Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

TopoView & Χάρτες Για Garmin.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

TopoView & Χάρτες Για Garmin.

Δημοσίευσηαπό dista » 06 Ιούλ 2005, 10:25

Όσοι κάνετε καταγραφές με τα Gps να τις κρατάτε στο αρχείο σας, είτε στο TopoView είτε στον Ozi, TrackMaker κλπ γιατί σύντομα (μέχρι το Σεπτέμβριο απ’ότι μου είπαν) θα μπορείτε μέσα από το TopoView να τις συνδυάζετε με το χάρτη Ελλάδας ή άλλο χάρτη της Ανάβασης για Garmin και ότι άλλα διανυσματικά δεδομένα έχετε και να τα στέλνετε σαν χάρτη πια στο Gps σας :P .
Είδα μια προέκδοση που ότι βλέπεις στην οθόνη του Pc (σε διανύσματα μόνο, όχι τα raster) κατευθείαν τα κάνει χάρτη Garmin και τα στέλνει απευθείας στο Gps χωρίς να χάνει το χάρτη της Ελλάδας πχ που έχεις μέσα.
Τελικά θα μας τρελάνουν τα παιδιά της Ανάβασης :D
Ετοιμάστε δεδομένα για να φτιάχνετε και να ενημερώνετε τους δικούς σας χάρτες :razz:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 06 Ιούλ 2005, 14:40

Καλή φάση, και αν σου στέλνουν με κάποιον (προφανώς κρυπτογραφημένο) τρόπο και τις ενημερώσεις του ολικού χάρτη, ώστε να μην χρειάζεται να στέλνεις εσύ το gps εκεί, αξίζει και η απόκτηση του TopoView.

Πάντως εγώ τους έστειλα μερικά τρακς και σημεία, κυρίως απο Εγνατία και παράλια της Θεσπρωτίας και δεν μου απάντησαν αν τους έκαναν τα στοιχεία ή όχι. Δεν ξέρω και πως δουλεύουν σε αυτόν τον τομέα.

Φίλτατε Dista μετά τις τελευταίες εξελίξεις και εφόσον είσαι ο early-adopter της κατηγορίας :P , καλείσαι να συγγράψεις καινούρια tutorials για toponavigator, pathaway, carpc κλπ κλπ με φωτογραφίες, βίντεα και απ' όλα :P :P :P
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό dista » 28 Ιούλ 2005, 11:02

vayero4_4 έγραψε:Καλή φάση, και αν σου στέλνουν με κάποιον (προφανώς κρυπτογραφημένο) τρόπο και τις ενημερώσεις του ολικού χάρτη, ώστε να μην χρειάζεται να στέλνεις εσύ το gps εκεί, αξίζει και η απόκτηση του TopoView.


Κάπως έτσι θα είναι. Το αρχείο (μάλλον τα αρχεία τώρα πιά μιας και η Ελλάδα έσπασε σε κομμάτια για να φορτώνεται γρηγορότερα στα μικρά GPS) θα υπάρχει κρυπτογραφημένη και θα γίνεται κάθε φορά merge με τα δικά μας δεδομένα και θα ξαναφορτώνετε στο GPS απο το TopoView. Οπότε μάλλον θα είναι εύκολο να γίνονται και οι επικαιροποιήσεις με αυτό τον τρόπο.

vayero4_4 έγραψε:Πάντως εγώ τους έστειλα μερικά τρακς και σημεία, κυρίως απο Εγνατία και παράλια της Θεσπρωτίας και δεν μου απάντησαν αν τους έκαναν τα στοιχεία ή όχι. Δεν ξέρω και πως δουλεύουν σε αυτόν τον τομέα.


Ξαναστείλτα με κάποιο ευκρινές για το περιεχόμενο του e-mail Θέμα γιατί μάλλον τα έσβυσαν μαζί με τους τόνους spam που παίρνουν κάθε μέρα. Βάλε και ένα τηλ. για να μπορούν να μιλήσουν για διευκρινήσεις μαζί σου. Να ξέρεις πάντως ότι χωρίς κατηγορίες στα διανύσματα (είδος δρόμου βασικά) δεν τους είναι και πολύ χρήσιμα αφού δεν θα ξέρουν πως να τα χρησιμοποιήσουν.

vayero4_4 έγραψε:Φίλτατε Dista μετά τις τελευταίες εξελίξεις και εφόσον είσαι ο early-adopter της κατηγορίας :P , καλείσαι να συγγράψεις καινούρια tutorials για toponavigator, pathaway, carpc κλπ κλπ με φωτογραφίες, βίντεα και απ' όλα :P :P :P


Θα το κάνω μόλις βρώ λίγο χρόνο γιατί αυτό τον καιρό είμαι πνιγμένος στη δουλειά. Πάντως το TopoNavigator εξελίσεται σε ένα πολύ καλό εργαλείο για πλοήγηση και καταγραφές (στη Σάμο σε 4 μέρες έγραψα 650χλμ πανεύκολα με το CarPc χωρίς να χαθώ πουθενά και μιλάμε για πολύ χωματόδρομο με άπειρες διασταυρώσεις). Αν καταφέρω και κάνω και το Destinator να δουλεύει με πλοήγηση στο CarPc για μέσα στις πόλεις θα έχω ένα πλήρες σύστημα.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 28 Ιούλ 2005, 15:37

Οτι το έλαβαν, το έλαβαν, μου απάντησαν όμως οτι λείπει η κοπέλα που τα διαχειρίζεται σε άδεια και θα τις τα μεταβίβαζαν, οπότε μάλλον χάθηκαν στη μεταβίβαση. Οσον αφορά τα χαρακτηριστικά είμαι σχεδόν σίγουρος (πάει καιρός τώρα) ότι είχα γράψει, ωστόσο μπορεί να μην ήμουν και πολύ αναλυτικός. Παίζει να μην τα κοίταξαν γιατί ήταν αρχεία .plt από Ozi (παρόλο που ήταν κανονικές καταγραφές από το gps και τα μετέφερα μετά στον Ozi);
Μπορεί επίσης να ήταν ΟΚ αλλά να μη μου απάντησε γιατί θα είχαν μαζευτεί πολλά μετά από την άδεια ;) τεσπα, θα τα ξαναστείλω σε πρώτη ευκαιρία, έχω και κάμποσα άλλα από την πόλη των Ιωαννίνων (που θέλουν όμως πολύ δουλειά) και το καινούριο κομμάτι της Εγνατίας για Ηγουμενίτσα που παραδόθηκε πριν λίγες μέρες.

Αν καταφέρω και κάνω και το Destinator να δουλεύει με πλοήγηση στο CarPc


Destinator στο PC? Για διευκρίνισε περικαλώ :wink:
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό dista » 29 Ιούλ 2005, 09:34

vayero4_4 έγραψε:Destinator στο PC? Για διευκρίνισε περικαλώ :wink:


Λοιπόν, να σας πώ δύο λόγια (απ’ότι έχω καταλάβει εγώ) και για το Destinator :oops: .
Το Destinator είναι μια πλατφόρμα (ένα πρόγραμμα στην ουσία) για απεικόνιση χαρτών και πλοήγηση (φωνητική και με μηνύματα) που το έχει φτιάξει μια εταιρεία (Powerloc στο www.destinator1.com ). Οι χάρτες φτιάχνονται από άλλες εταιρείες που αγοράζουν το πρόγραμμα που φτιάχνει τους χάρτες και δικαιώματα για να πουλάνε το πρόγραμμα που τρέχει στα PPC κλπ για να δουλεύουν οι χάρτες. Στην ουσία αυτό είναι ένα DLL που κάνει όλη τη δουλειά. Το DLL αυτό (Destinator SDK) πουλιέται από τη Destinator και μπορείς να φτιάξεις ένα προγραμματάκι που να το καλεί και να χρησιμοποιήσεις τους χάρτες που είναι για Destinator.
Άρα αυτό που χρειάζεται είναι ένα πρόγραμμα για PC που χρησιμοποιεί το DLL και κάνει την απεικόνιση, το DLL από τη Destinator και το χάρτη ο οποίος πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί (να τον έχετε αγοράσει δηλαδή και να τον έχετε ενεργοποιήσει με τον κωδικό που δίνει η εταιρεία που τον κατασκεύασε). Απ’ότι έχω καταλάβει, ο χάρτης της NGI για την Ελλάδα που έχει ενεργοποιηθεί για WCE θα δουλέψει και με το DLL για PC.
Για το πρόγραμμα (interface) σε PC υπάρχει το MapMonkey (http://www.mapmonkey.net ) που είναι free. Για τους χάρτες τα είπαμε, μένει το DLL. Η απλή έκδοση στοιχίζει 50$ και είναι αρκετή για να δουλέψει το MapMonkey.
Αυτά τα λίγα :? . Για περισσότερα πηγαίνετε στο site του MapMonkey και στο forum του mp3car (υπάρχει link στη σελίδα του MapMonkey).
Έχω παραγγείλει το DLL και ψάχνω PC με ενεργοποιημένο χάρτη Ελλάδας για να το δοκιμάσω πριν αγοράσω και το χάρτη :P .

PS. Ξέχασα να σας πώ ότι το MapMonkey έχει και μια άλλη χρήσιμη λειτουργεία. Μπορεί και φτιάχνει και διαβάζει μια βάση δεδομένων (ένα αρχείο) με στοιχεία για κάμερες, ραντάρ και μπλόκα και να σε ειδοποιεί πριν φτάσεις σε αυτά. Στο εξωτερικό υπάρχουν έτοιμες πολλές τέτοιες βάσεις στο net που ενημερώνωνται εθελοντικά (κάτι σαν το bloka για την Ελλάδα).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες