Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

PDA & GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

PDA & GPS

Δημοσίευσηαπό tazmania » 29 Ιουν 2005, 20:12

Πολύς ντόρος έχει γίνει τελευταία με το PDA που έχουν ενσωματωμένο ή και έξτρα GPS.

Πείτε τις απόψεις σας με λεπτομέρειες και αναφερθείτε σε συγκεκριμένα μοντέλα που θεωρείτε τα καλύτερα για σύνθετη χρήση (PDA & GPS)
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

PDA & GPS

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 30 Ιουν 2005, 00:59

Στο μυαλό μου ήσουνα φίλε μου! Δεν έχω να προσθέσω γνώση για το θέμα, (χρησιμοποιώ το Garmin map76c) αλλά την περιέργειά μου, με αφορμή σημερινή κουβέντα που είχα με φίλο που ενδιαφέρεται για πλοήγηση κυρίως εντός αστικού χώρου. Έχω να πώ μόνο πως μετα από ένα γρήγορο ψάξιμο, ένδειξη για αποδοχή λογισμικού ως κορυφή έχω για το Destinator3. Αυτά.
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

PDA & GPS

Δημοσίευσηαπό Caravan » 30 Ιουν 2005, 10:57

Εγώ αγόρασα πρόσφατα (πριν 20 ημέρες) ένα PDA Dell Aximm X50V και ένα Bluetooth GPS Socket από την exapansys, και εγκατέστησα πρώτα το pathaway με ένα χάρτη της Ελλάδος από την ανάβαση (δοκίμασα και τον τοπικό του Πηλίου, όπου έπιανε, στο trail ride).
Πριν 10 ημέρες εγκατέστησα και το destinator3.
Όταν βρίσκει δορυφόρους δουλεύει άψογα, το κακό όμως είναι ότι ιδιαίτερα στο destinator χάνει τους δορυφόρους όταν κινούμαι σχετικά γρήγορα.
Νομίζω ότι έχω εντοπίσει το πρόβλημα στο υψηλό bound (57600), αλλά δεν μπορώ να το διορθώσω διότι όταν το χαμηλώνω χειροκίνητα, γυρίζει αυτόματα στο 57600.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει με το destinator?

Σχετικά με το pathaway, μου αρέσει, αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζει να αγοράσω άλλους τοπικούς χαρτες που με ενδιαφέρουν, γιατι νομίζω πως στο navigator ετοιμάζει η ανάβαση και για pda, θα έχει καλύτερους χάρτες. Ξέρει κάποιος τι πρόκειται να συμβεί με το πρόγραμμα αυτό;
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό xtrail » 30 Ιουν 2005, 15:56

Εγώ έχω το ipaq 4700 μαζί με ένα BT Fortuna gps. Θεωρώ πως ίσως ειναι καλυτερος ο συνδιασμός 2 ξεχωριστών συσκευών παρά της γνωστής λύσης του ΜΙΟ αφού αν σου χαλάσει το ένα σου μένει τουλάχιστον το άλλο. Από άποψη φορητότητας το "δύο σε ένα" ειναι πιο βολικό.
Επίσης σημαντικό ειναι να υπάρχει σχετικά μεγάλη αυτονομία, αν και καλύτερα να έχει κάποιος και καλώδια φόρτισης μαζί. Από άποψη μνήμης έχω ακούσει πως το destinator ειναι σχετικά βαρύ.

Όταν βρίσκει δορυφόρους δουλεύει άψογα, το κακό όμως είναι ότι ιδιαίτερα στο destinator χάνει τους δορυφόρους όταν κινούμαι σχετικά γρήγορα.
Νομίζω ότι έχω εντοπίσει το πρόβλημα στο υψηλό bound (57600), αλλά δεν μπορώ να το διορθώσω διότι όταν το χαμηλώνω χειροκίνητα, γυρίζει αυτόματα στο 57600.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει με το destinator?

Ισως για αυτό να πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις. Αν θέλεις μπορεις να δεις σχετικά με το Dest στο φορουμ του www.myphone, στην ενότητα με τις συσκευές pda με windows(ίσως και στα palm) που υπάρχει εκτενές σχετικό θέμα.
Για τους χάρτες της Ανάβασης ειπώθηκε πως οι χάρτες για το Navigator θα μπορούν να διαβάζονται και από το pathaway.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό 747 » 30 Ιουν 2005, 19:35

Εγώ χρησιμοποιώ το σετ Jornada-Garmin76. Το έχω από πέρυσι, και δουλεύει μια χαρά. Το Jornada έχει Windows CE, και έχω περάσει τον αντίστοιχο ozi. Το μόνο αρνητικό είναι οτι το Jornada δεν έχει bluetooth, και έχω να κουμαντάρω όλα αυτά τα καλώδια, αλλά αυτό είναι κάτι που λύνεται εύκολα. Μεγάλο πλεονέκτημα το πληκτρολόγιο και η σχετικά μεγάλη για pda οθόνη. Φωτό στοhttp://www.off-road.gr/modules.php?set_albumName=GPS-and-PocketPC&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_album.php
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 01 Ιούλ 2005, 09:33

xtrail έγραψε:Για τους χάρτες της Ανάβασης ειπώθηκε πως οι χάρτες για το Navigator θα μπορούν να διαβάζονται και από το pathaway.

Οι χάρτες του TopoNavigator είναι άλλοι για το PC (Topoview) κι άλλοι για το PDA (PathAway).

Απ' ότι πληροφορήθηκα η Ανάβαση σύντομα θα μπορεί να δίνει υποσύνολα των χαρτών του TopoNavigator π.χ. μόνο τα νησιά, την βόρεια Ελλάδα κ.ο.κ. ώστε να μειωθεί το κόστος απόκτησης των χαρτών. :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 01 Ιούλ 2005, 10:45

ΜΙΟ 168 και destinator3 γνησιο. Παρα πολυ καλο αλλα οχι αψογο. ειναι λιγο μυστηριο στο πως τουρχεται και επιλεγει τις διαδρομες καμμια φορα, και ναι υπαρχει θεμα, θα το ελεγα ταχυτητας καθοτι δεν ξερω αν ειναι λογω μνημης ή τογω "βαρους" του προγραματος.
Μονο για αστικες διαδρομες ομως.... Στο Πηλιο, που ηταν και η μονη φορα που το εβγαλα εκτος αθηνας τα εκανε λιγο σαλατα
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Caravan » 01 Ιούλ 2005, 11:57

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Έχω ακόμα να μάθω πολλά για να φτάσω σε σημείο να είμαι ενθουσιασμένος με την απόδοση τους.
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό TLG » 02 Ιούλ 2005, 09:57

Οι χάρτες της ΑΝΑΒΑΣΗΣ που εχει στο toponavigator είναι διαθέσιμοι από σήμερα KAI για POCKET PC . :dancing:
Για όσους έχουν πληρώσει το TopoNavigator, υπάρχει ειδική τιμή:
50 ευρώ το PathAway (αν δεν το έχει καποιος ήδη) και 50% έκπτωση στους χάρτες, δηλαδή 125 ευρώ (αντί για 250).
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

a

Δημοσίευσηαπό Bl@ckDog » 05 Ιούλ 2005, 19:51

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ MOBILE GPS?
www.braters.gr .......ενας προεδρος BRAT
member of "keep the rubber under" club

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bl@ckDog
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 02 Μαρ 2004, 21:48
Τοποθεσία: glyfada

Re: a

Δημοσίευσηαπό TLG » 06 Ιούλ 2005, 00:24

Bl@ckDog έγραψε:ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ MOBILE GPS?


Ειναι διαθεσιμες για οποιο λειτουργικο συστημα τρεχει το PATHAWAY....
Δηλαδη windows mobile κ Palm ...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό dista » 06 Ιούλ 2005, 10:09

Πράγματι πολύ καλοί οι χάρτες του TopoNavigator στη καινούργια τους έκδοση τόσο για το PC όσο και για το Pathaway :P . Διορθώθηκαν πολλές ατέλειες της πρώτης έκδοσης, δεν φαίνονται πια οι ενώσεις από τα “πλακάκια” των χαρτών, φτιάχτηκαν σωστά όλες οι κατηγορίες των δρόμων, μπήκε σωστή ακτογραμμή σε όλη την Ελλάδα και πολλά ακόμα. Επίσης άλλαξε το αρχείο του γενικού χάρτη Ελλάδας (1:1000000) για το Pathaway με πολύ καλύτερη ευκρίνεια για πιο εύκολο γενικό προσανατολισμό πριν μπούμε στους αναλυτικούς χάρτες.
Στο TopoView προστέθηκαν μεγάλα κουμπιά στη οθόνη χάρτη για να πατιούνται και με το δάχτυλο στις οθόνες αφής στο αυτοκίνητο. Ακόμα μπήκε λειτουργία τύπου Teratrip με διπλές ανεξάρτητες ενδείξεις απόστασης, χρόνου, ΜΩΤ και ταχύτητας που μηδενίζουν με ένα πάτημα στην οθόνη αφής, για όσους από εμάς τρέχουν και κανένα αγώνα :D .
Τέλος, δοκιμάζω να δουλέψω το Destinator στο CarPc ώστε να κάνει και πλοήγηση. Ελπίζω σύντομα να δουλέψει :roll: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό TLG » 06 Ιούλ 2005, 18:29

dista έγραψε:Τέλος, δοκιμάζω να δουλέψω το Destinator στο CarPc ώστε να κάνει και πλοήγηση. Ελπίζω σύντομα να δουλέψει :roll: .


φιλε dista ......"may the force be with you" που λενε στο χωριο μου !!!!

Περιμενουμε νεα .....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 08 Ιούλ 2005, 21:44

Ειμαι κάτοχος ενός pda mio 168 με destinator3 εδώ και ένα μήνα.Οι λόγοι που με ανάγκασαν να παώ σε pda ήταν ότι ήθελα να ασχολούμε και με το pocket pc αλλά και με gps.Διπλή ασχολία αν θέλαμε να το πούμε και έτσι.Σε χρήση εκτός χαρτογραφημένων πόλεων τα πάει καλά αν δεν έχεις απαιτήσεις για μικρούς δρόμους (εκεί τα παίζει).Βοηθάνε πολύ οι ελληνικές φωνητικές οδηγίες.
Η ελληνική αντιπροσωπεία έχει ένα πολύ καλό forum και μία πολύ καλή βοήθεια μέσα σε αυτό.
Τώρα τελευταία έπεσε και η τιμή του αρκετά και μπορεί κάποιος να την θεωρήσει καλή αγορά.
Τελικά όμως είναι ένα αρκιβούτσικο σπορ.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες