Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS Από Αμερική θα έχω πρόβλημα ?????

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GPS Από Αμερική θα έχω πρόβλημα ?????

Δημοσίευσηαπό polios » 25 Δεκ 2004, 11:01

Γεια σας
Παιδιά θέλω να αγοράσω ένα gps Magellan explorist 200 από την Αμερική είναι πολύ φτηνότερο και στο site τις Magellan είδα ότι υπάρχει αμερικάνικη και ευρωπαϊκή έκδοση υποθέτω ότι το αμερικανικό θα έχει το ανάλογο μετρικό σύστημα και χάρτη της βόρειας Αμερικής και το ευρωπαϊκό τα αντίστοιχα. ξέρη κάποιος αν μπορώ να αλλάξω το μετρικό σύστημα και την γλώσσα γιατί τον χάρτη φαντάζομε πως ναι θα πρέπει να πληρώσω για αυτό και πόσο περίπου , τι άλλα λειτουργικά προβλήματα θα αντιμετωπίσω. Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από GPS.
:( Σας ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές
Κάποιο άλλο gps φτηνό με χάρτη το θέλω για ψάρεμα
polios
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Δεκ 2004, 10:43

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 27 Δεκ 2004, 12:52

Καλημέρα

Θα σου πρωτινά να πάρεις των gps από Ελλάδα γιατί και μια διαφορά 300-400 €
Να έχεις εάν υπολογίσεις μεταφορικά ίσως τελωνείο χάρτες ελληνικούς πιθανότητα να χαθεί στο δρόμο και σε περίπτωση βλάβης τη κανείς για ρωτά και ανάβαση που στο δίνει με χάρτες να δεις τη διαφορά

http://www.mountains.gr/index/
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Re: GPS Από Αμερική θα έχω πρόβλημα ?????

Δημοσίευσηαπό Camelius » 27 Δεκ 2004, 17:02

polios έγραψε:Γεια σας
Παιδιά θέλω να αγοράσω ένα gps Magellan explorist 200 από την Αμερική είναι πολύ φτηνότερο και στο site τις Magellan είδα ότι υπάρχει αμερικάνικη και ευρωπαϊκή έκδοση


Πριν προβείς στην αγορά, να σε ενημερωσω λίγο για τα πιθανα εξοδα.
Αν σου ερθει απο εταιρεια με τιμολογιο ( ή αποδειξη πωλησης ) και σου σταλει με UPS ή κάποια άλλη εταιρεία courier, να ξέρεις ότι τυπικά τα ελληνικα τελωνεία σταματάνε οτιδηποτε περνάει τα 24 ευρώ.
Τυπικα βέβαια γιατι δειχνουν μια σχετική ανοχή μέχρι τα 50 περιπου.
Αν ομως στο τιμολογιο αναγραφεται ηλεκτρονικη συσκευη η οποία περνάει τα 50 ευρα την πατησες επιεικώς.
Θα σε πάρουν τηλέφωνο από την courier για εκτελωνισμό και έχεις :
α) την επιλογή να κανεις τον εκτελωνισμό μόνος σου οπου θα φας περιπου 2.5 ωρες στο Ελ.Βενιζελος να πηγαινοερχεσαι απο γραφειο σε γραφειο ή
β) να στην κανει εκτελωνιστης και να πληρωσεις επιπλεον των εξοδων εκτελωνισμου αλλα 55 ευρω.
Ας υποθεσουμε λοιπον οτι κανεις το (α), θα επιβαρυνθεις:
ι. 15 ευρω στην courier επειδη εβγαλε καρτελα για εκτελωνισμο
ιι. 8 ευρω απο την Gold Air Cargo (που συνηθως κανει το handling των δεματων προς εκτελωνισμο απο ΗΠΑ)
ιιι. Ποσοστο επι της % τόσο για την αξία του εμπορευματος που αναγραφεται στο τιμολογιο όσο και για τα μεταφορικά. (η αξία του εμπορευματος μπορει κατα την κριση του τελωνειακου υπαλληλου να θεωρηθεί μεγαλύτερη απο αυτή που αναγραφεται στο τιμολόγιο)
ιν. Φυσικά επί όλων αυτών των προσαυξήσεων συν την αρχική τιμή πρέπει να πληρώσεις και ΦΠΑ (μην ξεχναμε την καλη μας Ελλαδα) δηλαδή σε ότι αθροισμα σου βγει βάλε και ενα 18% πάνω που λαμβάνει το κρατος.

Αρα ακομα και στην καλυτερη των περιπτώσεων κατι που μπορεί να στοιχίζει ας πουμε 235$ (ήτοι χοντρικά 180 ευρώ) μπορεί να σου στοιχίσει γύρω στα 275 ευρώ.

Θα μου πεις τώρα... και εσυ που τα ξέρεις;
Εμ, αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. 8-)

Με αλλα λόγια αν υποθέσουμε οτι οι φοροι σε ηλεκτρονικες συσκευες ειναι 25%, μαζί με το ΦΠΑ θα πληρώσεις περιπου 48% επιπλέον αν εκτελωνιστει η συσκευη, το οποίο μεταφράζεται αν δεν εχει διαφορά τουλάχιστον 60% φθηνοτερα, δεν αξιζει τον κοπο να κανεις την αγορα μεσω Ιντερνετ.
Α, ξεχασα να σου πω και τα 5 ευρώ διόδια της Αττικής οδού πηγαινε ελα απο το Αεροδρομιο.

Αυτα τα ολίγα,
Ελπίζω να σε φώτισα
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 27 Δεκ 2004, 21:20

Από Αμερική συμφέρει μόνο αν στο φέρει κάποιος γνωστός :? . Δοκίμασε να δείς τιμές απο Αγγλία, νομίζω είναι καλύτερα τα πράγματα. Φίλος συνφορουμίστας θα παραλάβει αυτή τη βδομάδα Car Pc με οθόνη 8'' και Gps από Αγγλία και φαντάζομαι θα μας πεί τις εντυπώσεις του και τα κοστολόγια :roll:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 28 Δεκ 2004, 08:54

dista έγραψε:Από Αμερική συμφέρει μόνο αν στο φέρει κάποιος γνωστός :? . Δοκίμασε να δείς τιμές απο Αγγλία, νομίζω είναι καλύτερα τα πράγματα. Φίλος συνφορουμίστας θα παραλάβει αυτή τη βδομάδα Car Pc με οθόνη 8'' και Gps από Αγγλία και φαντάζομαι θα μας πεί τις εντυπώσεις του και τα κοστολόγια :roll:


Κοστολογιο 748,50 ευρω με εξπρες μεταφορα 2 ημερων,θα ειναι εδω μεσα στην βδομαδα,οσο για τις εντυπωσεις απο τον κυριο dista που θα το δοκιμασει γιατι εγω απ'αυτα ειμαι ψιλοσκραπα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό polios » 28 Δεκ 2004, 09:49

Με τους χάρτες τι γίνεται πρέπει να τους αγοράσω κυκλοφορούν στο δίκτυο free στα p2p kazza κ.λ.π. γιατί σε ένα κατάστημα μου έδειξαν το Magellan explorist 200 με χάρτη της Κρήτης λεπτομερέστατο συμβαίνει το ίδιο και με το legend της Garmin που από ότι έμαθα είναι πολύ καλύτερο.
Με λίγα λόγια παράνομο λογισμικό – χάρτες βρίσκω δίκτυο η μόλις πάω σε μια άλλη χώρα – μέρος θα πρέπει να αγοράζω και το χάρτη.
Σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις σας
polios
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Δεκ 2004, 10:43

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 29 Δεκ 2004, 09:07

Vagelis καλημέρα

Για βαλέ Κανά site να δούμε τη παίζεται με το car pc
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό dista » 29 Δεκ 2004, 09:30

Δές και το σχετικό θέμα:
http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=720
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 29 Δεκ 2004, 17:04

J-LAND έγραψε:Vagelis καλημέρα

Για βαλέ Κανά site να δούμε τη παίζεται με το car pc


www.cartft.com
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες