Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 16 Μαρ 2010, 11:22

Πριν από 20 ήμερες Κυριακή χαράματα ξυπνάω και μια επίμονη ιδέα έχει σφηνωθεί στο μυαλό μου....μια καταπληκτική ιδέα, ένα ΝΕΟ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ προιον, μια μοναδική εφαρμογή, ....

Η ιδέα όλο και περισσότερο με γοητεύει και εγώ ενθουσιασμένος αρνούμαι να ξανακοιμηθώ... γυαλιά... laptop... internet....

Είναι η ιδέα εφαρμόσιμη??? google...Ναι είναι....όλα υπάρχουν εύκολο .....
Υπάρχει κάποια εταιρία που διαθέτει τέτοια προιοντα..... google... oxi, μάλλον όχι...στην απέραντη παγκόσμια αγορά ...δεν βρήκα όμοιο προιον να καλύπτει τις ανάγκες της αγοράς.... Κανείς δεν να έχει σχεδιάσει όμοιο προιον...

Έχω ενθουσιαστεί.....έχει σχεδόν ξημερώσει.... μεσημεριάζει και εγώ με την ιδέα μου....το φαντάζομαι προιον στα ράφια, Πλαίσιο, media markt, .... αλλά και σε όλο το κόσμο.... τον ενθουσιασμό των χρηστών κάθε μέρα να κάνουν χρήση της ιδέας μου...


Έχουμε και λέμε....πόσοι έχουν αγοράσει GPS .... πόσοι έχουν gps στο κινητό..... ωχ....
η αγορά είναι όλος ο κόσμος..... δεν είναι μόνον οι δεκάδες χιλιάδες αγοραστές στην ελλαδα...Γερμανία....ΗΠΑ....άπειροι καταναλωτές ...ο ανταγωνισμός είναι παγκόσμιος,..ψάχνω κοστολόγια....Κίνα...Ελλάδα.... τις επόμενες 24 ώρες ασχολούμαι μόνο με αυτό...

Εξηγώ την ιδέα-προιον στη Βίκυ, περισσότερο γιατί θέλω να οργανώσω τη σκέψη μου....η ιδέα είναι πρωτοποριακή...όσο τη δουλεύω τόσο καταλαβαίνω ότι έχω ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ευκαιρία....αλλα πως....πως θα μπορέσω να υλοποιήσω την ιδέα μου....

Αχ μεγάλε δάσκαλε Κοτλερ με τα 4π.... όλα τα είχες διδαξει......Χρειάζομαι ένα διεθνές δικτύο διανομής....πως θα πουληθεί στη παγκόσμια αγορά. το ΝΕΟ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ προιον μου, η καταπληκτική ιδέα μου ... εγώ απο την θεσ/νικη...χωρίς εμπειρία απο την συγκεκριμένη αγορά....χωρίς δίκτυο διάθεσης...χωρίς όνομα (mike1962)... τι επιτυχία μπορεί να έχω.....

Αχ μεγάλε δάσκαλε Πορτερ με τη στρατιγηκη σου... συμμάχησε με έναν μεγάλο παίκτη... διασφάλισε (προεισέπραξε) τα κέρδη

Ωραία.... είμαστε πια στην Τρίτη, ώριμος, και ξάγρυπνος αποφασίζω να παρουσιάσω την Ιδέα-Προιον σε μεγάλη εισηγμένη εταιρία της Θεσ/νικης (έχουμε και το κωλύματα μας) που είναι leader στην αγορά του navigation. Είχα γνωριμία με τον Βασικό Μέτοχο απο την εποχή της Singular, τηλεφωνώ...ξανά...ξανά...τελικά η συνάντηση έγινε.....

Θεωρώ οτι πρέπει να είμαστε ειλικρινείς... αν δεν παρουσιάσω την ιδέα πως θα πειστεί..δεν εχω ελπίδα να συνεργαστούμε... χωρίς δεύτερη σκέψη παρουσιάζω όλη την ιδέα... Η συνάντηση πήγε καλά...θεωρώ οτι ενθουσιάστηκαν ... .....η ιδέα είναι άψογη....ξυράφι....άμεσα υλοποιησημη.....

Εκατομμύρια δυνητικοί πελάτες , σχεδόν οσοι έχουν gps... τα κέρδη τρομερά γιαυτόν που πρώτος θα το παρουσίαζε ...γιατί η αγορά είναι ώριμη.. και το πλεονεκτήμα του πρώτου αμέσως θα μετατραπεί σε κέρδη....ωραία....καταπληκτικά... οι άνθρωποι της αγοράς είναι ενθουσιασμένοι και μια δική μου ιδέα θα γίνει προιον...

Σπίτι δουλειά πάνω στην ιδέα....ενθουσιασμός ..όποιος βγάλει το προιον στη αγορά του navigation θα έχει ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ΠΛΕΩΝΕΚΤΙΜΑ ... Πολύ σημαντικό να έχεις ισχυρό ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΛΑΙΟΝΕΚΤΙΜΑ... μεταξύ μας... το 3Dview είναι πολύ λίγο...το live trafic είναι καλό αλλά..... για ποιες περιοχές...ποιες ώρες....πόσο?... το δικό μου είναι καλύτερο...
....ανιχνεύω διαθέσεις καταναλωτών...το target group... όλα είναι πολύ καλά..άριστα...Οι ανάγκες των καταναλωτών είναι αυτές ...οι ιδέα ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΗ, το προιον θα το ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΟΛΟΙ...
...
...
....
Σήμερα....20 μέρες μετά τη Κυριακή...15 ημέρες μετά την παρουσίαση θεωρώ οτι η ιδέα είναι πολύ σημαντική....ΑΛΛΑ ...ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ...
.......... η συνεργασία την εταιρία δεν εχει προχωρήσει... (.......τι?....., η κρίση?.....) δεν έχω σαφή απάντηση, δεν έχει και σημασία

Αφού το παλιό μου φίλο δεν μπόρεσα πείσω και να προχωρήσω σε συνεργασία.....σε ποιον θα παρουσιάσω την ιδέα,,, η ΤΟΜ ΤΟΜ είναi ιδανική , το ιδιο και η Garmin ...αλλά τι πιθανότητες θα είχα να με δεχτούν να τους παρουσιάσω την ιδέα μου.... και μέχρι να τους πεισω η τοπική εταιρία, που της έχω παρουσιάσει την ιδέα, θα έχει έτοιμα τα δικά της update τις νέες version, ...

Να παω την Crypto..δεν τους ξέρω, ... και νομίζω οτι είναι μικρή εταιρία...
Η ανάβαση έχει άλλο target group...

Απογοήτευση.....και δεν έχω συζητήσει για αμοιβή, ...απορίες και απογοήτευση....


Τελικά αποφάσισα να δημοσιεύσω την ιδέα μου στο internet.... ας την διαβάσουν ΟΛΟΙ και όποιος θέλει ασ κυκλοφορήσει το προιον που σχεδίασα..... εγώ δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ....
...με ενοχλεί... θα ηθελα να το 'πουλήσω' αλλά διστυχως είναι cross sailing και ΜΟΝΟ εταιρία που έχει μεγάλο πελατολόγιο στην αγορά του navigation μπορεί να το εκμεταλλευτή και να μετατρέψει την ιδέα σε ταμειακά διαθέσιμα....

Σήμερα ετοιμάζω το 3σελιδο με την ιδέα και αύριο στα 3-4 portal (off-road, to4x4, navimania, ubuntu hellas) που γράφω ως mike1962 θα αναρτήσω την ιδέα...
Θα στείλω mail στους οι 3-4 leader για να την ενσωματώσουν στο προιον τους και εγώ θα μπορώ να ισχυρίζομαι (ποιος θα με πιστεύει?) ότι η ιδέα ήταν δική μου...... και τελικά θα πληρώσω για να αγοράσω αυτό που σχεδίασα

αύριο θα δημοσιευθεί το κείμενο....

Μιχάλης Χαβούζης
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 16 Μαρ 2010, 20:09

Δεν ξέρω τι είναι αλλα μπράβο σου και μια που τη εχεις την ιδέα γιατι να σου τη φανε??Ψαξε για καμια πατέντα. Γιατι αν σου τι φάνε θα είναι αλήτες..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Μαρ 2010, 20:59

Πριν κάνεις οτιδήποτε: Περιέγραψε την ιδέα σου (και συμπλήρωσε με ότι είναι απαραίτητο) και κάνε μια κατάθεση σε συμβολαιογράφο ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Δημοσίευσηαπό zezes » 25 Μαρ 2010, 14:00

superspy έγραψε:Πριν κάνεις οτιδήποτε: Περιέγραψε την ιδέα σου (και συμπλήρωσε με ότι είναι απαραίτητο) και κάνε μια κατάθεση σε συμβολαιογράφο ;-)


Σωστός με χίλια !!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
zezes
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2007, 21:33
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 25 Μαρ 2010, 16:49

και πηγαινε και ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΕ ΤΗΝ σαν ιδεα.......
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Re: ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Δημοσίευσηαπό GrandMaster » 27 Μαρ 2010, 16:48

mike1962 έγραψε:Τελικά αποφάσισα να δημοσιεύσω την ιδέα μου στο internet.... ας την διαβάσουν ΟΛΟΙ και όποιος θέλει ασ κυκλοφορήσει το προιον που σχεδίασα..... εγώ δεν μπορώ να το εκμεταλλευτώ....
...με ενοχλεί... θα ηθελα να το 'πουλήσω' αλλά διστυχως είναι cross sailing και ΜΟΝΟ εταιρία που έχει μεγάλο πελατολόγιο στην αγορά του navigation μπορεί να το εκμεταλλευτή και να μετατρέψει την ιδέα σε ταμειακά διαθέσιμα....


Θα μπορούσες να βάλεις και ένα διορθωτή κειμένου αλλά ακόμα και αυτός δεν θα μπορούσε να πιάσει το cross sailing...
Άβαταρ μέλους
GrandMaster
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:16

Re: ένα νέο προϊόν .... μια καταπληκτική καινοτομία

Δημοσίευσηαπό photographer » 28 Μαρ 2010, 20:20

superspy έγραψε:Πριν κάνεις οτιδήποτε: Περιέγραψε την ιδέα σου (και συμπλήρωσε με ότι είναι απαραίτητο) και κάνε μια κατάθεση σε συμβολαιογράφο ;-)


+10000000000000
ΑΝΤΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
photographer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2007, 17:21
Τοποθεσία: Γέρακας, Αττικής


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες