Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

garmin 176c & (WAAS)

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

garmin 176c & (WAAS)

Δημοσίευσηαπό limas » 21 Ιουν 2005, 15:19

Εχω το garmin 176c, εβαλα την επιλογη enable waas( Wide Area Augmentation System). αλλα δεν βλεπω να μπορει να συνδεθει... με νορμαλ δορυφορους κανενα προβλημα.
Ειναι 3 μερες στο αυτοκινητο ανοικτο και με εξωτερικη κεραια αλλα, αυτο τον χαβά του.....
Το αμεσως επομενο μοντελο 276c εχει ενας φιλος μου και λοκαρει αμεσως το συστημα waas...
Μηπως ξερει καποιος επι του θεματος τι γινεται??????????
Ευχαριστω !!
Άβαταρ μέλους
limas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιουν 2005, 15:24

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 22 Ιουν 2005, 08:51

Τρεις λυσεις:

1. Πετα το και παρε 276C, για να μη σου τη λεει ο φιλος σου

2. Μην το πετας, κρατα το ΜΙΟ (πως το ειπες? μαρμαγκαλο?) που ειναι σαφως καλυτερο (!!!!) και δωσε το 176 σε μενα :P :P :P

3. Κοιτα στο site της garmin για κανενα update στο firmware. Στην εκδοση 4.00 για παραδειγμα, κατω-κατω λεει: "Fixed European WAAS shutdown problem", ενω η πλεον προσφατη εκδοση ειναι η 4.10. Αν δεν εχεις κανει τα updates και μασας, βαλε εκει κανα κιλο κουμουτσι (ειμαστε και σε διαιτα) κι ερχομαι να σε κανονισω :P
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό limas » 22 Ιουν 2005, 09:12

Σωστοοοοοοοοος!!!!
Εδωσες τη καλυτερη λυση....
για πεταμα ειναι ολα αυτα!!!! βαλαμε μπελα στο κεφαλι βλεπω...
εχω κανει και update αλλα τιποτε!!!
προφανως προβλημα στο δεκτη...
Οσο για το (κουμουτσι) αλλο τιποτε, παρε αποφαση και ελα...
Μαλλον θα βγει στο σφυρι το εργαλειο!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
limas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιουν 2005, 15:24

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 22 Ιουν 2005, 10:43

Οχι φιλος, κατι δεν καταλαβες καλα... δεν ειπα να μου το ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ, ειπα να μου το ΔΩΣΕΙΣ :P :P

Παντως δεν ξερω τι συμβαινει, προφανως θα εχεις κανει ενα σωρο δοκιμες σε διαφορες τοποθεσιες. Εκει που παρκαρεις το αυτοκινητο εχει πολλα δεντρα που καταστρεφουν το σημα, οποτε για κουνα το στο καθαρο και βλεπεις παλι. Εδω ακομα και το δικο μου χωρις εξωτερικη κεραια πιανει WAAS... Εδω που τα λεμε βεβαια, δεν ειναι δα και κατι σπουδαιο, χωρις WAAS εχω ακριβεια 4m, με WAAS 1-2m. Δηλαδη δεν ειμαι ακριβως εδω που ειμαι, αλλα 2-3 μετρα παραπερα :P :P :P

Μπορει και να μην εχεις αδικο, επειδη ειναι παλιοτερο μοντελο μπορει να μην εχει σωστα τους αλγοριθμους για τη ληψη WAAS, ο αλλος με 276 πιανει κανονικα και χωρις εξωτερικη κεραια. Πουλα το να σου φυγει το μαραζι!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό limas » 22 Ιουν 2005, 15:47

Αγαπητε συναδελφε προφανως ξεχνας τη λαικη παροιμια.....
(ΤΖΑΜΠΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ Η ΜΑΜΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ)πριν ενα μηνα καναμε το τελευταιο μνημοσηνο του (ΤΖΑΜΠΑ)....
οποτε οπως καταλαβαινεις αυτοματως διαγραφουμε το πρωτο που μου ζητας.....
Οσο για τα υπολοιπα να μη τα σχολιασω καλυτερα.......
Παρ' ολα αυτα ομως μπορεις να ερθεις στο qrl να τα πουμε εκ του κοντοθεν...
Αυτα και χαιρετω!!!!!!!!!!!!
περιμενω νεα απο εξετασεις............................................
Άβαταρ μέλους
limas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιουν 2005, 15:24


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες