Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χαρτες διάφοροι

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 17 Απρ 2005, 19:42

Στο site (στα Dounload) μας υπάρχουν διάφορα για χαρτες στον ΟΖΙ και mapsource
http://pkteam.gr/index.php?op=downloads
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 24 Απρ 2005, 18:46

Στο Site http://www.pkteam.gr και στα download υπάρχουν οι χάρτες του ΕΟΤ σε μορφή img για τα Garmin
Ειναι μια πρωτη δουλειά και θα παρακαλεσω όποιος εχει track-ploting απο τις παραπανω περιοχές ας την στηλει στο sv7qi@pkteam.gr για να μπούν στο νεο Ver αργότερα
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Απρ 2005, 09:26

Πραγματικά πολύ καλή δουλειά!!! Ποιος τα δημιούργησε? Συγχαρητήρια :P
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 05 Μάιος 2005, 20:41

Στα download Του pkteam.gr υπαρχει ο χάρτης stymonas2lagos.img
Απο Στρυμονα εως Πορτο Λάγος και Βόρεια συνορα,Νευροκοπι,Ποταμοι κλπ
Οποις τον χρησιμοποιησει ας στηλει ενα μηνυμα γαι τυχον λαθη και παρεκλισεις
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Μάιος 2005, 17:51

Δοκιμάζοντας να βάλω επάνω μια καταγραφή από Θεσσαλονίκη προς Αλεξανδρούπολη από την Εγνατία είδα μια μικρή απόκλιση(μετατόπιση) σε όλο το μήκος
Βάζω το αρχείο (.plt) μήπως βοηθήσει να βρεθεί κάποια άκρη
http://briefcase.pathfinder.gr/file/xtrail_al/35127/421609
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό iokasti » 07 Μάιος 2005, 11:12

'Οποιος έχει σε μορφή jpg τμήματα χαρτών, θα ήταν χρήσιμο να τα μοιραστεί με τους υπόλοιπους.

Εγώ ξεκίνησα και έβαλα στα downloads στο "διάφορα" ένα τμήμα χάρτη της Αττικής.

'Οταν εγκριθεί θα μπορείτε να το κάνετε download.

http://www.off-road.gr/Downloads-index-req-viewdownload-cid-5.html
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό iokasti » 08 Μάιος 2005, 23:16

Κάντε κλικ παρακάτω για να δείτε κομμάτια χαρτών σε μορφή jpg.

Χάρτης Β.Αττικής+Τμ.Βοιωτίας

Χάρτης Δυτ.Αττικής


Ας βάλει και όποιος άλλος έχει
Τελευταία επεξεργασία από iokasti και 11 Μάιος 2005, 10:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Μάιος 2005, 11:12

Το download της Iokasti είναι στο http://www.off-road.gr/Downloads-index- ... cid-1.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό dista » 10 Μάιος 2005, 10:56

xtrail έγραψε:Δοκιμάζοντας να βάλω επάνω μια καταγραφή από Θεσσαλονίκη προς Αλεξανδρούπολη από την Εγνατία είδα μια μικρή απόκλιση(μετατόπιση) σε όλο το μήκος
Βάζω το αρχείο (.plt) μήπως βοηθήσει να βρεθεί κάποια άκρη
http://briefcase.pathfinder.gr/file/xtrail_al/35127/421609


Φίλε xtrail, η καταγραφή σου είναι πράγματι μετατοπισμένη με περίεργο τρόπο. Αυτό που είδα στο αρχείο σου plt είναι ότι ενώ ο ozi αναφέρει στην επικεφαλίδα σαν σύστημα το ΕΓΣΑ87 οι συντεταγμένες του αρχείου είναι σε μοίρες. Εισάγωντάς το σε χάρτη WGS84 έρχεται με αυτή τη μετατόπιση. Σε ΕΓΣΑ87 δεν έρχεται καθόλου. Αν θέλεις πές μου τι ρυθμίσεις είχες κάνει κατά την καταγραφή, με τι μηχάνημα, πρόγραμμα κλπ για να βρούμε τι κάνεις λάθος.
Για τον φίλο sv7qi τώρα. Το αρχείο του Στρυμόνα κλπ (img) το έβαλα πάνω σε χάρτες της ΓΥΣ και με ορισμένες καλές καταγραφές και το αποτέλεσμα είναι ότι οι ψηφιοποιήσεις είναι πολύ καλές ενώ ότι είναι από καταγραφή έχει μια περίεργη και εδώ μετατόπιση. Αν θέλεις μου λές και εσύ πως έκανες τις καταγραφές για να βρούμε τι φταίει. Θα το κοιτάξω και γω καλύτερα κάποια στιγμή και θα σου πώ.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iokasti » 11 Μάιος 2005, 10:43

Άβαταρ μέλους
iokasti
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Μάιος 2003, 08:46
Τοποθεσία: Ανατολία

Δημοσίευσηαπό japetus » 11 Μάιος 2005, 11:25

Για x-trail και dista. αν τα τρακς ειναι σε ΕΓΣΑ87, πρεπει και ο υπολογιστης που θα τρεξει το οζι να εχει το συστημα ΕΓΣΑ87 ακριβώς οπως γραφεται και στο plt αρχειο. Αν παραδειγμα εμεις στο datums.dat εχουμε ορισει το συστημα σαν ΕΓΣΑ87 και στο τρακ ειναι ΕΓΣΑ'87 δε θα αναγνωριστει και το οζι θα το αντικαταστησει με το default (wgs84 συνηθως). Συνηθως αρκει να αλλαξουμε με το notebook το ονομα στο .plt ωστε να συμπιπτει με το egsa του datums.dat
Αν γίνει αυτο, το τρακ εμφανιζεται σωστοτατο...

Προσωπική μου άποψη, στο gps δεν πρεπει να πειράζεται το datum ποτέ, το αφήνουμε wgs84 για πλήρη συμβατότητα.
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό dista » 11 Μάιος 2005, 13:49

Λοιπόν, πάμε από την αρχή για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα με τον Ozi μιας και το έψαξα λιγάκι.
Το πρόβλημα με τον Ozi είναι ότι ακόμα και όταν φτιάξουμε δικό μας datup, στην περίπτωση μας ΕΓΣΑ87, τις συντεταγμένες ο Ozi τις κρατάει - σώνει - εξάγει πάντα σε μοίρες. Γι'αυτό, όπως σωστά λέει και ο φίλος japetus, καλό είναι να δουλεύουμε στον Ozi πάντα σε WGS84 για να μη γίνονται μπερδέματα.
Στη καταγραφή τώρα του φίλου xtrail το αρχείο plt που έβαλε είναι σε ΕΓΣΑ87 αλλά με μοίρες. Αυτό αν το χρεισιμοποιήσεις σε WGS84 μας δίνει μια μετατόπιση Νότια στα 300 περίπου μέτρα και Δυτική στα 150 περίπου μέτρα για την περιοχή, που είναι και η διαφορά μεταξύ WGS και ΕΓΣΑ.
Γι'αυτό και βλέπεις αυτή τη διαφορά πάνω στο img που είναι σε WGS84. Για να το δείς σωστά πρέπει ή στον Ozi να το μετατρέψεις πρώτα σε WGS84 και μετά να το εξάγεις ή να το προβάλεις με κάποιο πρόγραμμα GIS από ΕΓΣΑ87 μοίρες σε WGS84 που είναι αρκετά περίπλοκο αν δεν έχεις τα κατάλληλα προγράμματα και αρχεία προβολών (εγώ αυτό έκανα και ήρθε ακριβώς με δικές μου καταγραφές στη περιοχή).
Για το αρχείο img του Στρυμόνα κλπ τώρα. Απ'ότι φαίνεται απο μια πρώτη ματιά που του έριξα, οι ψηφιοποιήσεις έχουν γίνει ή έχουν μετατραπέι σωστά σε WGS84, ενώ οι καταγραφές με GPS έχουν το ίδιο με του xtrail το αρχείο πρόβλημα. Αν δεν έχεται τις προτότυπες ώστε να τις ξαναβάλεται σωστά πές τε μου να σας τις προβάλω και να σας τις στείλω.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Μάιος 2005, 18:05

Η καταγραφή έγινε με pda και ΒΤ gps. Οι ρυθμίσεις στο ozi ce είναι position format: Deg. Min , gps NMEA output datum :WGS 84, units degrees : true.
Ως προς το plt και το img ανοιγω το img με το Mapedit και εισάγω το plt εκεί βλέπω και την διαφορά. Όταν το βάζω στο ozi και με τον χάρτη από Ανάβαση η διαδρομή κολλάει καλά επάνω στον χάρτη. Αυτό που πιθανόν έκανα είναι να έσωσα στο pc ξανά την καταγραφή σε ΕΓΣΑ (το είχα ξεχάσει όταν το πρωτο εγκατέστησα και έκανα δοκιμές). Πάντως είδα μια μετατόπιση γενικά στους χάρτες img (ένος ξένου που έχει αναφερθεί κάπου εδώ) και των καταγραφών μου παρόλο που είναι σε WGS84 -πχ Πήλιο). Πως μπορούμε να κάνουμε την μετατροπή και κανονικά σε τι μονάδες να γίνονται τα tracks?
Αν δεν έχεται τις προτότυπες ώστε να τις ξαναβάλεται σωστά πές τε μου να σας τις προβάλω και να σας τις στείλω
Τι εννοείς με αυτό?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 11 Μάιος 2005, 21:21

Φίλε xtrail, αν ανοίξεις το αρχείο σου (plt) με το “Σημειωματάριο” των windows (το αρχείο plt είναι ένα απλό αρχείο κειμένου) θα δείς στη δεύτερη σειρά της επικεφαλίδας το Datum που αυτό είναι φτιαγμένο (και στο δικό σου είναι πράγματι το ΕΓΣΑ87 αφού μετά τη προβολή που έκανα έπεσε ακριβώς πάνω σε δικές μου καταγραφές από τη περιοχή).
Για να μην έχεις τέτοια προβλήματα πρέπει το Datum στον OziCE να είναι στο WGS84. Στις ρυθμίσεις που αναφέρεις λές μόνο για το Position Format (που σωστά είναι σε μοίρες για το WGS84) αλλά δες και το Datum αν είναι σε WGS84 (δεν ξέρω πως, μιας και δεν έχω CE). Για το Gps NMEA Output Datum είναι σωστά σε WGS84 μιάς και τα mouse Gps βγάζουν το σήμα NMEA πάντα σε WGS84. Εδώ γενικά θέλει προσοχή με τον Ozi αφού αν συνδέσουμε ένα κανονικό Gps (πχ Garmin) και αυτό είναι ρυθμισμένο σε άλλο από το WGS84 Datum είναι πιθανόν και το NMEA που στέλνει στον Ozi να είναι σε αυτό το Datum, οπότε πρέπει να ορίσουμε το αντίστοιχο Datum και στο Gps NMEA Output ώστε να είναι ίδια.
Όταν ανοίγεις λοιπόν το αρχείο plt στο MapEdit επειδή δεν υποστηρίζει το ΕΓΣΑ87 δεν μπορεί να το μετατρέψει και το θεωρεί WGS84 (μπορείς να το δείς και στο MapEdit στo File – Map Properties – Source, και την αδυναμία μετατροπής στο File – Message Log). Το img είναι σε WGS84 και έτσι βλέπεις τη μετατόπιση που έχουν τα δύο συστήματα (όταν το ΕΓΣΑ είναι με μοίρες).
Στον ίδιο τον Ozi δεν έχεις πρόβλημα αφού κάνει πάντα τις μετατροπές σε ότι του φορτώνεις στο σύστημα που του έχεις πεί να σου δείχνει στην οθόνη (αρκεί τους χάρτες να τους έχεις καλιμπράρει στο σωστό σύστημα που έχουν τυπωθεί).
Δες και τα υπόλοιπα αρχεία καταγραφών σου σε τι Datum είναι σωσμένα για να δείς τι φταίει πχ. και στο Πήλιο.
Με τον Ozi, όπως είπαμε και παραπάνω, καλό είναι όλα να γίνονται στο WGS84 (καταγραφές, χειροκίνητα tracks, waypoints, routes κλπ) μιας και ανεξάρτητα από το Datum τις συντεταγμένες τις κρατάει πάντα σε μοίρες.
Για τις καταγραφές σου τώρα, αν δεν μπορέσεις να τις αλλάξεις με τον Ozi, ζιπάρισέ τες και στείλτες μου να στις προβάλω σωστά σε WGS84.
Για τις πρωτότυπες κλπ αναφερόμουνα στα παιδιά από τη Καβάλα που έχουν φτιάξει το img.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 12 Μάιος 2005, 10:05

dista έγραψε:Εδώ γενικά θέλει προσοχή με τον Ozi αφού αν συνδέσουμε ένα κανονικό Gps (πχ Garmin) και αυτό είναι ρυθμισμένο σε άλλο από το WGS84 Datum είναι πιθανόν και το NMEA που στέλνει στον Ozi να είναι σε αυτό το Datum, οπότε πρέπει να ορίσουμε το αντίστοιχο Datum και στο Gps NMEA Output ώστε να είναι ίδια

Φίλοι μου,

πράγματι στο Garmin III+ στην NMEA έξοδο, χρησιμοποιεί το datum που έχουμε επιλέξει εμείς από το Setup :!:

Κι όχι υποχρεωτικά το WGS84 :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες