Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χαρτες διάφοροι

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Re: Αυτη η ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό NoTomorrow » 12 Μάιος 2005, 14:15

Καλώς με !!!
είμαι ένας ...νέος στην τετρακίνηση και στην πλοήγηση και στο GPS και στον oziexplorer !!!!!
έχω ρίξει αρκετό διάβασμα, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πως μετατρέπεις ένα jpg χάρτη σε χάρτη για τον ozi. Υπάρχει τρόπος ;;;
παρακαλώ πολύ απαντήστε μου έστω και αρνητικά για να σταματήσω να ψάχνω..... :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας....
Άβαταρ μέλους
NoTomorrow
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:36

Re: Αυτη η ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Μάιος 2005, 14:36

NoTomorrow έγραψε:Καλώς με !!!
είμαι ένας ...νέος στην τετρακίνηση και στην πλοήγηση και στο GPS και στον oziexplorer !!!!!
έχω ρίξει αρκετό διάβασμα, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πως μετατρέπεις ένα jpg χάρτη σε χάρτη για τον ozi. Υπάρχει τρόπος ;;;
παρακαλώ πολύ απαντήστε μου έστω και αρνητικά για να σταματήσω να ψάχνω..... :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας....

υπάρχει...η εικόνα όμως πρέπει να είναι από χάρτη που να μπορεί να μπεί σε gps και αν δεις στο site του ozi θα βρεις σχετικές απαντήσεις, αλλά και εδω μέσα....είναι αρκετά αυτά που έχουν γραφτεί και είναι δύσκολο το ψάξιμο
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 14 Μάιος 2005, 21:52

Για τον φίλο sv7qi τώρα. Το αρχείο του Στρυμόνα κλπ (img) το έβαλα πάνω σε χάρτες της ΓΥΣ και με ορισμένες καλές καταγραφές και το αποτέλεσμα είναι ότι οι ψηφιοποιήσεις είναι πολύ καλές ενώ ότι είναι από καταγραφή έχει μια περίεργη και εδώ μετατόπιση. Αν θέλεις μου λές και εσύ πως έκανες τις καταγραφές για να βρούμε τι φταίει. Θα το κοιτάξω και γω καλύτερα κάποια στιγμή και θα σου πώ
Τα περισσοτερα εγιναν με το FEROZA live
Οι χωματοδρομοι της Ξανθης ειναι live Gps απο καποιο φιλο
Το μεγαλο μου προβλημα τωρα ειναι οι 2 σειρες της ΓΥΣ, του 1970 και ο νεοτερος, το 1970 μαλλον εχει datum ED50 και πιθανον οι νεωτεροι να εχουν datum ΕΓΣΑ87 δεν ξερω
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Αυτη η ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό russo » 15 Μάιος 2005, 02:27

NoTomorrow έγραψε:Καλώς με !!!
είμαι ένας ...νέος στην τετρακίνηση και στην πλοήγηση και στο GPS και στον oziexplorer !!!!!
έχω ρίξει αρκετό διάβασμα, αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πως μετατρέπεις ένα jpg χάρτη σε χάρτη για τον ozi. Υπάρχει τρόπος ;;;
παρακαλώ πολύ απαντήστε μου έστω και αρνητικά για να σταματήσω να ψάχνω..... :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας....


Κοίτα στο http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-670-postdays-0-postorder-asc-start-0.html ειδικά ο Dista έχει αρκετά ποστ περί καλιμπραρίσματος χαρτών στο ozi. Κουράγιο έχει 10 + σελίδες αλλά θα σου λύσει πολλές απορίες. :D
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Μάιος 2005, 10:15

sv7qi έγραψε:... Το μεγαλο μου προβλημα τωρα ειναι οι 2 σειρες της ΓΥΣ, του 1970 και ο νεοτερος, το 1970 μαλλον εχει datum ED50 και πιθανον οι νεωτεροι να εχουν datum ΕΓΣΑ87 δεν ξερω

Φίλε Χάρη,

όλες οι σειρές 1:50.000 της Γ.Υ.Σ. έχουν datum το ED50. Απλά οι νεώτερες εκδόσεις έχουν τυπωμένο και τον κάνναβο (grid) του ΕΓΣΑ'87.

Ελπίζω να βοήθησα. :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες