Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό dista » 12 Νοέμ 2003, 09:45

Χαράς ευαγγέλια για τους κατόχους GPS Garmin και Magellan με δυνατότητα χαρτών. Σε λίγο καιρό (ελπίζω πριν τις γιορτές) θα έχουμε τη δυνατότητα να φορτώνουμε έτοιμους χάρτες ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΟΥΣ (μέχρι και δύσβατους χωματόδρομους, μονοπάτια, ίσως, και ισοϋψείς) πολύ εύκολα και ελπίζω αρκετά φτηνά :lol: :lol: :lol: . Μόλις οριστικοποιηθεί το project θα σας ενημερώσω :twisted: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 21 Νοέμ 2003, 09:14

Σχετιά με τους χάρτες και τα GPS. Η Ανάβαση ανακοίνωσε ότι από τις αρχές του επόμενου μήνα θα φορτώνει τους χάρτες της σε GPS GARMIN Και MAGELLAN που έχουν άυτή τη δυνατότητα. Το πακέτο θα περιλαμβάνει όλο το οδικό δίκτυο, οικισμούς, τριγονομετρικά, ισουψείς, σημειακά και πολλά άλλα :lol: . Το κάθε πακέτο θα περιλαμβάνει μια περιοχή πχ. Στερεά με Καλλίδρομο, Οίτη, Παρνασό, Γκιώνα, Βαρδούσια και κόστος περίπου στα 50-60 ευρώ. Προτόγνορα πράγματα δηλαδή για Ελλάδα :shock:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό cripple » 02 Δεκ 2003, 13:35

Για όποιον ενδιαφέρεται, η Ανάβαση κάνει μια φορά το μήνα σεμινάρια για χρήση GPS με κόστος 40 EUR. Το επόμενο ξέρω ότι θα γίνει όταν μετακομίσουν στο νέο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας
cripple
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2003, 14:35

Δημοσίευσηαπό dista » 02 Δεκ 2003, 16:23

cripple έγραψε:Για όποιον ενδιαφέρεται, η Ανάβαση κάνει μια φορά το μήνα σεμινάρια για χρήση GPS με κόστος 40 EUR. Το επόμενο ξέρω ότι θα γίνει όταν μετακομίσουν στο νέο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας

Κάτι ετοιμάζεται και στις δικές μας γειτονιές :shock: (δές τα forums) Τι λες Dr.Format :?:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Δεκ 2003, 13:32

dista έγραψε:
cripple έγραψε:Για όποιον ενδιαφέρεται, η Ανάβαση κάνει μια φορά το μήνα σεμινάρια για χρήση GPS με κόστος 40 EUR. Το επόμενο ξέρω ότι θα γίνει όταν μετακομίσουν στο νέο κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας

Κάτι ετοιμάζεται και στις δικές μας γειτονιές :shock: (δές τα forums) Τι λες Dr.Format :?:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:
κάτι ψήνεται :idea: από την Λέσχη Εκάλης 4x4, αναμείνατε στο PC σας :)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Δεκ 2003, 23:22

Παιδιά ο Σκορδίλης (Garmin) κυκλοφόρησε CD με χάρτες για Αθήνα, Θεσαλονίκη και Ηράκλειο με όλους τους δρόμους και κάποια λίγα στοιχεία από τράπεζες, φαρμακεία κλπ. Για λίγο που το είχα δίχνει να έχει πολύ μεγάλη πληρότητα και ακρίβεια από δρόμους (ακόμα και πολύ μικρά στενά των 4-5 σπιτιών αδιέξοδα της περιοχής μου που τσεκάρισα, λεωφόρους με διπλή γραμή για ξέρεις σε ποιο ρεύμα είσαι, κλπ) με τα ονόματα τους :D . Βέβαια δεν έχει μονοδρομίσεις που θεωρώ οτι είναι το πιο βασικό για πλοήγηση σε πόλη (είναι και το πιο δύσκολο βλέπεται να γίνει μιας και θέλει πάρα πάρα πολύ δουλειά, αφού τα υπόλοιπα γίνονται αρκετά πιο εύκολα από αεροφοτογραφίες και δοροφορικές και δεν υπάρχουν ούτε στα οδοράματα :wink: ) καθώς και αρίθμηση. Το μεγάλο πρόβλημα που εντόπισα είναι ότι επειδή ολοι οι χάρτες για όλες τις πόλεις είναι σε ένα μεγάλο αρχείο (4-5MB) που φορτώνεται μονοκόματο (μάλον για λόγους προστασίας απο αντιγραφές) η ανταπόκριση της οθόνης όταν μετακινείσαι, ακόμα και με τα πόδια, δεν το συζητάω για αυτοκίνητο, είναι τρομερά αργή (με το αυτοκίνητο και 40 χλμ σου δείχνει 300-500 μέτρα -μέχρι και 4-5 τετράγωνα - πίσω) :x . Για τον ίδιο λόγω δεν μπαίνει στα παλιά GPS που έχουν μικρή μνήμη :x . Επίσης δεν δουλεύει στο PC ώστε να το χρησιμοποιείς και να προετιμάζεσαι άνετα στο σπίτι - γραφείο για τη διαδρομή. Δεν συζητάμε βέβαια για index, find ή drive me λειτουργίες :x .
Αν κάποιος το δούλεψε περισσότερο ας μας γράψει εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό cripple » 04 Δεκ 2003, 17:56

Μια και λέμε για χάρτες, ξέρει κανείς άλλη πηγή πλην της Ανάβασης για χάρτες σε χαρτί, ή και CD για να τυπώσω, με πλέγμα GPS,έίτε GS84 είτε ελληνικό?

Ενδιαφέρομαι γι Αθήνα και Κρήτη.

Μήπως γνωρίζετε και την διεύθυνση και ώρες λειτουργίας της Γεωγραφικής υπηρεσίας? Νομίζω είναι κάπου στην Ευελπίδων?
cripple
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2003, 14:35

Δημοσίευσηαπό pino » 04 Δεκ 2003, 18:51

cripple έγραψε:
Μήπως γνωρίζετε και την διεύθυνση και ώρες λειτουργίας της Γεωγραφικής υπηρεσίας? Νομίζω είναι κάπου στην Ευελπίδων?


Δες :study: αυτό το link http://www.gys.gr/GREEK/GR4.htm

pino
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό dista » 05 Δεκ 2003, 19:28

cripple έγραψε:Μια και λέμε για χάρτες, ξέρει κανείς άλλη πηγή πλην της Ανάβασης για χάρτες σε χαρτί, ή και CD για να τυπώσω, με πλέγμα GPS,έίτε GS84 είτε ελληνικό?

Ενδιαφέρομαι γι Αθήνα και Κρήτη.

Μήπως γνωρίζετε και την διεύθυνση και ώρες λειτουργίας της Γεωγραφικής υπηρεσίας? Νομίζω είναι κάπου στην Ευελπίδων?


Μόνο η ΓΥΣ όπως έγραψε και ο pino. Στο site τους έχουν και τιμές. Δεν ξέρω όμως πόσο ενημερωμένοι είναι οι δρόμοι. Από μονοπάτια, σημεία και τοπονύμια άστα :cry: .
Καλούς και ενημερωμένους χάρτες για τη Κρήτη βγάζουν οι Εκδόσεις Πετράκη (4 χάρτες, Χανιά, Ηράκλειο, Λασίθι και Ρέθυμνο), δεν ξέρω όμως που θα τους βρείς. Ρώτα αν θες στην Ανάβαση, μου είχαν πει ότι στο καινούργιο μαγαζί θα τους φέρνανε.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 20 Δεκ 2003, 09:05

Οι έχοντες Garmin ή Magellan δείτε αυτό ίσως σας ενδιαφέρει να φορτώνετε χάρτες γενικούς και ορειβατικούς στα μηχανάκια σας :roll:

http://www.mountains.gr/eidiseis/
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 20 Δεκ 2003, 09:45

Αν κατάλαβα καλά πρόκειτε για ψηφιακούς χάρτες για τις παρακάτω περιοχές...

Εικόνα

ή για ολόκληρη την Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό dista » 20 Δεκ 2003, 11:51

Απ' ότι μου είπαν υπάρχουν έτοιμες αρκετές περιοχές με μεγάλη ανάλυση καθώς και γενικοί χάρτες για ευρύτερες περιοχές με μικρότερη ανάλυση και σύντομα θα είναι διαθέσιμοι σε ψηφιακή μορφή για φόρτωμα όλοι οι χάρτες τους που υπάρχουν και σε εκτυπωμένη μορφή. Πάντως αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη περιοχή πάρτους τηλ. να σου πούν λεπτομέρειες. Το πρόβλημα προς το παρόν είναι ότι πρέπει να τους πας το GPS στο μαγαζί για να σου φορτώσουν τους χάρτες :cry:
Επίσης να διευκρινήσω ότι οι χάρτες περιέχουν μόνο γραμμές (δρόμους, μονοπάτια, ισουψείς κλπ), σημεία (πόλεις, χωριά, τοποθεσίες κλπ) και πολύγωνα (όρια πόλεων κλπ), δηλαδή δεν υπάρχει το φόντο του χάρτη που βλέπουμε στους τυπωμένους ή τους ψηφιακούς σε μορφή εικόνας, μιας και κάτι τέτοιο δεν το υποστηρίζουν τα Gps. Η δυνατότητα αυτή (του φόντου δηλαδή) υπάρχει προς το παρόν μόνο με Laptop ή Palm.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες

cron