Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Poor GPS coverage

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Poor GPS coverage

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 26 Αύγ 2003, 12:37

Αγαπητοί συν-navigators,

  την αφορμή για την έναρξη του παρόντος θέματος την είχα τον περασμένο Αύγουστο, διατρέχοντας την εθνική οδό από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη και αντίστροφα.

  Οπως παρατήρησα στην ευρύτερη περιοχή της Λαμίας το GPS μου εμφάνισε μήνυμα "Poor GPS coverage" δηλαδή κακή λήψη από τους δορυφόρους. Μετά από αρκετούς ελέγχους και δοκιμές κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα οφειλόταν σε παρεμβολή :evil: στην συχνότητα λήψης του GPS. Και ειδικότερα σε σήμα το οποίο ερχόταν από ψηλά (πιθανότατα από βουνοκορφή στα δυτικά). Το πρόβλημα περιοριζόταν στο τμήμα της εθνικής από το μνημείο του Αθανασίου Διάκου μέχρι και το ύψος της Γλύφας.

  Παρόμοιο "πρόβλημα" είχα διαπιστώσει παλιότερα (το 1998) στην ευρύτερη πεδινή περιοχή του Ναυπλίου στην Πελοπόνησο.

  Επειδή αυτό το "φαινόμενο" της παρεμβολής και αχρήστευσης των GPS είναι παράνομο αλλά κυρίως επικίνδυνο για τους εξερευνητές των offroad διαδρομών τους ορειβάτες και όλους τους χρήστες του συστήματος, θα ήθελα και τις δικές σας αντίστοιχες εμπειρίες ώστε να μπορέσουμε να καταλήξουμε σε ασφαλές συμπέρασμα και να προβούμε στις κατάλληλες ενέργειες για την αντιμετώπισή του.

  Περιμένω τις εμπειρίες σας, :?
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 26 Αύγ 2003, 12:45

Άγιε Dr. Format έδωσες πάλι φως στα σκοτάδια μου. Ήμουν έτοιμος να αποδεκτώ πως το GPS παρέδωσε το πνεύμα του και δεν "έβλεπε" δορυφόρους στο σημείο που προανέφερες....Ώστε κάνουν παρεμβολές τα πουλάκια μου; Και ποιοι είναι οι λεγάμενοι;
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Poor GPS coverage

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 26 Αύγ 2003, 13:05

pino έγραψε:Άγιε Dr. Format έδωσες πάλι φως στα σκοτάδια μου. Ήμουν έτοιμος να αποδεκτώ πως το GPS παρέδωσε το πνεύμα του και δεν "έβλεπε" δορυφόρους στο σημείο που προανέφερες....Ώστε κάνουν παρεμβολές τα πουλάκια μου; Και ποιοι είναι οι λεγάμενοι;


Φίλε Pino,

  οι υποψίες μου (για παρεμβολή αρμονικών συχνοτήτων) στρέφονται σε τηλεοπτικούς αναμεταδότες , πειρατικούς σταθμούς FM αλλά ενδεχομένως (μάλλον απίθανο) και σε στρατιωτικής χρήσης εκπομπές.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Poor GPS coverage

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 01 Σεπ 2003, 11:15

Dr.Format έγραψε:... στην ευρύτερη περιοχή της Λαμίας το GPS είχε παρεμβολές ...


  Νεώτερα στοιχεία από το "μέτωπο των παρεμβολών": το τελευταίο σαββατοκύριακο του Αυγούστου ΔΕΝ παρατηρήθηκαν παρεμβολές στην περιοχή.  Αυτή η διαπίστωση έγινε με την ευκαιρία εκδρομής στο καταφύγιο της Οίτης, οπότε και έκανα τους σχετικούς ελέγχους. :D
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Poor GPS coverage #2

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Οκτ 2003, 10:54

Αγαπητοί συν-navigators,

Την 28η Οκτωβρίου, επιστρέφοντας από την λίμνη Πλαστήρα, παρατήρησα και πάλι το φαινόμενο της παρεμβολής του σήματος GPS. Πιο συγκεκριμένα το "πρόβλημα" ξεκίνησε από την πόλη της Καρδίτσας και συνεχίστηκε για 11 περίπου Km πηγαίνοντας προς Λαμία. Στο ίδιο ακριβώς σημείο είχα παρατηρήσει παρεμβολή και στις 13 Ιουνίου του 2003.

Οπως έχω προαναφέρει αυτό το "φαινόμενο" της παρεμβολής και αχρήστευσης των GPS είναι παράνομο αλλά κυρίως επικίνδυνο για τους offroaders, τους ορειβάτες και όλους τους χρήστες του συστήματος, θα ήθελα και τις δικές σας αντίστοιχες εμπειρίες ώστε να μπορέσουμε να καταλήξουμε σε ασφαλές συμπέρασμα και να προβούμε στις κατάλληλες ενέργειες για την αντιμετώπισή του.

Περιμένω τις εμπειρίες σας, :?
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 23 Ιουν 2004, 12:01

Για την ενημέρωσή σας υπάρχει και η σχετική ιστοσελίδα που περιμένει τις αναφορές σας: :P

http://www.4x4ekdromes.gr/yuri_gps/gps_poor_coverage.htm
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες