Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ppc & ozi explorer

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

ppc & ozi explorer

Δημοσίευσηαπό limas » 10 Ιουν 2005, 17:42

Κυριοι καλησπερα, και συγχαρητηρια για τις προσπαθειες που γινονται εδω στο forum,για την ενημερωση των GPS και οχι μονο....
μπορει καπιος να μου πει πως τρεχει εδω αυτο το (μαρμαγκαλο) το μιο168
τον ozi για pocket pc με το δικο του gps?????????????????
φυσικα εχει γινει η εγκατασταση του προγραμματος (ozi explorer)και οι σχετικοι χαρτες του....
αλλα δεν βλεπω να δουλευει το gps του.
μπορει καποιος να με βοηθησει???
Άβαταρ μέλους
limas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιουν 2005, 15:24

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Ιουν 2005, 20:56

Πήγαινε file->configuration->NMEA(GPS) και εκεί δοκίμασε διάφορες com και ταχύτητες (baud).Θα ρωτήσω και φίλο που το έχει αν πρεπει να κάνεις κάτι άλλο
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό limas » 10 Ιουν 2005, 21:51

εχω ψαξει το συστημα,αλλα δεν βρισκω την com ....
ταχυτητες και datum τα βρηκα,εκτος απο com..............
Υ.Σ
το προγραμμα δεν εχει κανονικο register (ειναι με crack)
Άβαταρ μέλους
limas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιουν 2005, 15:24

Δημοσίευσηαπό nstefa » 13 Ιουν 2005, 12:05

Ειναι ακριβως στο σημειο που αναφερεται πιο πανω.Ειναι στην COM2 και ταχυτητα 4800.Προσεξε ομως να μην ειναι αλλο προγραμμα που χρησιμοποιει το gps, ανοιχτο (destinator..)
nstefa
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 13 Ιαν 2003, 15:42
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό limas » 13 Ιουν 2005, 15:45

Ευχαριστω για τις προσπαθειες παιδια,αλλα δεν βλεπω φως στον οριζοντα....
Διοτι απ' οτι καταλαβα,στην υποτιθεμενη εκδοση του ozi με crack ειναι το μισο προγραμμα....
Και στην demo ειναι ολοκληρο ,διοτι εχει και τις com μεσα και μπορεις να τις βαλεις οποια θελεις....
Μαλλον πρεπει να τα ακουμπησω (τα ευρω) κανονικα για να το δουλεψω....
Και παλι ευχαριστω παιδια ...σε δουλεια να βρισκομαστε...
Καλο απογευμα!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
limas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Ιουν 2005, 15:24

Δημοσίευσηαπό Lepes » 26 Ιούλ 2005, 15:47

Καλησπερα μολις εβαλα το ozi στο ppc μου :) εχει κανεις τη διαθεση να μου στειλει ενα χαστη της αθηνας για να δω εαν δουλευει;
Προσπαθησα να του βαλω απο τους χαρτες του Destinator3 αλλα τζιφος η δουλεια.Εαν μπορει καποιος να βοηθησει ..
lepes@acn.gr
Thanks :)
PS
Και κατι αλλο ενω στο pc μου ανοιγει κατι χαρτες της μορφης *.map στο ppc δεν τους ανοιγει καμια ιδεα???
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 28 Ιούλ 2005, 16:05

Απαντω στον εαυτο μου γιατι το βρηκα γιαν να δεις τους χαρτες απο το ozi exlporer For Windows στο ozi exlporer For CE πρεπει να τρεξεις το Image To Ozf που το κατεβαζεις free απο το site του ozi και κανει τα αρχεια convert
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 29 Ιούλ 2005, 08:25

Καλημερα παλι(νομιζω οτι μονος μου μιλαω αλλα δεν πειραζει το καλημερα ΚΑΙ τσαμπα ειναι ΚΑΙ ευχη :) :D :) :D )
Λοιπον εχω μια ακομα απορια...νομιζω πως ενα tif αρχειο μπορει να περιεχει και τις πληροφοριες ενος χαρτη ετσι δεν ειναι; δηλαδη σε ενα αρχειο να εχεις και το χαρτι και τις συντεταγμενες;
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό dista » 29 Ιούλ 2005, 08:37

Lepes έγραψε:Καλημερα παλι(νομιζω οτι μονος μου μιλαω αλλα δεν πειραζει το καλημερα ΚΑΙ τσαμπα ειναι ΚΑΙ ευχη :) :D :) :D )
Λοιπον εχω μια ακομα απορια...νομιζω πως ενα tif αρχειο μπορει να περιεχει και τις πληροφοριες ενος χαρτη ετσι δεν ειναι; δηλαδη σε ενα αρχειο να εχεις και το χαρτι και τις συντεταγμενες;


Το αρχείο που περιέχει τις πληροφορίες γεωαναφοράς για τις εικόνες tif είναι το tfw για προγράμματα GIS, TopoView κλπ. Το αντίστοιχο αρχείο για τα αρχεία raster στον Ozi είναι το map. Ουσιαστικά είναι αρχεία κειμένου που περιέχουν πληροφορίες για το Σύστημα Αναφοράς, το Σύστημα Συντεταγμένων και τις συντεταγμένες ενός - δύο ή περισσότερων σημείων (pixel) της εικόνας.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Lepes » 29 Ιούλ 2005, 09:27

dista έγραψε:
Lepes έγραψε:Καλημερα παλι(νομιζω οτι μονος μου μιλαω αλλα δεν πειραζει το καλημερα ΚΑΙ τσαμπα ειναι ΚΑΙ ευχη :) :D :) :D )
Λοιπον εχω μια ακομα απορια...νομιζω πως ενα tif αρχειο μπορει να περιεχει και τις πληροφοριες ενος χαρτη ετσι δεν ειναι; δηλαδη σε ενα αρχειο να εχεις και το χαρτι και τις συντεταγμενες;


Το αρχείο που περιέχει τις πληροφορίες γεωαναφοράς για τις εικόνες tif είναι το tfw για προγράμματα GIS, TopoView κλπ. Το αντίστοιχο αρχείο για τα αρχεία raster στον Ozi είναι το map. Ουσιαστικά είναι αρχεία κειμένου που περιέχουν πληροφορίες για το Σύστημα Αναφοράς, το Σύστημα Συντεταγμένων και τις συντεταγμένες ενός - δύο ή περισσότερων σημείων (pixel) της εικόνας.

\:D/ :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Σε ευχαριστω :)
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 29 Αύγ 2005, 23:14

.................. .............. ...............
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 28 Ιουν 2007, 22:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Joker » 07 Σεπ 2005, 20:35

Lepes έγραψε:Καλημερα παλι(νομιζω οτι μονος μου μιλαω αλλα δεν πειραζει το καλημερα ΚΑΙ τσαμπα ειναι ΚΑΙ ευχη :) :D :) :D )
Λοιπον εχω μια ακομα απορια...νομιζω πως ενα tif αρχειο μπορει να περιεχει και τις πληροφοριες ενος χαρτη ετσι δεν ειναι; δηλαδη σε ενα αρχειο να εχεις και το χαρτι και τις συντεταγμενες;


ετσι ειναι.

απο το site του ozi θα κατεβασεις το Geotiff Support File.
αποσυμπιεσεις το dll στον φακελο που εγκατασταθηκε το ozi.

ανοιγεις τον geotiff χαρτη απο file>impord map>single drg map
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης