Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Fugawi - Ozi

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Fugawi - Ozi

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 12 Φεβ 2005, 14:02

Εχει κανεις καμποση εμπειρια με το fugawi? Χτες που το επαιξα λιγο μου φανηκε σχετικα φτωχο... δεν ξερω...
Εκανα και καλιμπραρισμα εναν χαρτη σε tiff 256 χρωματων, μια χαρα τον καλιμπραρε, αν και με μονο 3 σημεια. Ο ozi εδω υπερεχει μαλλον γιατι μπορει να χρησιμοποιησει 9 σημεια, οποτε αν υπαρχει καποια ατελεια απο το σκαναρισμα διορθωνεται αρκετα. Μια ανοησια, κατα τη γνωμη μου, που εχει το fugawi ειναι και το οτι δεν τα βαζει ολα σε εναν φακελο, Το εκτελεσιμο ειναι αλλου και τα αρχεια του αλλου. Μπερδεψοδουλεια...
Η μονη διαφορα με το καλιμπραρισμα, σε σχεση με το ozi, ειναι οτι σου ζηταει και την κλιμακα του χαρτη, οποτε σου βγαζει και μια ενδειξη κλιμακας αναλογα με το ζουμ, οπως κανουν τα gps με χαρτες. Τιποτα σπουδαιο για μενα.
Στην καταγραφη (tracklog) ειδα οτι εχει διαφορά, γραφει και ανα αποσταση αλλα και ανα χρονο.
Για να μας πει καποιος που το εχει χρησιμοποιησει... Εμενα μου φαινεται παντως οτι το ozi για raster maps και το nRoute της garmin για τα υπολοιπα ειναι υπεραρκετα.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Fugawi - Ozi

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 14 Φεβ 2005, 02:02

Ξεκινησα να δουλευω το ozi αλλα ο τροπος που καταγραφει το track (πρεπει να κανεις save) ειχε σαν αποτελεσμα, να χασω στην αρχη μια διαδρομη :oops: και λιγο καιρο αργοτερα, παλι απο βιασυνη, να κανω save πανω σε αλλο αρχειο. :oops: :oops:

Αυτο μ' εκανε να δοκιμασω το fugawi το οποιο ειναι πιο απλο χωρις ομως να υστερει σημαντικα σε σχεση με το ozi. Μαλιστα το οτι σωνει στον δισκο ανα αποσταση (που οριζεις εσυ) το θεωρω σημαντικο πλεονεκτημα. Φαντασου να καταγραφεις με τον ozi μια διαδρομη μιση μερα, να κολλησει το pc και να μην εχεις κανει save ουτε μια φορα. :evil: :evil: Με το fugawi σιγουρα εχεις το καμματι μεχρι το κολλημα και δεν τιθεται θεμα μπερδεματος οπως την επαθα εγω.

Το αλλο πλεονεκτημα που βλεπω εχει σχεση με την απλοτητα του. Δηλαδη μεγαλυτερα και λιγοτερα "κουμπια" με αποτελεσμα (επειδη το χρησιμοποιω οδηγοντας) να κανω πιο ευκολα αυτο που θελω χωρις να μου αποσπα την προσοχη.
Σχετικα με τα σημεια που υστερει, η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα δεν εχω χρειαστει κατι και να μην το κανει.

Για το καλιμπραρισμα, και να μη βαλεις κλιμακα δεν πειραζει και σιγουρα δεχεται πανω απο τρια σημεια, αλλα δεν ξερω αν τελικα τα λαβαινει υπ΄ οψιν. Μπορεις να το διαπιστωσεις αν θελεις βαζοντας σ΄ενα χαρτη τα τρια σωστα και αλλα δυο πχ τα οποια να ειναι λιγο λαθος. Αν τελικα τα υπολογιζει κι αυτα ο χαρτης θα "φυγει"

Πιστευω παντως οτι για χρηση με car pc και μικρη οθονη οπως το χρησιμοποιω εγω, ειναι πιο "βολικο".

:!: Μια σημειωση για τον ozi... δεχεται μεχρι 30 σημεια αν τα βαλεις "χεροκινητα με το notepad πχ" στο αρχειο .map 8)
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 14 Φεβ 2005, 12:10

Για το user interface παω πασο, εγω ουτως η αλλως δεν εχω car-pc με μικρη οθονη (θα ηθελα βεβαια :P) οποτε δεν κοιταω ποτε το λαπτοπ. Κοιταω το gps με το χαρτη της Αναβασης αν θελω να δω κατι στα γρηγορα και το λαπτοπ μονο αν σταματησω να συμβουλευτω τον μεγαλυτερο χαρτη.

Οσον αφορα το track-log, και ο οζι γραφει ανα οσα μετρα του πεις (απο 1 μεχρι 1000), το fugawi ομως γραφει ΚΑΙ ανα χρονικο διαστημα. Επισης, στον οζι αν επιλεξεις το "Moving Map-Log track to file" γραφει απαυθειας στον δισκο το track, στο αρχειο mmTrack.plt, μεσα στο φακελο που εχεις εγκαταστησει τον οζι.

Για το καλιμπραρισμα, δεν ειδα να με αφηνει το fugawi να βαλω περισσοτερα απο 3 σημεια. Τα 9 σημεια του οζι υπερεχουν αν δεν εχεις τον τελεια σκαναρισμενο χαρτη, καπου π.χ. διπλωσε το χαρτι στον σκανερ και εχει ενα τσακισμα. Και ναι μεν στο αρχειο .map εχει θεση για 30 σημεια, μονο τα 9 ομως στα δινει interactive. Τα υπολοιπα πρεπει να τα βρεις με καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας και να τα περασεις με το χερι, ασε που μπορει να ζοριζεται μετα στον υπολογισμο το πλεγματος.

Ενα πολυ καλο που εχει ο οζι (αλλα δεν ξερω αν εχει κατι αντιστοιχο το fugawi) ειναι το NameSearch Database. Σε συνδυασμο με μια βαση με ελληνικα τοπονυμια - πολεις - χωρια, οπως αυτη που υπαρχει στο http://earth-info.nga.mil/gns/html/cntry_files.html μπορεις να κανεις και ευρεση στα γρηγορα για να φτιαχνεις διαδρομες. Εδω υπαρχει ενα θεμα με τις συντεταγμενες των σημειων της βασης. Η δεν ειναι καλα μετρημενα, ή το datum της βασης ειναι το ED50, παρολο που λεει στο site οτι ειναι το WGS84. Παντως σε οποιαδηποτε περιπτωση δεν απεχει χιλιομετρα, καμμια 100στη μετρα πανω-κατω. Ο Dista που ειναι γνωστος datum-ολογος :P μπορει να μας διαφωτισει ισως.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 15 Φεβ 2005, 01:16

Σχετικα με το track-log του ozi οταν λες γραφει, εννοεις οτι σωνει στον δισκο? η οτι απλως βαζει ενα point στο track ? Αν ισχυει το πρωτο τοτε μαλλον κατι μου ξεφυγε. Παντως το fugawi σωνει καθε point και γενικοτερα μου 'κατσε καλυτερα ο τροπος που διαχειριζεται τα track.

Για το καλιμπραρισμα στο fugawi δοκιμασε μολις βαλεις το τριτο σημειο να ξαναπατησεις διπλο κλικ και θα δεις οτι παιρνει και τεταρτο και πεμπτο κλπ.

Στον οζι, για πανω απο 9 σημεια εφ' οσον ξερεις το στιγμα, μπορεις να δεις στον ιδιο τον οζι τις συντεταγμενες των pixels που θελεις να βαλεις το σημειο αυτο, και να το βαλεις χειροκινητα. Το εχω δοκιμασει και δεν ειδα κανενα ζορισμα, αλλα ουτε και στο fugawi που εχω βαλει ομως μεχρι 5.

Το Name Search Database του οζι το εχει και το fugawi ως street lookup και submenu, find city, find street, αλλα απο καποια version και μετα (δε θυμαμαι ποια). Παντως απο αυτη τη version και μετα συνεργαζεται και με PDAs.

Ααα τωρα που το σκεφτομαι μηπως το οτι δε σ'αφηνει να βαλεις πανω απο 3 σημεια εχει σχεση κι αυτο με τη version? :roll:
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 16 Φεβ 2005, 10:03

Ε ναι, γραφει - σωνει - αποθηκευει... πεστο οπως θες. Στο μενου Moving Map εχει 4 επιλογες γι αυτο το θεμα:

- Log Track to Memory/Map : Κανει καταγραφη στη μνημη και πρεπει να την αποθηκευσεις, αλλιως...
- Log Track to File : Κανει καταγραφη (realtime) σε ενα αρχειο στο δισκο. Οι δυο επιλογες δεν ειναι αλληλοαναιρουμενες, μπορεις να γραφεις και στο δισκο και στη μνημη.
- Change Track Log File : το default αρχειο καταγραφης (οταν κανεις καταγραφη στο δισκο) ειναι το mmTrack.plt, μεσα στον φακελο του Οζι. Εδω μπορεις να το αλλαξεις σε οτι θες.
- Clear Track Log File : Διαγραφη των περιεχομενων του αρχειου καταγραφης.

Απο version fugawi εχω κατι σε 3.0..... δεν θυμαμαι παρακατω.

Το fugawi μπορει να κανει πλοηγηση και σε track και οχι μονο σε route? Εχει track-back? Αυτες ειναι 2 ελλειψεις του οζι, τουλαχιστον στην εκδοση 3.95.4a. Για πες...
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 16 Φεβ 2005, 23:08

Εχεις δικιο για το track στον ozi. Η τσαντιλα μου φαινεται για τα χαμενα tracks δε με αφησε να το δω. :oops:

Πλοηγηση σε track δε κανει ουτε το fugawi, αλλα οσες φορες το χρειαστηκα, εκανα export το track σαν txt, και ξανα import το txt σαν route. Ειναι ενας απλος τροπος για μετατροπη του track σε route.

Το track-back τι ειναι? δεν ξερω. Για εξηγησε λιγο..

Version για fugawi απο 3,1,*,*** και μετα.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 18 Φεβ 2005, 15:40

Το track-back ειναι γνωστη λειτουργια των αυτονομων gps. Αυτο που κανει ειναι πλοηγηση πανω σε ενα track προς τα πισω, στην αντιθετη κατευθυνση απ αυτη του track δλδ. Ειναι πολυ χρησιμο κυριως στην πεζοπορια, για να μη χανεσαι π.χ. σε ενα δασωμενο μονοπατι.
Οταν μιλαμε για αληθινο off-roading, μπορει να αποδειχθει εξισου χρησιμο σε αχαρτογραφητη περιοχη με πολλες διασταυρωσεις η με καθολου δρομο.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 18 Φεβ 2005, 17:21

Λοιπον.. Το fugawi εχει την επιλογη invert-track με την οποια σε συνδυασμο με export κλπ. μπορεις να κανεις το track -> route-back.

To ozi εχει κι αυτο track-reverse, αλλα για μετατροπη απο track σε route δεν το 'χω ψαξει καθολου. :roll:

Σχετικα με το calibration σου κανω paste απο το help του fugawi.

If you do not know the projection or are uncertain as to some of the projection parameters, the calibration can be significantly improved by adding many reference points (perhaps a dozen or more) spread out throughout the image.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες