Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

kolpo map60cs

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

kolpo map60cs

Δημοσίευσηαπό jhonny » 18 Ιούλ 2005, 00:21

Κατ'αρχήν καλησπέρα σε όλους για πρώτη φορά!Παρακολουθώ το forum εδώ και δύο εβδομάδες και πραγματικά εχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις μερικών!Είμαι κι εγώ ενας λάτρης του GPS και αποφάσισα να εγγραφώ για να καταθέσω τις προσωπικές μου εμπειρίες,απόψεις και γνώσεις σχετικά με το θέμα.Θέλω σαν καινούριος να ζητήσω επιείκια απ' όλους σας αν τυχόν κάνω λάθη στη σύνταξη,αποστολή και μορφή των μηνυμάτων μου καθώς δεν διαθέτω δα και μεγάλη εμπειρία στο χώρο των υπολογιστών!
'Εχω ένα GPS map60CS της GARMIN με φορτωμένο το χάρτη της Ελλάδας από την Ανάβαση καθώς και το χάρτη της Αττικής επίσης από το ίδιο κατάστημα.Ο χάρτης είναι μια καταπληκτική δουλειά μοναδική στο χώρο για την Ελλάδα και συγχαρητήρια στους συντελεστές για την προσπάθεια που έκαναν!Έχω όμως μια απορία.Προσπάθησα επανειλλημένα να κάνω find για να βρω μια οδό στο χάρτη της Αττικής και δεν τα κατάφερα!Μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται και πως?Νομίζω ότι είναι αδύνατο από τη στιγμή που λείπει το εικονίδιο Adress από το μενού Find.Με λίγα λόγια μάλλον χρειάζεται να φορτωθεί κάποιος χάρτης της Mapsource που να κάνει διευθυνσιοδότηση(CitySelect,MetroGuide κτλ.).Είναι όμως αρκετά ακριβοί για τα δεδομένα που παρέχουν για την Ελλάδα(μόνο η Αττική στην τελευταία εκδοση).Ο Αδαμακόπουλος από την Ανάβαση,πάντως,μου είπε ότι γίνεται χωρίς να μου εξηγήσει τον τρόπο.
Έμαθα σήμερα ένα κολπάκι για να δεις μια εργοστασιακή οθόνη του map60CS και το προτείνω σε όσους έχουν το ίδιο μοντέλο.
Με σβηστό το GPS κρατάτε πατημένο το ENTER και στη συνέχεια πατάτε το POWER.Αμέσως θα εμφανιστεί μια εργοστασιακή οθόνη όπου εκτός των άλλων θα δείτε τη θερμοκρασία του χώρου(!) καθώς και την τάση των μπαταριών(!).Απίστευτο ε?Το μηχάνημα είναι φοβερό!Παίξτε με τα κουμπιά για να δείτε κι άλλα πράγματα.Δεν θα σας πω τι,θα τα δείτε μόνοι σας!Ξαναπατείστε το POWER για να σβήσει.Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι για το συγκεκριμένο μηχάνημα είμαι διαθέσιμος!

Υ.Γ. 1)Δεν είναι δυνατόν να προσπαθούν κάποιοι να μάθουν σε μια μέρα τη θεωρία της χαρτογραφίας και τις εφαρμογές της στο GPS!
Η χαρτογραφία είναι ολόκληρη επιστήμη και,για όσους ξέρουν,τα προγράμματα χαρτογραφίας όπως το MapInfo και οι εφαρμογές GIS είναι αρκετά δύσκολα για να μάθει κάποιος να τα χρησιμοποιεί ώστε να κατασκευάσει δικό του χάρτη!Γι' αυτό λοιπόν οι χάρτες και είναι δυσεύρετοι,και κλειδώνονται,και πωλούνται ακριβά!
2)Ο dista θεωρώ ότι είναι αυθεντία στο χώρο των GPS!Ο άνθρωπος έχει πάρα πολλές γνώσεις.Συγχαρητήρια!
Άβαταρ μέλους
jhonny
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2005, 23:54

Και άλλα κολπάκια (lol)...

Δημοσίευσηαπό MacPap » 18 Ιούλ 2005, 12:52

Αγαπητέ φίλε!

Αυτό το κολπάκι ισχύει και σε άλλα Garmin όπως το 276C, αλλα και σχεδόν σε όλα τα Garmin. Για άλλα μυστικά σχετικά με Garmin μπορείς να πας....
http://www.gpsinformation.org/dale/secret.htm

Υ.Γ. Χαιρετώ και εγώ την κοινότητα μια και είναι η πρώτη φορά που γράφω. Αν και η χρήση που κάνω εγώ στο GPS είναι κυρίως στην θάλασσα το χρησιμοποιώ τακτικά και στην ξηρά. Τέλος βρίσκω οτι το forum λέει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Περισσότερα και απο ορισμένα "εξειδικευμένα" μερικές φορές. Ετσι θα συμφωνήσω με τον προλαλλήσαντα (ή γράψαντα χαχαχαχα..).
Οι υπολογιστές έχουν γίνει πλέον τόσο γρήγοροι που χρειάζονται δευτερόλεπτα αντί για μέρες για να κάνεις τα ίδια λάθη ...
Και να καβαλήσεις τις ίδιες ξέρες ...
Άβαταρ μέλους
MacPap
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Μάιος 2005, 18:50

Re: Και άλλα κολπάκια (lol)...

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » 27 Ιούλ 2005, 00:31

MacPap έγραψε:Αγαπητέ φίλε!

Αυτό το κολπάκι ισχύει και σε άλλα Garmin όπως το 276C, αλλα και σχεδόν σε όλα τα Garmin. Για άλλα μυστικά σχετικά με Garmin μπορείς να πας....
http://www.gpsinformation.org/dale/secret.htm

Δουλευει και στο 176c. Καλοοοοο :D
jimnyblue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2003, 23:52


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες