Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

MΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό maverickman » 02 Απρ 2005, 17:53

Δεν νομιζω πως αναφερθηκαμε σε αυτο το θεμα μιας και σε πολλα GPS δεν υπαρχει η δυνατοτητα μετατροπης συντεταγμενων απο ΕΓΣΑ σε WGS Για πέστε και σε μας πως μπορει να γινει?
Τελευταία επεξεργασία από maverickman και 02 Απρ 2005, 19:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 02 Απρ 2005, 19:47

Ένα από τα καλύτερα προγράμματα μετατροπής συντεταγμένων είναι του Γιάννη Συγγρού που διανέμεται δωρεάν. Θα προσπαθήσω να το βάλω κάπου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 02 Απρ 2005, 20:13

ευχαριστω dista εκανα ερευνακαι βρηκα την διευθυνση την βαζω απο κατω για οποιον ενδιαφερεται....

Μετατροπή συντεταγμένων με το προγραμματάκι του Γιάννη Συγγρού (καλύπτει όλα τα ελληνικά γεωδαιτικά συστήματα)
http://www.env.gr/myenv/meletes_iliko/c ... _1.6.0.zip

Για πληροφορίες για τα γεωδαιτικά συστήματα που χρησιμοποιούνται απο το πρόγραμμα και τις μετατροπές συντεταγμένων πατηστε
http://www.env.gr/myenv/meletes_iliko/S ... annisi.pdf
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό tazmania » 02 Απρ 2005, 22:57

dista έγραψε:Ένα από τα καλύτερα προγράμματα μετατροπής συντεταγμένων είναι του Γιάννη Συγγρού που διανέμεται δωρεάν. Θα προσπαθήσω να το βάλω κάπου.


Εικόνα

Το έχουμε κι εδώ :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 03 Απρ 2005, 13:02

dista έγραψε:Ένα από τα καλύτερα προγράμματα μετατροπής συντεταγμένων είναι του Γιάννη Συγγρού που διανέμεται δωρεάν. Θα προσπαθήσω να το βάλω κάπου.


Dista για πες μου αν συμφωνεις οτι οι χαρτες της ΓΥΣ ΟΛΟΙ!!!! ειναι σε ED50 η υπαρχει και αλλο συστημα???
Σειρας του 1970 και νεωτεροι ειναι ολοι σε ΕD50??
Σου στελνω συντεταγμενες στο mail σου και πες μου αν ειναι σωστες
Ευχαριστώ
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό dista » 04 Απρ 2005, 12:12

Απ'όσο ξέρω όλα τα 50ρια είναι σε ED50. Τα 5.000 μόνο είναι σε HATT, αν δε κάνω λάθος, και τα 250ρια σε προβολή Lambert ή κάτι τέτοιο. Στούς νεώτερους έχουν προστεθεί και συντεταγμένες σε μέτρα (ΕΓΣΑ87), ενώ υπάρχουν και οι εκδόσεις για το στρατό με στρατιωτικές μόνο συντεταγμένες (MGRS).
Μιας και το ανέφερες, στείλε μου μερικές συντεταγμένες σου να τις δώ γιατί και παλιά αλλά και τώρα που κοίταξα λίγο τους χάρτες αλλά και τις καταγραφές σου που έχεις στο site, είδα ότι όλα έχουν μια παράλληλη μη κανονική μετατόπιση. Αυτό που μου κάνει κυρίως εντύπωση είναι η μετατόπιση των καταγραφών. Τις έχεις κάνει σε WGS84 ή σε άλλο σύστημα στο GPS? Μήπως τις έχεις δουλέψει σε άλλο σύστημα στον Ozi?
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 04 Απρ 2005, 12:41

dista έγραψε: στείλε μου μερικές συντεταγμένες σου να τις δώ γιατί και παλιά αλλά και τώρα που κοίταξα λίγο τους χάρτες αλλά και τις καταγραφές σου που έχεις στο site, είδα ότι όλα έχουν μια παράλληλη μη κανονική μετατόπιση. Αυτό που μου κάνει κυρίως εντύπωση είναι η μετατόπιση των καταγραφών. Τις έχεις κάνει σε WGS84 ή σε άλλο σύστημα στο GPS? Μήπως τις έχεις δουλέψει σε άλλο σύστημα στον Ozi?


Μήπως να έχουμε για ένα σημείο της συντεταγμένες του σε διαφορετικα συστήματα για να μπορούμε να κανουμε check? Η να ανεβάσει καποιος ένα αρχειακι XL μια λίστα με σημεία μετρημένα σε κάποια συστήματα στο download?
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό japetus » 04 Απρ 2005, 17:24

Μια που ρωτήθηκε, να αναφέρω πως καλιμπραρω εγώ στον οζι τα 50αρια της ΓΥΣ. Καταρχήν έχω διαλέξει στο άσπρο παραθυρο που φαινονται οι συντεταγμενες πάνω απο το χαρτη στο οζι, datum european1950 και προβολή UTM. Κατόπιν ανοίγω κάποιο άλλο χαρτη που περιέχει το κομμάτι του χαρτη που θελω να καλιμπραρω και σημειωνω το τετραγωνο και τους πρωτους αριθμούς από τα Easting και Νorthing. Παράδειγμα, στο χάρτη της Καβάλος οι στρατιωτικές συντεταγμενες του ευρυτερου πεδίου KF αντιστοιχούν στο τετράγωνο 35Τ, Easting που ξεκινά από 2 και northing από 45 (Καβάλα: UTM 35T 2.82.500E 45.32.500N)
Ξεκινώντας τωρα να καλιμπράρω το νέο χάρτη, διαλέγω datum ED50 και map projection UTM, και χρησιμοποιώ (συνήθως) 4 σημεία στο χάρτη που είναι συμβολές (κόκκινου) καννάβου. Κάπου στο χάρτη υπάρχει αριθμηση και χρησιμοποιώ αυτήν. Ετσι αν δω ότι σε καποιο σημείο συμβολής αντιστοιχούν οι αριθμοί 80 και 30, βάζω σαν συντεταγμένες σημειου:
Zone 35T Easting: 280000 N/S: N και Northing 4530000
Μπορούμε σκόμα να καλιμπράρουμε τους ιδιους χάρτες χρησιμοποιώντας προβολή Lat/Long και παίρνοντας σαν σημεία τους μικρούς σταυρούς που υπάρχουν πάνω στο χάρτη που εμφανίζονται ανα 5 ακέραια λεπτά της μοίρας. (Πάντα με datum ΕD50). Στους νεώτερους χαρτες έχει προστεθεί ένας ακόμα κάνναβος σε πορτοκαλί (νομίζω) χρώμα για το ΕΓΣΑ87
Ελπιζω να βοήθησα και να μην μπέρδεψα περισσότερο... Για οποιεσδηποτε πληροφοριες/απορίες εδω ειμαστε... :-)
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 04 Απρ 2005, 22:18

Μιας και το ανέφερες, στείλε μου μερικές συντεταγμένες σου να τις δώ γιατί και παλιά αλλά και τώρα που κοίταξα λίγο τους χάρτες αλλά και τις καταγραφές σου που έχεις στο site, είδα ότι όλα έχουν μια παράλληλη μη κανονική μετατόπιση. Αυτό που μου κάνει κυρίως εντύπωση είναι η μετατόπιση των καταγραφών. Τις έχεις κάνει σε WGS84 ή σε άλλο σύστημα στο GPS? Μήπως τις έχεις δουλέψει σε άλλο σύστημα στον Ozi?[/quote]


Δηλαδη εγω βάζω τους 4 μαυρους σταυρους, που εχει ο χαρτης που βρισκονται στον μεσο περιπου του χαρτη, ειναι οι μονοι ορατοι ανα 5 δευτερα, δινω μοιρες και πρωτα λεπτα και εχω το datum σε ED50
Mετα παω με το προγραμμα του Συγγρου και μετατρεπω τις συντεταγμενες αυτες σε WGS84 και φυσικα και το datum σε WGS84.
Ετσι κανω την μετατροπη
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 04 Απρ 2005, 22:19

Μιας και το ανέφερες, στείλε μου μερικές συντεταγμένες σου να τις δώ γιατί και παλιά αλλά και τώρα που κοίταξα λίγο τους χάρτες αλλά και τις καταγραφές σου που έχεις στο site, είδα ότι όλα έχουν μια παράλληλη μη κανονική μετατόπιση. Αυτό που μου κάνει κυρίως εντύπωση είναι η μετατόπιση των καταγραφών. Τις έχεις κάνει σε WGS84 ή σε άλλο σύστημα στο GPS? Μήπως τις έχεις δουλέψει σε άλλο σύστημα στον Ozi?[/quote]


Δηλαδη εγω βάζω τους 4 μαυρους σταυρους, που εχει ο χαρτης που βρισκονται στον μεσο περιπου του χαρτη, ειναι οι μονοι ορατοι ανα 5 δευτερα, δινω μοιρες και πρωτα λεπτα και εχω το datum σε ED50
Mετα παω με το προγραμμα του Συγγρου και μετατρεπω τις συντεταγμενες αυτες σε WGS84 και φυσικα και το datum σε WGS84.
Ετσι κανω την μετατροπη
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες