Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Katagrafi diadromwn me GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Katagrafi diadromwn me GPS

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 07 Οκτ 2004, 02:19

Geia sas.
Eimai kainourios ston xoro twn GPS kai skeftomai na parw ena Laptop h ena pocket PC.Tha ithela na me boithisete na mathw an mporw na katagrapsw tis diadromes moy kai me poion tropo-programata.Poia lisi pisteuete oti einai kaliteri,to Laptop h to pocket PC?

Blepw oti ginete kalh doyleia sto site,sygxaritiria kai kali synexeia.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό 747 » 08 Οκτ 2004, 22:49

Κατ'αρχήν:

1. Επιτέλους, άλλος ένας κάτοχος του μοναδικού τετρακίνητου που δεν είναι τζιπ αλλά αεροπλάνο, έσκασε μύτη!!!! Γειά σου συνάδελφε!

2. Αν μπορείς, μη γράφεις greeklish, είναι πολύ κουραστικό


Και για τη συνέχεια:

Τις διαδρομές τις καταγράφεις στο gps και μετά τις κατεβάζεις στον υπολογιστή σου. Εκτός κι αν έχεις τον υπολογιστή σου μαζί σου στο αυτοκίνητο, σε real time απεικόνιση της πορείας (ΝΜΕΑ), οπότε η καταγραφή μπορεί να γίνει και απ'ευθείας στον υπολογιστή. Αυτά χονδρικά.
Εγώ χρησιμοποιώ τον oziexplorer. Δε μου χρειάστηκε κάτι παραπάνω, και το θεωρώ πλήρες πρόγραμμα.
Πολλά παιδιά που έχουν και πολύ μεγαλύτερη πείρα στα θέματα αυτά, χρησιμοποιούν και κάποια άλλα προγράμματα. Εγώ δε βρίσκω το λόγο.

Το palm βολεύει πιο καλά στο αυτοκίνητο, αφού δεν πιάνει χώρο. Το laptop έχει σκλήρό δίσκο που σημαίνει οτι οι κραδασμοί μπορούν να τον διαλύσουν κατά τη λειτουργία του. Τα palm έχουν μόνο μνήμη, οπότε δεν φοβάσαι. Στο σπίτι όμως, προτιμώ (σαφώς) το laptop, για να μην στραβώνομαι.

Άντε να σε δούμε κι από κοντά.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

OziExplorer??

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 20 Οκτ 2004, 17:40

Εχω κατεβασει τον OziXp και το Img2oz αλλα δεν εχω καταφερει να περασω καποιο σκαναρισμενο χαρτη στον OziXp.Υπαρχει καποιος που μπορει να μου εξηγησει τα βασικα?

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό 747 » 20 Οκτ 2004, 19:25

Το Img2Ozf χρησιμοποιείται για να φτιάξεις εικόνα που πρόκειται να δουλέψει στο osiexplorerCE δηλαδή σε handheld pc. Παρ'όλα αυτά όμως, είναι έξυπνο να κάνεις χρήση του img2ozf.

Έχουμε και λέμε:
1. τρέχεις το img2ozf και ανοίγεις τον σκαναρισμένο χάρτη
2. ζητάς μετατροπή σε format ozf2
3. τρέχεις τον oziexplorer και κάνεις load and calibrate map image από το κεντρικό menu..file
4. δίνεις συντεταγμένες για δυο σημεία (αν έχεις την free έκδοση είναι μόνο δυο σημεία, αν το έχεις αγοράσει το πρόγραμμα, δίνει 9 σημεία και κάνεις καλύτερη δουλειά) και με αυτόν τον τρόπο γίνεται το καλιμπράρισμα.

Επειδή φυσικά δεν είναι όλα τόσο απλά ούτε και τόσα λίγα όσα γράφω, αλλά βαριέμαι να γράφω και πολύ, πάρε με τηλ. στο 6977771390 απόγευμα για να τα πούμε πιο καλά.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες