Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

VSTROM 650

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

VSTROM 650

Δημοσίευσηαπό manos77 » 25 Ιούλ 2005, 19:27

Για σας παιδιά ενδιαφέρομε να αγοράσω μια SUZUKI VSTROM 650 05, έχετε να μου "τονίσετε" τίποτα;
Τελευταία επεξεργασία από manos77 και 26 Μάιος 2007, 17:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
manos77
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 01 Μαρ 2005, 19:31
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ

V strom

Δημοσίευσηαπό geco » 25 Ιούλ 2005, 21:05

Έχουμε να σου τονίσουμε ότι η ορθογραφία σου είναι απαράδεκτη !

Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό !

Πρόσεξε να είναι αντιπροσωπείας και όχι ελεύθερης εισαγωγής γιά να έχεις εγγύηση αλλοιώς ...
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: V strom

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 26 Ιούλ 2005, 09:14

geco έγραψε:Έχουμε να σου τονίσουμε ότι η ορθογραφία σου είναι απαράδεκτη !
Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό !

Πρόσεξε να είναι αντιπροσωπείας και όχι ελεύθερης εισαγωγής γιά να έχεις εγγύηση αλλοιώς ...


:lol: :lol: :lol: :lol: .....Σωστοοοοοςς

Το εργαλείο είναι μάλλον το καλύτερο στα 650 :wink:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

V-strom 650???

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 13 Μαρ 2006, 22:56

Geia xara.
H V-strom apotelei ena oneiro zois gia mena kai den exei perasei lepto apo tin stigmi pou tin eida pou na min tin skeftomai...
Sas stelno ayto to mail thelontas tin gnomi sas pano sto thema agoras tis V-strom 650. Den zitao na mou pite an einai kali h kaki. Ayto pou me kaei einai ena: Distixos eimai enas neos motosikletistis me elaxisti os midamini empeiria pano se mixani. Exontas siniditipoisei giati thelo na paro mixani, pos tha odigo kai ti xrisi tha kano, eimai sena dilimma pou me kaiei:
Mporo na koumantaro mia mixani opos ayti?Einai mixani gia arxario, neo odigo h tha fao ta moutra mou?Na ziso to oneiro h na prosgeiotho sta xamila kai na tin vgalo me ena cbf...?
Den theto thema lefton. Ayto pou me noiazei einai an tha mporeso na tin xeiristo. Theoro ton eafto mou ikano.Sigoura einai kai oi alloi(odigoi) ti tha kanoun.
Ayto me apasxolei ap to na kano to megalo vima h oxi.Tha ektimousa idiaitera ena sxolio....
Eyxaristo poli. Na ste kala.Sinexiste tin prospatheia.
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

V-strom 650???

Δημοσίευσηαπό sacram » 14 Μαρ 2006, 11:33

η αλήθεια είναι οτι οταν αγόραζα το πρώτο μου μότο, προσωπικα εγώ είχα στο μυαλό μου να μάθω να οδηγάω (και να πέφτω!!!) με κάτι ελαφρύ για αρχή!!!! Δηλαδή XR250. Τώρα τι να πώ???? Νομίζω οτι σαν νέος οδηγός οταν το 650 θα μαζέψει χλμ πρέπει να έχεις μάθει τουλάχιστον να το σταματάς. Είναι και βαρύ το άτιμο αν θυμάμαι καλά.
(Ασε που δεν παίρνει enduroλαστιχο :D :D :D :D )
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

simvoules !

Δημοσίευσηαπό geco » 14 Μαρ 2006, 12:21

Φίλε dimsalo,

Πρώτα από όλα ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ, μας έβγαλες τα μάτια !!!

Είναι προς τιμήν σου το ότι παραδέχεσαι ότι είσαι άπειρος και ανησυχείς άν θα μπορείς να κουμαντάρεις μιά τέτοια μοτοσυκλέττα !

Πράγματι ! Το ΟΝΕΙΡΟ εύκολα μπορεί να γίνει ΕΦΙΑΛΤΗΣ!!!

Οι περισσότεροι γενιούνται γνωρίζοντας τα πάντα οπότε δεν χρειάζεται να μάθουν και πολλά! Άσε που πιστεύουν ότι είναι πλασμένοι γιά πρωταθλητές.

Η οδήγηση μοτο θέλει εμπειρία που δυστυχώς δεν μπορείς να αγοράσεις, αντίθετα με μηχανάκια απεριόριστης ιπποδύναμης και κυβισμού.
Πρέπει λοιπόν να αποκτήσεις εμπειρία "βάζοντας" χιλιόμετρα στην σέλα μιάς μικρότερης και πιό φιλικής μοτοσυκλέττας. Ένα 250άρι είναι ο σωστός δάσκαλος γιά κανένα χρόνο ώστε να μπείς στο πνεύμα και την ουσία της καθημερινής χρήσης δικύκλου.
Έχε πάντα υπόψη σου ότι όταν συμβεί η "στραβή" με πολλά χιλιόμετρα, κάπου θα πρέπει να ... τα "αφήσεις" και κανένα manual ή συμβουλή δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει εκείνη την ώρα.

Μιά πρακτική συμβουλή είναι : ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΟΡΑ!
Αυτό σημαίνει ότι πάντα πρέπει να αφήνεις περιθώριο να φρενάρεις, να αποφύγεις εμπόδια, πεζούς, παιδιά, σκυλιά, αυτοκίνητα που παρκάρουν ή ξεπαρκάρουν, μηχανάκια που πετάγονται από το πουθενά κλπ, κλπ.

Άλλη μιά συμβουλή : ΟΔΗΓΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ !
Μην διεκδικείς την προτεραιότητά σου μέχρις... εσχάτων! Η μαγκιά δεν είναι να περάσεις πρώτος ούτε να φτάσεις πιό νωρίς στον προορισμό σου.
Μαγκιά είναι να καβαλάς γιά χρόνια χωρίς ατυχήματα και τραυματισμούς.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ !
Δεν είναι καθόλου αστείο! Κάνε το φιλοσοφία ζωής !
Η πείρα έχει δείξει ότι άν βιαστείς να περάσεις το κίτρινο φανάρι θα κάνεις κακή εκτίμηση και θα πέσεις πάνω σε εκείνον που βιάστηκε να ξεκινήσει!
Το ίδιο συμβαίνει και όταν ξεκινάς βιαστικά από τα φανάρια ...

Και το σπουδαιότερο : ΒΑΛΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ! Απόκτησε την καθημερινή εμπειρία που θα σε βοηθήσει να αποφεύγεις τις κακοτοπιές !

Θυμήσου η μοτοσυκλέττα είναι σαν το αυγό !
"Κυλάει η πέτρα χτυπάει τ'αυγό - σπάει τ'αυγό!
"Κυλάει τ'αυγό χτυπάει τη πέτρα - σπάει τ'αυγό!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

πάλι έγραψες

Δημοσίευσηαπό sacram » 14 Μαρ 2006, 13:43

geco έγραψε:Μιά πρακτική συμβουλή είναι : ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΟΡΑ!
Αυτό σημαίνει ότι πάντα πρέπει να αφήνεις περιθώριο να φρενάρεις, να αποφύγεις εμπόδια, πεζούς, παιδιά, σκυλιά, αυτοκίνητα που παρκάρουν ή ξεπαρκάρουν, μηχανάκια που πετάγονται από το πουθενά κλπ, κλπ.

Άλλη μιά συμβουλή : ΟΔΗΓΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ !
Μην διεκδικείς την προτεραιότητά σου μέχρις... εσχάτων!
Μαγκιά είναι να καβαλάς γιά χρόνια χωρίς ατυχήματα και τραυματισμούς.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ !
Δεν είναι καθόλου αστείο! Κάνε το φιλοσοφία ζωής !


Και το σπουδαιότερο : ΒΑΛΕ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ! Απόκτησε την καθημερινή εμπειρία που θα σε βοηθήσει να αποφεύγεις τις κακοτοπιές !

Θυμήσου η μοτοσυκλέττα είναι σαν το αυγό !
"Κυλάει η πέτρα χτυπάει τ'αυγό - σπάει τ'αυγό!
"Κυλάει τ'αυγό χτυπάει τη πέτρα - σπάει τ'αυγό!


πάνσωστος. Μαγκιά είναι να καβαλάς γιά χρόνια χωρίς ατυχήματα και τραυματισμούς.
Αυτό δεν είναι μόνο μαγκιά αλλά και ευτυχία....αααχ
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Ph.D Motorcycling & Driving Behavior

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Μαρ 2006, 10:15

Εδω μιλαει ο κος Καθηγητης και ειναι απολυτως σωστος οταν λεει οτι:
geco έγραψε:...Οι περισσότεροι γενιούνται γνωρίζοντας τα πάντα οπότε δεν χρειάζεται να μάθουν και πολλά!
.....
...Η οδήγηση μοτο θέλει εμπειρία που δυστυχώς δεν μπορείς να αγοράσεις, αντίθετα με μηχανάκια απεριόριστης ιπποδύναμης και κυβισμού...!



Και βεβαια το γνωστο θεωρημα:
geco έγραψε:...Θυμήσου η μοτοσυκλέττα είναι σαν το αυγό !
"Κυλάει η πέτρα χτυπάει τ'αυγό - σπάει τ'αυγό!
"Κυλάει τ'αυγό χτυπάει τη πέτρα - σπάει τ'αυγό!

...οπου εαν καταλαβεις την ουσια του, θα μπορεις να "δεις" πως θα δημιουργηθει η επικυνδυνη κατασταση στο δρομο και θα την γλυτωσεις.

Θα το δεις το ατυχημα εν τη γεννεση του και απλα δεν θα το συνεχισεις!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

MSc in Post-accident Physiotherapy and Psychology

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Μαρ 2006, 10:21

και ο προσφατως παθων...
sacram έγραψε:πάνσωστος. Μαγκιά είναι να καβαλάς γιά χρόνια χωρίς ατυχήματα και τραυματισμούς.
Αυτό δεν είναι μόνο μαγκιά αλλά και ευτυχία....αααχ


Το εχουν σπουδασει το θεμα!! :!:




Παντως σημερα μοιραζω πτυχια!!! :D :D
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 12 Μαρ 2007, 16:20

Αφού έχει γεμίσει ο τόπος από vstrom λέω και εγώ να πάρω ένα.Εχω πολλά χρόνια που άφησα το aprillia tuareg 600 (λόγω παιδιών) και τώρα που μεγάλωσα κάμποσο είπα να ξανανιώσω .Θα μου πείτε καλά κάνεις αλλά την γνώμη σας την θέλω για το εργαλείο.
ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ?????
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό disco » 12 Μαρ 2007, 17:40

Πάρε το, όμως πρώτα, πριν το πληρώσεις, πήγαινε μια βόλτα σε ένα εξουσιοδοτημένο, να σου ρίξουν μια ματια, ιδίως αν λειτουργεί σωστά ο ψεκασμός !!!!!!!!!

(Μια μικρή παρτίδα από αυτά, είχε ένα μικρό κουσούρι). :wink:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό ayrton » 13 Μαρ 2007, 00:03

Να πω και γω μιας και το εχω.
Πρωτα απο όλα να ξεκαθαρίσω οτι το θεωρω πραγματικα ασχημο και παγερα αδιάφορο μηχανάκι ....φατσικά.
Ασε που αντιπαθώ τα Suzuki και όλο η μοίρα με τέτοια με βρίσκει να οδηγάω.
V-Strom για κάθε μέρα, RM στο χώμα, DR πρίν λίγα χρόνια.
Ρώτησα, διαβασα, ακουσα πολλα και από πολλους........ και το πήρα με γνωμονα την φημη του.
Τίποτα δεν είναι ψέμα.
Παίρνει μπρός με την σκέψη με μιση μιζιά κρύο-ζέστη, δεν καίει, είναι απόλυτα ξεκούραστο,ταξιδεύει έυκολα,στην πόλη είναι ανεκτό,πάει καλα όχι να σε τρομαξει ούτε να σε εξιτάρει αλλα σε καμμια περίπτωση δεν σέρνεται,χειριστήρια, σέλλα, τιμόνι είναι ακριβώς εκεί που θα περίμενες..βολικά,ο συνεπιβάτης άρχοντας,φορτώνεται σαν γαιδούρι, δεν τρίζει, δεν κοπανάει, δεν είναι ακριβό,έχει πολυ καλη τιμή μεταπώλησης.
Αυτα στα γρήγορα.

Στα μείον το ενοχλητικό γκαπ της εμπρός αναρτησης στα εγκάρσια σαμαράκια που σπάει νεύρα αλλά δεν φτιάχνεται και μαθαίνεις να ζείς με αυτό, δεν σε προδειθέτει για μαγκιές αφού δεν ειναι αυτός ο σκοπός του άλλωστε,και τα φρένα του έχουν μια ψιλοχαζή αίσθηση μόνο, ενώ φρενάρουν ικανοποιητικά. Δεν ξεχωρίζεις από το πλήθος αφου κοντεύουν να γίνουν όσα τα παπιά. Δεν είναι καθόλου off πιστεύω παρά τον τίτλο που του προσδίδουν σαν on- off. Eκτός αν το συγκρίνεις με R1 σε αυτόν το τομέα.

Σίγουρα μια απόλυτα τίμια αγορά στα χρήματα του και ...μάλλον μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 04 Ιούλ 2007, 21:13

Τελικά την έκανα την αγορά και πήρα ένα ανθρακί 650.Μέχρι στιγμής έχω κάνει 6200χιλ και έχω να πω ότι το έχω ευχαριστηθεί πάρα πολύ.Και χιλιόμετρα βγάζει και χώμα δεν πατάει!!! και στην πόλη πάει και σε στροφιλίκια πάει και στην εθνική με σταθερά 170 πάει και η γυναίκα μου δεν φωνάζει για την σέλα...και και και και. Τελικά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά της.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 30 Ιούλ 2007, 22:04

χαιρετω τους μηχανοβιους!!
εδω και 7 μηνες εχω το dl 650 και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.εκτος το 4χ4 που ασχολουμαι,εχω και εγω το μοτερακι να βολταρω και να κανω και ταχιδια.για εμενα ειναι ομορφη μηχανη και πολυ δυνατη στην κατηγορια της.την εχω κανει και μεγαλο ταξιδι 600 χιλιομετρων(πηγαινε και αλλα τοσα ελα) και ολα καλα.ιδιως αν τοποθετησεις και bmc φιλτρο και κανα μπουζακι denco θα πηγαινει πολυ καλυτερα.στο μελλον σκεφτομαι μια λεξη.YOSHIMURA.τι λετε?αξιζει να τοποθετησω?το εχει κανει κανεις?
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 23 Αύγ 2007, 23:45

Σε άλλο forum το έχουν ψάξει διεξοδικά.
Προς θεού δεν κάνω διαφήμηση άλλων
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Επόμενο

Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron