Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερώτηση για GPS Garmin Nuvi 1300

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Ερώτηση για GPS Garmin Nuvi 1300

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 29 Δεκ 2010, 15:37

Γεια χαρά σε όλους!!! Πρόσφατα αγόρασα το GPS Nuvi 1300 της Garmin. Από θέμα πλοήγησης όλα είναι οκ, με σωστές οδηγείς αλλαγής κατεύθυνσης στα σημεία όπου πρέπει να ανακοινώνονται. Παρόλα αυτά έχω ένα μικρό θέμα με το υψόμετρο, καθώς σε σημεία κοντά στην θάλασσα (δρόμους κοντά σε θάλασσα) μου εμφανίζει τιμές από -145m έως -3m και μέσα σε αυτό το όριο συνέχεια το υψόμετρο παίζει. Μόλις φύγω καμιά δεκαριά μέτρα από τέτοιου είδους σημεία η τιμές του υψομέτρου αρχίζουν να παίρνουν θετικές τιμές αλλά και πάλι δεν είναι σωστές. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει? Και αν ναι πως μπορώ να το φτιάξω? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!!!

Υ.Γ: Έχω κάνει και την ενημέρωση του λογισμικού από την επίσημη σελίδα της Garmin αλλά δεν διορθώθηκε, επίσης το προϊόν είναι δηλωμένο.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Re: Ερώτηση για GPS Garmin Nuvi 1300

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Δεκ 2010, 10:01

Linhai_warrior έγραψε:Γεια χαρά σε όλους!!! Πρόσφατα αγόρασα το GPS Nuvi 1300 της Garmin. Από θέμα πλοήγησης όλα είναι οκ, με σωστές οδηγείς αλλαγής κατεύθυνσης στα σημεία όπου πρέπει να ανακοινώνονται. Παρόλα αυτά έχω ένα μικρό θέμα με το υψόμετρο, καθώς σε σημεία κοντά στην θάλασσα (δρόμους κοντά σε θάλασσα) μου εμφανίζει τιμές από -145m έως -3m και μέσα σε αυτό το όριο συνέχεια το υψόμετρο παίζει. Μόλις φύγω καμιά δεκαριά μέτρα από τέτοιου είδους σημεία η τιμές του υψομέτρου αρχίζουν να παίρνουν θετικές τιμές αλλά και πάλι δεν είναι σωστές. Μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει? Και αν ναι πως μπορώ να το φτιάξω? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!!!

Υ.Γ: Έχω κάνει και την ενημέρωση του λογισμικού από την επίσημη σελίδα της Garmin αλλά δεν διορθώθηκε, επίσης το προϊόν είναι δηλωμένο.

Η ακρίβεια υψομέτρησης των απλών gps (όπως και το δικό σου) είναι αυτή που βλέπεις :wink: Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου.

Ισως να βελτιωθεί λιγάκι η ακρίβεια αν το χρησιμοποιείς έξω από το αυτοκίνητο, ώστε το gps να βλέπει ολόκληρο τον ουρανό :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ερώτηση για GPS Garmin Nuvi 1300

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 30 Δεκ 2010, 11:40

Dr.Format έγραψε:Η ακρίβεια υψομέτρησης των απλών gps (όπως και το δικό σου) είναι αυτή που βλέπεις :wink: Δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου.

Ισως να βελτιωθεί λιγάκι η ακρίβεια αν το χρησιμοποιείς έξω από το αυτοκίνητο, ώστε το gps να βλέπει ολόκληρο τον ουρανό :roll:


Σε ευχαριστώ φίλε για την ανταπόκριση και τις συμβουλές σου, να 'σαι καλά!!!
Χρόνια Πολλά καλές γιορτές να έχεις και με το καλό ο νέος χρόνος!!!
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Ιαν 2011, 10:39

Νάσαι καλά,

καλή χρονιά :D
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες