Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 09 Ιαν 2005, 22:44

Γειά σας.Επειδή είμαι άσχετος με τον χώρο του GPS και τώρα τελευταία μου κόλλησε η ιδέα ότι θα μπορούσε ένα τέτοια μηχάνημα να μου φανεί χρήσιμο (ή δεν έχω τι να κάνω τα ευρώ μου???) πήρα την απόφαση να ψάξω σχετικά.
Η χρήση του gps θα είναι είτε στο αυτοκίνητο ή στην βάρκα μου.Δηλαδή θέλω φορητό.Να είναι ένχρωμο και αν ήταν και στην κατηγορία pocet pc καλύτερα.Απο οικονομικής άποψης όχι πάνω από 700ευρώ.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε ακούω ευχαρίστως.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Ιαν 2005, 23:07

KONSTANTINOS έγραψε:Η χρήση του gps θα είναι είτε στο αυτοκίνητο ή στην βάρκα μου.Δηλαδή θέλω φορητό.Να είναι ένχρωμο και αν ήταν και στην κατηγορία pocet pc καλύτερα.Απο οικονομικής άποψης όχι πάνω από 700ευρώ.
Για ppc καλυτερα μην το σκεφτείς γιατί στην βάρκα...αστα να πάνε....Πάρε κάποιο της Magellan ή Garmin (που πιθανόν να είναι αδιάβροχο) και σαφώς πιο ανθεκτικό. πχ Garmin GPSMAP 276C GPS , Garmin GPSMAP 60CS GPS
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 10 Ιαν 2005, 17:47

Αν και αρχικά σκεφτόμουν το Garmin iQue 3600 με τιμή 600ευρώ από το shop21 μου άλλαξες την ιδέα και κλείνω στο Garmin GPS Map 276C με τιμή 670ευρώ.Θα δούμε.
Πάντως ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και την προθυμεία.Πάντα στην διαθεσή σου.Τα λέμε.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 12 Ιαν 2005, 10:48

xtrail έγραψε:...Για ppc καλυτερα μην το σκεφτείς γιατί στην βάρκα...αστα να πάνε....Πάρε κάποιο της Magellan ή Garmin (που πιθανόν να είναι αδιάβροχο) και σαφώς πιο ανθεκτικό...

ΣΩΣΤΟΣ :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Δημοσίευσηαπό Vit-A-Jim » 31 Ιαν 2005, 22:53

Γεία σας φίλοι/ες.
Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο δικτυακό χώρο αυτό.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν κάποιο από τα Magellan: Sportrak, Meridian ή Garmin (Legend, Vista, 76MAP, 72MAP) έχουν τη δυνατότητα να δεχτούν χάρτες σκαναρισμένους και γεωαναφερμένους από κάποιο πρόγραμμα και όχι έτοιμους τυποποιημένους και να τους απεικονίσουν.
Άβαταρ μέλους
Vit-A-Jim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 22:32

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Δημοσίευσηαπό Vit-A-Jim » 31 Ιαν 2005, 22:55

Γεία σας φίλοι/ες.
Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο δικτυακό χώρο αυτό.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν κάποιο από τα Magellan: Sportrak, Meridian ή Garmin (Legend, Vista, 76MAP, 72MAP) έχουν τη δυνατότητα να δεχτούν χάρτες σκαναρισμένους και γεωαναφερμένους από κάποιο πρόγραμμα και όχι έτοιμους τυποποιημένους και να τους απεικονίσουν.
Άβαταρ μέλους
Vit-A-Jim
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 22:32

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ GPS!!!

Δημοσίευσηαπό dista » 01 Φεβ 2005, 09:15

Vit-A-Jim έγραψε:Γεία σας φίλοι/ες.
Αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση στο δικτυακό χώρο αυτό.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν κάποιο από τα Magellan: Sportrak, Meridian ή Garmin (Legend, Vista, 76MAP, 72MAP) έχουν τη δυνατότητα να δεχτούν χάρτες σκαναρισμένους και γεωαναφερμένους από κάποιο πρόγραμμα και όχι έτοιμους τυποποιημένους και να τους απεικονίσουν.


Κανένα GPS, εκτός των PDA, δεν παίρνει εικόνες (σκαναρισμένους χάρτες). Για να μάθεις περισσότερα δες εδώ http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-670.html .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

GPS Πρόταση

Δημοσίευσηαπό snest » 14 Φεβ 2005, 16:22

To Magellan Color είναι πάρα πολύ καλό.
Εχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
> Εγχρωμο
> Αβύθιστο
> Δεχεται Κάρτα SD
> Μπορείς να φορτώσεις χάρτες από την ΑΝΑΒΑΣΗ (για ξηρά)
> Μπορείς να αγοράσεις τους παγκοσμιους χάρτες (MAP SEND)
> Μπορείς να αγοράσεις χάρτες για την θάλασσα
> Κοστίζει περίπου 510 €
> Ειπάρχει ειδική βάση για στήρηξη στο τζάμι του αυτοκινήτου και ρεύμα από το αυτοκίνητο.

Το χρησημοποιώ:
> στο αυτοκίνητο με τους χάρτες της Ανάβασης όπου είναι καταγεγραμμένοι οι περισσότεροι χωματόδρομοι με λεπτομέρεια δύσβατου χωματόδρομου
> Στην βάρκα για χρήση πορείας, GOTO κτλ

Είμαι πολύ ευχαριστημένος
Άβαταρ μέλους
snest
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004, 15:25
Τοποθεσία: Ελληνικό Αθήνα

GPS Πρόταση

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 22 Απρ 2005, 19:18

Τώρα τελευταία μου άρεσε (τρόπος του λέγειν) και το mio 168 destinator.
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας αν είναι δυνατόν.
Λόγος επιλογής η χρήση ελληνικών.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Απρ 2005, 22:02

Αν το πρόβλημα σου ειναι τα αγγλικα τότε είναι μια σημαντική παραμετρος. Ξέρω ατομο που δεν ήξερε αγγλικά και αναγκαστικά τα έκανε όλα μηχανικά και δεν καταλάβαινε πολλές από τις λειτουργίες.
Το μηχάνημα ειναι και pda άρα μπορεί να χρησιμεύσει και σαν σημειωματάριο κλπ. αλλά δεν έχει και τις άριστες επιδόσεις. Ένα καλό ειναι το ενσωματομένο gps κι έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχαστεί κάπου όπως πχ ενα bluetooth. Σου καταναλώνει ενέργεια από το pda άρα μικραίνει την αυτονομία.Δεχεται Κάρτα SD άρα δεν έχεις πρόβλημα με αποθήκευση. Αλλά να ξέρεις πως τα pda είναι και πιο ευαίσθητα σε σχέση με κάποια κανονικά gps. Οι χάρτες που μπορούν να πάρουν ειναι μόνο οι ράστερ (εικονες,σκαναρισμένους χάρτες πάντα με γεωαναφορά).
Το destinator ειναι περισσότερο πρόγραμμα πλοήγησης (δεν το έχω άλλά έχω ακούσει πως ειναι πολύ καλό) και έχει δικούς του χάρτες.
Δεν ξέρω αν ο συνδιασμός ειναι ο κατάλληλος γιατι σαν πρόγραμμα ειναι κάπως βαρύ. Νομίζω πως υπάρχει λίγο ακριβότερη προσφορά με λίγο καλύτερο pda
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 23 Απρ 2005, 15:56

Το ότι είνα PDA και μπορώ να ασχοληθώ μαζί του και χωρίς να το έχω σαν gps μου φαίνεται καλό.Δεν ξέρω αν τελικά θα κάνω την σωστή κίνηση είτε από τιμή ή είτε σαν χρήση.Για αυτό μέχρι στιγμής δεν το έχω "χτυπήσει".
Απο θέμα τιμής το βρήκα στον Γερμανό 700Ευρώ και από απλό κατάστημα 686ευρώ.Δεν λέω ότι η διαφορά είναι μεγάλη αλλά γιατί να μην ενυσχίσουμε και τους ποιό μικρούς!!!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό TLG » 23 Απρ 2005, 17:17

Εννοειται οτι πρεπει να το παρεις απο οπου το βρεις ποιο φθηνα ... :wink:

Για παρε ομως κ εδω και ρωτα για τιμες http://www.anavasi.gr
Νομιζω οτι εχουν το mio168 στα 434 euro + 165 το destinator 3 με τους χαρτες ...συνολο 599 :wink:

Δεν ξερω βεβαια αν το πακετο του MIO που δινουν περιλαμβανει βαση στηριξης αυτοκινητου , εξωτερικη κεραια κ.λ.π

Δεν χανεις τιποτα με το να το τσεκαρεις ομως .......
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Re: GPS Πρόταση

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 25 Απρ 2005, 08:43

KONSTANTINOS έγραψε:Γειά σας.Επειδή είμαι άσχετος με τον χώρο του GPS και τώρα τελευταία μου κόλλησε η ιδέα ότι θα μπορούσε ένα τέτοια μηχάνημα να μου φανεί χρήσιμο (ή δεν έχω τι να κάνω τα ευρώ μου???) πήρα την απόφαση να ψάξω σχετικά.
Η χρήση του gps θα είναι είτε στο αυτοκίνητο ή στην βάρκα μου.Δηλαδή θέλω φορητό.Να είναι ένχρωμο και αν ήταν και στην κατηγορία pocet pc καλύτερα.Απο οικονομικής άποψης όχι πάνω από 700ευρώ.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε ακούω ευχαρίστως.
...
Τώρα τελευταία μου άρεσε (τρόπος του λέγειν) και το mio 168 destinator.
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας αν είναι δυνατόν.
Λόγος επιλογής η χρήση ελληνικών.
Ευχαριστώ.

Φίλε KONSTANTINε,

για το συγκεκριμένο PDA που αναφέρεις θ πρέπει μάλλον να ξεχάσεις την επιλογή της "βάρκας" για τους λόγους που ήδη γράφτηκαν. Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι το λογισμικό Destinator είναι (καταπληκτικά) καλό και χρήσιμο μόνο μέσα στις πόλεις κι όχι έξω από αυτές. Για offroad και άλλες εξερευνήσεις θα πρέπει να αγοράσεις άλλο πρόγραμμα :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 25 Απρ 2005, 21:38

TLG έγραψε:Εννοειται οτι πρεπει να το παρεις απο οπου το βρεις ποιο φθηνα ... :wink:

Για παρε ομως κ εδω και ρωτα για τιμες http://www.anavasi.gr
Νομιζω οτι εχουν το mio168 στα 434 euro + 165 το destinator 3 με τους χαρτες ...συνολο 599 :wink:

Δεν ξερω βεβαια αν το πακετο του MIO που δινουν περιλαμβανει βαση στηριξης αυτοκινητου , εξωτερικη κεραια κ.λ.π

Δεν χανεις τιποτα με το να το τσεκαρεις ομως .......

Κοίταξα και mio168 δεν βρήκα (μακάρι να είδα καλά και να μην γίνω ρεζίλι) αλλά είχαν το garmin3600 το οποίο όμως δεν "μιλάει" ελληνικά!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: GPS Πρόταση

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 25 Απρ 2005, 21:46

Dr.Format έγραψε:
KONSTANTINOS έγραψε:Γειά σας.Επειδή είμαι άσχετος με τον χώρο του GPS και τώρα τελευταία μου κόλλησε η ιδέα ότι θα μπορούσε ένα τέτοια μηχάνημα να μου φανεί χρήσιμο (ή δεν έχω τι να κάνω τα ευρώ μου???) πήρα την απόφαση να ψάξω σχετικά.
Η χρήση του gps θα είναι είτε στο αυτοκίνητο ή στην βάρκα μου.Δηλαδή θέλω φορητό.Να είναι ένχρωμο και αν ήταν και στην κατηγορία pocet pc καλύτερα.Απο οικονομικής άποψης όχι πάνω από 700ευρώ.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε ακούω ευχαρίστως.
...
Τώρα τελευταία μου άρεσε (τρόπος του λέγειν) και το mio 168 destinator.
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας αν είναι δυνατόν.
Λόγος επιλογής η χρήση ελληνικών.
Ευχαριστώ.

Φίλε KONSTANTINε,

για το συγκεκριμένο PDA που αναφέρεις θ πρέπει μάλλον να ξεχάσεις την επιλογή της "βάρκας" για τους λόγους που ήδη γράφτηκαν. Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι το λογισμικό Destinator είναι (καταπληκτικά) καλό και χρήσιμο μόνο μέσα στις πόλεις κι όχι έξω από αυτές. Για offroad και άλλες εξερευνήσεις θα πρέπει να αγοράσεις άλλο πρόγραμμα :roll:

Επειδή είμαι από επαρχία και για τις πόλεις που υπάρχουν οι χάρτες δεν με ενδιαφέρουν συχνά (αλλά με ενδιαφέρουν μερικώς) πες μου όταν λες ότι δεν λέει και πολλά για το υπόλοιπο δύκτιο τι εννοείς?
Εννοώ ότι θα βλέπω τους βασικούς δρόμους και τους λίγο ποιό σοβαρούς?
Μπορεί να έχω suv αλλά δεν είμαι και πολύ χωματερός άρα θα με "βγάλει"?
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες