Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pathaway για Palm & Pocket PC.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Pathaway για Palm & Pocket PC.

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Νοέμ 2004, 10:06

Με αφορμή μια κουβέντα που έχω με τον συνφορουμίστα (:shock:) pinin άνοιξα αυτό το θέμα μήπως και ενδιαφέρει και κάποιον άλλο :roll:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: Pathaway για Palm & Pocket PC.

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Νοέμ 2004, 10:08

pinin έγραψε:ΠΗΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΣΗ ΕΝΑ POCKET P.C. ΜΑΡΚΑΣ MIO ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΑΝΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ DESTINATOR ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ PATHAWAY.ΑΠΟ ΧΑΡΤΕΣ ΕΧΩ ΦΟΡΤΩΣΗ ΕΝΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΟΧΙ ΚΑΛΗ ΑΛΑΛΥΣΗ (ΟΧΙ ΤΗΣ ΑΝΑΒΑΣΗΣ) ,ΚΑΙ 4 ΧΑΡΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΒΑΣΗΣ.ΤΟ Σ.Κ. ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΑΜΑΡΙΝΑ.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ ΤΟ ROUTE ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΤΑ 10 SECONDS ΜΕΤΑ ΤΟ 1 ΛΕΠΤΟ ΤΑ 5ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΤΑ 20ΛΕΠΤΑ. ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΚΟΛΛΑΓΕ ΤΟ P.C.

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ? ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ POCKET P.C. ? Η ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ.

Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: Pathaway για Palm & Pocket PC.

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Νοέμ 2004, 10:10

dista έγραψε:Δε μου είπες με ποιό πρόγραμμα έκανες τη καταγραφή του track.

Αν την έκανες με το Pathaway το πρόβλημα είναι στο μέγεθος του αρχείου που φτιάχνει κατά τη καταγραφή και που το κρατάει σε ένα προσωρινό αρχείο. Αν το αρχείο αυτό γίνει πολύ μεγάλο (στην έκδοση για Palm που έχω εγώ για το iQue τουλάχιστον, περίπου στα 800Κ) τότε κολάει το πρόγραμμα γιατί δεν μπορεί να κάνει rendering (να ξανασχεδιάσει δηλαδή τη γραμμή σε ανανέωση της οθόνης). Η λύση είναι να κλείνεις τη καταγραφή ξεκινώντας μια καινούργια, οπότε η προηγούμενη σώνετε στη μνήμη ή στη κάρτα και το αρχείο παραμένει μικρό χωρίς να έχεις πρόβλημα (την έχω πατήσει και εγώ μερικές φορές, στην αρχή μέχρι να το καταλάβω και μετά που το ξέχναγα).

Αν δε χρησιμοποιούσες το Pathaway πές μου ποιό πρόγραμμα έχεις να σου πώ, αν ξέρω, τι φταίει.

Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: Pathaway για Palm & Pocket PC.

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Νοέμ 2004, 10:11

pinin έγραψε:Οντος το Pathaway χρησιμοποιώ.δεν γινεται αυτο το προσωρινι αρχειο να μεγαλώσει ή να αποθηκεύει κατευθείαν στην κάρτα?
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: Pathaway για Palm & Pocket PC.

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Νοέμ 2004, 10:14

dista έγραψε:Δεν έχει σχέση με το αρχείο, μάλλον, αλλά με τη δυνατότητα του συστήματος να σχεδιάσει στην οθόνη μια μονοκόματη γραμμή με τόσα πολλά σημεία. Οπότε πρέπει να κόψεις τη γραμμή και η μόνη λύση είναι να ξεκινήσεις καινούργια.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: Pathaway για Palm & Pocket PC.

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Νοέμ 2004, 10:15

pinin έγραψε:ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ GARMIN H TO ΟΖΙ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ?
Το pathaway εχει επιλογη στην οποια να σου δείχνει στο χάρτη σε ποιο σημείο είσαι ανα πασα στιγμή αλλά χωρίς να καταγράφει την πορεία σου?
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 30 Νοέμ 2004, 10:27

Είναι πολύ εύκολο και απλό, με δύο κλικ μόνο, να κλείσεις μια καταγραφή και να ξεκινήσεις μια καινούργια. Στο μενού GPS πατάς Start New Trip και μετά OK και έτσι κλείνει και σώνεται η παλαιά καταγραφή και αρχίζει καινούργια. Έτσι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ κάνω καταγραφές με τον τρόπο αυτό για πολλάααααα χλμ (1500 - 2000) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για να μη κάνει καταγραφή απλά από το μενού GPS του δίνεις New Trip και ξετσεκάρεις το Record to Track Log. Οποιαδήποτε στιγμή θέλεις το επιλέγεις ξανά και έχεις καταγραφή.

Για τον Ozi δεν ξέρω γιατί δεν δουλεύει σε Palm που έχω εγώ.

ΥΓ. Όλα τα παραπάνω ισχύουν για τη version σε Palm αλλά απ'ότι ξέρω δεν έχει διαφορές το Pathaway στη version για pocket pc.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 03 Δεκ 2004, 03:07

Πριν λίγες μέρες πηρα ενα pocket pc ( Dell Axim X30, 624 MHz & Emtac Bluetooth GPS ).Έχω το Pathaway σε δοκιμαστικη εκδοση(λειτουργει μονο για 10 λεπτα) έχω περάσει εναν σκαναρισμένο χάρτη αλλα δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον καλιμπράρω.Εχω βρει καποιες επιλογές αλλα δεν ξέρω πως να περάσω ας πουμε γνωστά σημεία.
Γενικα δεν ξέρω πως να φέρω το πρόγραμμα στα μέτρα του GPS.
Αν μπορεί καποιος ας μου δώσει τα φώτα του.
Προβολεις ομίχλης μου χρειάζονται αλλα ας μην το αναλύσω..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Δεκ 2004, 08:59

Πήγενε στο Pathaway.com και κατέβασε, αν δεν το έχεις ήδη, το PathAway Map Manager for Windows και με αυτό θα τον καλιμπράρεις εύκολα στο Pc.
Αν έχεις πάλι πρόβλημα πές μου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 03 Δεκ 2004, 16:41

dista έγραψε:Πήγενε στο Pathaway.com και κατέβασε, αν δεν το έχεις ήδη, το PathAway Map Manager for Windows και με αυτό θα τον καλιμπράρεις εύκολα στο Pc.
Αν έχεις πάλι πρόβλημα πές μου.


To έχω αυτο αλλα γινετε?Δεν εχω laptop.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Δεκ 2004, 21:13

Δεν κατάλαβα. Το χάρτη πως τον σκανάρισες και πως τον πέρασες μέσα στο pocket χωρίς PC ? (έχω μόνο Palm και δεν ξέρω πολλά απο pocket).
Δεν έχω καλιμπράρει ποτέ κατευθείαν στο PAthway (εξάλου στο Palm χρειάζεται μετατροπή η εικόνα για να τη δει και που την κάνει στο Pc το προγραμματάκι του Pathaway που την καλιμπράρει κιόλας).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 03 Δεκ 2004, 23:30

dista έγραψε:Δεν κατάλαβα. Το χάρτη πως τον σκανάρισες και πως τον πέρασες μέσα στο pocket χωρίς PC ? (έχω μόνο Palm και δεν ξέρω πολλά απο pocket).
Δεν έχω καλιμπράρει ποτέ κατευθείαν στο PAthway (εξάλου στο Palm χρειάζεται μετατροπή η εικόνα για να τη δει και που την κάνει στο Pc το προγραμματάκι του Pathaway που την καλιμπράρει κιόλας).


Υπολογιστη εχω αλλα όχι laptop.
Έχω το Pathaway Map Manager στον υπολογιστη.Σκαναρα εναν χάρτη(απο τον τηλεφωνικο καταλογο!) τον άνοιξα με το Path..Map Manag.. τον μετέτρεψα και τον έστειλα στο Pocket PC.
Μπορώ να κάνω καλιμπραρισμα απο το σπίτι?Τις συντεταγμενες που τις βλεπω και που τις βαζω?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Δεκ 2004, 23:41

Σκαναρα εναν χάρτη(απο τον τηλεφωνικο καταλογο!)
"Πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μ΄αυτο μου φέρνει τρόμο"!!!!
Βρε αθεόφοβε...καταρχήν σκανάρουμε χάρτη συμβατό με gps. Ολοι αυτοί έχουν σημεία που μπορείς να καλιμπράρεις (κάναβο, συντεταγμένες κλπ).
Εχω ακουσει πολλούς που βάζουν χάρτες από internet πχ odorama του flash αλλά εκεί με τι να καλιμπράρεις??? Αντε να μετρήσεις :shock: ενα οικοδομικό τετράγωνο ή να το φέρεις γύρα με το gps αλλά το αποτέλεσμα ειναι αμφιβόλλου ακριβείας κλπ.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 04 Δεκ 2004, 15:19

xtrail έγραψε:
Σκαναρα εναν χάρτη(απο τον τηλεφωνικο καταλογο!)
"Πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μ΄αυτο μου φέρνει τρόμο"!!!!
Βρε αθεόφοβε...καταρχήν σκανάρουμε χάρτη συμβατό με gps. Ολοι αυτοί έχουν σημεία που μπορείς να καλιμπράρεις (κάναβο, συντεταγμένες κλπ).
Εχω ακουσει πολλούς που βάζουν χάρτες από internet πχ odorama του flash αλλά εκεί με τι να καλιμπράρεις??? Αντε να μετρήσεις :shock: ενα οικοδομικό τετράγωνο ή να το φέρεις γύρα με το gps αλλά το αποτέλεσμα ειναι αμφιβόλλου ακριβείας κλπ.


1ον Είμαι άσχετος προς το παρων.
2ον Έχω φαντασια.
3ον Οι χάρτες που έχω ειναι για μακρια απο εδώ και δεν έχω χρόνο.

Και δε μου λέτε.Έχω καποια προγραμματακια με τα οποια βλέπω την ταχύτητα που κινούμαι,κάτι σαν πυξίδα και νομίζω συντεταγμένες.Αν πάω σε κάποια σημεία δω τις συντεταγμένες και τις περάσω σαν γνωστές θα δουλέψει?Απο που μπορω να βρω χαρτες?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 04 Δεκ 2004, 16:34

Νικόλα κι εγώ ασχετος ειμαι!!! Αυτό που λες (και είπα κι εγω) είναι το εξής:
Πολλοί σκανάρουν εναν χάρτη συνήθως μιας πόλης, πάνε σε 2-3 σημεία, παίρνουν στίγμα και με αυτό τον τρόπο καλιμπράρουν τον χάρτη. Αυτό σε χάρτη μιας ευρυτερης περιοχής ειναι δύσκολο, αφου η κλίμακα ενος τέτοιου χάρτη ειναι μεγάλη.
Αν θέλεις αγόρασε εναν χάρτη της Ελλάδας από Ανάβαση http://www.anavasi.gr, να γλυτώσεις από ολα αυτά.
Τελικά το προσπαθείς με το pathaway? Η έβαλες άλλο πρόγραμμα?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες