Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Off-Road χάρτες της Ελλάδας

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Off-Road χάρτες της Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό winner » 06 Μαρ 2016, 09:13

Γεια σας φίλοι,
Έχω εκτός δρόμου πλοηγός που λειτουργεί με το έθιμο χάρτες σε μορφή ".map» της OziExplorer και «.kmz» μορφή του Google Earth.
Προσπάθησα να βρω εκτός δρόμου χάρτες της Ελλάδα, αλλά δεν έχω βρει τίποτα.
Μόνο χάρτες που βρήκα στο anavasi.gr, αλλά δεν υπάρχει χάρτες εκτός δρόμου, περιφερειακό και πεζοπορία μόνο.

Κάποιος να τους έχουν δοκιμάσει; Πού μπορώ να βρω καλούς χάρτες;

Σας ευχαριστώ!
winner
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Μαρ 2016, 13:23

Re: Off-Road χάρτες της Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Μαρ 2016, 10:23

Σε kmz και map δύσκολα θα βρεις κάτι που να είναι καλό, εκτός απο μεμονωμένα κομμάτια...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Off-Road χάρτες της Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό winner » 06 Μαρ 2016, 10:59

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Αλλά ίσως υπάρχει χάρτες για OziExplorer; Άκουσα πολλούς ανθρώπους το χρησιμοποιεί για την πλοήγηση εκτός δρόμου.

Και τι μπορείτε να πείτε για το "Ανάβαση gr"; Είναι αυτό χάρτες κατάλληλο για ταξίδια εκτός δρόμου;
winner
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Μαρ 2016, 13:23

Re: Off-Road χάρτες της Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Μαρ 2016, 12:41

Παλαιοτέρα, ναι υπήρχαν ψηφιοποιημένοι χάρτες αγκιστρωμένοι στο ozi, αλλά μετά την ανάβαση που σαφώς παρέχει καλύτερο υπόβαθρο, η πλειονότητα τους εγκατέλειψε.

I guess that you are using google translator or similar? You could ask your questions, if it’s more convenient for you, in English ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Off-Road χάρτες της Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό winner » 06 Μαρ 2016, 15:21

Yes that's true, thanks! :-)

I have Italian AvMap navigator that have topographic maps of other European countries, but here, in Greece, it's impossible to use their preloaded maps because it includes only general roads (even they said 78% coverage, but it's not true). They have a tool called "Map Converter" which can convert Ozi's maps and any custom maps in KMZ to their proprietary format.

So, I faced with problem to find maps in such formats. I found two things, the anavasi website with some maps in kmz for sale and huge collection of topographic maps for ozi (unfortunately uploaded to rapidshare, so unavaiable).

In this case, what you can me reccomend to do?
winner
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Μαρ 2016, 13:23

Re: Off-Road χάρτες της Ελλάδας

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Μαρ 2016, 17:43

I have use this: http://www.avmap.it/index.php?swt=0802& ... txPPH196t8 when me and Salvo from the Registro Italiano Land Rover designed the routes for the travels of club here in Greece.

Its quite good, but not as good are the special maps for Garmin from http://www.toponavigator.com/

Get a garmin unit, or get the toponavigator for PC or android.

Check also the online version here http://www.off-road.gr/topoguide.php

What are your plans for Greece?
I see that you are posting from inside Greece.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες