xtrail έγραψε:sv7qi έγραψε:Για πες μας ρε dista τι κανεις για να βαλεις το googleearth??
Δωσε λεπτομερειες εγκαταστασις
Καταρχήν κατεβάζεις το πρόγραμμα από το http://earth.google.com/.
Στο καινούριο trackmaker αφού φορτώσεις κάποιο τρακ, έχει ένα κουμπί που του ορίζεις από που να πάρει τον χάρτη (έχει πολλές επιλογές, επιλέγεις το google) και ύστερα επιλέγεις το τρακ και πατάς σε διπλανό κουμπί 3dview in google earth και ανοίγει το πρόγραμμα με περασμένη την διαδρομή επάνω στην δορυφορική εικόνα!!!
Κάτι που μου έκανε εκπληξη ειναι μια διαδρομή που είχα κανει στις Πρέσπες (μετά το τελευταίο χωριο και σε χωματόδρομο) με έδειξε εκτός συνόρων....πολύ μετατοπισμένα μου φάνηκαν και δεν νομίζω να είναι πρόβλημα στην καταγραφή!!! Σε άλλα σημεία πατούσε αψογα
ειναι λαθος τα συνορα στο Google earth. ακομα και το νησακι στην μεγαλη πρεσπα το δειχνει Αλβανικο ενω ειναι των Σκοπιων.
δε λες παλι καλα που δεν δειχνει τα συνορα της Αλβανιας μεχρι την Πρεβεζα... γιατι ετσι οπως παμε θα το δουμε και αυτο....