Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Garmin vista επέμβαση στον χάρτη?

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό georgek » 29 Ιαν 2005, 12:00

dista έγραψε:Που κόλλησες ? Πές μου αν μπορώ να βοηθήσω, μη πάνε χαμένα και τόσα καλούδια :D


Ευχαριστώ για την προθυμία. Όπως θα έχεις καταλάβει προσπαθούμε από κοινού κάποια μέλη το forum εδώ στη Β. Ελλάδα να βγάλουμε μια άκρη.

Εγώ έχω το magellan το οποίο με το δυανυσματικό χάρτη της ανάβασης πάει αρκετά καλά. Όμως έχει κάποια βασικά μειονεκτήματα. Δεν δείχνει το χάρτη όταν κάνεις zoomout, έχει ασπρόμαυρη οθόνη, και επίσηςδεν πιάνει μέσα στο αυτοκίνητο επειδή έχω βάλει μεμβράνες στα τζάμια (παραλίγο να χάσουμε το χέρι του xtrail την προηγούμενη Κυριακή στην προσπάθεια να βλέπει δορυφόρους :shock: ).
Επίσης πρόσφατα απέκτησα το gps18usb της Garmin το οποίο το συνέδεσα με το laptop και φόρτωσα επάνω το χάρτη της ανάβασης (τον αγόρασα και αυτόν). Εδώ το πρόβλημα ήταν ότι ο raster χάρτης της ανάβασης δεν έχει ικανοποιητική πληροφορία και επειδή είναι σε μεγάλη κλίμακα (1:1000000) σε μια διαδρομή μας έδειχνε σχεδόν στο ίδιο σημείο.
Λοιπόν τα ζητούμενα είναι δύο για αρχή.
1) χρειάζομαι ένα πιο δυνατό πρόγραμμα για το laptop (εσύ πιο χρησιμοποιείς?)
2) πρέπει να βρούμε πιο αναλυτικό χάρτη της Β. Ελλάδας ώστε να μπορούμε να καταγράφουμε εκεί πάνω τις διαδρομές μας. Είναι κρίμα να γράφουμε τόσα χιλιόμετρα στα βουνά, τα οποία είναι αχαρτογράφητα, και όλη αυτή η πληροφορία να μην αξιοποιείται!

Οπότε αν μπορείς πες μου πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς εσύ και αν έχεις χάρτη της Β.Ελλάδας πιο καλό από τον γενικό χάρτη της Ανάβασης.

Αυτά για αρχή!!
(Αυτός ο xtrail όλο κάτι κινέζικα μου λέει αλλά δουλειά δεν έχει κάνει μέχρι τώρα.)
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό dista » 31 Ιαν 2005, 10:59

Λοιπόν για προγράμματα. Για free προτείνω το TrackMaker ( www.gpstm.com ), για πληρωμένα το TopoView ( www.mountains.gr ) της Ανάβασης ή το OziExplorer ( www.oziexplorer.com ). Εγώ χρησιμοποιώ το TopoView, αν και έχω και τα άλλα δύο μαζί με πολλά ακόμα, κυρίως γιατί μπορεί και εμφανίζει στην οθόνη ταυτόχρονα πάνω από ένα χάρτη (στα άλλα δύο πρέπει να βγεις από τη περιοχή του ενός χάρτη και να μπεις στον επόμενο για να στον φέρει στην οθόνη βγάζοντας τον πρώτο), επίσης στις καταγραφές είναι πολύ πιο λειτουργικό μιας και έχει αρκετές επιλογές για κατηγοριοποιήσεις σε δρόμους και σημεία. Ένα άλλο καλό, που θα υπάρχει στην επόμενη έκδοση (έχω και δοκιμάζω μια προέκδοση) είναι η αυτόματη φόρτωση όπως κινείσαι των χαρτών που βρίσκει στο σκληρό σου (ανάλογα και με τη κλίμακα που είσαι). Γενικά είναι ένα καλό πρόγραμμα που στηρίζεται σε συστήματα GIS και εμένα με βολεύει αφού στο σπίτι όλες τις επεξεργασίες τις κάνω με τέτοια προγράμματα και τα αρχεία μου είναι σε αυτά τα format. Αλήθεια, εσύ ποιο χρησιμοποιείς όταν λες ότι χρειάζεσαι ένα πιο δυνατό?
Για τους χάρτες τώρα. Ο γενικός χάρτης Ελλάδας της Ανάβασης αλλά και οποιοσδήποτε άλλος σε αυτή την κλίμακα, δεν κάνει για πλοήγηση. Είναι μόνο για μια γενική εικόνα και για να μπορείς να προσανατολισθείς ώστε να φορτώσεις τους αντίστοιχους χάρτες μικρότερης κλίμακας της περιοχής που σε ενδιαφέρει.
Για τη Β. Ελλάδα τώρα, οι επιλογές σου είναι δύο (δυστυχώς η Ανάβαση δεν έχει ακόμα κάτι αξιόλογο για τη περιοχή): Οι χάρτες του ΕΟΤ σε ψηφιακή μορφή (δύσκολα θα σου τους δώσουν) ή σε χαρτί που θα τους σκανάρεις. Και στις δύο περιπτώσεις θέλει προσοχή στο καλιμπράρισμα γιατί στους περισσότερους οι κάναβοι με τις συντεταγμένες είναι λάθος (ο χάρτης σαν εικόνα είναι σωστός). Η δεύτερη επιλογή είναι οι χάρτες της ΓΥΣ σε 1:50000. Η πληροφορία που έχουν είναι παλιά (τόσο σε οδικό δίκτυο όσο και στα σημεία) αλλά αν τους καλιμπράρεις σωστά είναι πολύ αξιόπιστοι (μη ξεχνάς ότι πάνω σε αυτό το υπόβαθρο είναι στημένοι όλοι οι χάρτες που υπάρχουν). Θα έχεις κάποια μετατόπιση ή απλοποίηση στις χαράξεις των δρόμων (βλέπεις η μέθοδος που έχουν φτιαχτοί είναι πολύ παλιά και κατά συνέπεια η ακρίβεια και η απλοποίηση αναμενόμενη) αλλά γενικά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου καλά και να βρεις πάντα το δρόμο για να συνεχίσεις. Ένα άλλο πρόβλημα για τη ΓΥΣ είναι η διαθεσιμότητα για τις παραμεθόριες περιοχές που θεωρούνται ακόμα απόρρητες και εμπιστευτικές και δεν βρίσκονται εύκολα.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τους χάρτες του ΕΟΤ(που και αυτοί είναι βασικά της ΓΥΣ αλλά με καλύτερη επεξεργασία και σε μερικά σημεία με λίγο καλύτερη πληροφορία) και να τους ενημερώνεις με τις καταγραφές σου. Μια καλή βοήθεια είναι και οι χάρτες της Road. Δεν κάνουν για σκανάρισμα και χρήση σε προγράμματα αλλά σαν χάρτες έχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες που μπορούν να προστεθούν με το χέρι στους δικούς σου (μη ξεχνάς ότι έχουν πάνω από δέκα χρόνια ενημερώσεων και αν τους έφτιαχναν με χαρτογραφικό τρόπο θα ήταν πολύ καλοί με τις πληροφορίες που έχουν). Επίσης χρήσιμοι θα σου είναι και όποιοι τοπικοί τουριστικοί χάρτες βρίσκεις μιας και συνήθως έχουν αρκετές “τοπικές” πληροφορίες (εγώ σε κάθε μέρος που πάω ψάχνω και παίρνω πάντα όσους τέτοιους μικρούς και απλούς χάρτες βρίσκω και συνήθως πάντα κάτι χρήσιμο βρίσκω).
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα. Αν χρειάζεσαι και κάτι άλλο πές μου :D
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 02 Φεβ 2005, 08:43

Φίλε Dista σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Το πρόγραμμα που έχω εγκατεστημένο λέγεται memorymap αλλά δεν είναι ικανοποιητικό. Ο τεχνικός σύμβουλος (xtrail) έχει ενημερωθεί και θα επιληφθεί του θέματος. Επόμενο βήμα θα είναι η εγκατάσταση του ozi το ΣΚ και θα δούμε πως πάει. Για το topoview δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω δει. Θα έρθω στην Αθήνα στις 19 Φεβ και αν προλάβω θα περάσω από την ανάβαση να το δω.
Για το υπόβαθρο θα δούμε τι γίνεται με τη ΓΥΣ. Τους χάρτες του ΕΟΤ τους έχουμε σκαναρισμένους αλλά καλύπτουν μόνο ένα μικρό μέρος της Β. Ελλάδας.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 12 Φεβ 2005, 01:29

Dista, μιας και παιζεις με το TopoView καιρο, υποστηριζει χαρτες σε tiff π.χ. και καλιμπραρισμα αλα Ozi? Εγω με τον ozi παιζω και ολοι μου οι χαρτες ειναι σε αυτη τη μορφη (tiff 256 χρωματων η osf2).
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό dista » 12 Φεβ 2005, 21:51

Το TopoView υποστηρίζει tif καθώς και εισαγωγή - μετατροπή του αρχείου καλιμπραρίσματος του Ozi σε δικό του (το οποίο είναι ίδιο και διαβάζεται από τα περισσότερα GIS, μιας και βασίζεται στο πρότυπο της ESRI, επίσης εισάγεται και στον Ozi). Εξ'άλλου και οι ψηφιακοί χάρτες της που δίνει η Ανάβαση σε tif είναι και μπορούν να εισαχθούν στον Ozi σαν DRG map.
Καλιμπράρισμα κάνει με 4 σημεία σε αρχεία tif, bmp, jpg αλλά προς το παρόν μόνο σε WGS84 και ΕΓΣΑ87 χάρτες :(
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες