Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αναβαση,Car PC , Topoview !

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό TLG » 11 Απρ 2005, 12:51

dista έγραψε:Όπως τα λέει και ο Dr. :P
Το πρόβλημα είναι στη μεταγλώτιση της συμβολοσειράς του NMEA από τη θύρα Bluetooth στη σειριακή. Μια δοκιμή (χωρίς επιτυχία μάλλον) είναι να ανεβάσεις την ταχύτητα της σειριακής στις ρυθμίσεις NMEA του TopoView.
Ένα φτηνό και πολύ καλό USB GPS πήρα απο την Ανάβαση, NaviLock, με 95 ευρώ. Είναι απο τα λίγα που υπολογίζει στίγμα κάθε 1/10 του δευτερολέπτου. Βέβαια το στέλνει κάθε δευτερόλεπτο στο PC απλά είναι πιο ενημερωμένο.


Φιλε Dista και Dr Format ακριβως οπως τα λετε ειναι τα πραγματα ...εκει ειχα εντοπισει και εγω το προβλημα και εκει τελικα βρισκεται ....
Δοκιμασα ηδη να αυξησω την ταχυτητα της σειριακης στις ρυθμισεις NMEA αλλα δεν υπηρξε καμια διαφορα.....
Ετσι πηγα και εγω στην Αναβαση που και πηρα και εγω το usb gps NaviLock και βρηκα την ησυχια μου !! ..... :wink:

Παντως θελω να τονισω για αλλη μια φορα οτι στην Αναβαση ολα τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα κ δεν σε βλεπουν μονο σαν "ευρωπουλο" ...
Oσο για το Topoview ειναι εξαιρετικο εργαλειο πανω απ'ολα ευχρηστο για τον απλο χρηστη εξελισετε συνεχως και σε συνδυασμο με τους χαρτες της Αναβασης ,πραγματικα σου προσφερει μια αισθηση ελευθεριας στις οποιες περιηγητικες ανυσηχιες ... :D συν του οτι πουλιεται και σε μια .........νορμαλ τιμη :wink:
Ενα μεγαλο μπραβο σε τετοιες προσπαθειες
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες