Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Offroad διαδρομές

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Θέλετε να γίνεται ανταλλαγή διαδρομών με gps?

Ναί
19
83%
Όχι
4
17%
 
Σύνολο ψήφων : 23

Offroad διαδρομές

Δημοσίευσηαπό 747 » 13 Νοέμ 2004, 20:35

Επειδή λίγο πολύ, οι περισσότεροι από εμάς ασχολούμαστε με τη χρήση GPS στις διαδρομές μας, σκέφτηκα οτι θα ήταν καλό να αρχίσουμε να δίνουμε αυτές τις διαδρομές και στους υπόλοιπους. Με αυτόν τον τρόπο, θα υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να μπορέσει με την παρέα του να ακολουθήσει κάποια μέχρι τώρα άγνωστη γι'αυτόν διαδρομή, την οποία κάποιος άλλος έχει ήδη πραγματοποιήσει.
Πιστεύω οτι δημοσιεύοντας τις διαδρομές μας, θα αρχίσουμε όλοι να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον, ολοένα και περισσότερα για την εκτός δρόμου περιήγηση, αλλά και θα γνωρίσουμε μέρη που κάποιος άλλος θα μας συστήσει, και που ίσως δεν θα μπορούσαμε εύκολα να πάμε αν δεν είχαμε ένα τέτοιο βοήθημα.

Εγώ φαντάζομαι κάποια στιγμή, να υπάρχει μια "συλλογή" διαδρομών, στην οποία ο καθένας θα προσθέτει ό,τι μπορεί, και από την οποία οποιοσδήποτε θα μπορεί να διαλέγει μια διαδρομή για να ακολουθήσει.

Τί λέτε?
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 14 Νοέμ 2004, 00:03

ψηφιζω οχι απλα διοτι δεν με ενδιαφερει...προτιμω την παλια κλασσικη μεθοδο του χαρτου και της γενικοτερης περιγραφης :)
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό xristost » 15 Νοέμ 2004, 15:36

ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ taxideyti ΕΙΜΑΙ ΚΛΑΣΙΚΟΣ. ΓΙΑ ΣΑΣ ΝΙΒΑΚΙΔΕΣ. ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΜΑΙ ΚΑΛΑ :evil: :evil: :evil: :evil:
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Άβαταρ μέλους
xristost
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 334
Εγγραφή: 12 Αύγ 2004, 18:59
Τοποθεσία: ΖΕΦΥΡΙ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό 747 » 15 Νοέμ 2004, 23:20

Να υποθέσω οτι αν η ερώτηση δεν περιείχε το "gps", θα ψηφίζατε ναι?
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 16 Νοέμ 2004, 11:45

Για να σας βοηθήσω λίγο, ίσως να μην το έχετε αντιληφθεί αλλά υπάρχει κάτι από πολύ καιρό εδώ :P :

http://www.off-road.gr/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewsdownload&sid=2

Υ.Γ.: η ψήφος μου ήταν αρνητική :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 16 Νοέμ 2004, 12:08

Εγω αν και εντελώς άσχετος με GPS νομίζω πως είναι πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα.

Πάντως δεν νομίζω πως χρειάζεται κοινή απόφαση, όποιος θέλει μπορεί να κοινοποιήσει διαδρομές που έχει κάνει είτε καταθέτοντάς τες στη σελίδα που έδωσε ο Dr Format είτε σε κάποια άλλη δικιά του.

Η ψήφος μου (αν και σεσημασμένος ως αποκριφιστής στα φόρουμ :P ) είναι θετική :D
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό 747 » 16 Νοέμ 2004, 16:42

Dr.Format έγραψε:Για να σας βοηθήσω λίγο, ίσως να μην το έχετε αντιληφθεί αλλά υπάρχει κάτι από πολύ καιρό εδώ :P :

http://www.off-road.gr/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewsdownload&sid=2

Υ.Γ.: η ψήφος μου ήταν αρνητική :roll:


Η σελίδα των downloads είναι ήδη γνωστή. Το post μου δεν αφορά το πώς θα γίνεται ή πού θα γίνεται η δημοσίευση των διαδρομών, αλλά ΑΝ ο κόσμος το θέλει αυτό.
Είναι βέβαια προφανές, οτι γενικά η "ανταλλαγή" δεν είναι επιλογή των περισσότερων κρίνοντας από τον αριθμό των downloads στη συγκεκριμένη σελίδα (ας είναι καλά αυτός που έχτειλε και αυτές τις λίγες).

Γνωρίζοντας οτι έχεις εμπειρία στις εκδρομές, μου γεννιέται το ερώτημα γιατί δεν επικροτείς την ανταλλαγή.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό russo » 16 Νοέμ 2004, 23:10

Νομίζω δεν είναι δυνατόν να κρίνουμε από τον αριθμό των downloads στη συγκεκριμένη σελίδα για δύο λόγους:
α) Κατά αρχάς η χρήση gps είναι ακόμα περιορισμένη, ακόμα δε περισσότερο η επεξεργασία των δεδομένων.
β) Αρχεία τόσο μεγάλων διαδρομών όπως π.χ. DIKAIA-RODOPH-PARANESTI του συγκεκριμένου http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... load&sid=2
Εικόνα
όπως φαίνεται η πορτοκαλί διαδρομή κοινώς διάσχιση της μισής βόρειας Ελλάδος απευθείνεται σε ελάχιστα άτομα, νομίζω ποιό ενδιαφέρουσες τοπικές διαδρομές 10,20,30 χλμ.
Προσωπική μου γνώμη, όσο εξαπλώνεται η χρήση του gps (σε λίγο θα είναι στάνταρ αξεσουάρ σε κάθε αυτοκίνητο όπως και το cd) + η χαρτογράφιση της Ελλάδος, αναγκαστικά θα φέρει στην επιφάνεια την ανάγκη ανταλλαγής δεδομένων, οπότε δαγκωτό ΝΑΙ. :)
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Νοέμ 2004, 12:14

Hell-200 έγραψε:
Dr.Format έγραψε:...
Υ.Γ.: η ψήφος μου ήταν αρνητική :roll:

...
Γνωρίζοντας οτι έχεις εμπειρία στις εκδρομές, μου γεννιέται το ερώτημα γιατί δεν επικροτείς την ανταλλαγή.


Για μια αναδρομή στο ζήτημα ρίξτε μια ματιά ένα χρόνο πίσω:
http://www.off-road.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB2&file=viewtopic&t=48&postdays=0&postorder=asc&start=18

Το θέμα της παρουσίασης διαδρομών έχει να κάνει με πολλούς προβληματισμούς όπως:

    Είναι σκόπιμο να στέλνουμε τον "κόσμο" στο βουνό και σε μέρη ακόμα ανέγγιχτα :?:

    Είναι σοφό να δίνουμε τις διαδρομές "μας" σε γνωστούς "μας" ανθρώπους που δεν θα θέλαμε (μια προσωπική υποκειμενική υπόθεση) να δούμε να "κακοποιούν" τη φύση :?:

    Είναι έξυπνο να στείλουμε ενδεχομένως ανθρώπους σε ερημικά και δυσπρόσιτα μέρη, οι οποίοι μπορεί να κινδυνέψουν ή να θέσουν και άλλους σε κίνδυνο :?:

    Είναι μήπως επικίνδυνο να επιταχύνουμε με αυτό τον τρόπο τους επερχόμενους περιορισμούς της τετρακίνησης στην "ελεύθερη φύση" :?:

    και τέλος ορισμένοι την κάνουμε την καταγραφή των διαδρομών για επαγγελματικούς λόγους :wink:


Τα προηγούμενα τα έθεσα για τον προβληματισμό μας κι όχι για αφορμή αντιπαραθέσεων :punch: . Ο καθένας μας παίρνει την θέση - στάση που τον εξυπηρετεί (λογικά και ηθικά), δεν είναι όμως αναγκαίο να προσπαθήσει να την επιβάλλει στους άλλους.

Την δική μου άποψη, μετά από αρκετά χρόνια στα "βουνά", την γνωρίζετε, αυτός είναι ένας λόγος που δεν συνέχισα την παράθεση εκδρομών στο σχετικό site. Πάντα αισθανόμουν υπεύθυνος για "αυτούς" που θα "έστελνα" εκεί, και πιστέψτε με έχουν δει πολλά τα μάτια μου, από ανεγκέφαλους άσχετους που κινδυνέψανε :? μέχρι επικίνδυνους ή/και αδιάφορους για το περιβάλλον :shock:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » 17 Νοέμ 2004, 14:05

OMERTA !
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό 747 » 17 Νοέμ 2004, 16:39

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου Dr., αν και με βρίσκει να διαφωνώ σε πολλά σημεία, τουλάχιστον δεν αδιαφόρησες.
Αφού το σκέφτεσαι έτσι, και ούτε κι εγώ θα ήθελα να επιβάλλω τη δική μου άποψη σε κανέναν, φυσικά και δεν υπάρχει κανένας λόγος για αντιπαράθεση. Ίσα ίσα, που μέσω τέτοιων "διαφωνιών" και συζητήσεων μαθαίνουμε καθημερινά. Για παράδειγμα, το οτι δραστηριοποιείσαι επαγγελματικά αξιοποιώντας την καταγραφή των διαδρομών, δεν το ήξερα.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό smokie » 17 Νοέμ 2004, 18:17

Είμαι 100% υπέρ του "μοιράσματος" (share) των διαδρομών και όχι μόνο, χωρίς τον παραμικρό προβληματισμό.

Εξάλλου η συλλογή και το μοίρασμα των πληροφοριών για το off-road ήταν ο βασικός λόγος ενεργοποίησης αυτού του site.

Σε λίγες μέρες θ' ανέβουν τα tracks της Ροδόπης...

Φιλικά
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Νοέμ 2004, 21:37

Ειμαι υπερ του μοιρασματος διαδρομών.
Ισως όπως ειπώθηκε μεγάλες διαδρομές είναι δυσκολες να πραγματοποιηθούν αλλά αυτος δεν ειναι λόγος για να μην δημοσιοποιηθούν-όποιος θέλει τις κάνει-.
Οι μικρότερες διαδρομές ίσως ειναι ευκολότερο να τις κάνει κάποιος και άλλωστε αν αφορούν διαδρομές κοντά σε πόλεις, θα είναι πιθανόν γνωστές στους περισσότερους και ίσως βοηθήσουν κάποιους νεους ή κάποιους που δεν τις ξέρουν και θέλουν να κάνουν κοντινές βόλτες.
Από την άλλη συμφωνώ με τον Dr ,πως δεν θα ήθελα να πάει κανενας μα κανενας στο βουνο που δεν εχει συνείδηση. Το τι σκουπίδι βρίσκουμε στις εκδρομές που πάμε δεν λεγεται.
Για τον αν ειναι επικίνδυνο να πάει κανεις σε απόμερα σημεια, ο ενήλικος έχει την αποκλειστική ευθύνη για τον ευατό του...
Για τις απαγορευσεις σίγουρα κάποτε θα έρθουν αν γίνουν εναρμονίσεις και συμπορευσεις με τα "εξελιγμένα" κράτη, αλλά ελπίζω τότε να "είμαι αερας που περνα μεσα απ της πόλης τα στενα" :D και ως τότε να έχω γυρίσει όσα περισσότερα μπορέσω!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό russo » 18 Νοέμ 2004, 04:24

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ απλά σηζήτηση
Dr.Format έγραψε:
Το θέμα της παρουσίασης διαδρομών έχει να κάνει με πολλούς προβληματισμούς όπως:
Είναι σκόπιμο να στέλνουμε τον "κόσμο" στο βουνό και σε μέρη ακόμα ανέγγιχτα

Αν ισχύει αυτό; τότε πρέπει να κλείσουν τα φόρουμ 4Χ4, να απογορεύονται οι συζητήσεις για αναρτήσεις, mud και λοιπά αξεσουάρ, να διαγραφούν οι φωτογραφίες με τις ομορφιές της φύσης, να καταγγελθούν οι ευτυχείς εκδρομείς των βουνών μας, και άλλα τέτοια. :o
Dr.Format έγραψε:
Είναι σοφό να δίνουμε τις διαδρομές "μας" σε γνωστούς "μας" ανθρώπους που δεν θα θέλαμε (μια προσωπική υποκειμενική υπόθεση) να δούμε να "κακοποιούν" τη φύση

Σίγουρα ΟΧΙ, αλλά μαζί με τα ξερά να καούν και τα χλωρά;
Dr.Format έγραψε:
και τέλος ορισμένοι την κάνουμε την καταγραφή των διαδρομών για επαγγελματικούς λόγους

Το να έχουμε πληροφορίες διαδρομών από επαγγελματίες, θα ήταν σίγουρα καλλίτερα, :) :) από την πληροφόρηση του κάθε russo, που μπορεί να μπερδεύει τον δρόμο που πάει, ή σου περιγράφει για το καστανόδασος τι ωραία πλατάνια έχει. :roll:

Υ.Γ. Σαν νέος στο χώρο, προσπαθώ να αντλήσω γνώσεις, γνώμες, ιδέες και δεν το θεωρώ κακό.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό smokie » 18 Νοέμ 2004, 13:46

russo έγραψε:Αρχεία τόσο μεγάλων διαδρομών όπως π.χ. DIKAIA-RODOPH-PARANESTI του συγκεκριμένου http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... load&sid=2
όπως φαίνεται η πορτοκαλί διαδρομή κοινώς διάσχιση της μισής βόρειας Ελλάδος απευθείνεται σε ελάχιστα άτομα, νομίζω ποιό ενδιαφέρουσες τοπικές διαδρομές 10,20,30 χλμ.


Φίλε russo
μια μεγάλη διαδρομή που διασχίζει την μισή Βόρεια Ελλάδα όπως είπες, περιλαμβάνει πολλές πολλές μικρότερες :)

Είναι πολύ εύκολο να φορτώνεις στο GPS μόνο τα κομμάτια που σ' ενδιαφέρουν κάθε φορά.

Φιλικά
Άβαταρ μέλους
smokie
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2002, 20:22
Τοποθεσία: Δράμα

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες