Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GARMIN 276C

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GARMIN 276C

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 23 Οκτ 2004, 23:30

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ GARMIN 276C.ΑΡΧΙΚΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ 76CS.ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟ 60C ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΜΑΚΡΗ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟ ΟΤΑΝ ΚΟΥΝΟΥΣΑ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ.ΕΤΣΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ 276C.ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΤΑ 60C,76C?
ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ,ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΞΕΝΑ SITES?ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΕGΝΟΣ?ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ?
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

Δημοσίευσηαπό dista » 27 Οκτ 2004, 09:48

Το 276C είναι πιο γρήγορο απο τα υπόλοιπα (άλλος επεξεργαστής) και με καλύτερη οθόνη. Για το καλώδιο δεν έχω ακούσει κάτι. Για την αυτονομία της μπαταρίας εξαρτάται απο τη χρήση, τους χάρτες που έχεις φορτωμένους κλπ. (η Garmin δίνει 5-15 ώρες σε αντίθεση με το 60C που δίνει 30 ώρες). Δεν νομίζω όμως πως πρέπει να σε απασχολεί και πολύ μιας και λόγω βάρους/όγκου είναι κυρίως για χρήση σε σταθερή βάση με τροφοδοσία στο αυτοκίνητο ή το σκάφος και λιγότερο έως καθόλου για πεζοπορεία.
Το άλλο καλό είναι ότι παίρνει κάρτες μνήμης (κακό λόγω πρόσθετου κόστους μιας και είναι ειδικές κάρτες της Garmin) και μπορείς να έχεις σε διαφορετικές κάρτες πολλούς χάρτες μαζί σου χωρίς το φόρτωσε ξεφόρτωσε απο το PC και λύνεις και το πρόβλημα με τους χάρτες της Ανάβασης.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 07 Νοέμ 2004, 01:30

Εγώ πήρα το Legend Color. Δεν είναι πολύ γρήγορο, ειδικά με τον χάρτη της Ανάβασης που το κακό είναι ότι είναι ένα μεγάλο αρχείο και όχι μερικά μικρότερα. Πιθανόν βέβαια να μη διορθώνεται το πρόβλημα ακόμα και έτσι γιατί ο χάρτης έχει τρομερή λεπτομέρεια. Τον Basemap πάντως τον πάει σφαίρα.
Η ουσία όμως είναι πως δεν είναι τραγικό το ζήτημα. Μόνο αν θέλεις να φτιάξεις διαδρομή μεγάλη με πολλά σημεία σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και αναγκάζεσαι να κουνάς την οθόνη συνέχεια. Αν το χρησιμοποιείς το gps για να μη χάνεσαι, είναι μια χαρά και η μικρή οθόνη. Επίσης, αν το χρησιμοποιείς και για πεζοπορία, μακριά από το 276, είναι πολύ βαρύ και έχει μικρή αυτονομία. Το Legend C με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 2.300 mAh κρατάει άνετα 15 ώρες με αρκετή χρήση του backlight. Αν έχεις δύο ζευγάρια μπαταρίες και κανέναν ταχυφορτιστή, να τις φορτίζει σε 1-1.5 ώρα.... δεν παίζεται ο συνδυασμός.
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό jimmy955i » 07 Νοέμ 2004, 20:51

Το 276c το αγόρασα την προυγούμενη εβδομάδα, φυσικά ακόμη το μαθαίνω έχει φοβερές δυνατότητες. Για την ταχύτητα του το μόνο σχόλιο είναι :δεν υπάρχει γρηγορότερο, η οθόνη του με πολλή καλή ευκρίνεια ακόμη και σε αρκετό ήλιο, η μπαταρία του με ρυθμισμένη φωτεινότητα στην μέση κρατά περίπου 15 ώρες, με το καλώδιο μόνιμης τροφοδοσίας στο αυτοκίνητο δεν υπάρχει πρόβλημα, φορτίζει την μπατάρια εάν χρειάζεται και στην συνέχεια κάνει κανονική τροφοδοσία.
Το πήρα από την Ανάβαση και μου έδωσαν δώρο τον χάρτη της Ελλάδος, ο οποίος είναι αρκετά αναλυτικός, αλλά εκείνος που είναι αρκετά ολοκληρωμένος είναι της Αττικής που έχει δοκιμαστεί στην Πεντέλη και περιλαμβάνει όλα τα δείγματα δρόμων (οτιδήποτε χωράει να περάσει ένα αυτοκίνητο).
Περισσότερα όταν το μάθω καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
jimmy955i
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 08 Φεβ 2004, 11:58
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αττικής

gps garmin 276c

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 09 Νοέμ 2004, 19:09

Εγω το εχω 2 εβδομαδες και ειμαι μεχρις στιγμης πολυ ευχαριστημενος.Το πηρα και γω απο την αναβαση με το χαρτη της Ελλαδας και της Αθηνας.Ειναι οντως γρηγορο και εχει μεγαλη αυτονομια.Για καλο και για κακο ομως θα παρω και δευτερη μπαταρια.Το κακο ειναι οτι ολοι οι δρομοι ειναι μαυροι και το ειδος των δρομων ξεχωριζει μονο απο το παχος τους.Επισης η αναβαση δεν εχει ακομα αυτοματη πλοηγηση.Το βαρος δε με πειραζει.Στο αυτοκινητο πιανει κανονικα πανω στο ταμπλο.
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

gps garmin 276c

Δημοσίευσηαπό coupe333 » 31 Ιαν 2005, 21:21

Ποσο το πιρατε πεδια απο την αναβαση ?..
Εχι Night Mode?.. αν εχι διαφορετικο προφιλ ικονας για την νιχτα για να μην ενοχλι?..
www.goo-design.com


ΣΙΓΝΟΜΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΙΝΙΚΑ ΜΟΥ .. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
coupe333
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 20 Οκτ 2004, 18:24
Τοποθεσία: Athens

Re: gps garmin 276c

Δημοσίευσηαπό TLG » 28 Φεβ 2005, 13:54

fanhs76 έγραψε:.Στο 276C το κακο ειναι οτι ολοι οι δρομοι ειναι μαυροι και το ειδος των δρομων ξεχωριζει μονο απο το παχος τους.



Δυστυχως οπως αναφερεις και εσυ στο 276C ολοι οι δρομοι ειναι σε μαυρο χρωμα και ξεχωριζουν απο το παχος τους .....
Μονο οι Διεθνεις ειναι κοκκινοι και οι δρομοι οικισμων ειναι πρασινοι ....

ΤΟ θεμα ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να κανει κατι η ΑΝΑΒΑΣΗ γι'αυτο, γιατι δεν μπορει σε μηχανηματα που η οθονη τους υποστηριζει 256 χρωματα - οπως ειναι τα περισσοτερα νεα μοντελα της GARMIN - να μην βλεπουμε σωστα τα 2-3 χρωματα που χρησιμοποιει για την κατηγοριοποιηση των δρομων .....

Κατα τα αλλα οπως εχω πει ηδη ο χαρτης ειναι πολυ καλος ...και θα γινει ακομη καλυτερος ....
Για το 276c τι να πω ........ειναι ΤΑΧΥΤΑΤΟ με πολυ καλη οθονη σε μεγεθος κ ευκρεινια ....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό maverickman » 29 Μαρ 2005, 23:26

καποιος εαν μπορει ασ με πληροφορησει σχετικα με την φωνητικη καθοδηγηση που αναφερεται στην σελιδα του προιοντος.
:?: Υπαρχει εξωτερικο ηχειο της συσκευης στανταρ η μονο δινεται με το κιτ αστικης πλοηγησης
:?: Στην συσσκευασια φανταζομαι περιεχεται βαση στηριξης.η βαση στηριξης αυτοκινητου ποια ειναι η διαφορα της
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό TLG » 31 Μαρ 2005, 00:14

maverickman έγραψε:καποιος εαν μπορει ασ με πληροφορησει σχετικα με την φωνητικη καθοδηγηση που αναφερεται στην σελιδα του προιοντος.
:?: Υπαρχει εξωτερικο ηχειο της συσκευης στανταρ η μονο δινεται με το κιτ αστικης πλοηγησης



Εχει φωνητικη καθοδηγηση , αγοραζοντας τον φορτιστη αναπτηρα που περιεχει και το ηχειο ....αλλα η φωνητικες δυνατοτητες ισχυουν μονο για τα προγραμματα της Garmin ...

:?: Στην συσσκευασια φανταζομαι περιεχεται βαση στηριξης.η βαση στηριξης αυτοκινητου ποια ειναι η διαφορα της


Περιεχει βαση στηριξης η οποια ειναι βιδωτη για σκαφος ......
Βεβαια με την καταληλη αυτοκολλητη ταινια διπλης οψεως την προσαρμοζεις πανευκολα στο αυτοκινητο σου κ δεν χρειαζεται να αγορασεις καμια αλλη:wink: (αυτο εκανα τουλαχιστον εγω)
...Επισης η συγκεκριμενη ρυθμιζεται στον οριζοντιο αξονα ....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό jps » 31 Μαρ 2005, 09:27

jimmy955i έγραψε:Το 276c το αγόρασα την προυγούμενη εβδομάδα, φυσικά ακόμη το μαθαίνω έχει φοβερές δυνατότητες.
Το πήρα από την Ανάβαση και μου έδωσαν δώρο τον χάρτη της Ελλάδος, ο οποίος είναι αρκετά αναλυτικός, αλλά εκείνος που είναι αρκετά ολοκληρωμένος είναι της Αττικής που έχει δοκιμαστεί στην Πεντέλη και περιλαμβάνει όλα τα δείγματα δρόμων (οτιδήποτε χωράει να περάσει ένα αυτοκίνητο).
Περισσότερα όταν το μάθω καλύτερα.


Μπορείς να μου πεις πόσο το πήρες και αν ο χάρτης της Αττικής χρειάζεται επι πλέον???
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό TLG » 31 Μαρ 2005, 11:07

jps έγραψε:
Μπορείς να μου πεις πόσο το πήρες και αν ο χάρτης της Αττικής χρειάζεται επι πλέον???



Η http://www.anavasi.gr το εχει 790 περιπου μαζι με τον χαρτη της Ελλαδος που ειναι πολυ καλος και που σε λιγες μερες -απ'οτι εχουν πει οι ιδιοι- θα υπαρχει και νεα αναβαθμιση του ....
Ο χαρτης Αττικης της Anavasis παλι ειναι και αυτος πολυ καλος , βεβαια δεν συγκρινεται με αλλα προγραμματα και χαρτες αστικης πλοηγησης οπως αυτο της http://www.ngi.gr-Που δουλευει ομως μονο σε Pocket PC , αλλα ως αναφορα την εκτος δρομου χρηση , ειναι οτι πρεπει :wink:


Επισης ριξε κ μια ματια και εδω
http://www.sportfishing.gr/index.html?target=p_1507.html&lang=el
http://www.sportfishing.gr/
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό jps » 31 Μαρ 2005, 12:02

[quote="TLG"][/quote]

Εχεις pm
Be Cool but ... Alert !!
http://users.ntua.gr/jpsarris/
Άβαταρ μέλους
jps
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2004, 18:49
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό dista » 01 Απρ 2005, 09:45

TLG έγραψε:...... με αλλα προγραμματα και χαρτες αστικης πλοηγησης οπως αυτο της http://www.ngi.gr-Που δουλευει ομως μονο σε Pocket PC ......


Για Garmin, χάρτες πόλεων με πλοήγηση έχει βγάλει η Telenavis (η δεύτερη έκδοση είναι πολύ καλή και περιλαμβάνει Αθήνα, Θεσ/κη, Πάτρα, Βόλο και Ηράκλειο). Νομίζω ότι το πουλάει και ο Σκορδίλης.
Βέβαια παραμένει το πρόβλημα της συνύπαρξης με χάρτες της Ανάβασης (στο 276 λύνεται με ξεχωριστή κάρτα και αλλαγή της ανάλογα με τη χρήση).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό TLG » 01 Απρ 2005, 10:21

dista έγραψε:Για Garmin, χάρτες πόλεων με πλοήγηση έχει βγάλει η Telenavis (η δεύτερη έκδοση είναι πολύ καλή και περιλαμβάνει Αθήνα, Θεσ/κη, Πάτρα, Βόλο και Ηράκλειο). Νομίζω ότι το πουλάει και ο Σκορδίλης.
Βέβαια παραμένει το πρόβλημα της συνύπαρξης με χάρτες της Ανάβασης (στο 276 λύνεται με ξεχωριστή κάρτα και αλλαγή της ανάλογα με τη χρήση).



Αυτος ο χαρτης απο κεντρικο κ επαρχιακο εθνικο δικτυο πως παει?
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό dista » 01 Απρ 2005, 10:43

Δεν πάει :( Ούτε την εθνική οδό δεν έχει σωστά δυστηχώς. Από δευτερεύον και χώμα δεν έχει τίποτα. Ουσιαστικά παίζει μόνο για μέσα στις πόλεις. Αθήνα που τον έχω τσεκάρει τα πάει αρκετά καλά. Κολλάει μερικές φορές στον υπολογισμό του Routing αλλά αν μετακινηθείς λίγο φτιάχνει.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες