιάβροχο gps, διότι με μία ψιχάλα θα το "κλαίς" το ppc.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό d_botsios » 30 Αύγ 2005, 14:05

το expansys έχει προϊόντα που δεν υποστηρίζονται στην ελλάδα και επιπλέον πληρώνεις ενα σωρό λεφτα στα μεταφορικά.

Επειδή δουλεύω στο χώρο της πληροφορικής, στον τομέα του service, συνιστώ σε όλους να μην αγοράζουν από το Internet αν δεν υπάρχει η αντίστοιχη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα που θα τους καλύψει. Και όταν λέμε αντιπροσωπεία εννοούμε τη μαμά εταιρεία και όχι dealers τύπου Σκορδίλη, Ideal και Alpha Copy. Δοκιμάστε να πάτε ένα Garmin στο Σκορδίλη για επισκευή, το οποίο είναι αγορασμένο από το εξωτερικό και θα δείτε τι χρέωση θα φάτε. Ομοίως με την Νοκια και την Toshiba. Τα ίδια χάλια.
Άβαταρ μέλους
d_botsios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 11:19

Δημοσίευσηαπό Caravan » 30 Αύγ 2005, 15:09

Περί εγγυήσεων δεν γνωρίζω τι γίνεται, διότι ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχω χρειατεί κάτι για το ppc μου (Dell Axim) το οποίο το αγόρασα από το site της Dell μεν, αλλά, επενέβη η Dell Hellas και έκανε επιβεβαίωση παραγγελίας και μου έδωσαν εγγύηση για 2 έτη με επισκευή βλάβης εντός 24 ωρών ή αντικατάστασης, με μία μικρή επιβάρυνση (€ 20-25).

Πιστεύω ότι ισχύει αυτό, αλλά, εύχομαι να μη χρειαστεί να το επιβεβαιώσω.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό d_botsios » 30 Αύγ 2005, 15:19

Αυτο ακριβώς λέω κι εγώ. Η DELL έχει γραφείο στην Ελλάδα και επομένως καλύπτει η ίδια τις εγγυήσεις των προϊόντων της. Υπάρχουν κάποιες ειδικές περιπτώσεις όπου το προιον μπορεί να έχει Paneuropean warranty και οχι WorldWide. Στην περίπτωση αυτή, αν έχεις αγοράσει κάτι στην Έυρώπη, δεν καλύπτεται στην Αμερική και vice versa.
Άβαταρ μέλους
d_botsios
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 11:19


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες

cron