Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Απρ 2005, 22:08

Το destinator έχει και το βασικό δίκτυο αλλά παραείναι πολλά τα 165€. Ειναι λύση περισσότερο για αυτούς που κινούνται εντός πόλεων και ψάχνουν να βρούνε πως θα πάνε κάπου. Αν θέλεις το gps για να κινήσαι εκτός δρόμων και να έχεις αίσθηση που κατευθήνεσαι (όταν βεβαια ο χωματόδρομος δεν είναι περασμένος στον χάρτη-υπόβαθρο) ή να βλέπεις αν πατάς σε κάποιον κυρίως χωματόδρομο και να ξέρεις ότι δεν έχεις χαθεί, τότε καλύτερα δες τα παρακάτω.
Πάρε είτε το ΜΙΟ που ειναι φθηνό αλλά καλό είτε πήγαινε σε λύση pda+bluetooth gps και από λογισμικό θα σε βολέψει το oziexplorer ce που δεν ειναι ακριβό και θα κάνεις μια χαρά την δουλεια σου (μην περιμένεις λογισμικό σε ελληνικά βεβαια)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό TLG » 25 Απρ 2005, 22:10

KONSTANTINOS έγραψε:Κοίταξα και mio168 δεν βρήκα (μακάρι να είδα καλά και να μην γίνω ρεζίλι) αλλά είχαν το garmin3600 το οποίο όμως δεν "μιλάει" ελληνικά!!!


Ναι...δεν το εχουν στο site , αλλα το πουλανε κανονικα ....απλα παρε τους τηλεφωνο στο 3218104 και ρωτα οτι θελεις ...

Επισης ως αναφορα αυτο που λες για τους δρομους....
Συμφωνω με τα υπολοιπα παιδια σε οτι λενε για το destinator και προσθετω μονο οτι και αυτο συνεχως εξελισεται και μαλιστα σε λιγες μερες θα υπαρχει νεα εκδοση χαρτων με αρκετα καλη καλυψη σε επαρχιακο οδικο δικτυο ....
Για περισσοτερες πληροφοριες δες ......
http://www.ngi.gr/forum/
http://www.ngi.gr/page.php?pageid=17&languageid=2

Επισης αν παρεις το mio168 με το destinator μπορεις ανετα προσθετωντας ενα προγραμμα οπως το ozi explorer ή το Pathaway να περασεις και χαρτες
http://www.mountains.gr/xartes/cdrommaps.html και εισαι καλυμενος και για χωματοδρομους και οτι αλλο θελεις και ετσι τα εχεις ΟΛΑ :wink: :D
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 26 Απρ 2005, 21:39

Το μόνο που μπορώ να πω είναι "ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" σε όλους σας για την προθυμία και την βοήθεια πάνω στην αγορά μου.Πριν λίγο καιρό δεν είχα ιδέα τι είναι gps και τώρα μπορώ να πω ότι οι γνώσεις μου πήραν καλό δρόμο και φυσικά αυτό χάριν σε σας όλους.Μετά τις γιορτές πιστεύω να μου έλθει και τότε να δείτε τι θα σας ρωτάω καθημερινά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πότε θα βρεθούμε από κοντα να μου πείτε πως δουλεύει και πως περνάνε οι υπόλοιποι χάρτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κ Α Λ Ο Π Α Σ Χ Α - Κ Α Λ Η Α Ν Α Σ Τ Α Σ Η
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

.

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Μάιος 2005, 12:55

Και ο επομενος ασχετος της παρεας - Destinator3 ή digital router? το μηχανακι ειναι το ιδιο και με την διαφορα 700 - 550 αντοιστιχα περνω το προγραμμα destinator3 αν το αλλο ειναι πατατα.
Τι λετε?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: .

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Μάιος 2005, 14:14

fokion έγραψε:Και ο επομενος ασχετος της παρεας - Destinator3 ή digital router? το μηχανακι ειναι το ιδιο και με την διαφορα 700 - 550 αντοιστιχα περνω το προγραμμα destinator3 αν το αλλο ειναι πατατα.
Τι λετε?



ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ....!!! οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη ειναι το DESTINATOR 3 .....!!
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: .

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Μάιος 2005, 14:37

Οκ και συνεχιζω - για αστικη - υπεραστικη και "χωματοδρομιακη" χρηση κανει? ( με τον δικο του χαρτη ή οχι) Σαν ΠΑΛΜ ειναι καλό??? ή σε λιγο θα πρεπει να τω κανω πρεσπαπιε?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό TLG » 09 Μάιος 2005, 16:54

Ειναι πολυ καλο για αστικη χρηση , καλο για υπεραστικη χρηση , αλλα για χωματοδρομους δυστυχως δεν ειναι ακομη καλο ...
Για παραπανω πληροφοριες στο site της ngi οπως αναφερω κ σε προηγουμενο μυνημα ...
Για την περιπτωση της εκτος δρομου κινησης παμε αποκλειστικα στους χαρτες της Αναβασης ...οπου παραθετω παλι site προηγουμενως ....
Η καλυτερη λυση χωρις μεγαλο (σχετικα) κοστος ειναι οτι ακριβως προτεινα και παραπανω σε προηγουμενο μυνημα.....
Αν θελεις κατι ποιο συγκεκριμενο ...πες μου .....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Μάιος 2005, 08:15

Κανοντας καταχρηση της καλής σου διαθεσης φιλε TLG μια τελευταια ( πελπιζω ερωτηση ). Μπορω να εχω εγκατεστημενα δυο προγραμματα ταυτοχρονα?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Μάιος 2005, 08:23

Μπορεις να έχεις όσα θέλεις, αλλά φυσικά θα δουλευεις με ένα κάθε φορά. Να ξέρεις πως σε pda δεν μπορεις να κάνεις χρήση προγραμμάτων που υποστηρίζουν vector αρχεία (όπως αυτά που χρησιμοποιούν τα κανονικά gps) και επίσης δεν υποστηρίζεται και το topoview της Ανάβασης για χρήση σε pda ακόμα. Κατά τα άλλα είναι βολικό γιατί μπορείς ένα pda να το έχει σαν ατζέντα, mp3player, παιχνιδομηχανή και άλλα.
Εχε υπόψη πως το pathaway δημιουργεί μια βάση δεδομένων που έχει όλες τις διαδρομές και η εξαγωγή σε αρχείο που να διαβάζεται από άλλα προγράμματα είναι κάπως δυστροπη (εγω δεν κατάφερα να τα δω μέσω άλλου προγράμματος). Σου προτείνω να βάλεις το ozi που έχουν και οι περισσότεροι χρήστες.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Μάιος 2005, 12:58

Ατρα μου λετε βουρ!!!!! Απλα λογω χρηματοοικονομικων θα παω στο φτηνωτερο dugital router και οχι στο destinator ( TLG για χρηματα και μονο, η γνωμη σου μετρησε τα μεγιστα)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό TLG » 10 Μάιος 2005, 14:19

xtrail έγραψε:Μπορεις να έχεις όσα θέλεις, αλλά φυσικά θα δουλευεις με ένα κάθε φορά.


Ακριβως...

xtrail έγραψε:Να ξέρεις πως σε pda δεν μπορεις να κάνεις χρήση προγραμμάτων που υποστηρίζουν vector αρχεία (όπως αυτά που χρησιμοποιούν τα κανονικά gps)


Ναι ..δυστυχως ακομη δεν εχει βγει καποιο προγραμμα να υποστηριζει vector (διανυσματικα ) αρχεια και ποσο μαλλον τα αρχεια που ειναι φτιαγμενα για τα garmin !

xtrail έγραψε:και επίσης δεν υποστηρίζεται και το topoview της Ανάβασης για χρήση σε pda ακόμα.


Ναι , αλλα η ιδια η Αναβαση για να δουλεψεις τους χαρτες της σε pda δινει το Pathaway ....Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις και το Oziexplorer αλλα και το fugawi...

xtrail έγραψε: Κατά τα άλλα είναι βολικό γιατί μπορείς ένα pda να το έχει σαν ατζέντα, mp3player, παιχνιδομηχανή και άλλα.
Εχε υπόψη πως το pathaway δημιουργεί μια βάση δεδομένων που έχει όλες τις διαδρομές και η εξαγωγή σε αρχείο που να διαβάζεται από άλλα προγράμματα είναι κάπως δυστροπη (εγω δεν κατάφερα να τα δω μέσω άλλου προγράμματος). Σου προτείνω να βάλεις το ozi που έχουν και οι περισσότεροι χρήστες.


Και το pathaway μια χαρουλα δουλευει...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό TLG » 10 Μάιος 2005, 14:20

fokion έγραψε:Ατρα μου λετε βουρ!!!!! Απλα λογω χρηματοοικονομικων θα παω στο φτηνωτερο dugital router και οχι στο destinator ( TLG για χρηματα και μονο, η γνωμη σου μετρησε τα μεγιστα)


Kαλες αγορες .....αλλα να θυμασαι οτι σε καμια εβδομαδα θα εχεις παραγγειλει και το Destinator για να κανεις τη δουλεια σου :wink:
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Μάιος 2005, 15:14

ναι ειναι και αυτο ή θα εχω κατεβασει κατι αλλο απο το internet (????)
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Μάιος 2005, 15:18

TLG έγραψε:
xtrail έγραψε: Κατά τα άλλα είναι βολικό γιατί μπορείς ένα pda να το έχει σαν ατζέντα, mp3player, παιχνιδομηχανή και άλλα.
Εχε υπόψη πως το pathaway δημιουργεί μια βάση δεδομένων που έχει όλες τις διαδρομές και η εξαγωγή σε αρχείο που να διαβάζεται από άλλα προγράμματα είναι κάπως δυστροπη (εγω δεν κατάφερα να τα δω μέσω άλλου προγράμματος). Σου προτείνω να βάλεις το ozi που έχουν και οι περισσότεροι χρήστες.

Και το pathaway μια χαρουλα δουλευει...

Βρε TLG έχεις βρει κανέναν τρόπο να μετατρέπεις τα αρχεία σε plt?
Εγω είχα και κάποιο πρόβλημα στην καταγραφή. Σταματούσε να γράφει και όσο και να άλλαξα τις παραμέτρους δεν διορθωνόταν και στο manual δεν λέει και πολλά :( Κατά τα άλλα το περιβάλλον του στο pda είναι λίγο καλυτερο αφού σου δίνει πολλές πληροφορίες στην οθόνη. Από την άλλη στο ozi μπορείς να δουλέψεις και στο pc με την ησυχία σου στο σπίτι!!
TLG έγραψε:Ναι , αλλα η ιδια η Αναβαση για να δουλεψεις τους χαρτες της σε pda δινει το Pathaway
Οι χάρτες σε raster μορφή που δίνει στο cd έχουν έτοιμο φορματ για όλα τα προγράμματα άρα ότι και να έχεις σε καλύπτει :wink:

Φίλε fokion για το destinator και εγώ πιστευω πως ειναι το καλυτερο. Οι χάρτες του ανανεώνονται και μπορείς να τους κατεβάζεις και μέσω ιντερνετ. Σκέψου το καλυτερα....βάλτο σε δόσεις...πούλα κάτι
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 10 Μάιος 2005, 16:05

μα με την διαφορα που μου μενει απο τα δυο συστηματα, με το ιδιο παλμ, το αγοραζω ετσι κι αλλιως και εχω και δυο νομιμα προγραμματα. Και λεω νομιμα διοτι..........
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες