Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

OBDII+GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

OBDII+GPS

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 17 Μαρ 2010, 23:43

Γεια σας,
σας ευχαριστώ για τα σχόλια σας.
Είναι απόγευμα Τέταρτης, λήξη χρόνου. Δεν μπορω να ερμηνεύσω το τις αιτίες αλλά....σημασία δεν έχει.
Για να είμαι ειλικρινής μετά την ενασχοληση μου με τα linux έχω αρχίσει να 'αλλάζω', για να σας το εξηγήσω θα πρεπε σας να πω λίγα λογια για μένα,
Την επαγγελματική μου σταδιοδρομία ξεκίνησα ως μόνιμος στην αεροπορία ΣΤΥΑ το '81, δεν μου κολλούσε και αμέσως παραιτηθεικα (στο 2 μήνα) Το '82 πάω Μαθηματικό ΑΠΘ όπου ξεκίνησα με λίγο assembly 6809, basic, fortran, pascal USSD (νομίζω) λειτουργικό, και λίγο Dos 2.2!!! ... και πάρα πολύ αμφιθέατρο, ...
Το πτυχίο ήρθε το '86 μαζί με την πιεστική ανάγκη για εργασία... χρυσή εποχή εάν εψαχνες δουλεία... Ξεκίνησα πωλητής σε λογισμικό, η αγορά σε ανάπτυξη και η εταιρία σε ανάπτυξη και ραγδαία εξέλιξη ... υπεύθυνος πωλήσεων , τελιωνω το ΜΒΑ και καταλήγω οικονομικός δ/ντης στη εταιρία....
Εκεί παραμείνω μέχρι το τελος του 2004 όταν ο βγαινο εξαγοράζει την εταιρία....
Τα επόμενα 2 χρόνια κυλούν με τρομερή πίεση και προσωπικά προβλήματα.
Στα 20 περίπου χρόνια που δούλευα οι έννοιες ....τυποποιημένο λογισμικό, πακέτο, update, upgrade, ...δυνητικόι πελάτες, ….cross sailing,.... αντιλαμβανόμενη αξία προιοντος, ...κόστος ... αλλά και το cost saving .klp ήταν καθημερινές...


Εδώ και 10 μήνες απαλλαγμένος από το εργασιακό άγχος, ως ωρομίσθιος μαθηματικός στη ΠΔΣ έχω...χρόνο...πολύ χρόνο...να ψάξω (πολλές φορές ξεχνώ τι ψάχνω, άπλα βρίσκομαι σελίδες ...) και ψάχνω, προβληματίζομαι, ...έτσι άρεσε το linux, χρησιμοποιώ το Monomaxos4.0 ( μπράβο στα παΐδια που το συντηρούν)..., έτσι λοιπόν κάτι έχω από το ελεύθερο λογισμικό... απο δεν ενόχλησε που δεν μπορεσα να το εκμεταλλευτώ Ας δουν όλες οι εταιρίες την ιδέα μου και ας αναβαθμίσουν τα συστήματα- προιοντα, Το αυριανό PDA GPS να γίνει πιο χρήσιμο σε όλους. (το χρόνο αυτό έχω δυο ακόμη καλές ιδέες , μια με πολύ καλά κέρδη, αφορά τη κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα, νέο προιον εστιασμένο σε αγορά ώριμη που γράφει κάθε χρόνο πολλά εκατ ευρώ τζίρο.... και η αλλη για ένα site portal (οχι για 4x4 φυσικα...)
Έτσι λοιπόν καθώς ήθελα να τρέξω σε trail ride και δεν ήθελα να αγοράσω teratrip (θεσσαλονικιώτικες πατέντες αθάνατες....) άρχισα να σκαλίζω παραπάνω το auto και τα gps...
έτσι το πειραχτήρι άρχισε να ξυπνά.....
.......... όλο και εγώ σκεπτόμουν auto..ταχυτητα....gps.....
Το πειραχτήρι ξανά ήρθε ... στη κοπή πίτας off-road, θεσ/νικης.... όταν έβαλα βενζίνη και ο βενζινας με έσφαξε, χρέωσε 60 λίτρα και είχα πάνω από 15 λίτρα ...μου λένε στη κοπή ..καλό από αυτόν έβαλες...αυτός κλέβει, τότε η βικη μου λέει .... κάτι να το ελέγχεις δεν μπορείς να σκεφτείς, όλη μέρα καθεσε ...
Έτσι μετά από 1-2 βδομάδες είδα το πειραχτήρι για τελευταία φορά.....πήρε φόρα και έφερε το τελικό του χτυπήμα...... ξύπνησα με παραμιλητό .... Car Control+Navigation ..... OBDII+GPS
νέα γενιά εφαρμογών ...άλλη χρήση....άλλες ανάγκες ..όχι μόνο πλοήγηση...στο κάτω κάτω οι διαδρομές μας είναι 99% γνωστές.... ακόμη και τότε (όταν θα κινηθείς σε γνωστή διαδρομή θα έχεις το νέο σύστημα γιατί θέλεις το car control....)


Οι μυημένοι κατάλαβαν .... ας γίνω συγκεκριμένος

Κύριοι,
τα πράγματα είναι απλά, πολύ απλά...., κάθε auto (σχεδόν όλα) έχουν μια θύρα, OBDII on boart diagnostic, real time ελέγχει δεκάδες στοιχεία του αυτοκινήτου. Εκεί στα πόδια του οδηγού υπάρχει μια πρίζα γεμάτη δεδομένα. ....όλα τα δεδομένα του auto σε real time... σχεδόν αυτά που βλέπει το συνεργείο όταν πριζωσει το όχημα μας ... Τα δεδομένα είναι στη διάθεση μας ...απλά μας περιμένουν αρκεί να πριζωθουν σωστά ...

όχι η ιδέα μου δεν είναι απλά να πριζωσουμε την OBDII στο gps pda.... αυτό είναι απλό,
με ένα Bluo Tooth εξάρτημα (30 ευρώ) άνετα τα συνδέουμε, ή με ένα καλώδιο των 5 ευρω που θα εχει και ρεύμα για το pda..

Η ιδέα λέει πως τα navigation συστήματα θα ειναi συνδεδεμένα μόνιμα με το OBDII, θα είναι full intergreate με το navigation. Έτσι μαζί με την πλοήγηση θα έχουν και car control.

car control....ότι κάνουν τα εξειδικευμένα συστήματα που πουλάνε (μάλιστα υπάρχουν και φώτο με laptop na ελέγχει το ΙΧ, με το pda είναι πανεύκολο, Τα πάντα ..και καταγραφή των δεδομένων....κλπ Θα υπάρχει πλήρη βάση με δεδομένα ανά όχημα.... πίνακες με όρια λειτουργίας....αποδεκτές ή μη τιμές....τα πάντα....... Συνδέεσαι στο site της εταιρίας (destinator, tom tom, garmin.....) και κατεβαζεις τα πρότυπα data του auto σου κλπ (με μικροπληρωμη φυσικά.....)

Πλήρη διασύνδεση Έτσι το tom tom , to Garmin, to mls το...... θα μπορούν να γνωρίσουν πόση βενζίνη έχει το Όχημα μας ... πόση απόσταση μπορεί να διανύσει με βάση τα δεδομένα του προορισμού μας..... , και αφού γνωρίζει τον προορισμό μας και τη διαδρομή μπορει να μας προτείνει που έχει φτηνή βενζίνη, (Ωπ....νέες υπηρεσίες, νέα γραμμή εσόδων... η εταιρία θα έχει βάση δεδομένων με τιμές ανά βενζινάδικο/περιοχή ... από τους πίνακες των νομαρχιών, συμβόλαιο ετήσιο για το τελικό πελάτη που εκτός από τους χάρτες θα παρέχει και άλλες πληροφορίες.) Επισεις θα έχει αρχείο....Που έβαλα βενζίνη, πόση βενζίνη έβαλα διότι το OBD μας λέει πόση έχει το ρεζερβουάρ, πριν και μετά το γέμισμα, άρα πόσα σχεδόν μας έβαλε ο μάγκας.....και τώρα που η τιμή έφτασε στο 1,5ευρω το λίτρο...
αρχείο με την κατανάλωση ανά διαδρομή, (να επιστρέφω από βαρδαρι, λευκό πύργο, καλαμαριά ή περιφερικός. Πόση ακριβώς είναι η κατανάλωση της κάθε διαδρομής...
άπειρες εφαρμογές, (πραγματικό κόστος στη διαδρομή ΧΨ -ΩΖ και επιστροφή)
Νομίζω πως είναι πάρα πολύ σημαντικό να 'προτείνει' οικονομική οδήγηση ...με βάση τα (ροπές, αεροδυναμικό συντελεστή αλλά και τα όρια ταχύτητας του δρόμου που κινούμαστε .... έχει μεγάλο βάθος το θέμα
φυσικά το car control είναι από μόνο του σημαντικό, πριν ανάψει η engine check, πως είναι όλοι ο δείκτες ....είναι ΟΚ.... για να καταλαβαίνετε τι πληροφορίες έχει το OBD ψαξτε wiki ή Googlε..... κάντε το τώρα ....και δείτε τι μπορεί να κάνει το PDA-GPS που ειναι συνδεδεμενο με την OBDII

παιδιά είναι πολλά
πάρα πολλά....

Για να λανσάρει πχ η ΤΟΜΤΟΜ αύριο το pda OBDII+GPS με ενσωματωμένο το car control αρκούν το πολύ 2 μήνες δουλεία (πολλοί ανθρωπομηνες για ανάπτυξη δεν απαιτούνται , υπάρχουν όλα ..τα έχουν ελεύθερα ή σχεδόν ελεύθερα, έχουν τις βιβλιοθήκες δεν είναι δύσκολο αυτοί έχουν το μάρκετινγκ έχουν εκατοντάδες χιλιάδες πελάτες........τους πείθουν εύκολα για την ανάγκη-χρησιμότητα του προιοντος ....και εκατομμύρια τζίρος.... και gia το h/w BlueTooth ή το καλώδιo υπάρχουν τιμές πολύ φτηνές...

Έχει μεγάλη σημασία ποιος θα βγει πρώτος στην αγορά.....μέχρι ο ανταγωνιστής να ξυπνήσει...στη παγκόσμια αγορά, στην εποχή του διαδικτύου τα μερίδια αλλάζουν ταχύτερα, σε μια εποχή κρίσης το να παρέχεις σημαντικά διαφοροποιημένο προιον απο τους ανταγωνιστές σου ειναι ανεκτίμητο πλεονεκτιμα, και αυτο το πλεονεκτιμα ήθελα να 'πουλήσω' ... στη πραγματικότητα να συν'εργαστω' ήθελα .....




Υπάρχει πολύς δρόμος με την ένωση OBDII με το PDA-GPS, εγώ το φανταστικα και έγραψα τα 10-15 ισχυρά σημεία και το παρουσίασα με μια εταιρία. Τους είχα τονίσει τα πλεονεκτήματα που εάν παρουσιαστούν πρώτοι στην αγορά, για 6 μήνες σαφέστατο πλεωνεκτιμα απέναντι
τον ανταγωνισμό, δηλαδή μεγαλύτερα μερίδια αγοράς....αν θέλουν επέκταση σε νέες αγορές....πως πας στην αγορά της Γερμανίας , Γαλλίας, στις ΗΠΑ μόνο με χάρτες ή με διαφοροποιημένο ποιον, με διαφοροποίηση που αναγνωρίζει ο καταναλωτής και την αγοράζει/πληρώνει........
Τελικά, δεν τους έπεισα...
αν σας επυσα δεν ξέρω...πριν απαντήσετε
σκεφτείτε πάσες φορές είχατε το gps χωρίς λόγο ανοιχτό, ......Τώρα θα το έχετε συνέχεια ανοιχτό γιατί σας αρέσει η ιδέα του car control και οχι μόνο.......

Τελικά αυτό που με ενοχλεί είναι oτι για να κάνω χρήση αυτού του προιοντος ....θα το αγοράσω και γω..και ασ το έχω 'σχεδόν' δημιουργήσει.....

m.chavouzis@gmail.com



σορρυ το κείμενο βγήκε όπως θα ήθελα ....ισως το διωρθωσω
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

OBDII+GPS

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Μαρ 2010, 12:14

Μιχάλη, απλή και λογική η ιδέα σου (όπως όλες οι καλές ιδέες).
Η σύνδεση (σαν προϊόν) με το pda - GPS - OBD ΙΙ είναι εφικτή (και οικονομική).

Μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς βέβαια (ήδη αγορασμένα - εγκατεστημένα μηχανήματα) έχουν τα "κλειστά" gps χωρίς interface.

Αν και υπάρχουν επαγγελματικά συστήματα διαχείρισης στόλου που κάνουν αυτό ακριβώς, αυτά, απευθύνονται σε μεγάλες επιχειρήσεις και όχι στο μεμονωμένο χρήστη ώστε να μπορεί να κάνει αυτόνομα τη διαχείριση της πληροφορίας χωρίς την μεσολάβηση αποστολής δεδομένων και server.

Το «κλειδί» θα είναι να γίνει το παραπάνω plug & play
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

OBDII+GPS

Δημοσίευσηαπό eldar » 18 Μαρ 2010, 15:06

Εγω στο iPhone εχω ενα προγραματακι που κανει αυτα που λες Rev λεγεται και απο οτι ξερω υπαρχουν και αλλα.
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: OBDII+GPS

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 18 Μαρ 2010, 17:20

superspy έγραψε:Μιχάλη, απλή και λογική η ιδέα σου (όπως όλες οι καλές ιδέες).
Η σύνδεση (σαν προϊόν) με το pda - GPS - OBD ΙΙ είναι εφικτή (και οικονομική).

Μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς βέβαια (ήδη αγορασμένα - εγκατεστημένα μηχανήματα) έχουν τα "κλειστά" gps χωρίς interface.

Αν και υπάρχουν επαγγελματικά συστήματα διαχείρισης στόλου που κάνουν αυτό ακριβώς, αυτά, απευθύνονται σε μεγάλες επιχειρήσεις και όχι στο μεμονωμένο χρήστη ώστε να μπορεί να κάνει αυτόνομα τη διαχείριση της πληροφορίας χωρίς την μεσολάβηση αποστολής δεδομένων και server.

Το «κλειδί» θα είναι να γίνει το παραπάνω plug & play


σπυρο,
δεν ηθελα εγω να σχεδιασω και να διαθεσω ενα προιον, ηθελα να 'πουλησω' την ιδεα σε μια εταιρια πχ ΤΟΜΤΟΜ ωστε το ι προιον της να γινει εντελως διαφοροποιημενο απο τον ανταγωνισμο...με σαφες πλεονκτιμα ...αρα τζιρος...κερδη και επισεις να αναβαθμισει τα συστηματα των ηδη πελατων της, στη παγκοσμια αγορα τα μεγεθη(κερδη) ειναι πολλα...
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Re: OBDII+GPS

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Μαρ 2010, 13:56

Mιχάλη η ιδέα σου πράγματικα ειναι καλή, αλλά σκέψου πως σε τέτοιες εποχές που μεγάλες εταιρίες δεν ανανεώνουν καν τον χάρτη τους, πόση διάθεση θα έχουν να αναπτύξουν λογισμικό με ότι προβλήματα συνεπάγεται αυτό.
Επιπλέον αν σκεφτείς και πόσα μηχανήματα δεν έχουν δυνατότητα σύνδεσης με OBD και γενικά με καλώδια κλπ (εννοώ τα πολύ φθηνά που αγόρασε ο κάθενας πιά) τότε μειώνεις ακόμα περισσότερο το αγοραστικό κοινό.
Πάντως κάποιος από την παρέα που ειχε carpc είχε κάνει τετοια σύνδεση.
Και να προσθέσω και κάτι στην ιδέα σου....
Εισαι συνδεδεμένος στον ιντερνετ και μπορείς να έχεις πληροφόρηση για την κίνηση στους δρόμους (στο εξωτερικό ακόμα πιο εύκολο αυτό), οπότε και αποφεύγεις τους φορτωμένους δρόμους+αμεσο ψάξιμο για οτιδήποτε+ιντερνετ ραδιο,τηλεοραση+ενημέρωση κλπ)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: OBDII+GPS

Δημοσίευσηαπό japetus » 25 Απρ 2010, 12:10

Το μεγαλυτερο πρόβλημα με το OBD είναι ότι πολλές εταιρίες αυτοκινήτων δεν του εχουν δείξει την απαραιτητη αναγνώριση. Έτσι χρησιμοποιούν το πιο απλο σετ εντολων που ειναι υποχρεωμενοι απο τη νομοθεσια να παρεχουν και παραλληλα, εχουν αναπτυξει δικά τους συστηματα αξιολογησης και ελεγχου που δεν ειναι συμβατα με το OBD, εφοδιαζουν ομως με τα καταλληλα μηχανήματα τα συνεργεία τους.
Αυτο δημιουργει μεγαλο προβλημα συμβατοτητας σε καποιον που θα ηθελε να αναπυξει ενα παρομοιο συστημα που να ταιριαζει στα περισσοτερα αυτοκινητα.
Στην απλη του μορφη με το βασικο σετ εντολων, η χρησιμοτητα του OBD στο δρόμο δεν εχει να επιδειξει πολλα.. Ταχυτητα αυτοκινητου, στροφες μηχανής, θερμοκρασία αερα εισοδου, αναλογια μιγματος, ίσως το πιο ενδιαφερον να ειναι η στιγμιαια καταναλωση που μπορει να υπολογισει κανεις με τα δεδομενα αυτα..
Σε συνδυασμο με Gps, το πιο χρησιμο που μπορω να σκεφτω ειναι ενας υπολογιστης ταξιδιου, να υπολογιζει δηλαδη αν εχεις αρκετα καυσιμα για να καλυψεις μια διαδρομη ή με ποια ταχυτητα πρεπει να πηγαινεις ωστε να μη φτασεις με αδειο ρεζερβουαρ. Δυστυχως ομως το pid 2f που αναφερει το ποσοστο καυσίμου που απομενει στο ντεπόζιτο δεν ειναι στις βασικες εντολες του Obd και ετσι δεν υποστηριζεται απο ολες τις εταιρείες. Ακόμα και αν συνέβαινε αυτο, θα ήθελε διαφορετικό καλιμπράρισμα μια τετοια συσκευή σε κάθε αυτοκίνητο μια και η χωρητικότητα του ρεζερβουαρ δεν ειναι ιδια σε καθε αυτοκινητο... Για το λογο αυτο, τα ακριβα αυτοκινητα που υποστηρίζουν πληρη λιστα των εντολων obd, εχουν συνηθως και δικο τους ενσωματωμενο υπολογιστη ταξιδιου και gps.
Έτσι, η βασικη χρηση του obd παραμενει ακομα η διαγνωση και ερμηνεια των σφαλματων οταν -κακια ωρα- αναψει η κιτρινη λυχνια σε ενα αυτοκινητο.. Αν με τον καιρο οι εταιρειες δειξουν την απαραιτητη ωριμοτητα και πνευμα συνεργασιας και θελησουν να ενσωματωσουν και αλλες ενδειξεις σε ενα ενιαιο συνολο, θα μπορεσουμε να μιλησουμε και για μια καλυτερη χρηση obd+gps και σιγουρα θα βγουν καποια τετοια μηχανηματα, ο φιλος μας σιγουρα δεν ηταν ο πρωτος που εχει κανει αυτην τη σκεψη....
Αν καποιος θελησει να πειραματιστει με αυτο, συστηνω το πολυ καλο obdscope (10 ευρω) που τρεχει σε κινητα symbian s60, και που σε συνδυασμο με ενα φτηνο bluetooth obd adapter (γυρω στα 30 ευρω απο ebay) κανει πολυ καλη δουλεια. Απο εκει και περα βρισκει κανεις το συνολο των εντολων του obd, και δοκιμαζει καθε μια αν δουλευει με το αυτοκίνητό του...
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Re: OBDII+GPS

Δημοσίευσηαπό SUVord » 25 Απρ 2010, 16:35

Η όλη συζήτηση μου θυμίζει κουβέντα καφενείου αν το νερό βράζει στους 100 βαθμούς Κελσίου ή όχι και γιατί στο νερό που βράζουμε για μακαρόνια ρίχνουμε και λίγο αλάτι.
Το OBD II απλώς παρέχει δεδομένα.
Η συλλογή τους και επεξεργασία εξαρτάται απο το εξάρτημα ανάγνωσης.
Υπάρχουν στο εμπόριο εξαρτήματα απλής ανάγνωσης αλλα και εξαρτήματα που μέσω του OBD II σου επιτρέπουν να παρέμβεις σε πλείστες όσες λειτουργίες του κινητήρα και του συστήματος μετάδοσης με τεράστιου μεγέθους ακρίβεια.
Ενας καλός αναγνώστης δεδομένων απο το OBD II προσαρμόζεται πανεύκολα σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο υποστηρίζεται απο τέτοια μονάδα για την παροχή δεδομένων.
Ο ΤΡΟΧΟΣ ΕΧΕΙ ΕΦΕΥΡΕΘΕΙ!!!...και ήδη κυκλοφορεί και σε OBD III.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό japetus » 25 Απρ 2010, 17:32

SUVord δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.. Πολλες εταιριες εχουν διαφωνησει με το (αμερικανοφερτο) OBD μια και ετσι ο οποιοσδηποτε εχει ενα συνεργειο και ενα καλο μηχανημα θα μπορει να κανει τη δουλεια που μεχρι τωρα μονο εξουσιοδοτημενα συνεργεια με τα ειδικα συστηματα ελεγχου της καθε εταιρειας μπορουσαν να κανουν..
Ετσι οριστηκε ενα βασικο σετ διαγνωστικων ελεγχων που γινεται μεσα απο το συστημα OBD και το οποιο υποχρεωνονται ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες να προσφερουν στα αυτοκινητα τους και παραλληλα καθε εταιρεια εβαζε και ολα τα επιπλεον διαγνωστικα συστηματα που τις ενδειξεις τους ειτε τα παρειχε μεσα απο την υποδοχή του OBD ελευθερα ή κωδικοποιημένα είτε μεσα απο μια άλλη υποδοχή, δικιά της.. Η Ford πχ, που ηταν απο τις πρωτες εταιρειες που υιοθετησαν το OBD, παρεχουν ολα τα δεδομενα ελευθερα μεσα απο τη θυρα OBD και ειναι ανοιχτα σε πολλες παραμετροποιήσεις. Αλλες εταιρειες, απαιτουν μια ετήσια συνδρομή απο τα συνεργεια ωστε να εχουν το ίδιο αποτέλεσμα μεσα απο δικο τους πακετο hardware και software.
Ετσι απο 20-30 ενδειξεις ας πουμε που οριζονται στο απλο σετ του OBD, η Φορντ δινει γυρω στις 200-300. Οι υπολοιπες εταιρειες για να σου δωσουν προσβαση στις ενδειξεις αυτες (το συνολο των οποιων μπορει και να ξεπερναει τις 3000 σε ενα αυτοκινητο), σε αναγκαζουν να προμηθευτεις και ειδικο μηχανημα..
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό SUVord » 27 Απρ 2010, 18:49

Κι όμως, σύμφωνα με τα γραφώμενά σου τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψα.
Αν κάποια εταιρεία όπως η ΤΟΥΟΤΑ θέλουν και το κατι τις τους για να σου επιτρέψουν πρόσβαση στα μπερδεμένα μπούτια τους είναι άλλο θέμα.
ΟΙ φίλοι μας τα αμερικανάκια το έχουν ξεσκονίσει καλά το θέμα και έχουν λανσάρει στην αγορά οτι μπορεί να φανταστεί κανείς.
Αξίζει για 'οποιον ενδιαφέρεται για την ιστορία του πράγματος να ανατρέξει στην προ 1996
εποχή και πως τα "τσακάλια εμπαιναν στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και τι κατάφερναν να κάνουν.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες