Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό tazmania » 28 Οκτ 2003, 20:52

Συμφωνούμε απόλυτα συνφορουμιστές :!: ! Το καλλύτερο είναι να συναντηθούμε κάπου (οπουδήποτε) που να έχουμε χώρο και να κάτσουμε να τα κουβεντιάσουμε και να τα δοκιμάσουμε όλα! Εγώ είμαι μέσα :D Κανονίστε όποτε μπορείτε και ενημέρωστε μας :!:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

περι vhf,gps...

Δημοσίευσηαπό fyz » 28 Οκτ 2003, 23:16

friar έγραψε:
superspy έγραψε:
Πρωινός πρωινός βλέπω friar ε;;;
Λοιπόν.
Α. Κανονικά το καλώδιο στο 176c έπρεπε να είναι έτοιμο για σύνδεση με την RS232.
Βου. Τα serial in, out, παρέα με τη γείωση, τα συνδέεις στην RS232. Τα φορητά, συνήθως έχουν 9 pin.
Γου. Χμ….. μήπως παρά πήρες εξελιγμένο laptop; Ρίξε αν θες ένα τηλέφωνο 6974095312 να τα πούμε τηλεφωνικώς γιατί αδυνατώ να γράψω όλους τους συνδυασμούς που μπορούν να γίνουν για να αποκτήσεις σειριακή!
Με γειά! :lol:


Καλημέρα,
Λοιπόν
Α mea culpa υπάρχουν δύο καλώδια, ένα έτοιμο με τις μπριζούλες του στα δύο άκρα για σύνδεση με τον υπολογιστή RS 232 αν το λένε έτσι, κάτι θα ξέρεις εσύ που το λές, και εκεί θα ακολουθήσω την συμβουλή του xtrail ευχαριστώ πάρα πολύ μόλις κέρδισες βόλτα με το Playmobil.

ΒΟΥ Τώρα υπάρχει και καλώδιο ΒΟΥ ,κατά που λες και εσύ με φισάκι γιά την συσκευούλα μας και απο την άλλη άκρη τα προαναφερθέντα χύμα τεσσερα καλώδια. Εκεί χρειάζεται κάποιος νευροχειρούργος να δέσει εξαρτηματάκι κατάλληλο για ταυτόχρονη σύνδεση με ρεύμα αυτοκινήτου και laptop.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα πράμματα κάνουν BANG χωρίς να έχουν κάνει clink clink.. και καθώς οι Τράπεζες δεν μου δίνουν άλλες πιστωτικές κάρτες ότι γίνει πρέπει να γίνει σωστά μία και έξω, για αυτό θα τα πούμε και στο τηλέφωνο, όταν βρώ πώς δουλεύει το Siemens A55 που μου δώρισε ένα συμπαθέστατο στελεχό της Cosmote.

ΓΟΥ, πήρα το φτηνότερο που βρήκα όταν το προηγούμενο είχε μία κακή συνάντηση με το απέναντι πεζοδρόμιο.

Και όλα αυτά τα κουμπάκια που κάνουν οκτώ πράμματα το καθένα μου την δίνουν. Χάθηκε να βάζανε λεβιέδες ????

Περιπιπτόντως έχουμε μήπως και κανέναν VHFα να μας πεί πέντε πράμματα ???



:D :D :D φιλε friar...ειμαι στη διαθεση σου , αν χρειαζεσαι καποια βοηθεια για τη χρηση των vhf-uhf...τα ειπαμε λιγο απο κοντα στο ποταμι, στο garmin exp. αλλα για οτι αλλο χρειαζεσαι, παρε με τηλ. στο 6977321285... sv1fyz, Costas...
Άβαταρ μέλους
fyz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 27 Σεπ 2003, 19:46

Δημοσίευσηαπό superspy » 29 Οκτ 2003, 10:08

friar έγραψε:Ναι να βρεθούμε αλλά σε καφέ???, το GPS δεν είναι επιτραπέζιο θέλει ανοικτούς ορίζοντες να "κλειδώσει" δορυφόρους. Σε καφέ τι θα κλειδώσει??? τα πολύφωτα????
Εξάλλου μόλις μαζευτούμε θα πάψει να είναι ήσυχο
Εξω στο βουνό και φέρτε μαζί σας όσους καφέδες θέλετε

Ακόμα και σε κλειστό χώρο, μπορεί να γίνει επίδειξη, μια και τα GPS έχουν simulation mode. Το θέμα είναι που θα βρούμε χρόνο, τώρα που ξεκινήσαν και οι βροχές :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 29 Οκτ 2003, 15:06

friar έγραψε:Καμμία παρεξήγηση αγαπητέ εν waypoints Αδελφέ
Εξάλλου όλα δουλευουν με μπαταρίες και αν χρειαστεί 220 και από αυτό έχουμε.
Ας το αφήσουμε στους ειδικούς του θέματος να ρυθμίσουν το ραντεβού.
Ο Dr Format δήλωσε ότι από τετάρτη θα μας πεί σχετικά.


Πιστός στο ραντεβού της Τετάρτης,

σας δηλώνω ότι την ερχόμενη Κυριακή θα είμαι στην διάθεσή σας μέχρι το μεσημέρι. Ορίστε το μέρος και την ώρα (από 09:00 και μετά) και θα έρθω. Βέβαια προτιμητέα είναι μέρη έξω από την πόλη όπου απεχθάνομαι να κινούμαι όποτε μπορώ να το αποφύγω.

Υ.Γ.: τι γίνεται σήμερα με τον server όλο πόρτα τρώω :evil:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 29 Οκτ 2003, 20:41

Κάτι ψήνεται στο http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... highlight=

ας το πάρουμε από εκεί Κυριακή πρωί και εννοώ πρωί στην Terradura σεμινάριο και μετά Καλέτζι γιά νηστίσιμα.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 03 Νοέμ 2003, 00:24

Τελικά το σεμινάρια εξελίχθηκε σε ιδιαίτερο μάθημα αφού όλοι οι προσελθέντες προτίμησαν την λιακάδα και έφυγαν βιαστικά για το διπλανό βουνό.
Έχουμε λοιπόν GPS στο ταμπλό, Laptop στο τιμόνι, ανάμεσα στα άλλα καλούδια πλέον.

Δεν ήταν και δύσκολο να ρυθμιστεί και στο ΕΓΣΑ, παρότι έχω μικράν αμφιβολία για την ορθότητα του False Easting. Ένας χάρτης θα δείξει, και αν περνώντας τον Κηφισό δω ότι είμαι κατά Σηκουάνα μεριά τότε…… ξανά στα θρανία.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Νοέμ 2003, 10:42

:D Καλημέρα σε όλους,
Είμαι καινούργιος στο Forum και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος απο εσάς που να ασχολείται με την εισαγωγή χαρτών σε GPS Garmin :roll: .
Εγώ το κάνω σε III+ αλλά λόγω της αρκετής εργασίας που χρειάζεται ψάχνω για συμπαραστάτη ώστε να μη κάνουμε και οι δύο (ίσως τρείς ή παραπάνω :?: ) τα ίδια πράγματα (βουνά).
Έχω ήδη έτοιμα μερικά βουνά με ασφαλτόδρομους, χωματόδρομους, μονοπάτια, χωριά, καταφύγια, πηγές κλπ :twisted: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Νοέμ 2003, 12:08

dista έγραψε::D Καλημέρα σε όλους,
Είμαι καινούργιος στο Forum και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος απο εσάς που να ασχολείται με την εισαγωγή χαρτών σε GPS Garmin :roll: .
Εγώ το κάνω σε III+ αλλά λόγω της αρκετής εργασίας που χρειάζεται ψάχνω για συμπαραστάτη ώστε να μη κάνουμε και οι δύο (ίσως τρείς ή παραπάνω :?: ) τα ίδια πράγματα (βουνά).
Έχω ήδη έτοιμα μερικά βουνά με ασφαλτόδρομους, χωματόδρομους, μονοπάτια, χωριά, καταφύγια, πηγές κλπ :twisted: .


Φίλε Dista,

με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ ! :wink: Βέβαια εξαρτάται τι εννοείς "εισαγωγή χαρτών σε GPS" :?:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Νοέμ 2003, 12:10

friar έγραψε:... Δεν ήταν και δύσκολο να ρυθμιστεί και στο ΕΓΣΑ, παρότι έχω μικράν αμφιβολία για την ορθότητα του False Easting ...


Μήπως τα μέτρα έγιναν χιλιόμετρα ??
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Νοέμ 2003, 14:16

Φίλε Dista,

με ενδιαφέρει ΠΟΛΥ ! :wink: Βέβαια εξαρτάται τι εννοείς "εισαγωγή χαρτών σε GPS" :?:[/quote]

Φίλε Dr.Format,

εννοώ να εισάγεις σε GPS που δέχεται χάρτες δικούς σου χάρτες οι οποίοι αντικαθιστούν για τη συγκεκριμένη περιοχή το χάρτη που έχει μέσα η Garmin. Όπως γίνεται, αν ξέρεις, με τους χάρτες του MapSource. Στην ουσία παίρνεις ένα χάρτη και τον σκανάρεις (εγώ χρησιμοποιώ τους χάρτες της Ανάβασης που είναι σε ψηφιακή μορφή), με πρόγραμμα στο PC δημιουργείς (αντιγράφεις) ότι σε ενδιαφέρει (δρόμους, μονοπάτια, σημεία κλπ) μετά τα κάνεις όλα αυτά registry στο MapSource με ειδικό πρόγραμμα και έτσι έχεις ένα χάρτη που τον "βλέπει" το MapSource και κατ' επέκταση τον φορτώνεις στο GPS.
Η διαδικασία φαίνεται λίγο πολύπλοκη αλλά δεν είναι. Το χρονοβόρο και απαιτητικό είναι να δημιουργήσεις (περνώντας τον κέρσορα πάνω από το δρόμο και φτιάχνοντας ένα track για τον καθένα) τα στοιχεία που θέλεις για κάθε χάρτη.
Έχω ήδη φτιάξει χάρτες για Ταΰγετο, Βαρδούσια, Οίτη και τελειώνω σε λίγο και τη Γκιόνα.

Για κάθε πληροφορία και βοήθεια στη διάθεση σου :idea: .

Οι δικές σου εμπειρίες από χρήση GPS ποιες είναι :roll: ?

Φιλικά Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό aapo » 03 Νοέμ 2003, 14:18

max από ότι μού είπες τήν Κυριακή στήν συνάντησή μας στήν TERRADURA στο site www.offroadstore.co.uk μιλάμε γιά τό iQue 3600 στό οποίο μπορεί νά φορτωθή ο χάρτης τής Ανάβασης. it is correct
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό max » 03 Νοέμ 2003, 15:12

Φίλε aapo,

Όχι δεν είναι αυτό.
Για μία λύση με δυνατότητα Moving map εκτός από laptop χρειαζόμαστε τα εξής

· PC στο σπίτι
· Pocket PC (Εγώ έχω το HP Ipaq 2215)
· Software που να διαχειρίζετε τοπογραφικούς χάρτες υπό μόρφη TIFF,JPG κλπ τόσο για το PC όσο και για το Pocket PC εγώ προσωπικά έχω oziexplorer + oziexplorer CE
· Δέκτη GPS (Εάν υπάρχει τότε καλώδιο σύνδεσης του υπάρχων GPS με το Pocket PC.

Ουσιαστικά η όλη διαδικασία θέλει το σεταρισμά της αλλά δεν είναι επίπονη και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

Για να πάρεις μια ιδέα δες www.pocketgps.co.uk

Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Νοέμ 2003, 15:19

dista έγραψε:εννοώ να εισάγεις σε GPS που δέχεται χάρτες δικούς σου χάρτες οι οποίοι αντικαθιστούν για τη συγκεκριμένη περιοχή το χάρτη που έχει μέσα η Garmin. Όπως γίνεται, αν ξέρεις, με τους χάρτες του MapSource. Στην ουσία παίρνεις ένα χάρτη και τον σκανάρεις (εγώ χρησιμοποιώ τους χάρτες της Ανάβασης που είναι σε ψηφιακή μορφή), με πρόγραμμα στο PC δημιουργείς (αντιγράφεις) ότι σε ενδιαφέρει (δρόμους, μονοπάτια, σημεία κλπ) μετά τα κάνεις όλα αυτά registry στο MapSource με ειδικό πρόγραμμα και έτσι έχεις ένα χάρτη που τον "βλέπει" το MapSource και κατ' επέκταση τον φορτώνεις στο GPS.

Φιλε Dista ποιο είναι αυτό το πρόγραμμα? Το δίνουν μαζί με το MapSource?
Ακούγετε αρκετά ενδιαφέρον αυτό που λες αλλά και πάλι δεν μπορεις να "ανεβάσεις" χάρτες αλλά μόνο δρόμους, μονοπάτια, σημεία αφού πρώτα τους μετατρέψεις σε αναγνώσιμα στοιχεία....
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Νοέμ 2003, 16:12

dista έγραψε:Φίλε Dr.Format, ... Για κάθε πληροφορία και βοήθεια στη διάθεση σου :idea: ...


Δημήτρη μου έφτιαξες την μέρα :!:,

  κι εγώ έχω το III+.  Θέλω να βρεθούμε να τα πούμε από κοντά με demo.  Ελπίζω να είσαι Αττική, το email μου είναι: format@4x4ekdromes.gr
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Νοέμ 2003, 22:30

xtrail έγραψε:Ακούγετε αρκετά ενδιαφέρον αυτό που λες αλλά και πάλι δεν μπορεις να "ανεβάσεις" χάρτες αλλά μόνο δρόμους, μονοπάτια, σημεία αφού πρώτα τους μετατρέψεις σε αναγνώσιμα στοιχεία....


Φίλε Xtrail,
Αν εννοείς χάρτες με τη μορφή που έχουν όταν είναι τυπωμένοι, η μόνη λύση που ξέρω είναι laptop ή pocket PC με πρόγραμμα που συνεργάζεται όπως Oziexplorer ή GpsTrackMaker (freeware) και σύνδεση με GPS. Λύση που δουλεύει πολύ καλά και με άριστη απεικόνιση (εξαρτάται από την οθόνη του υπολογιστή και τη ποιότητα του χάρτη) και ευκολία, ειδικά τώρα ποια που η Ανάβαση δίνει τους χάρτες της σε ψηφιακή μορφή έτοιμους καλιμπραρισμένους.
Η λύση αυτή όμως προϋποθέτει αυτοκίνητο (για ρεύμα – βάρος). Όταν είσαι με τα πόδια όμως (κάνω και πολύ περπάτημα – ορειβασία – χειμερινό βουνό) ή δεν έχεις pocket PC τότε περνάς όλα τα στοιχεία σαν χάρτη στο GPS και τα έχεις μαζί σου.
Αυτό που δεν έχεις είναι οι ισοϋψείς. Δεν είναι αδύνατον απλά πολύ χρονοβόρο και δύσκολο μιας και οι χάρτες της Ανάβασης (στην ψηφιακή τους μορφή) δεν σου δίνουν ισοϋψείς (το υπόβαθρο βλέπεις προέρχεται από τη ΓΥΣ και αλλάζουν τα κοστολόγια για τα δικαιώματα).
Το πρόβλημα όλο είναι σε αυτό το «μετατρέψεις» που λες και εσύ. Και είπαμε για τα σημεία, πόλεις, χωριά κλπ είναι απλό και γρήγορο, το χρονοβόρο είναι για τα γραμμικά, δρόμοι – μονοπάτια (αλήθεια ξέρει κανείς για κάποιο πρόγραμμα που να δημιουργεί tracks με το ποντίκι χωρίς να χρειάζεται κλικ σε κάθε αλλαγή κατεύθυνσης ? εκτός από τα επαγγελματικά και πανάκριβα).
Αφού φτιάξεις αυτά τα «αναγνώσιμα» στοιχεία τα υπόλοιπα είναι εύκολα. Γι’ αυτό ψάχνω και άλλους για να μοιραστεί η δουλειά.
Δεν ξέρω βέβαια τι παίζεται με τα δικαιώματα της Garmin της MapSource και της Ανάβασης. Πιστεύω ότι για προσωπική χρήση δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.
Για τα προγράμματα τώρα, χρειάζεται ένα πρόγραμμα που παίρνει τα στοιχεία τα μετατρέπει σε format για το MapSource και μετά τα κάνει registry σε αυτό. Υπάρχουν δύο προγράμματα, ένα Ρωσικό και ένα ενός Αυστριακού. Εγώ χρησιμοποιώ του Αυστριακού που διαβάζει στοιχεία απευθείας από Oziexplorer ή GpsTrackMaker (εγώ χρησιμοποιώ το TrackMaker που είναι και free). Φυσικά πρέπει να έχεις και το MapSource εγκατεστημένο στο PC (εγώ έχω το Europe Roads & Recreation). Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και λίγο καιρό και τα δύο αυτά προγράμματα, δεν ξέρω γιατί, δεν βρίσκονται στο internet (τουλάχιστον από όπου τα κατέβασα εγώ και δεν κατάφερα να τα βρω και αλλού).
Αυτά ξέρω εγώ για τα Garmin. Αν κάποιος ξέρει κάτι ακόμα ή κάτι διαφορετικό – καινούργιο ας μας το πει μπας και γίνει το πράγμα ευκολότερο. Πάντως είναι μεγάλη ευκολία να ξέρεις σε κάθε (σχεδόν) διασταύρωση στο μέσο του πουθενά που βγάζει ο δεξιός (κακοτράχαλος ?) χωματόδρομος (εφικτό με τους νέους χάρτες της Ανάβασης – πολύ δουλειά και πολλά χιλιόμετρα έχουν κάνει αυτά τα παιδιά) ειδικά αν έχεις μαζί σου ένα μωρό 7 μηνών σαν τη κόρη μου (κάνει ήρεμο τζιπινγκ από 3 μηνών).
Ισχύει φυσικά η διάθεση για βοήθεια κλπ αν αποφασίσεις να ασχοληθείς.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες

cron