Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Re: .

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Μάιος 2005, 18:02

fokion έγραψε:Σαν ΠΑΛΜ ειναι καλό??? ή σε λιγο θα πρεπει να τω κανω πρεσπαπιε?
Επειδή δεν απαντήθηκε το ερώτημά σου αυτό, και μάλλον εννοείς το ΜΙΟ για τα λεφτά του είναι καλό. Βλέπω πως η συσκευή κοστίζει περίπου 430€ και έχεις το gps ενσωματωμένο. Αυτό έχει το καλό πως έχεις ένα μηχάνημα να κουβαλάς, αλλά σε περίπτωση που χαλάσει χάνεις και το gps. Δεν υποστηρίζει ΒΤ αν αυτό βέβαια σου είναι απαραίτητο. Αν πας σε λύση με 2 ξεχωριστες συσκευές η Dell Axim x50 κοστίζει κάπου στα 370€ και ένα ΒΤ gps περι τα 160€. Εδώ έχεις μια πιο καινούρια συσκευή με λίγο πιο γρήγορο επεξεργαστή και λίγο περισσότερη μνήμη (που ίσως τα χρειάζεσαι στο destinator).
Επιπλέον να έχεις γενικά υπόψη πως στο αυτοκίνητο θα πρέπει να έχεις ένα καλώδιο για την φόρτιση (αν είναι η λύση με 2 συσκευές πάλι ένα είναι το καλώδιο) και βάση για στήριξη. Μια καρτούλα sd για να έχεις τους χάρτες ή ακόμα και mp3 (μια 500αρα κοστίζει κάπου στα 50€ μπορείς να βρείς και φθηνότερη). Αυτά για να υπολογίζεις και τα επιπλέον έξοδα 8)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TLG » 11 Μάιος 2005, 00:03

xtrail έγραψε:Βρε TLG έχεις βρει κανέναν τρόπο να μετατρέπεις τα αρχεία σε plt? Εγω είχα και κάποιο πρόβλημα στην καταγραφή. Σταματούσε να γράφει και όσο και να άλλαξα τις παραμέτρους δεν διορθωνόταν και στο manual δεν λέει και πολλά :( Κατά τα άλλα το περιβάλλον του στο pda είναι λίγο καλυτερο αφού σου δίνει πολλές πληροφορίες στην οθόνη. Από την άλλη στο ozi μπορείς να δουλέψεις και στο pc με την ησυχία σου στο σπίτι!!Εγω είχα και κάποιο πρόβλημα στην καταγραφή. Σταματούσε να γράφει και όσο και να άλλαξα τις παραμέτρους δεν διορθωνόταν και στο manual δεν λέει και πολλά :( Κατά τα άλλα το περιβάλλον του στο pda είναι λίγο καλυτερο αφού σου δίνει πολλές πληροφορίες στην οθόνη.


Ποια version εχεις ? Noμιζω οτι στην καινουργια εχει διορθωθει το προβλημα...

xtrail έγραψε: Από την άλλη στο ozi μπορείς να δουλέψεις και στο pc με την ησυχία σου στο σπίτι!!


Το ιδιο και με το Pathaway αν εχεις προμηθευτει το ΤOPOVIEW της Aναβασης..

xtrail έγραψε:Οι χάρτες σε raster μορφή που δίνει στο cd έχουν έτοιμο φορματ για όλα τα προγράμματα άρα ότι και να έχεις σε καλύπτει :wink:


Aκριβως ...πολυ καλο κ βολικο αυτο .....Μπραβο στην Αναβαση ...


Παντως ως αναφορα το ozi explorer συμφωνωκαι εγω οτι ειναι καλυτερη λυση,ειδικα για καποιον που δεν θελει να προμηθευτει το Topoview ...αλλα και ισως οχι μονο για αυτον....
Ειναι πολυ καλο προγραμμα με πολλες δυνατοτητες που η μονη ελλειψη που εχει στην εκδοση για PC ειναι το να φορτωνει αυτοματα τον επομενο χαρτη.
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Μάιος 2005, 07:27

TLG έγραψε:Ειναι πολυ καλο προγραμμα με πολλες δυνατοτητες που η μονη ελλειψη που εχει στην εκδοση για PC ειναι το να φορτωνει αυτοματα τον επομενο χαρτη.
Στο ozi το ζουμ είναι κάπως περιορισμένο σε αντίθεση με την έκδοση για pda που κάνει όσο ζουμ θέλεις. Με το topoview τι γίνεται?
H έκδοση που έχω είναι η 3.10.37 και είδα πως έχει φτάσει στην 3.10.46...λες να φταίει αυτό?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 12 Μάιος 2005, 14:45

Λοιπόν. επειδη βρηκα το σετ με το destinator στην τιμη που υπολογιζα το φτυνο ( Οκ + κατι ακομα.... ) και λογω της πιστικότητας του TLG , με τα επιχειρηματα του, το παρηγγειλα. Οποτε σας καθιστω ολους συνηπευθυνους για την καλη του λειτουργία!!!!!!!!!! :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 12 Μάιος 2005, 21:39

Για να έχουμε το καλό ρώτημα με ποιά τιμή το έκλεισες?(Πιστεύω ότι δεν πειράζει να το αναφέρης).
Απο την δική μου μεριά το βρίσκω & το έχω παραγγείλει στα 686 ευρώ.Φυσικά μέχρι στιγμής δεν το έχω παραλάβει αλλά ελπίζω να έρθει σε μερικές ημέρες λόγω του ότι μένω σε επαρχία.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 13 Μάιος 2005, 08:12

Καλημέρα σε όλους. Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα και εγώ το MIO 168 (μεταχειρισμένο βεβαια λόγο κόστους) και μπορώ να πώ οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με στεναχωρεί που δεν έχει Bluetooth ή άλλο τρόπο ασύρματης σύνδεσης αλλά αυτυχώς είδα στο site της sandisk οτι έχει βγάλει κάρτα SD με 256Mb μνήμη + WiFi. Δεν ξέρω αν καινούργιο έχει εξτρά μνήμη αλλά αν δεν έχει, όποιος το πάρει σίγουρα θα χρειαστεί μία κάρτα γιατί τα 64Mb που έχει, αν βάλεις το destinator (χάρτης Αθήνας) είναι οριακά.
Το destinator με έχει εντυπωσιάσει. Αγόρασα έπίσης τους χάρτες της Ανάβασης (Pathaway) και το χάρτη της πάρνηθας. Νομίζω πως είναι πολύ καλός με πολλές λεπτομέρειες, απλά δεν με ενθουσιάζει το πως φαίνονται στο MIO.
Μια άλλη ιδέα είναι να βάλει κανείς τα roadbook στο MIO και να τα βλέπει από εκεί. Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη, αλλά αν δεν τα έχεις μαζί σου σε χαρτί, νομίζω οτι είναι εφικτό.
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fokion » 13 Μάιος 2005, 08:33

KONSTANTINOS έγραψε:Για να έχουμε το καλό ρώτημα με ποιά τιμή το έκλεισες?(Πιστεύω ότι δεν πειράζει να το αναφέρης).
Απο την δική μου μεριά το βρίσκω & το έχω παραγγείλει στα 686 ευρώ.Φυσικά μέχρι στιγμής δεν το έχω παραλάβει αλλά ελπίζω να έρθει σε μερικές ημέρες λόγω του ότι μένω σε επαρχία.


556,92 ευρω περιλ. φπα μετα απο ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ψαξιμο. Η τιμη που συνηθως το ευρισκα ηταν αυτη που ανεφερες περιπου
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό TLG » 13 Μάιος 2005, 11:52

chrtsi έγραψε: Με στεναχωρεί που δεν έχει Bluetooth ή άλλο τρόπο ασύρματης σύνδεσης αλλά αυτυχώς είδα στο site της sandisk οτι έχει βγάλει κάρτα SD με 256Mb μνήμη + WiFi. Δεν ξέρω αν καινούργιο έχει εξτρά μνήμη αλλά αν δεν έχει, όποιος το πάρει σίγουρα θα χρειαστεί μία κάρτα γιατί τα 64Mb που έχει, αν βάλεις το destinator (χάρτης Αθήνας) είναι οριακά.


Αν το δεις σαν μηχανημα για τη συγκεκριμενη χρηση που το πηρες να μην σε προβληματιζει το bluetooth .
Αλλωστε με τη usb συνδεση μπορεις να κανεις οτι θελεις ...
Ως αναφορα την καρτουλα μνημης, εχεις δικιο ...ισχυει το ρητο οσο ποιο πολλη τοσο ποιο καλα ..:D

chrtsi έγραψε:Το destinator με έχει εντυπωσιάσει. Αγόρασα έπίσης τους χάρτες της Ανάβασης (Pathaway) και το χάρτη της πάρνηθας. Νομίζω πως είναι πολύ καλός με πολλές λεπτομέρειες, απλά δεν με ενθουσιάζει το πως φαίνονται στο MIO.


Μην νομιζεις οτι θα τα εβλεπες καλυτερα με αλλο μηχανημα ..
Εγω και με το HP 4700 που εχει αναλυση VGA , παλι σε QVGA προτιιμω να τους βλεπω....

chrtsi έγραψε:Μια άλλη ιδέα είναι να βάλει κανείς τα roadbook στο MIO και να τα βλέπει από εκεί. Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη, αλλά αν δεν τα έχεις μαζί σου σε χαρτί, νομίζω οτι είναι εφικτό.


Και αυτο ειναι μια λυση , οπως και τα ηλεκτρονικα roadbook...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες