Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Update χαρτων Peter (Mapdecode)

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό fokion » 25 Ιαν 2006, 23:47

Οι χαρτες αυτοι σε ποιο προγραμμα ειναι χρησιμοι?
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό stephos » 26 Ιαν 2006, 01:47

Οι χαρτες αυτοι σε ποιο προγραμμα ειναι χρησιμοι?


Κυρίως με το Mapsource, ένα πρόγραμμα της Garmin για να "ανεβάζεις" τους χάρτες της στα συμβατά GPS (όλα όσα δέχονται χάρτες). Το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν στην βασική του έκδοση σαν Trip & Waypoint Manager με την αγορά οποιουδήποτε GPS της Garmin που υποστηρίζει απεικόνιση χαρτών ή με την αγορά πακέτου χαρτών.
Με άλλα προγράμματα που διατίθενται δωρεάν μπορείς να μεταφέρεις οποιαδήποτε πληροφορία που καταγράφεις με το GPS (tracks, waypoints, POI's κλπ) στο Mapsource και από εκεί στην συσκευή σου και να τα έχεις μόνιμα σαν αναπόσπαστο τμήμα του χάρτη και όχι σαν track ή waypoint που έχουν περιορισμό σε αριθμό. Από εκεί και μετά αν έχεις όρεξη και χρόνο, αρχίζεις και εμπλουτίζεις τον χάρτη με δρόμους, μονοπάτια, ισοϋψείς καμπύλες και πάει λέγοντας. The sky is the limit.
Τελευταία επεξεργασία από stephos και 26 Ιαν 2006, 01:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
stephos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Αύγ 2005, 14:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Joker » 26 Ιαν 2006, 01:47

δεν ειναι για προγραμα. ειναι για garmin gps.

για να τους βαλεις σε καποιο προγραμα (εκτος gpsmapedit) θελουν μετατροπη.

αν εννοεις αυτο που αντιλαμβανομαι...
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 26 Ιαν 2006, 02:53

stephos έγραψε:Ερώτηση κρίσεως:

Το να κάνεις trace δρόμους πάνω σε ψηφιακούς χάρτες που έχεις αγοράσει κανονικά, και να τους "ανεβάζεις" σε μία μονάδα GPS και
ενδεχομένως να τους κάνεις και public domain χωρίς φυσικά υποψία κέρδους,
είναι ηθικώς επιλήψιμο, ποινικώς διώξιμο ή τίποτα από τα δύο?


Ποινικώς διώξιμο δεν είναι μιας και δεν μπορεί να αποδειχθεί η προέλευση της καταγραφής εκτός και αν το ομολογήσεις.
Για το ηθικώς επιλήψιμο ρώτα τη συνείδησή σου...
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 26 Ιαν 2006, 05:41

stephos έγραψε:Ερώτηση κρίσεως:

Το να κάνεις trace δρόμους πάνω σε ψηφιακούς χάρτες που έχεις αγοράσει κανονικά, και να τους "ανεβάζεις" σε μία μονάδα GPS και
ενδεχομένως να τους κάνεις και public domain χωρίς φυσικά υποψία κέρδους,
είναι ηθικώς επιλήψιμο, ποινικώς διώξιμο ή τίποτα από τα δύο?


Ρε παιδια χαλαρωστε!!!!
4η και λιγο τσιμπιμενο φρενο!! Καρκαβιλας!!!
Μην το κανουμε διεθνες το θέμα, μαλλον οποιοι φοβουνται δεν θελουν να δωσουν τα δεδομενα τους αυτο βλέπω εγω
Τα δεδομενα παιδια η ακτογραμη της Ελλαδος ( το περιγραμμα της) απο το 1980 που ασχολουμαι εγω υπηρχαν στο Ιντερνετ μεσω της ΝΑΣΑ
Μπορει να κατηγορουμε τους Αμερικανους για διαφορα αλλα δεν μπορουμε να τους φτασουμε σε οτι δινουν στους πολιτες τους ουτε στο μικρο δαχτηλακι.
Αγαπητε Dista απο το 1986 εχω κανει καταγραφη του Καραντερε μεχρι και τα Βουλγαρικα συνορα με ενα Garmin 12 και εναν 486 φορητο
Με τον Πετερ συναντηθηκα στην Θασο και ο ανθρωπος ειναι ενας λατρης της Ελλαδος που μακαρι εμεις οι Ελληνες να ειμασταν ετσι
Η δουλια του ειναι αψογη και αν προσεξεις οι καταγραφες του ειναι οι περισσοτερες live με gps + αυτες που πηρε απο διαφορους φιλους της Ελλαδος. Επειδη ειμαι απο τον Πενταλοφο της Κοζανης και την περιοχη γυρω εκει την εχω φαει με το κουταλι με Suzuki 413 μετα Suzuki 413j μετα samurai και τελος Feroza και ειχα αρκετες καταγραφες απο εκει μπορω να σου πω οτι ο δρομος Κοζανης Πενταλοφου εγινε με ομιχλη ορατοτητα 0 πραγματικα και με το gps και τον χαρτη του Πετερ πηγαν ολα καλα, αρα ο ανθρωπος εχει κανη την καταγτραφη του δρομου δεν τ.ην εκλεψε απο πουθενα
Εγω βλεπω μονο περιγραμμα της Ελλαδος τιποτα αλλο, οι μαυρες γραμες και οι κοκκινες και οι μπλε ειναι απλα τα χρωματα των κοματων και οι δρομοι φυσικα οι οποιοι πληρωθηκαν με αρκετα λιτρα βενζινης απο τον καθενα μας ( απο αυτους που εδωσαν φυσικα καταγραφες ) και ετσι κανεις δεν μπορει να μου πει οτι εχω κατι ξενο.
Γιαυτο χαλαρωστε λιγο και οπως λεει καποιος φιλος Hamradio εδω στην περιοχη 7 ....all monitoring!!!!!!
Γιυτο πατε στο www.pkteam.gr/sv7qi ακουστε λιγο κλαρινο και χαλαρα με τα χιονια που εχουμε γιατι η Καβαλα εχει 4 ποντους χιονι και εκλεισαν τα σχολεια!!! Ελεος!!!
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό Joker » 26 Ιαν 2006, 07:59

εγω απο οτι καταλαβα δεν ειπε κανεις για διαδρομες κοζανης περιγραμα ελλαδος και τα σχετικα.

αναφερθηκε οτι η Αθηνα και η Θεσ/νικη προερχονται απο εμπορικο πακετο.

αν συμβαινει κατι τετοιο τοτε οντως ειναι παρανομο. λογικο δεν ειναι?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 26 Ιαν 2006, 20:23

Joker έγραψε:εγω απο οτι καταλαβα δεν ειπε κανεις για διαδρομες κοζανης περιγραμα ελλαδος και τα σχετικα.

αναφερθηκε οτι η Αθηνα και η Θεσ/νικη προερχονται απο εμπορικο πακετο.

αν συμβαινει κατι τετοιο τοτε οντως ειναι παρανομο. λογικο δεν ειναι?


όπως είπε ήδη ο xtrail αν μπορούσε να αποδειχθεί, ήδη οι εταιρίες που υποτίθεται ότι ήταν δικά τους τα data θα είχαν καταθέσει μυνήσεις...
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 27 Ιαν 2006, 05:58

jstalikas έγραψε:
Joker έγραψε:εγω απο οτι καταλαβα δεν ειπε κανεις για διαδρομες κοζανης περιγραμα ελλαδος και τα σχετικα.

αναφερθηκε οτι η Αθηνα και η Θεσ/νικη προερχονται απο εμπορικο πακετο.

αν συμβαινει κατι τετοιο τοτε οντως ειναι παρανομο. λογικο δεν ειναι?


όπως είπε ήδη ο xtrail αν μπορούσε να αποδειχθεί, ήδη οι εταιρίες που υποτίθεται ότι ήταν δικά τους τα data θα είχαν καταθέσει μυνήσεις...


Γιατι ρε παιδια δεν το καταλαβαινω τα ΑΤΜ, Μασουτης, Ταχυδρομεια, Αστυνομιες κλπ διαφορα αλλαζουν συντεταγμενες αν τα εχει η Α εταιρεια ή ο Peter??
Μην τρελαθουμε!!!
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό Joker » 27 Ιαν 2006, 07:32

με αυτη τη λογικη δηλαδη αν παρω εναν raster χαρτη της αναβασης η της road και παρω απο εκει δρομους κλπ τα κανω vector και αρχισω να τους μοιραζω σε διαφορα site εστω και χωρις κερδος για μενα, ειναι οκ?

αν ειναι ετσι τοτε κανενας χαρτης δεν πρπει να εχει πνευματικα δικαιωματα και για κανεναν χαρτη δεν
θα επρεπε να απαιτειται η αδεια σε περιπτωσεις αναδημοσιευσης κλπ.

οσο για τις συντεταγμενες φυσικα αλλαζουν αναλογα με τι θα τις καταγραψεις.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 27 Ιαν 2006, 21:50

Joker έγραψε:με αυτη τη λογικη δηλαδη αν παρω εναν raster χαρτη της αναβασης η της road και παρω απο εκει δρομους κλπ τα κανω vector και αρχισω να τους μοιραζω σε διαφορα site εστω και χωρις κερδος για μενα, ειναι οκ?

αν ειναι ετσι τοτε κανενας χαρτης δεν πρπει να εχει πνευματικα δικαιωματα και για κανεναν χαρτη δεν
θα επρεπε να απαιτειται η αδεια σε περιπτωσεις αναδημοσιευσης κλπ.

οσο για τις συντεταγμενες φυσικα αλλαζουν αναλογα με τι θα τις καταγραψεις.


Εγω δεν αναφερθηκα σε χαρτη, σαφως αυτο ειναι παρανομο, αλλα το ΑΤΜ της Πιστεως π.χ, που βρισκεται στην Βερανζερου π.χ, εχει τις ιδιες συντεταγμενες εστω και αν της πηρε η Αναβαση, η η NGI, η Televes η οποιαδοπητε εταιρεια
Γιαυτο το πραγμα μιλαω και αν ειδες ο Πετερ δεν εχει καμια φωτογραφια απο οποιοδηποτε χαρτη comersial
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό Joker » 28 Ιαν 2006, 02:23

εγω νομιζα οτι ολο το θεμα αναφερεται στους δρομους της αθηνας και της θεσ/νικης...
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό dista » 28 Ιαν 2006, 11:32

Joker έγραψε:εγω νομιζα οτι ολο το θεμα αναφερεται στους δρομους της αθηνας και της θεσ/νικης...


Έχει δίκιο ο Joker. Εγώ αναφέρθηκα στα δεδομένα της Αθήνας και της Θεσ/κης που τσεκάρισα γιατί μου έκανε εντύπωση. Και μια που έγινε τόσο θέμα να το ξεκαθαρίσω. Τα δεδομένα είναι από τη πρώτη έκδοση της Telenavis και είναι αυτούσια (με τα ίδια λάθη, ακόμα και στα ονόματα των δρόμων, τα ίδια σημεία, ακόμα και στα εδώ και χρόνια κλειστά βενζινάδικα και φαρμακεία, με τις ίδιες συντεταγμένες για τα ...ΑΤΜ, με ακρίβεια στο δέκατο του δευτερολέπτου της μοίρας, με τις ίδιες ελείψεις, και στα δύο λείπουν πχ το Καματερό και η Φυλή, κλπ). Αν τα βάλεις μαζί στην οθόνη συμπίπτουν απόλυτα ακόμα και σε ζουμ των 10 μέτρων που όποιος ασχολείται έστω και λίγο με δεδομένα ξέρει ότι είναι αδύνατον για δεδομένα που προέρχονται από διαφορετική πηγή.
Τέλος πάντων, δεν είναι δικό μου θέμα. Εγώ θεωρώ ότι είναι παράνομο και κατακριταίο. Γι'αυτό και θεώρησα καλό να σας ενημερώσω. Από κεί και πέρα ο καθένας πράτει όπως αυτός νομίζει.
Όλα τα άλλα, περί καταγραφών, ακτογραμμών, δεδομένα που διατείθενται ελεύθερα στο internet κπλ δεν μίλησα εγώ.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 28 Ιαν 2006, 22:33

dista έγραψε:
Joker έγραψε:εγω νομιζα οτι ολο το θεμα αναφερεται στους δρομους της αθηνας και της θεσ/νικης...

Έχει δίκιο ο Joker. Εγώ αναφέρθηκα στα δεδομένα της Αθήνας και της Θεσ/κης που τσεκάρισα γιατί μου έκανε εντύπωση. Και μια που έγινε τόσο θέμα να το ξεκαθαρίσω. Τα δεδομένα είναι από τη πρώτη έκδοση της Telenavis και είναι αυτούσια (με τα ίδια λάθη, ακόμα και στα ονόματα των δρόμων, τα ίδια σημεία, ακόμα και στα εδώ και χρόνια κλειστά βενζινάδικα και φαρμακεία, με τις ίδιες συντεταγμένες για τα ...ΑΤΜ, με ακρίβεια στο δέκατο του δευτερολέπτου της μοίρας, με τις ίδιες ελείψεις, και στα δύο λείπουν πχ το Καματερό και η Φυλή, κλπ). Αν τα βάλεις μαζί στην οθόνη συμπίπτουν απόλυτα ακόμα και σε ζουμ των 10 μέτρων που όποιος ασχολείται έστω και λίγο με δεδομένα ξέρει ότι είναι αδύνατον για δεδομένα που προέρχονται από διαφορετική πηγή.

Σε αυτό το θέμα έχεις δίκιο. Ίσως επειδή τα δεδομένα είναι παλιά και με λάθη δεν κινήθηκαν δικαστικά.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 29 Ιαν 2006, 06:07

dista έγραψε:
Joker έγραψε:εγω νομιζα οτι ολο το θεμα αναφερεται στους δρομους της αθηνας και της θεσ/νικης...


Έχει δίκιο ο Joker. Εγώ αναφέρθηκα στα δεδομένα της Αθήνας και της Θεσ/κης που τσεκάρισα γιατί μου έκανε εντύπωση. Και μια που έγινε τόσο θέμα να το ξεκαθαρίσω. Τα δεδομένα είναι από τη πρώτη έκδοση της Telenavis και είναι αυτούσια (με τα ίδια λάθη, ακόμα και στα ονόματα των δρόμων, τα ίδια σημεία, ακόμα και στα εδώ και χρόνια κλειστά βενζινάδικα και φαρμακεία, με τις ίδιες συντεταγμένες για τα ...ΑΤΜ, με ακρίβεια στο δέκατο του δευτερολέπτου της μοίρας, με τις ίδιες ελείψεις, και στα δύο λείπουν πχ το Καματερό και η Φυλή, κλπ). Αν τα βάλεις μαζί στην οθόνη συμπίπτουν απόλυτα ακόμα και σε ζουμ των 10 μέτρων που όποιος ασχολείται έστω και λίγο με δεδομένα ξέρει ότι είναι αδύνατον για δεδομένα που προέρχονται από διαφορετική πηγή.
Τέλος πάντων, δεν είναι δικό μου θέμα. Εγώ θεωρώ ότι είναι παράνομο και κατακριταίο. Γι'αυτό και θεώρησα καλό να σας ενημερώσω. Από κεί και πέρα ο καθένας πράτει όπως αυτός νομίζει.
Όλα τα άλλα, περί καταγραφών, ακτογραμμών, δεδομένα που διατείθενται ελεύθερα στο internet κπλ δεν μίλησα εγώ.


Μεγαλε dista εχεις δικιο, εν παση περιπτωση αν εχεις τιποτα καταγραφες στηλε εσυ για την πλακα μας και να περναμε την ωρα μας στον χαλεπο καιρο που ζουμε
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Update χαρτων Peter (Mapdecode)

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 04 Φεβ 2006, 19:22

Εγινε το νεο update των χαρτων με τα δεδομενα που εστειλαν και τους οποιους ευχαριστω
Σημερα 4 Φεβρουαριου 2006 χαρω να διορθοσω τυχον ανωμαλιες και περιμενο και απο αλλους συνφορμιστες αν δεν βαριεσται
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες