Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρόβλημα με τους δορυφόρους?

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Πρόβλημα με τους δορυφόρους?

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 28 Φεβ 2005, 21:46

Τις τελευταίες μέρες δεν μπορώ να πιάσω δορυφόρο.Υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα ή εχω εγώ το πρόβλημα?Έχω το Emtac Bluetooth.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό TLG » 01 Μαρ 2005, 00:17

Μαλλον κατι συμβαινει με τις ρυθμισεις του εξοπλισμου σου , η σε hardware δυσλειτουργια ..... :(
Το σιγουρο ειναι οτι δεν φταινε οι δορυφοροι ....



Ψαξτο λοιπον και ελπιζω να ειναι κατι απλο .. :)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 01 Μαρ 2005, 01:56

μηπως εκανες τιποτα και τους χαλασες? :bang: :lol:
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 01 Μαρ 2005, 02:05

Τις τελευταιες μέρες έπαιζα με ένα πρόγραμμα τις NASA.Λες να έκανα καμιά ζημιά?!! :?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό kotsidakias » 01 Μαρ 2005, 02:14

Ξερω γω μην πατησεις κανα λαθος κουμπι και μας εξαφανισεις.
Παντως περα απο τη πλακα κατανοω το προβλημα σου ,αλλα μακαρι να μπορουσα να βοηθησω.
:rockout3: :rockout3: :rockout3: :eyeslam: :vomit:
Άβαταρ μέλους
kotsidakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: 08 Δεκ 2004, 12:42
Τοποθεσία: Β.Προάστεια

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Μαρ 2005, 07:34

Σου εμφανίζει τα sentences όταν ανοίγεις το πρόγραμμα-pathaway-?? Κανονικά μόλις το ανοίξεις ακόμα κι αν δεν έχεις κάποιον δορυφόρο αρχίζει η επικοινωνία. Το πιο πιθανό ειναι να έχει να κάνει με το BTgps. Αν έχεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα (αν θέλεις κατέβασε από emtac το crux σε εμενα δουλευει) δες αν βλέπει εκει. Αν όχι βγάλε μπαταρία (αν βγαίνει) ή ασε να μεινει από μπαταρία -κάτι σαν reset-. Μήπως φταίει και το ΒΤ?? Το έκανε και σε εμενα στην αρχή μια φορά.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 01 Μαρ 2005, 09:45

Αν θυμάμαι καλά το BT έχει ένα ledάκι που σου δείχνει, ανάλογα του πως αναβοσβύνει, την κατάσταση του. Αν αυτό δείχνει ότι βλέπει τους δορυφόρους τότε τσεκάρισε ότι το COM port στο οποίο γίνεται η αντιστοίχιση του Bluetooth είναι το ίδιο δηλωμένο στο πρόγραμμα που χρησιμοποιείς γιατί καμιά φορά το αλλάζει το λειτουργικό.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 01 Μαρ 2005, 22:17

Έχω κάνει ήδη αυτο που μου είπε ο xtrail (να το αφήσω απο μπαταρία) και ενώ έχει ledακι για τους δορυφόρους δεν ανάβει,οπότε δεν τους "βλέπει".
Δέν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε.Την τελευταία φορά δούλευε κανονικά,το άφησα μέσα στο αμάξι και δεν ξαναδούλεψε.Είναι δυνατόν να το πείραξε το κρύο?!!
Υπάρχει καμια αντιπροσωπία της Emtac στην Ελλάδα ή την πάτησα?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Μαρ 2005, 23:05

NIKOLAS_L200 έγραψε:Έχω κάνει ήδη αυτο που μου είπε ο xtrail (να το αφήσω απο μπαταρία) και ενώ έχει ledακι για τους δορυφόρους δεν ανάβει,οπότε δεν τους "βλέπει".
Δέν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε.Την τελευταία φορά δούλευε κανονικά,το άφησα μέσα στο αμάξι και δεν ξαναδούλεψε.Είναι δυνατόν να το πείραξε το κρύο?!!
Υπάρχει καμια αντιπροσωπία της Emtac στην Ελλάδα ή την πάτησα?

Το led αναβει συνήθως όταν κάνει fix τους δορυφόρους δηλαδή όταν δει πάνω απο 3. Παρ' ολ αυτα πρέπει να σου δείχνει πως στέλνεται κάποιο σήμα ακόμα και με εναν. Οταν ανοίγεις το pathaway ανοιγει μια γραμμή απο κάτω που δείχνει τις gps sentences. Αν παραμένει κενή αρχίζει να ψάχνεις ως εξής: Πρώτα από ολα απεγκατέστησε το gps από το pda και ξαναβάλε να το "δει" μεσω της ΒΤ. Αν θέλεις κατέβασε και το crux_view από τα downloads της emtac-δουλευει και στο δικό μου το fortuna-. Σε εμενα το βλέπει στην ΒΤ port 8 δοκίμασε και την 5.
Αν δεν σου δείξει τίποτα βάλτο σε φούρνο μικροκυμάτων να ζεσταθεί :shock: και μετά να το σκεπάζεις όταν το αφήνεις μόνο στο κρύο. Καλές κουβερτουλες έχει η expansys :D :D :D :D .
αυτο το τελευταίο να μην το κάνεις χωρίς την εγκριση των γονέων και κηδεμόνων σου :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 01 Μαρ 2005, 23:12

Κάτι ακόμα, αν δεν το έχεις κάψει ως το προηγούμενο τεστ!!!
Μπες στο pathaway-gps-configure gps και δες τι ΒΤ port εχει. Δοκίμασε να το αλλάξεις. Κανονικά κι εκει θα σου δείχνει πόσους δορυφόρους βλέπει, εφόσον η ΒΤ σύνδεση ειναι ΟΚ. Δοκίμασε κι ενα soft reset καλου κακου
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 02 Μαρ 2005, 01:01

Αν με ολα τα προηγουμενα δεν σου δουλεψει, θα πρεπει να το ανοιξεις και να εντοπισεις πανω στην πλακετα ενα εξαρτημα που μοιαζει με μικρη μπαταρια ρολογιου.
Αυτο στην πραγματικοτητα ειναι gold cap και κανει οτι θα εκανε μια αντιστοιχη μπαταρια, δηλαδη να κραταει στη μνημη του gps καποιες ρυθμισεις οταν οι κανονικες μπαταριες πεφτουν.
Πρεπει λοιπον να ξεκολληθει για μερικα λεπτα και να ξανακολληθει. Τοτε θα εισαι σιγουρος οτι εχει γινει πραγματικο reset.

Αν δεν εχεις ιδεα ομως απο ηλεκτρονικα καλυτερα να πας σε καποιον που ξερει.
Ειχα αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα και το ελυσα ετσι.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες